Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému. Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková - „na prasknutí“. Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.
Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit. Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.
Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.
Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.
Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.
Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle. Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice. Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie. Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.
Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.
Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné. V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin. Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.
V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.
I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha. Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod. Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku. Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.
Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha. Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny. Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.
Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze. Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž. Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.
Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.
Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva. Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace. Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla. Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě. Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.
Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.
Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.
Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.
Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.
O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den, včera jsem snedl sýr ostěpek. Byl mesic starý ale byl v zavakuovaném obalu tak jsem si myslel, že to vadit nebude... Jenže,od dnešního rána se abnormálně potím, mám průjem,zvracim a boli me svalstvo jako při chřipce. Může to být otrava z toho sýru?
Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Ano, možné to je. Nasaďte si dietu a v lékárně můžete koupit například Endiaron, či jiné střevní přípravky proti průjmu. Pokud se příznaky na této léčbě nezačnou zlepšovat, navštivte praktického lékaře. Na druhou stranu, možné jsou i jiné příčiny (nezávislé na sýru), takže pokud si nebudete jistý, tak také radši navštivte lékaře.
Dobrý den, včera jsem snedl sýr ostěpek. Byl mesic starý ale byl v zavakuovaném obalu tak jsem si myslel, že to vadit nebude... Jenže,od dnešního rána se abnormálně potím, mám průjem,zvracim a boli me svalstvo jako při chřipce. Může to být otrava z toho sýru?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
už skoro týden mám lehké křeče v celém břiše(odhaduji to na střeva). Není to nic hrozného(při sportu ani nevím, že se něco děje. Ale v klidu se nemohu pořádně nadechnout a je to nepříjemné. Normálně bych to nechal být, ale překvapuje mě, že to nemizí. Nějaký nápad?
Děkuji za radu
Dobrý den.
Pokud dokážete při tomto stavu sportovat, tak to asi nebude až tak vážné, ale to s jistotou na dálku nejde říct. Je určitě dobré vysledovat kdy, případně při jaké příležitosti (třeba vztah k jídlu), se potíže objeví. Poté bych doporučil navštívit Vašho praktického lékaře. Bolesti břicha jsou projev mnoha stavů, od nezávažných, po nebezpečné. Při nezvyklých projevech je vždy jistější konzulatace lékaře.
Dobry den. Potrebovala bych se Vas optat na moznou pricinu bolesti v podbrisku. Pretrvava jiz cca mesic .Lokalizovala bych ji v od oblasti stydke spony az vlevo a obcas i vlevo na mons veneris.Obcas je tupa,obca pichlava. Gynekologicke vys je v poradku. Gynekolog povidal. ze na UZ nevidi ani zadny nalez na moc.mechyri. Doma jsem si dvakrat testovala moc prouzky Heptaphan a delala jsem si i dvakrat test na okultni krvaceni FOB test , oba testy negativni. Co by tedy,prosim,mohlo byt pricinou? Pred mesicem jsem se stehovala a nosila nejake veci,mohla by pricina souviset s namahou bricha? Dekuji
Dobrý den.
Námaha břišního lisu by teoreticky mohla způsobit kýlu. To by ale pravděpodobně lékaře napadlo - píšete, že jste byla vyšetřena. Jiank je ale bolest břicha velmi obecný problém, který se těžko posoudí na dálku. Močová infekce se také typicky projevuje jinak. Doporučil bych tedy spíše navštívit svého praktického lékaře a nechat se vyšetřit. Ten Vám navrhne další vhodná vyšetření. Bude určitě zvažovat i gynekologické vyšetření, tak si zprávu od gynekologa vemte sebou, nebo mu výsledek alespoň tlumočte. Před vyšetřením se pokuste vysledovat, kdy se bolest mění (zhoršuje), kdy naopak potíže nemáte - ve smyslu denní doby, příjmu jídla, pohybu, případně jiných okolností, které si všimnete.
