Úvod
Magazín
Cukr free aneb život bez cukru

Cukr free aneb život bez cukru

I když si řada z nás uvědomuje rizika spojená s nadměrnou konzumací cukru, stejně se nám chuť na sladké nedaří ovládnout. Snažíme se proto hledat nejrůznější alternativy, které by cukr v našem jídelníčku zastoupily. Jsou však tyto náhražky skutečně zdravější? A proč je cukr vůbec takovým strašákem?

To, že s cukrem bychom to neměli přehánět, ví v dnešní době snad úplně každý. Nadměrná konzumace cukru totiž přispívá ke vzniku obezity a cukrovky, zvyšuje riziko onemocnění srdce i cév, a je dokonce spojována s Alzheimerovou chorobou. Největším problémem bílého cukru je jeho složení. Skládá se totiž výhradně z jednoduchých cukrů, tedy glukózy a fruktózy. Pokud si jej dopřejeme v nadměrném množství, naše tělo začne produkovat hormon inzulin. Dlouhodobě vyšší hladina inzulinu v krvi vede k inzulinové rezistenci, která přispívá ke vzniku všech těchto nemocí.

Jsou alternativy bílého cukru zdravější?

Kvůli rizikům spojených s nadměrným příjmem cukru proto řada z nás začala vyhledávat nejrůznější alternativy, kterými se snažíme bílý cukr nahradit. Jednou z těch nejčastějších je cukr třtinový. Ačkoliv je tento druh chuťově velmi podobný tomu bílému, liší se od sebe procesem výroby. Třtinový cukr není tolik čištěn a obsahuje díky tomu i část melasy, která vzniká při zpracování třtiny. Melasa je zdrojem vitaminů, minerálních látek a některých aminokyselin. Další alternativou používanou ke slazení je med. Také ten obsahuje minerální látky a další prospěšné mikroživiny, díky kterým je už po generace považován za prototyp zdravé potraviny.

Je však potřeba uvědomit si, že základem složení třtinového cukru i medu jsou opět jen jednoduché cukry. Obsahují sice i některé prospěšné látky, díky nimž je můžeme považovat za zdravější sladidlo než je bílý cukr, avšak rozhodně nejsou určeny k neomezené konzumaci. Pokud tak nahradíme veškerý bílý cukr třtinovým nebo medem, efekt na zdraví bude víceméně stejný. Spíše než hledat náhražku cukru je vhodné naučit se snižovat potřebu sladkého, a to z jakéhokoliv zdroje.

A co ovoce?

Bohatým zdrojem jednoduchých cukrů je také ovoce. Znamená to tedy, že bychom se měli začít vyhýbat i jemu? Rozhodně ne. Přírodní forma není našemu zdraví nikterak škodlivá, protože ovoce kromě cukru obsahuje také vitaminy a vlákninu. Zajisté nikdo, kdo trpí obezitou či cukrovkou, nemá své problémy kvůli tomu, že si dopřával příliš mnoho ovoce.

Tyto zdravotní komplikace jsou zpravidla způsobené nadměrnou konzumací rafinovaných cukrů, které dnes obsahuje řada výrobků, u kterých byste to ani nečekali. Ovesné sušenky, müsli tyčinky, snídaňové cereálie, ale i jogurty nebo omáčky. Všechny tyto potraviny většinou obsahují právě rafinovaný cukr.
Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, spíše než vysoce průmyslově upraveným potravinám dávejte přednost ovoci, zelenině, kvalitním ingrediencím a přirozeným jídlům, které nejenže neobsahují rafinovaný cukr, ale jsou zdrojem spousty vitaminů a dalších prospěšných látek.

425