Úvod
Magazín
Podpořte své ledviny

Podpořte své ledviny

Ledviny jsou párovým orgánem uloženým v zadní části dutiny břišní, podél bederní páteře. Skládají se ze dvou barevně i funkčně odlišných částí (kůry a dřeně) a jejich základní stavební jednotkou je nefron. Ledviny zastávají v organismu nezbytně důležité funkce, jako je odstraňování odpadních a toxických látek, tvorba moči, hospodaření s vodou a minerály, produkce hormonů a regulace krevního tlaku. Proto je důležité o ně pečovat.

Obzvlášť proto, že nemocné ledviny nebolí a projevují se řadou ne příliš nápadných příznaků. Jejich onemocnění je tedy důležité včas odhalit. Častokrát se na jejich dysfunkci přijde náhodou při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření. Existují také rizikové faktory, kvůli kterým může onemocnění ledvin propuknout. Pokud některými z nich trpíte, měli byste svým orgánům věnovat větší pozornost. Těmito faktory jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce a cév, obezita, rodinná diagnóza, nadužívání léků a nezdravý životní styl. Onemocnění může probíhat chronicky nebo akutně a mezi varovné příznaky patří zejména otoky, dušnost, pokles močení, krev v moči, krvácení z nosu a úst, nevolnosti, zvracení, únava, bolesti zad a krev v moči.

Jaká je tedy prevence onemocnění ledvin, abychom si naše tělo udrželi co nejdéle ve skvělé kondici?

Základem je zdravý životní styl. Toto pravidlo samozřejmě neplatí pouze pro naše vnitřní orgány, ale také pro celkovou psychickou i fyzickou pohodu. Zaměřit bychom se měli také na celkový příjem tekutin – cca 1,5–2 litry za den, omezit nadbytek soli, alkoholu, cigaret a samozřejmě jíst vyváženou stravu.

Pár tipů pro zdravé ledviny:

Pijte – jestli vám dělá problém dodržovat pitný režim, kupte si láhev na vodu, která se vám bude dobře nosit i během dne. Budete tak mít tekutiny stále u sebe a nezapomenete pít. Skvělým pomocníkem je také aplikace v telefonu, kde si můžete nastavit upozornění, abyste si vytvořili každodenní návyk.

Choďte – a to co možná nejvíc. Chůze je naším nejpřirozenějším pohybem. Pokud vyrazíte denně na večerní procházku, nebo alespoň omezíte cestování autem, tak pro vás bude brzy 10 000 kroků za den hračka.

Uzdravte se – cítíte-li na sobě první příznaky nachlazení nebo chřipky, zůstaňte doma a odpočívejte. Pokud v takovém stavu vyrazíte ven, tak nejen, že riskujete zdraví ostatních, ale také svých ledvin, pro které jsou tato onemocnění riziková.

Prevence – na preventivní prohlídku u lékaře máte nárok každé dva roky. Je proto vhodné toho využít. Lékař vám odebere vzorek moči, krve a provede celkové vyšetření.

Léky – užíváte-li nějaké léky pravidelně, tak jste jistě pod kontrolou lékaře a víte, s čím je můžete kombinovat. Dávejte si ale pozor na nadměrné užívání běžně dostupných léků, jako je třeba ibuprofen, který může v nadměrném užívání poškozovat ledviny.

Věděli jste, že…

 • Ledviny odstraňují přebytečnou vodu a odpadní látky z těla 24 hodin denně?
 • Zdravé ledviny očistí celý objem krve za den přibližně 300krát?
 • Což znamená, že ledvinami proteče každý den přibližně 1 500 litrů krve?

Na závěr bychom chtěli zmínit, že až 10 % populace se léčí s chronickým onemocněním ledvin a v České republice je to každý 10. člověk. Mnoho pacientů se o své diagnóze dozví, až když jsou ledviny nenávratně poškozeny. Nástup onemocnění ledvin se může pomalu projevovat několik měsíců až let, ale díky správně a rychle stanovené diagnóze můžete tento proces poškození zpomalit a v některých případech i zastavit. Důležité je neodkládat návštěvu lékaře a udělat změnu v životním stylu už dnes. 

Dodržovat pitný režim může být někdy obtížné. Nejlepší motivací je chutný nápoj nebo stylová láhev. Především kvůli negativnímu dopadu na zubní sklovinu se však nedoporučuje pít slazené nápoje ve větším množství. Váš výběr se značně zúží, když vyškrtnete z možností limonády, slazené minerálky, colové nápoje, džusy atd…

V omezeném množství může být zdraví prospěšný čaj, káva či fresh, na celodenní pití je však nejvhodnější čistá voda, maximálně dochucená mátou nebo čerstvým ovocem.

Věděli jste o čaji?

Množství čaje, které je pro zdraví přínosné, se může lišit v závislosti na typu čaje a individuálních faktorech, jako jsou věk, váha a zdravotní stav osoby. Většina výzkumů ukazuje, že konzumace čaje v menším množství je prospěšná pro zdraví. Denní dávka až 3 šálky (tj. přibližně 300–400 mg kofeinu) je považována za bezpečnou pro většinu dospělých jedinců bez zdravotních omezení. Je však důležité si uvědomit, že příliš vysoká konzumace čaje může mít negativní účinky na zdraví, a to zejména kvůli obsahu kofeinu. Přemíra kofeinu totiž může vést k nežádoucím účinkům, jako jsou bolesti hlavy, nervozita, nespavost, rychlý tep a zvýšený krevní tlak.

Kofein je přirozeně přítomen v některých druzích čaje, zejména v černém a zeleném čaji. Nicméně množství kofeinu v čaji se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou čas sklizně, způsob zpracování, množství listů a doba louhování.

Zde jsou některé druhy čaje, které obvykle obsahují kofein:

 • Černý čaj: obsahuje nejvyšší množství kofeinu mezi čaji, 
  obvykle kolem 40–70 mg na šálek.
 • Zelený čaj: obsahuje méně 
  kofeinu než černý čaj, obvykle kolem 25–45 mg na šálek.
 • Oolong čaj: obsahuje mírné množství kofeinu, obvykle kolem 30–50 mg na šálek.
 • Bílý čaj: obsahuje méně kofeinu než ostatní čaje, obvykle kolem 15–30 mg na šálek.

Kromě těchto druhů čaje mohou kofein obsahovat také některé druhy bylinných čajů, jako je například yerba mate.

7698