Úvod
Magazín
Anti-stress

Anti-stress

CO JE TO STRESS? Zátěž, tlak, napětí. Zná ho každý z nás. Jedná se o stav organismu v extrémních podmínkách a jeho obrannou funkci, která zabraňuje jeho poškození.

Kdy stres škodí aneb nedržte sklenici příliš dlouho

Je všeobecně známo, že stres je našemu zdraví škodlivý. Hormon stresu zrychlí tep až o 400 procent! Výsledkem může být vysoký tlak, infarkt či mrtvice. Ale proč je to tak? Jednoduše si to můžeme ukázat na příkladu skleničky s vodou.

Zkuste v ruce držet sklenici s vodou minutu. Asi žádný problém. Když to bude hodina, paže vás začne bolet. Když ji budete držet celý den, paže bude jako paralyzovaná. Chápete toto přirovnání? Sklenice je stále stejně těžká, ale čím déle ji držíme, tím těžší se zdá. Stres a starosti jsou jako ta sklenice. Myslete na ně chvíli a nic se nestane. Myslete na ně hodinu a začne vás bolet hlava. Myslete na ně celý den a budete se cítit paralyzováni, neschopní cokoliv udělat. Proto je důležité naučit se své stresy uvolňovat.

Stres totiž může způsobit:
1. Likvidaci mozkových nervových buněk odpovědných za procesy učení a nálady, výsledek: deprese.
2. Přílišné napětí způsobuje rozklad bílkovin, které je zodpovědné za úbytek svalové hmoty.
3. Hormon stresu zrychlí tep až o 400 procent! Výsledkem může být vysoký tlak, infarkt či mrtvice.
4. Pouze 30 % „špatného“ cholesterolu pochází z nevhodné stravy. Zbylých 70 % produkují játra, protože odvádí pryč z těla jedy – a nadměrný stres působí jako jed, který přetěžuje orgány.
5. Stres působí také na ochrannou bariéru kůže a způsobuje dermatologické problémy, zčervenání, svědění, urychlené stárnutí či záněty.
6. Přebytek stresu působí špatně na trávení, může vznikat dysfunkce střeva, vředové choroby či jiné nemoci trávicího systému.

JAK SE „ODSTRESOVAT“?

Mějte proto odvahu vykročit do neznáma a učinit zásadní změny, které vám navrátí zpět vaše psychické i fyzické zdraví.
Pomocí bylinek můžete zahnat stres a pomoct tělu se s ním poprat. Obnovíte fyzické síly a uvedete psychiku do původního stavu. Důležitá je i zásadní změna životních podmínek či vlivu prostředí. Mějte proto odvahu vykročit do neznáma a učinit zásadní změny, které vám navrátí zpět vaše psychické i fyzické zdraví.

302