Bolí mě břicho v oblasti žaludku při hlubším nádechu, když se pohnu nebo něco sním.
Dobrý den,
Je to asi 10 dní, co mě bolí žaludek. Někdy je to horší po jídle, i po obyčejné vodě. ale nejvíce mě to trápí v moci, kdy mě bolest i několikrát probudí.
Nezvracim, nepálí mě žáha.
Volala jsem lékařce. Objednala mě za dva týdny. To nevím jestli vydržím, brání mi to v normálním fungování, v práci, v radosti ze života.
V rodinné anamneze máme záněty žaludku, prasklý žaludeční vřed, rakovina zaludku .(matka,otec, strýc).
Zároveň si uvědomuji, že to může být i psychogenní (mívám různé příznaky bez nálezu).
Na gastroskopii jsem kdysi byla kvůli podezření na celiakii,ale tehdy jsem neměla žaludeční potíže, nález byl nejednoznačný.
Teď mě hodně trápí ten tlak, bolest a pocit plnosti, a hlavně ty noční bolesti, které jsou úporné. Vůbec nevím, jak vydržím 14 dní do návštěvy lékařky, pak než me vezmou případně na gastro a než nasadí pripadnou léčbu.
Zkousela jsem brát tablety Tums,bez efektu. Co ještě mohu udělat pro zmírnění potíží? Děkuji.Dagmar.
Dobrý den.
Pokud jste navíc v minulosti měla potíže s vředy, může být pravděpodobné, že se tyto potíže vrátily. Příčin může být samozřejmě více, ale noční bolesti (na "lačno") jsou typické pro vřed gastroduodena (tj. až za žaludkem). Na druhou stranu uvádíte i další faktory, které tomu zas nenahrávají. Do návštěvy lékaře asi nic nezkazíte užíváním léků s obsahem omeprazolu - tzv. inhibitory protonové pumpy. Velmi pravděpodobně jste je v minulosti měla (pokud tedy na ně nejste alergická a tolerovala jste je dobře). Některé léčiva této kategorie jsou volně dostupná. Antacida (například vámi uvedený přípravek) Vám mohou pomoct zmírnit příznaky, ale "léčebně" skoro nepomáhají.
Dále bych připomněl, že prasknutí vředu je život ohrožující komplikace a vyžaduje okamžitou zdravotnickou pomoc. Projevit se může mimo jiné zvracením krve, nebo krvácením do trávicí trubice (černá stolice, či přímo čerstvá krev).
Dobrý den odpoví mi někdo zda je normální měsíc marodim s bolestmi břicha pocit na zvracení a průjem, nikdo nic nezjistil, a mně se to po týdnu vrátilo spet, nechutenctvy, špatně a bolesti břicha a nic nikdo nedělá, stále lítám k doktorovi a stejně nic nedělají, poraďte mi.
Dobrý den.
Bohužel při bolestech je důležitých mnoho informací, které od Vás pravděpodobně lékař získal. Na základě nich se pak dá stanovit diagnóza. Na dálku to není úplně lehké resp. možné. Váš lékař by vám po vyšetření měl dát zprávu, s ní nějaké doporučení, plán léčby. Také by měl tyto náležitosti vysvětlit tak, abyste to pochopila a věděla, co je potřeba udělat dál. Pokud tak neučinil, vyžádejte si alespoň výsledky (pokud se nějaký vyšetření dělaly) a obraťte se jinam. Mít uvedené potíže delší dobu samozřejmě normální není.
Dobrý den mám bolesti břicha už druhý den včera jsem měla průjem zimnici horečku druhý den tedy dnes mám bolest hlavy(horečka) bolesti v levé a pravé části břicha. Nemůžu se kvůli tomu ano ohnout ani smát a už vůbec ne kašlat strašně to bolí.
Prosím o radu děkuji.
