Úvod
Magazín
Pozor na záněty močových cest

Pozor na záněty močových cest

Záněty močových cest nás dovedou pěkně potrápit. Projevují se nepříjemným pálením, doslova „řezáním“ při močení, nutkáním k častému močení, bolestí v podbřišku, únavou…

Poměrně běžné jsou infekce dolních močových cest (močová trubice a močový měchýř). Jsou 4× častější u žen než u mužů. Ženy mají kratší močovou trubici a je zde také zvýšená pravděpodobnost přenosu bakterií ze střev do močového ústrojí. Infekci nahrává nedostatečný pitný režim a hygiena. Každoročně trpí touto chorobou kolem 10 % žen, velmi často i žen ve věku 16–35 let. 60 % žen se s touto infekcí setkalo během života. Onemocnění způsobuje v 85 % případů bakterie Escherichia coli, která se přichytí na stěnu močové trubice a začne se množit.

Když máme první nepříjemné pocity a podezření, že k zánětu může dojít, můžeme využít osvědčený přírodní recept, jak udržet zdraví močových cest: je potřeba co nejdříve nasadit silný extrakt brusinek v kombinaci s vitamínem C a zároveň zvolit nadstandardní pitný režim – celkem cca 3 l tekutin denně. Součástí pitného režimu by měl být urologický čaj (celkem 500–750 ml, ne více!). Při různých pokusech a sledování bylo zjištěno, že látky obsažené v brusinkách dovedou uvolnit bakterie přichycené k močové trubici a zvýšené množství moči je pak snadno vyplaví z těla ven.
Pokud však první nepříjemné pocity nezmizí, je potřeba neprodleně navštívit lékaře, který vám velmi pravděpodobně nasadí účinná antibiotika. Zánět se totiž může rozšířit do horních močových cest a zachvátit ledviny. Přípravky na bázi brusinek s vitamínem C je vhodné užívat i dlouhodobě pro pravidelnou péči o močové ústrojí. S jejich výběrem vám poradí v lékárně.

237