Úvod
Magazín
6 rad, jak předejít paradentóze a co dělat, když se u vás přece jen objeví

6 rad, jak předejít paradentóze a co dělat, když se u vás přece jen objeví

V naší rubrice Pro táty se tentokrát budeme věnovat paradentóze. Paradentóza, známá také jako parodontitida, je vážné onemocnění dásní a zubního lůžka, které postihuje miliony lidí po celém světě. Toto onemocnění může vést k postupné ztrátě zubů a negativně ovlivňovat celkové zdraví. Důsledná zubní hygiena a pravidelná péče o dutinu ústní hrají v prevenci paradentózy klíčovou roli. Zásadní je nečekat, až se u vás vyskytnou příznaky, ale začít s důslednou zubní hygienou už od dětství.

Paradentóza je onemocnění postihující parodont, což je tkáň kolem zubu, včetně dásní, čelistní kosti a vazivových spojů, které udržují zub v ústní dutině. Onemocnění začíná jako zánět dásní způsobený patogenními bakteriemi obsaženými v zubním povlaku (zubním plaku). Pokud zánět není léčen včas, může postupovat a postihovat hlubší tkáně, což nakonec vede ke ztrátě spojivkových vláken a kosti, která zuby podpírá.

Prevence paradentózy

Prevence paradentózy je klíčová pro udržení zdravých dásní a zubů.

Základem je důkladná ústní hygiena. To znamená pravidelné čištění zubů kartáčkem minimálně dvakrát denně po dobu nejméně dvou minut. K čištění mezizubních prostor je potřeba používat mezizubní kartáčky nebo zubní nitě.

Při čištění zubů je důležitá správná technika čištění zubů. Ujistěte se, že kartáčkujete zuby jemně a vyhýbáte se agresivnímu škrábání dásní, což by mohlo způsobit jejich poškození.

Pravidelné návštěvy zubaře patří ke standardům péče o dutinu ústní a jsou klíčové pro prevenci paradentózy. Lékaři mohou identifikovat a léčit začínající záněty dásní, dříve než se stihnou rozvinout v paradentózu.

Předcházet paradentóze pomáhá i zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu a vlákninu, posiluje imunitní systém a podporuje zdravé dásně a kosti.

Jedním z klíčových prvků při prevenci paradentózy je omezení konzumace cukrů a škodlivých látek. Omezte konzumaci sladkých nápojů a sladkostí. I používání tabáku přispívá ke zvýšení rizika paradentózy.

V neposlední řadě podpořte zdravou mikroflóru dutiny ústní. Měli byste vědět, že existují přípravky s probiotiky, které vytlačují patogenní bakterie a podporují růst žádoucích bakterií.

Léčba paradentózy

Samozřejmě se může stát, že i přes veškerou péči se u vás paradentóza rozvine do pokročilého stádia. Ani v tomto případě ještě není nic ztraceno. Komplexní léčba paradentózy v tomto případě zahrnuje čtyři základní postupy:

1. Očištění zubního plaku: odborník odstraní zubní plak a zubní kámen z povrchu korunek zubů a mírně pod dásní, aby se zredukoval zánět a zabránilo se tak dalšímu poškození tkáně.

2. Chirurgický zákrok: v pokročilých případech, kdy dochází ke ztrátě kosti a tkání kolem zubů, bývá zapotřebí chirurgický zákrok.

3. Antibiotika: v některých případech mohou být předepsána antibiotika k potlačení bakteriální infekce.

4. Pravidelné kontroly: po léčbě je nezbytné pravidelné sledování u zubního lékaře

Co říci závěrem? Paradentóza je vážné onemocnění, které je potřeba brát vážně, pokud nechcete přijít o své zuby. A to nikdo z nás jistě nechce. Pravidelná ústní hygiena, návštěvy zubního lékaře a zdravý životní styl pomáhají paradentóze předcházet a udržují vaše dásně a zuby zdravé. Naše rada zní:
Pokud se u vás vyskytnou známky zánětu dásní nebo jiných potíží, okamžitě vyhledejte odbornou zubní péči, abyste minimalizovali možné komplikace.

 

vm

9945