Úvod
Magazín
Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy

Kouření je pro náš organismus škodlivé. Víme to všichni. Ubližuje téměř každému orgánu našeho těla a způsobuje až 87 % úmrtí zapříčiněných rakovinou plic. Jeden ze dvou kuřáků navíc zemře kvůli nemoci spojené s kouřením. S touto závislostí se nebojuje lehce, avšak není to ani nemožné. Podívejte se s námi na několik faktů, které vás přesvědčí o tom, že ten správný čas přestat je právě teď.

Kouření začíná psychosociální závislostí, která se později rozvine do závislosti fyzické. Znamená to, že nejdříve má na kouření velký vliv skupina a okolnosti, ale později už si kuřák musí zapálit nehledě na to, v jaké situaci či denní nebo noční hodině se nachází. Na vznik závislosti má vliv speciální stavba receptorů v mozku ale také dědičnost.

Dobrou zprávou je, že pokud se této závislosti organismus zbaví, začne se okamžitě regenerovat, a tak i vylepšovat své zdraví.

KOUŘENÍ PŮSOBÍ NEGATIVNĚ TÉMĚŘ NA VŠECHNY ORGÁNY V TĚLE

Oxid uhelnatý a nikotin v cigaretách způsobují, že srdce je nuceno bít rychleji než obvykle. Dochází k houstnutí krve a stahování cév, kdy se u kuřáka oproti nekuřákům zdvojnásobuje riziko srdečního infarktu či mrtvice. Ohroženy jsou také plíce, které mohou být působením chemických látek v cigaretách postiženy astmatem, pneumonií nebo také rakovinou.

Co se týče úst a krku, kouření způsobuje nejenom neatraktivní problémy, jako jsou zápach z úst či zažloutnutí zubů, ale také poškození chuťových receptorů či zvýšené riziko vzniku rakoviny rtů, jazyka, krku, hlasivek nebo jícnu. Postižen může být také mozek, kde je u kuřáků vyšší pravděpodobnost výskytu mozkového aneuryzmatu, který může způsobit mrtvici. Kromě kostí a pokožky pak kouření negativně ovlivňuje také plodnost žen i mužů.

Jak efektivně přestat kouřit?

Pro zbavení se závislosti na cigaretách neexistuje pouze jediná správná cesta. Pro někoho je nejúčinnější podpora rodiny a přátel, jiný musí zřetelně znát všechna pro a proti. jisté kroky jsou ale vhodné takřka pro každého. Vyzkoušejte je i vy!

 • NASTAVTE SI PŘESNÝ DATUM
  Pokud budete přesně znát datum, kdy přestanete kouřit, pomáhá tento pomyslný milník při psychickém závazku při odučení. Toto datum si pamatujte navždy a buďte pyšní na to, že byl prvním dnem vašeho nového života.
 • VYBERTE SI ČTYŘI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ DŮVODY, PROČ CHCETE S KOUŘENÍM SKONČIT
  Můžete se soustředit na zlepšení svého zdraví nebo image, úsporu peněz. Přestat kouřit lze pro svoji rodinu a přátele, abyste lépe voněli, měli více energie či bělejší zuby, zlepšili svůj sexuální život, měli krásnější pleť, snížili riziko vzniku mnoha nemocí nebo třeba pouze ušetřili drahocenný čas. Vyberte si důvody, které vás budou motivovat a zapište si je na speciální motivační papír.
 • UPŘESNĚTE SI, CO SPOUŠTÍ VAŠI CHUŤ NA CIGARETY
  Je to obava ze samoty, pracovní stres a potřeba na chvilku vypnout, konzumace alkoholu nebo setkávání se s lidmi, kteří kouří? Ať už je to cokoliv, zamyslete se a snažte se své spouštěče co nejdokonaleji pojmenovat. Pokud není známý spouštěč, je velmi snadné znova upadnout do starých zvyklostí.
 • JAK BUDETE BOJOVAT S NEODOLATELNOU CHUTÍ NA CIGARETU?
  Pokud je problém v tom, že nemáte co dělat s rukama, hrajte si na začátku s plastovým brčkem nebo s mincí. Když potřebujete cigaretu spíše na uvolnění, zavřete si během nutkání kouřit oči a zhluboka dýchejte nebo si promluvte se svými blízkými. Odvykání mohou podpořit i odvykací pomůcky, jako jsou speciální žvýkací gumy, pastilky, náplasti či spreje. Jejich použití konzultujte s odborníkem.
 • ODSTRAŇTE VŠECHNO, CO VÁM KOUŘENÍ PŘIPOMÍNÁ
  To se netýká pouze popelníků, zapalovačů či zápalek. Zbavte se také zápachu v autě a z oblečení, které používáte, když kouříte. Nepodvádějte! V předvečer vašeho velkého dne se zbavte opravdu všeho! Na místa, kde jste běžně měli uloženy cigarety či popelníky, si naskládejte zásobu předmětů, které vám s odnaučováním pomáhají – třeba pastilky či nikotinové náplasti.
 • NEBOJTE SE POŽÁDAT O POMOC
  Vaši nejbližší pochopí touhu po změně snad nejlépe. Nebojte se jim proto ukázat i svou zranitelnější stránku a poprosit je o psychickou podporu. Vytvořte si s partnerem z odvykání společný cíl, vyzvěte k němu i své přátelé. Pokud si opravdu nebudete jistí sami sebou, navštivte jedno ze čtyř specializovaných Center léčby závislosti na tabáku v rámci ČR, nebo kontaktujte Poradny pro odvykání kouření, které najdete po celé republice. Pro více informací se zeptejte svého lékaře či lékárníka.
396