Úvod
Poradna
Očkování na cesty
Asie
Čína

Čína

1. Povinné očkování:
Očkování proti žluté zimnici je požadováno od osob přijíždějících z endemických oblastí výskytu žluté zimnice. Certifikát o očkování je vyžadován u dětí všech věkových kategorií. Děti mladší 9 měsíců by neměly být očkovány z důvodu možného vzniku encefalitidy po podání vakcíny proti žluté zimnici. Je-li plánovaná cesta vedena přes oblasti s výskytem žluté zimnice, doporučuje se raději cestu odložit do doby, kdy dítě dosáhne věku 9 měsíců a může být očkováno bez obav. Očkování musí proběhnout nejpozději 10 dní před příjezdem do země.
2. Doporučená očkování:
Naléhavě se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. V případě delšího pobytu i očkování proti virové hepatitidě B. Bude-li pobyt v zemi velmi dlouhodobý, v odlehlých venkovských oblastech, vlhkých lokalitách, doporučuje se očkování proti Japonské B encefalitidě. Pokud nemá cestovatel zajištěno kvalitní stravování, může zvážit očkování proti choleře. Převažuje-li pobyt ve venkovských oblastech, je možné očkování doplnit o očkování proti vzteklině. Dále se doporučuje očkování proti záškrtu. Zkontrolujte si svá očkování proti tetanu a spalničkám.
3. Malárie:
Riziko malárie existuje v celé zemi; rizikové oblasti jsou:
Severní Čína: riziko malárie neexistuje v následující samosprávných obcích a provincii (hlavní města jsou uvedená v závorkách): Beijing Shi (Beijing), Tianjin Shi (Tianjin), Gansu (Lanzhou), Heilongjiang (Harbin), Jilin (Changchun), Nei Mongol (Hohhot), Ningxia (Yinchuan), Qinghai (Xining). riziko malárie existuje od července do listopadu v následující venkovských oblastech: Hebei (Shijiazhuang): jižní části provincie včetně oblastí podél Bo Hai (Bo Sea); Liaoning (Shenyang, Luda): celý jižní poloostrov (Liadong Bandao); Shandong (Jinan): celá provincie; Xinjiang (Shihezi): riziko existuje v údolí Ili na severní hranici s bývalým Sovětským svazem.
V severní Číně je přítomna jen nákaza malárie vivax.
4. Další rizika infekčních onemocnění:

Mor
Očkování je doporučeno jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Běžné očkování by mělo být dokončeno před vstupem do oblastí postižených morem. Rizikové oblasti se vyskytují v těchto provinciích: Xinjang, Heilongjiang, Jilin, východní část Quinghai, jižní část Gansu, jižní část Hunan a Jiangxi., Hepatitida typu E - převážně na západě, Brucelóza, Clonorchóza - převážně na jihu , Paragonimiáza , Echinokokkóza (E.granulóza + E.multilocularis), Leishmanióza,viscerální - jižní a centrální oblasti, Leishmanióza,kožní - sporadicky na severozápadě (Xinjang), Horečka dengue - jižní pobřeží, Hemoragická horečka Krim-Kongo, Filarióza, lymfatická sporadicky na jihu Skvrnitý tyfus, (roztoči) - lesní oblasti na jihu, Lymeská borelióza, Tuberkulóza, Bilharzióza - (převážně S.japonicum) - centrální a východní provincie: Hubei, honan,, Jiangxi,, Anhui a Jiangsu, Hepatitida typu C, Venerické infekce, Melioidóza