Úvod
Magazín
Vlasy, nehty, pokožka a pleť: hlavní pilíře krásy žen i mužů

Vlasy, nehty, pokožka a pleť: hlavní pilíře krásy žen i mužů

Každý z nás patrně tuší, že za kosmetické prostředky utratíme v České republice ročně řádově miliardy korun. Výživné šampony, tonika, tělová mléka, krémy na pleť, terapeutická séra – to jsou prostředky, které nám pomáhají zvenčí při aplikaci na povrch našeho těla. Mnozí z nás si bez nich život nedovedou představit.

Ne všichni si však uvědomujeme, že naše „krása“ je výsledkem celkového zdravotního stavu a souvisí především s tím, jak jíme, jak se hýbeme a v jakém rozpoložení žijeme. Geneticky v sobě máme zakódováno, že lidé, kteří vzbuzují naše sympatie a pocit krásy, jsou především lidé zdraví a silní, schopni vychovat naše potomky a zabezpečit i nás. Mnohé se dá zakrýt make-upem, barvou, parukou… Avšak ne úplně vždy a jistě ne napořád.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak ovlivnit krásu zevnitř, nikoli zvenčí, je správná výživa a pohyb.  Velmi důležitým faktorem je psychika – naše rozpoložení a schopnost odolávat stresu.  To potvrzují nedávné průzkumy v souvislosti s obdobím Covidu.

 

Covid nám poničil i vlasy

U mnoha, možná i většiny lidí, kteří prodělali onemocnění Covid s těžším průběhem, došlo přechodně, mnohdy i trvale ke změnám projevujícím se zejména na vlasech. Ti, kteří byli nakaženi virem, byli pod obrovským psychosociálním a fyziologickým stresem. Podle výpovědí španělských lékařů pracujících za vrcholu pandemie u covidových lůžek prakticky každý, kdo měl těžší průběh Covidu, měl zároveň i silně postižené vlasy. To potvrzují předběžné průzkumy uvádějící nárůst zejména určitého typu vypadávání vlasů zvaného telogen effluvium, což je difúzní (rozptýlené) vypadávání vlasů, jehož hlavní příčinou bývá stres. Objevuje se zhruba 3 měsíce po spouštěcí události a přetrvává přibližně půl roku. Vlasy tedy řídnou a může jich vypadnout až polovina jejich celkového množství. Povzbudivé však je, že tento typ vypadávání vlasů bývá v mnoha případech pouze přechodný a je naděje, že se stav po půlroce až roce navrátí k normálu. Je však potřeba dát se dohromady psychicky, vrátit se do pravidelného aktivního režimu, dbát na zdravou stravu a podpořit výživu vitamíny a minerály. Více postiženy mohou být ženy v menopauze, které prodělaly Covid. Zde se ke stresu přidávají ještě hormonální změny, které situaci mohou samozřejmě zhoršit. Předpokládá se však, že po prodělání Covidu došlo i k nárůstu jiných typů vypadávání vlasů, jako je AGA (androgenetická alopecie), která je podmíněná zejména hormonálními změnami, a AA (alopecia areata), ložiskové vypadávání vlasů projevující se výskytem různě velkých ploch bez vlasů, kde příčinami bývají často autoimunitní procesy, záněty a různé emoční stavy. Možná tedy Covid zasáhl i do autoimunitních a hormonálních procesů, avšak na definitivní vyhodnocení si musíme ještě počkat.

 

Jak dát do pořádku vlasy, nehty a pokožku?

Vlasy a nehty jsou tvořeny převážně keratinem. Keratin představuje až 2/3 hmoty vlasů. Je to vláknitý polymer na bázi proteinu tvořený makromolekulami bílkovin, které jsou složené ze stovek aminokyselin. Tvoří i strukturu nehtů a je součástí zrohovatělého povrchu kůže, který nás chrání před vniknutím infekcí do těla a proti ztrátám tekutin přes povrch kůže. Aby struktura vláken keratinu byla pevná a odolná vůči vnějším zásahům, jednotlivé makromolekuly jsou propojeny (síťovány) tzv. disulfidickými můstky, jež tvoří dva vázané atomy síry.  Pro tvorbu disulfidických můstků jsou rozhodující aminokyseliny cystein a methionin, obsahující právě síru. Cystein si tělo dokáže vyrobit, ale pouze tehdy, má-li dostatek methioninu, který patří mezi esenciální (nepostradatelné) aminokyseliny. Methionin je tedy pro vlasy, kůži a nehty nepostradatelný. Důležitými živinami, které nám mohou také chybět, jsou selen a zinek. Oba tyto minerály působí antioxidačně. Zinek zasahuje do celé řady metabolických procesů, jako je tvorba vitamínu A a syntéza bílkovin pro vlasy, kůži a nehty. Pro zdravý růst a hlavně pak pro udržení zdravých vlasů, pokožky i nehtů je důležitý selen. Vznikající struktury vlasů, kůže i nehtů ohrožují tzv. volné radikály, což jsou atomy či molekuly s nepárovým elektronem, které napadají a narušují strukturu vlasů, kůže i nehtů. Tyto nepřátele likvidují antioxidanty, mezi nimiž vyniká právě selen. Důležitým antioxidantem je i vitamín C, který je také důležitý pro tvorbu cysteinu, keratinu, kolagenu a elastinu přítomného v kůži.  Dalšími antioxidanty jsou vitamín E, B2 a betakaroten, z něhož v těle vzniká vitamín A.

 

Příčiny vypadávání vlasů:

 • Genetika
 • Hormonální změny (menopauza)
 • Věk
 • Nadbytek testosteronu a DHT
 • Stres
 • Špatné prokrvení pokožky
 • Životní styl – strava, pohyb
 • Infekce, onemocnění štítné žlázy a další onemocnění
 • Onkologická onemocnění, chemoterapie a radioterapie
 • Některé léky jako antidepresiva, antiepileptika, léky na ředění krve a další
 • Jiné příčiny

 

Zajímavosti o vlasech:

 • Zdravý vlas udrží závaží až 100 g
 • Zdravý člověk má 80 (zrzaví) - 140 tisíc vlasů (blond)
 • Denně nám vypadne 70–100 vlasů
 • Každým dnem nám vlasy porostou o 0,2–0,4 mm
2139