Alena, 19let
Dobrý den. Velmi dlohou dobu mě trápí bolest břicha - nelokalizovaná, nejvíce asi bolí v oblasti popku a nad ním. Asi jde o psychickou poruchu: trpím už od mala úzkostí, úplná deprese asi ne. A celkem dost piji alkohol - a to většinou kvůli této bolesti - 2,3 sklenky vína (kvalitního) a můžu se normálně najíst, jídlo zřejmě nemá vliv na tuto bolest. Po obědě se bolest nehorší, špíš je lépe. Kolega v práci se už mnoho let léčí s depresí a když jsme si povídali o mých problémech, dal mi pilulku léku Mirtazapin a během chvilky se žaludek úplně uklidnil. Proto právě směřuji obtíže ke stresu. V práci mě nikdo do stresu nedostává... prostě jsem takovej.
Co si o mém stavu myslíte?
Děkuji za odpověď.
Mirek 33 let.
Dobrý den.
Podle popisu situace můžete mít klidně pravdu a potíže mohou být i psychického rázu. Vůbec ale nepíšete o nijakých vyšetřeních. Bolesti břicha mohou mít mnoho příčin, některé velmi dobře ovlivnitelné a zjistitelné. Pokud jste tedy ještě nebyl u lékaře, bylo by určitě vhodné doplnit alespoň základní vyšetření (sonografie a další). Začněte u praktického lékaře. Na vyzkoušenou medikaci bych se nevázal, zkušenost může být velmi zavádějící, dokonce i riziková. Může se jednat o nějaký částečný, nebo vedlejší účinek zkoušeného léku, anebo to může utlumit jenom příznaky; potencionální nemoc může být klidně přítomna dále.
Dobrý den bolí mě břicho v dolní části břicha a v horní části a v levé části a už asi 5 dni se nemůžu vyprázdnit a příšerně to bol
Dobrý den,
V červnu jsem měla autonehodu,mám za sebou různá vyšetření od CT mozku,srdce a plíce až po rentgeny a ekg. Mám podvrtlou krční páteř,takže mám rehabilitace...měla jsem hrozné bolesti,tak jsem brala i Nimesil od bolest,už mi bylo líp a ve čtvrtek mě přijali do nemocnice s cystama na vaječníku,nevěděli jestli mě budou operovat.Tak mě nechali vyhladovět.Nakonec nebyla operace potřeba a pustili mě domů,že mám zatěžovat žaludek.Ale už třetí den mě bolí žaludek a nepociťuji hlad a nic mi nepomáhá..hodně “brkám” tak se chci zeptat jestli to není od stresu a od bolavé páteře,nebo mám toho hodně za poslední 2 měsíce za sebou a všechny výsledky všech vyšetřeni (i krve) dopadly výborně. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Přičina potíží nejde na dálku jasně posoudit. Pokud jste však den hladověla a do toho dále užívala Nimesil (nebo jiné léky proti bolesti), není vyloučené, že jste si žaludek podráždila. Mohou to ale být i jiné přičiny, sama to nezjistíte. Doporučuji navštivit svého praktického lékaře a poradit se s ním. Zkuste vysledovat, jestli se bolesti, resp. potíže nemění s požitím jídla, či jinými faktory.
Dobry den,
rad bych se zeptal zda je mozne, abych dostal krece jako blázen po okurce s kecupem + tatarka a do toho jeste palivou chilly omacku. Nejsem si jisty co by to mohlo být , tak jsem si rekl ze bych se zde mohl zeptat.
S pozdravem Kouřil
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.. Druhy den mám šílené bolesti břicha. Doprovázené častými křečemi, které se skoro nedají vydrzet. Vůbec nemám chuť k jídlu.. Jsem úplně bez síly, ale cokoliv si dam k jídlu, tak křeče začnou byt silnější. průjem nemám, ani nezvracim.
Mohla bych vás moc poprosit o radu, nebo nějaký lek, který by zabral?
