Úvod
Poradna
Nachlazení

Nachlazení

Bolest v krku

Bolest v krku je příznakem různých onemocnění. Projevuje se pocitem škrábání a pálení v ústech, které se šíří dolů k hrtanu, je vyvolávána zánětem. Obranné prostředky organismu směřují k potlačení infekce, následkem je zarudnutí, zduření a bolest v krku. Při menší infekci nebo místním podráždění téměř vždy zmizí během několika dní.

Bolest v uších

Zánět zevního zvukovoduJe místní (lokální) nebo rozšířené (difusní) postižení pokožky celého zvukovodu. Je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. S tímto zánětem se setkáváme nejčastěji v létě u pacientů po koupání, nebo i po běžném sprchování.Příznaky zánětu zevního zvukovoduSvědění, bolest ucha a zevního zvukovodu, později výtok z ucha někdy spojený až se zhoršením sluchu.Návštěva lékaře při zánětu zevního zvukovoduJe nutná při difusním postižení zvukovodu (celého), nebo déle trvajícím.Zánět...

Kašel

Kašel je reflex, který slouží k ochraně plic. Když dojde k podráždění dýchacích cest, začnete automaticky kašlat (kašlací reflex), aby se dýchací cesty zbavily příčiny podráždění (hlenu, cizích těles, dráždivých látek – např. kouř, chlad, ...). Kašel mohou způsobit i některé léky (např. ACE inhibitory – trvalé pokašlávání). Kašel bývá akutní (do 3 týdnů) nebo chronický (déle než 3 týdny trvající neproduktivní kašel).

Nachlazení, chřipka

Jsou to zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je způsobují viry kontaktem s nemocným člověkem (fyzický kontakt, kapénková nákaza, ...). Bývají provázena zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy. Příznaky pozvolna zesilují, trvají obvykle 5-10 dní. Výrazně častěji jsou nakaženi rizikoví jedinci (malé děti, starší lidé, jedinci se sníženou imunitou, dlouhodobě vyčerpaní, při chronickém stresu).

Nedostatek vitamínů

Název vitamíny je odvozen od latinského slova vita=život. Mají základní význam pro vývoj a existenci organismu. Vitamíny jsou základní složky lidské potravy, které společně se sacharidy, tuky a bílkovinami slouží jako katalyzátory biochemických reakcí, jsou součástí látkové výměny, podporují výstavbu nových tkání, zpomalují proces stárnutí, posilují a obnovují imunitní systém. Vitamíny je z většiny nutné doplňovat prostřednictvím potravy nebo uměle vyrobených přípravků.

Nosní dutiny

Zánět nosních dutin (sinusitída) je zánětlivý proces ve vedlejších nosních dutinách (čelistní, čelní, klínové, etmoidální). Může být virového, bakteriálního, alergického i mykotického původu. Většina případů zánětu dutin postihuje dutiny čelní a čelistní. Postupně může dojít až k ucpání dutin hlenem.

Posílení imunity

Hlavní funkcí imunitní soustavy je rozpoznat antigeny tělu vlastní a odstranit tělu cizí. Funguje na podkladě složité sítě specifických a nespecifických kontrol a regulací.

Prevence

Antivirový šátek RESPILON® – chraňte se českým nanovláknem proti nemocem S přicházejícím podzimem, obdobím chřipek, a sezónou, kdy nás bude ve městech doprovázet smog, musíme více dbát na své zdraví – při běžných činnostech i sportu. Bakterie a viry nás mohou napadnout prakticky kdekoliv a různými cestami, třeba skrz dýchací ústrojí. Řešení, jak se efektivně ochránit, je jednoduché a může být i stylové – antivirové šátky RESPILON® s nanovlákenným filtrem totiž spolehlivě zachycují neb...

Rýma

Rýma je nejčastější typ zánětu horních cest dýchacích, s otokem, zduřením sliznice nosní dutiny, výtokem z nosu a jeho ucpáním.

Teplota, horečka

Horečka sama o sobě není nemocí. Jde o zvýšení tělesné teploty, které je častým příznakem probíhající infekce. Je-li infekce potlačena, horečka obvykle mizí. Může se též objevit po nadměrném slunění. Zvýšená teplota je signál, že něco není v pořádku a že bychom měli zjistit, co to je.

Záněty průdušek (bronchitida)

Nemoc začíná v důsledku běžného nachlazení rýmou a škrábáním v krku. Vyskytuje se po celý rok s maximem v podzimních a jarních měsících. Bývá doprovázena zvýšenými teplotami a dýchacími potížemi (kašlem). Akutní zánět průdušek trvá většinou 7 - 10 dnů, může však po jisté době přejít do chronického stádia, pokud se záněty průdušek opakují velmi často. Sliznice dýchacích cest je podrážděna opakovanými záněty, což usnadňuje průnik infekce.

Letní chřipka

Stále více lidí v létě trpí chřipkovou infekcí nebo nachlazením. Příčiny takzvané letní chřipky jsou stejné jako u onemocnění v chladném ročním období: Jedná se o infekci způsobené viry, jsou to především „Enteroviry“, které se vyskytují především v létě.

Zánět močového měchýře

Většinou začíná zánět močového měchýře pálením při močení a častým nutkáním jít na toaletu. Zánět močového měchýře je velmi nepříjemný a bolestivý. Naštěstí lze všelicos proti němu podniknout. Zánětem močového měchýře jsou postiženy především ženy: Každá druhá žena onemocní minimálně jednou v životě takzvanou cystitidou. Ovšem také muži mohou být postiženi zánětem močového měchýře.