Úvod
Magazín
Paradentóza: Tichý postrach ústní dutiny

Paradentóza: Tichý postrach ústní dutiny

Paradentóza je onemocnění, které se dá léčit, ale bohužel ne vyléčit. S její léčbou byste měli začít co nejdříve, protože v pokročilém stadiu již není možné zuby zachránit. I když nebolí, je pro nás velmi nebezpečná a hned po zubním kazu je dnes pravděpodobně nejčastějším onemocněním ústí dutiny na světě. Zjistěte s námi, jak na ni vyzrát!

Přichází pomalu a nečekaně
Paradentóza je soubor zánětlivých onemocnění postihujících periodontium, tedy tkáně, které obklopují a podporují zuby. Běžně jde o pomalý proces způsobený bakteriemi množícími se na zubech a v prostoru mezi nimi a dásněmi. Tyto bakterie produkují kyseliny, enzymy a toxiny poškozující závěsný aparát zubu – vazivová vlákna držící zub ve svém lůžku.

Jaká je příčina?
V počátečních stadiích je potřeba paradentózu jasně identifikovat a diagnostikovat její příčinu. I u tohoto onemocnění totiž platí, že čím dříve s ním začnete pracovat s pomocí odborníků, tím lepší jsou vaše vyhlídky do budoucna. Paradentóza mívá množství příčin. Od hlubokých zubních kazů přes zubní povlak či zubní kámen až po nekvalitně zpracované náhradní korunky či stísněné zuby, mezi které se nemůžete dostat mezizubním kartáčkem nebo nití. Ať už je to jakkoliv, prvním krokem k léčbě je příčiny co nejdříve odstranit.

Zpozorovat paradentózu není snadné
Musíte si uvědomit, že mírný zánět dásní a rozrušování kostí jsou velmi pomalé a převážně bezbolestné procesy odehrávající se v těle nic netušícího pacienta. V mnoha případech se tedy paradentóza během neléčení výrazně zhorší ještě předtím, než pacient vůbec vyhledá odborníka. Proto pokud se u vás projeví kterýkoliv z následujících příznaků, vyhledejte pomoc experta:

  • začervenání nebo krvácení z dásní při mytí zubů nebo kousání do tvrdších potravin,
  • otoky dásní, které se objeví dokonce i po profesionálním čištění (dentální hygiena),
  • ústup dásní, které ústí v prodlužování zubů (to však může způsobovat i příliš tvrdý zubní kartáček nebo silné kartáčování),
  • zvyšování vaků mezi zuby a dásněmi – mezery velké od cca 6 milimetrů již vyžadují profesionální čištění, antibiotickou léčbu a někdy i operaci,
  • ztráta zubů – zde však jde o poslední a velmi závažné stadium, kterému byste se rozhodně měli vyhnout.

Jak paradentóze předcházet?
I když je to náročné, paradentóze se dá účinně předcházet. Prvním krokem je udržovat dobrou pravidelnou hygienu ústní dutiny zahrnující nejenom čištění klasickým, ale také mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Pravidelně navštěvujte dentálního hygienika. Profesionální čištění je totiž velmi důležité a měli byste si ho dopřát alespoň jednou za pět měsíců. Pečlivě si vybírejte dentální kosmetiku a neuspokojte se s ústními vodami průměrné kvality, které mohou poškozovat přirozenou bakteriální mikroflóru ve vaší ústní dutině.

322