Úvod
Magazín
Záněty močových cest

Záněty močových cest

Co jsou to močové cesty a jak se dělí? Vylučovací systém je tvořen ledvinami a močovými cestami. Hlavním úkolem je vylučování odpadních látek (exkrece) a udržování přiměřeného obsahu vody a iontů v organismu (tzv. homeostáza). Močové cesty se dělí na horní (ledvinná pánvička, kalich a močovod) a dolní (močový měchýř a močová trubice).

Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře (cystitida), močové trubice (uretritida) nebo močových cest. Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny (pyelonefritida).

Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění močových cest?

a)      Nykturie – je charakterizována zvýšeným výdejem moči v noci, vyskytuje se u některých onemocnění ledvin a srdce.

b)      Oligurie – jedná se o sníženou produkci moči v celkovém objemu pod 500 ml za den. Zdravý jedinec vyprodukuje přibližně 1,5 l moči denně. Na vině jsou opět často onemocnění ledvin, srdce anebo se může nacházet překážka v močovodu.

c)      Anurie – pacient nevytvoří více než 50 ml moči za den. Jedná se o život ohrožující stav, kdy je okamžitě nutné navštívit lékaře.

d)      Proteinurie – projevuje se přítomností bílkoviny v moči, často se může vyskytnout u diabetiků, případně doprovázet onemocnění ledvin.

e)      Hematurie – krev v moči. Tento problém mohou imitovat i některá antibiotika, chemoterapeutika a potraviny, které způsobují zbarvení moči.

f)       Enuréza – pacienta trápí pomočování. Důvodem je opět nejčastěji onemocnění močových cest, případně neuróza.

g)      Bakteriurie – v moči se nachází zvýšené množství bakterií.

h)      Polyurie – pacient je schopen přijmout zvýšené množství tekutin (až 10 l denně), což může v důsledku poškodit samotné ledviny. Nejčastější příčinou je zvýšený příjem tekutin, zvýšená žíznivost, vylučování glukózy v moči (prediabetes, diabetes), nedostatek antidiuretického hormonu anebo užívání některých léků (diuretika).

i)       Dysurie – tento název charakterizuje různé poruchy močení, jedná se o bolestivé močení, slabý proud, přerušované močení. Dysurie může signalizovat překážku v močových cestách, zánět močových cest, případně i zbytnění prostaty.

j)       Polakizurie – nemocný si stěžuje na bolest při močení a časté nutkání na močení. Tyto příznaky ukazují na záněty ledvin, močových cest anebo na samotnou obstrukci v močových cestách.

V pokročilém stadiu zánětu se pak jedná o tyto příznaky: vyšší tělesná teplota, třesavka, výtok z močové trubice, bolest zad.

Jak můžeme nemoci předcházet?

Nejlepší pomocí je prevence. Člověk by měl onemocnění předcházet – dostatečná hydratace (2,5–3 l tekutin), pravidelná hygiena a zdravá strava jsou základem dobré imunity.

Ženy trpí na infekce mnohem častěji než muži, a proto se doporučuje nosit kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo. Při delším zadržování moči vzniká v močovém měchýři ideální prostředí pro rozvoj choroboplodných zárodků, a proto se nedoporučuje ji zbytečně zadržovat.

Při nechráněném pohlavním styku se zvyšuje riziko vzniku močové infekce, proto je dobré se po styku vymočit.

Nejčastějšími původci jsou bakterie (v 90 % Escherichia coli). Ty jsou schopné se dostat z konečníku až do močového měchýře, kde se bakterie rozmnoží. Proto je nutné se po stolici správně a důsledně utřít.

Jak si můžeme pomoci sami?

Při prvních projevech je vhodné nasadit zvýšené dávky vitamínu C, které okyselí moč. Tím zabrání rozvoji bakteriální infekce, protože kyselé prostředí se pro bakterie stává nevhodným. Dále se můžou nasadit doplňky stravy s extraktem z kanadských brusinek (Galmed Cranbe Akut fit) nebo D-manosa (Blokurima), případně jejich kombinace.  Svým účinkem zabraňují tomu, aby se bakterie uchytily na stěny močového měchýře.

Dále pomáhají tzv. terpeny (Rowatinex) pro zvýšení sekrece moči, uvolnění křečí močových cest, zlepšení prokrvení ledvin atd. Zvýšeným příjmem tekutin jsme pak schopni bakterii vyplavit z močového měchýře.

Vhodné jsou též výtažky z bylin a plodů – máme na mysli břízu, přesličku, lichořeřišnici, vřes, heřmánek nebo zlatobýl. Většina ze zde zmiňovaných bylin má močopudné účinky, využívá se jako diuretikum nebo močové desinficiens.

Enzymy (Wobenzym) – obsahuje určité spektrum enzymů, které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu a tlumit zánět. U chronických infekcí se doporučuje užívat pravidelně a dlouhodobě.

S výběrem vhodné léčby se vždy poraďte s lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou.

Léčba zánětu močových cest

Zánět se diagnostikuje jednoduchým vyšetřením z moči a z krve. Lékař zjistí osobní anamnézu, při podezření na zánět často provádí ultrasonografické vyšetření ledvin a močových cest a pro potvrzení bakteriální infekce i CRP test. Lékař pak po posouzení zdravotního stavu nasadí antibiotika podle citlivosti bakterie.

Cílem léčby je vždy trvale odstranit patogeny z močových cest a zabránit rozvoji komplikací (poškození funkce ledvin). Proto je nutné pacienta v pokročilém stadiu močové infekce (vyšší tělesná teplota, třesavka, výtok z močové trubice, bolest zad) vždy odeslat k lékaři a nepokoušet se o samoléčení.

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

 

Zdroje:

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zanet-mocovych-cest-priciny-priznaky-a-lecba/

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/21-briza-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

https://www.benu.cz/infekce-mocovych-cest

https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/co-pomuze-pri-infekci-mocovych-cest

https://www.lekarna.cz/clanek/zanet-mocovych-cest-8211-trapeni-mnoha-zen/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vylu%C4%8Dovac%C3%AD_soustava

3640