Úvod
Poradna
Bolest
Bolest hlavy

Bolest hlavy

Bolest hlavy je častá příčina zdravotních obtíží. Obvykle nebývá závažná, ale při dlouhodobém trvání nebo naopak při rychlém vzniku a rychlém zhoršování může být příznakem závažného onemocnění. Bolest mívá různou intenzitu, která však není měřítkem závažnosti onemocnění. Velmi závažné jsou bolesti hlavy v souvislosti se záněty. Bolesti hlavy bývají často při zvýšené teplotě. Bolestmi hlavy trpí čas od času 99 procent žen a 93 procent mužů. Mezi nejobávanější patří migréna. Častá je též tenzní ( tlaková ) bolest, která souvisí s nahromaděným stresem. Bolest hlavy může být i důsledkem přetížení krční páteře, blokády krčních obratlů, zhoršení zraku, je i projevem zvýšeného krevního tlaku, neuroinfekce – např. zánět mozkových blan.

Příznaky bolesti hlavy

Tenzní bolesti (propagace obtíží z krční páteře): bolest na vrcholu hlavy, ztuhlá šíje a zkrácené trapézové svaly, pocit tlaku v hlavě, někdy nevolnost a zvýšená citlivost na světlo. Migréna je častější u mladých dospělých (především u žen, bývá rodinná dispozice). Začíná zpravidla již v dětství nebo v období puberty. Dochází k posunu výskytu těchto nemocí do mladších věkových skupin. Objevuje se zejména při psychické zátěži, únavě, hladu, změnách počasí, vyčerpání, menstruaci, pobytech v horku, hluku. Aura (neobvyklé vnímání) v některých případech předchází vlastní bolest , pulsující bolest většinou poloviny hlavy, zvracení, nesnášení světla,hluku, zápachu, nevolnost, závratě.                

Návštěva lékaře při bolesti hlavy

Nutná při zhoršování stavu vědomí, při omezení pohybu brady ke sternu ( podezření na neuroinfekci), při rychle vzniklé a rychle se zhoršující bolesti hlavy, při trvání obtíží nebo jejich zhoršování, dále při změně charakteru bolesti a při nově vzniklých nebo se zhoršujících se migrenósních obtížích.

Prevence bolesti hlavy

Vyhýbejte se potravinám s obsahem aminokyseliny tyramín, která může spustit řetězec reakcí vedoucích k migréně (avokádo, banány, pivo, zelí, konzervované ryby, mléčné výrobky, tvrdé sýry, brambory, rajčata, víno a kvasnice). Omezte pití alkoholických nápojů, konzumaci čokolády a kořeněných a smažených jídel. Některým pacientům pomáhá na začátku záchvatu migrény 1 - 2 šálky silné kávy a ulehnutí v klidné temné místnosti. Kofein zabírá, pokud na jeho konzumaci nejste zvyklí.

Léčba bolesti hlavy

Léky na předpis

Používají se analgetika a antimigrenika na základě vyšetření lékařem.

Volně prodejné léky

Používají se analgetika.

Přírodní a doplňková léčba

Hořčík a vápník Koenzym Q10 Pupalkový olej Komplex vitamínů a minerálních látek Lecitin - u některých pacientů pomáhá zmírnit migrénu Chladivé náplast a krémy na bolest hlavy Čajové směsi

Životní styl

Homeopatie - tablety při bolesti.

Muzikoterapie - hudba může mít příznivý vliv na průběh migrény. Má zklidňující účinek.

Chiropraxe, masáže - je nejúčinnější při migrénách vycházejících ze šíjového svalstva. Terapeut masíruje šíjové svalstvo nebo přímo bolestivé místo.

Pohyb a fyzická cvičení - mohou napomoci k odstranění stresu a duševního napětí. Vhodná je především jóga, plavání a pravidelné procházky.