Úvod
Poradna
Očkování na cesty
Asie
Nepál

Nepál

1. Povinné očkování:
Očkování proti žluté zimnici je požadováno od osob přijíždějících z endemických oblastí výskytu žluté zimnice. Certifikát o očkování je vyžadován u dětí všech věkových kategorií. Děti mladší 9 měsíců by neměly být očkovány z důvodu možného vzniku encefalitidy po podání vakcíny proti žluté zimnici. Je-li plánovaná cesta vedena přes oblasti s výskytem žluté zimnice, doporučuje se raději cestu odložit do doby, kdy dítě dosáhne věku 9 měsíců a může být očkováno bez obav. Očkování by mělo proběhnout alespoň 10 dní před vstupem do země.
2. Doporučená očkování:
Naléhavě se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. V případě dlouhodobějšího pobytu i očkování proti virové hepatitidě B. Bude-li pobyt v zemi velmi dlouhodobý, v odlehlých venkovských oblastech, vlhkých lokalitách, doporučuje se očkování proti Japonské B encefalitidě. Převažuje-li pobyt ve venkovských oblastech, je možné očkování doplnit o očkování proti vzteklině. Dále se doporučuje očkování proti záškrtu. Zkontrolujte si svá očkování proti tetanu a spalničkám.
3. Malárie:
Riziko malárie existuje v celé zemi mimo městské části Kathmandu a severní vysoce položené oblasti země jsou rovněž bez rizika. Multirezistentní P.falciparum malárie byla hlášen z malarický oblastí v jižní části země: oblasti Dhanukha, Mahotari, Sarlahi, Rautahat, Bara, Parsa, Rupendehi, Kapilvastu (Terai oblasti) a všechny oblasti podél hranice s Indií. Osoby letící do Kathmandu a navštěvující severních oblastí Himalayan nemusí užívat antimalarika. Osoby cestující z Indie pozemní dopravou do Nepal a přes jižní části země by měly antimalarika užívat.
Výskyt malárie v nižších nadmořských výškách než je 1200 m.
4. Další rizika infekčních onemocnění:
Horečka dengue, Hepatitida typu E , Leishmanióza viscerální ? nížiny, Venerické infekce, Tuberkulóza