Potřebuji od zítra zase fungovat.. Moc vám děkuji.
Dobrý den.
Bolesti břicha nelze brát na lehkou váhu. Pokud potíže přetrvávají je nutné navštívit lékaře, který zhodnotí, jestli se nejdená o nějaký závažnější problém, resp. pokusí se najít příčinu. Poté lze cíleně nasadit některé léky (vetšina na předpis) které mohou potíže zmírnit. Neuvážené podávání léků na břišní bolest bez diagnózy může být nebezpečné.
asi tak 14 dni az 3 tydny me boli tupou bolesti bricho pred spanim je mi na zvraceni...je pravda ze jsem uzivala atibiotika a prodelala jsem nesnasenlivost zvracela jsem a zvracela ...nyni se vse zhorsuje skytam nasadila jsem dietu jim omeprazol ...jsem v holandsku...nevim co ma delat kdyz ted budu nemocna vyhodi me z prace...citim plnost bricha i kdyz se jen napiji uz nerozeznam hlad od bolesti..
Dobrý den.
Vaše potíže mohou mít více příčín, některé by mohly být i závažné. Nejpravděpodobnější se mi jeví vředová choroba žaludku nebo dvanácterníku. Tomu by nasvědčovalo i to, pokud užívaný Omeprazol na Vaše potíže účinkuje. Zvracení z důvodů nesnášenlivosti antibiotik mohlo stav výrazně zhoršit. Pokud Vaše potíže přetrvávají, je nutné vyhledat lékaře. Při vředové chorobě může dojít k "prasknutí" vředu což může mít za následek značně rizikové krvácení.
Dobrý den,
Už 2.den mě bolí břicho,začalo to asi ve čtvrtek večer po sexu tlakem a bodavou bolestí v oblasti podbřišku,která vystřelovala až jako k moč.měchýři. Přes noc,když jsem ležela v klidu,tak jen mírný tlak,při otočení ale opět bodnutí.Ráno se mi stav zdál lepší,pouze tlak v oblasti podbřišku a pupku,ale při močení,těsně před úplným vyprázdněním měchýře,ale opět bolest výrazná jakoby ze stran do oblasti měchýře (vaječníky?).Přes den opět lepší,tlak už nebyl neustálý.V noci ale tlak větší a začalo mě i píchat na levé straně podbřišku.
Dnes ráno jsem si vzala 2ml Hylak fotre a po lehkém spánku se mi stav zdál v pořádku,asi po hodině ale opět tlak v podbřišku a jakoby pálení v břiše.Při jídle křečovité bolesti zhruba uprostřed břicha.
Jelikož je víkend,k dr. se dostanu až v pondělí,proto bych byla ráda,kdybyste mi mohli poradit alespoň o co by se mohlo jednat.Stolice v pořádku,ani v moči žádné známky krve.Pocit na zvracení také ne.Děsí mě,že bolest přetrvává a mění se.
Děkuji
Dobrý den, první den jsem zvracela4x v práci, když jsem došla domu tak to co jsem snědla jsem vyzvracela suchý rohlík čaja měla jsem horečku a zimnici ... Druhý den ráno mi bylo líp tak jsem snědla suchý rohlík a čaj a dobrý ale večer když jsem pojedla už zase mám to divné tlačení v žaludku a pocit na zvracení, pokud to do zítra nepřestane chystám se k lékaři bo tak mi nikdy nebylo.. Nevíte prosím co by to přibližně mohlo být? Děkuji předem za odpověď
Dobrý den.
Záleží jak se bude stav vyvíjet. Pokud Vám bude lépe a příznaky postupně odezní, může se jednat o běžnou virózu, kterou lze řešit dietním opatřením. V případě nelepšení je nutné být na pozoru a je potřeba sledovat i další příznaky - horečky, bolesti břicha, případně zástavu odchodu stolice (plynů). V takovém případě navštivte lékaře ihned.
