Úvod
Poradna
Očkování na cesty
Afrika
Uganda

Uganda

1. Povinné očkování:
Očkování proti žluté zimnici je povinné pouze pro cestovatele starších 1 roku, kteří přijíždějí z endemických oblastí výskytu žluté zimnice.
2. Doporučená očkování:
Velmi naléhavě se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu. Od října do května se doporučuje očkování proti meningokokové meningitidě. Pro delší pobyt se doporučuje očkování proti virové hepatitidě B. Doporučuje se i očkování proti choleře zvláště u osob, které nemají zajištěné kvalitní stravování. Pro cestovatele, kteří se budou pohybovat převážně na venkově je očkování proti vzteklině. Lidem starším 30 let se doporučuje nechat se přeočkovat proti záškrtu a poliomyelitidě. Všichni cestovatelé by si měli nechat zkontrolovat očkování proti tetanu a spalničkám.
3. Malárie:
Riziko malárie je na celém území, ve všech nadmořských výškách i v městských oblastech.
4. Další rizika infekčních onemocnění:
Průjmová onemocnění

Mor
Očkování je doporučeno jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Běžné očkování by mělo být dokončeno před vstupem do oblastí postižených morem. Rizikové oblasti se nacházejí podél hranice s Zaire a Súdánem. Poslední propuknutí se objevilo v okrese Nebbi, Arua a Masindi (blízko jezera Albert).

Skvrnitý tyfus
Skvrnitý tyfus je kosmopolitní nemocí a může se objevit všude tam, kde skupiny osob žijí ve špatných sociálních podmínkách a trpí podvýživou. Propuknutí skvrnitého tyfu se vyskytlo v této zemi a riziko existuje pro všechny osoby žijící nebo pracující v oblastech země (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři atd.). Ochranou vůči skrvnitému tyfu je likvidace vší. Výroby vakcíny vůči skvrnitému tyfu byla celosvětově zastavena. Léčba antibiotikem s tetracyklinem vede k úplnému uzdravení.

Echinokokkóza (E.granulosus) především na jihozápadě, Leishmanióza,viscerální - zejména v Karamoja a na severovýchodě, Filarióza, lymfatická a Onchocerkóza a Loa-Loa , Klíšťová recidivující horečka , Chikungunya, Horečka Krim-Kongo, O'nyong-nyong, Spavá nemoc - zejména severní oblasti jezer Viktoria až k severním lokalitám Kyoga a příhraniční oblasti s jezerem Edward, Bilharzióza - převážně v okolí jezera Albert až k Pakwach na severozápadě, Venerické infekce, Horečka Ebola, Průjmová onemocnění