Úvod
Poradna
Očkování na cesty
Afrika
Zair

Zair

1. Povinné očkování:
Certifikát o očkování je požadován při vstupu pro všechny cestovatele. Certifikát o očkování je vyžadován u dětí starších 1 roku, podle doporučení CDC by se měly očkovat děti starší 9 měsíců. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
2. Doporučená očkování:
Velmi naléhavě se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu. Pro delší pobyt se doporučuje očkování proti virové hepatitidě B. Doporučuje se i očkování proti choleře zvláště u osob, které nemají zajištěné kvalitní stravování. Pro cestovatele, kteří se budou pohybovat převážně na venkově je očkování proti vzteklině. Lidem starším 30 let se doporučuje nechat se přeočkovat proti záškrtu a poliomyelitidě. Všichni cestovatelé by si měli nechat zkontrolovat očkování proti tetanu a spalničkám.
3. Malárie:
Riziko malárie je na celém území, ve všech nadmořských výškách i v městských oblastech.
4. Další rizika infekčních onemocnění:

Mor
Očkování je doporučeno jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Běžné očkování by mělo být dokončeno před vstupem do oblastí postižených morem. Rizikové oblasti se nacházejí v severovýchodní části venkova v oblasti Mts. Bleus (Haute Zair) a Mts. Mitumba (Kivu). Nedávno propuklo onemocnění v regionu Ituri (Haute Zair) v okolí měst Bunia a Magagi.

Skvrnitý tyfus
Skvrnitý tyfus je kosmopolitní nemocí a může se objevit všude tam, kde skupiny osob žijí ve špatných sociálních podmínkách a trpí podvýživou. Propuknutí skvrnitého tyfu se vyskytlo v této zemi a riziko existuje pro všechny osoby žijící nebo pracující v oblastech země (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři atd.). Ochranou vůči skrvnitému tyfu je likvidace vší. Výroby vakcíny vůči skvrnitému tyfu byla celosvětově zastavena. Léčba antibiotikem s tetracyklinem vede k úplnému uzdravení.

Průjmová onemocnění, Horečka dengue, Filarióza, lymfatická a Onchocerkóza a Loa-Loa Hemoragická horečka Krim-Kongo, Klíšťová recidivující horečka, Chikungunya, Spavá nemoc - zvláště v provinciích Equateur a Bandundu, Bas Kongo, Kasai Orientál, kinshasa, Maniema, Horečka Lasa, Bilharzióza, Horečka Ebola, Virové onemocnění Marburg - severovýchodní oblasti provincie Orientale, Venerické infekce