Úvod
Magazín
Čaj, nečaj, bylinný čaj

Čaj, nečaj, bylinný čaj

V dnešní době používáme slovo čaj prakticky pro všechny druhy nálevů připravených louhováním nejrůznějších rostlin, lístků, kořenů, plodů a podobně. Nicméně pravděpodobně správně by se slovo čaj mělo používat pouze pro označení nálevů připravených louhováním listů rostlin čajovníku. Pokud bychom toto značení přijali za své, pak by se slovo „nečaj“ mělo používat pro všechny ostatní nálevy, tzn. nálevy bylinné, ovocné, kořenové a podobně. Buď jak buď to, co je správné, určuje v tomto případě trh, a proto vžité označení čaj je možno použít pro všechny druhy nálevů.

Jaká je tedy definice bylinného čaje? Je to nálev, kdy se byliny (sypané, sáčkové) přelijí vařící vodou a nechají se louhovat po dobu nutnou k přenesení aromat, chutí a zdraví prospěšných látek z bylin do nálevu. Doba louhování bývá většinou od 5 do 15 minut.

Bylinné čaje jsou často připravovány pro jejich blahodárné a preventivní účinky na naše zdraví. Jejich zaměření se liší bylinu od byliny a některé čaje jsou dokonce léčivými přípravky. Velkou výhodou bylinných čajů je absence kofeinu. Bylinné čaje se nemusí používat pouze k pití, ale jejich využití je možné také formou kloktadla či zábalu.

Bylinné čaje můžeme dělit na jednodruhové, kde je ze 100 % obsahem čaje jen jedna bylina, nebo na směsi, kde je obsahem více bylin najednou.

Kvalita čaje se dá poznat ze složení a zabalení čaje.

Složení

Obecně ve složení nesmí být žádné „pomocné“ látky či aromata, která sice zvýrazní chuť, ale prospěchově nemají žádný či naopak negativní význam. Dalším důležitým faktorem je část byliny, která byla k výrobě použita. Vysvětlíme si to u heřmánkového čaje, kde můžeme mít tři roviny kvality.

  • Základní kvalita je, když se do čaje použije jakákoli část heřmánku vyjma kořene, což ve složení poznáte, pokud je tam uveden například jen heřmánek.
  • Druhá, vyšší kvalita, která už má velmi vysoké parametry je, když se k výrobě čaje použije pouze květ. Ve složení je uvedeno: květ heřmánku či Matricariae flos.
  • Třetí, nejvyšší kvalita, která se používá u čajů schválených jako léčivý přípravek, je dle českého lékopisu (1997) usušený úbor Matricaria recutita L, která obsahuje nejméně 4 ml modře zbarvené silice v kilogramu drogy. Laicky řečeno je to opět květ heřmánku, ale musí mít nerozpadlé květní úbory, nesmí obsahovat žluté trubkovité součásti květu a musí mít co nejkratší stopky.

Zabalení

Kvalitní čaje používají dvoukomorový nálevový sáček s rovnoměrným roznesením čaje, který zaručuje nejvyšší vyluhovací plochu (voda omývá čaj ze čtyř stran, aby se mohlo plně rozvinout aroma čaje a také přenést aktivní látky do výluhu).

Spojení sáčku s nití už není formou kovové spony či lepidla, ale formou vázaného spojení. Nehrozí tak, že se do čaje dostanou části lepidla či kovu. Čajové sáčky jsou samostatně kvalitně zabaleny do polypropylenové vícevrstvé fólie, která zaručí ochranu před vlhkostí a vyčichnutím. Krabička je lepená bez překrytí celofánem.

Vybírejte si bylinné čaje ne podle ceny, ale podle kvality, kterou můžete posoudit podle složení a zabalení čaje. Proč utrácet peníze za levnější čaj, který v sobě může obsahovat aromata, přídatné látky či ty části bylin, které neobsahují aktivní látky. Proč koupit čaj, kde po otevření vidíte rozsypané části bylin, které propadly nekvalitním sáčkem, a navíc časem vyčichnou či navlhnou, protože nejsou jednotlivě zabaleny v polypropylenové fólii? Volba je na vás.

525