Moje maminka byla na operaci střev před 6 týdny a má bolesti v břichu a slabost. Měla by jít k lékaři ?
Běžné léky na bolest pomáhaji jen na určitý čas.
Děkuji.
Dobrý den.
Nejasné přetrvávající potíže by měly být důvodem k návštěvě, či kontrole. Ideálně by asi měla zajít na pracovišťě, kde byla operace doporučena, kde budou lékaři co nejlépe znát její potíže. Jinak Vám asi nedokažu více poradit - bez znalosti typu operace, charakteru bolestí se jedná o velmi nespecifickou otázku.
Dobrý den,
včera po práci mě zastihla náhlá nevolnost bez zjevné příčiny.Neměla jsem chuť na jídlo a měla jsem nafouklé břicho.Skoro celou noc jsem nespala,mohla jsem ležet jen v polosedu a na zádech,jinak mi bylo zle.V noci jsem pak několikrát byla na toaletě - řídká stolice a 2x jsem zvracela. Při ulehnutí jsem měla zimnici,po zvracení zase horkost až mdlo,pocení.K ránu se pak dostavili křeče v břiše,po zvracení se mi vždy na chvíli ulevilo,ale tak po hodině se křeče dostavili opětovně.Ráno jsem si proti křečím vzala Algifenové kapky a křeče ustoupili.Nyní je mi celkem dobře,jsem unavená a stále cítím drobnou nevolnost.Břicho již není nafouklé.Můžete mi prosím poradit,z čeho by to mohlo být a jestli je nutná návštěva u lékaře?V poslední době mám hodně stresu,jak v práci,tak v soukromém životě a navíc mě trápí alergie(stále ucpaný nos).Nemůže to nějak souviset?Mimo to mě již dříve trápila častá bolest žaludku,ale po vysazení antikoncepce,se bolest již nedostavila. Děkuji
Dobrý den.
Pokud se nevolnost a následné potíže objevily pouze jednorázově (resp. jak uvádíte, že v posední době), tak asi není nutné navštěvovat lékaře. Nejčastější příčiny bývají mírné střevní virózy, při dietních opatřeních a případné symptomatické léčbě odezní rychle samy. Stres může ovlivňovat trávení zcela určitě - není ale obvyklé, aby způsoboval i teploty, třesavky a opakované zvracení. Spíše se mohou objevovat nespecifické mírnější potíže, které mají trvalejší charakter. Pokud již potíže odezněly, k lékaři již nyní nemusíte.
Doby den, chtěla jsem se zeptat. Mam problémy se strevy už dost dlouho a tedy se to táhne porad dokola. Zkusila jsem všechno. Vynechat mléko, dieta a už nemůžu proste. Omezuje me to mam strach kamkoliv jít aby me to nechytlo. Dnes jsem spozorovala to ze (je mi to trapne)ale moje stolice je dost jina než by mela byt. Je prihledna jako sliz a je to doprovázene křečemi a bolestmi břicha . Když se zohnu v práci k regálu nebo něco zvedám hrozne me pichne v podbřišku. Jsem už v koncích. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den.
Uvedené potíže by mohly spadat pod tzv. nespecifické, funkční poruchy břicha. Není u nich nalezena zjevná příčina potíží. Není to neobyvyklý problém a bohužel často svízelný k řešení. Ne každý praktický lékař nebo specialista se tímto zabývá. Na dálku ale diagnóza s jistotou rozhodně stanovit nelze - bolesti břicha mohou mít velké množství příčin. Je tedy nutné vyšetření. Doporučuji tedy začít u svého praktického lékaře, kterému všechny potíže řekněte. Ten Vás bude podle možností léčit sám nebo Vás odešle za specialistou.
Dobrý den,
prosím o radu, už delší dobu mě trápí občas až neúnosné "křeče" v břiše, nejhorší stavy jsou krátce po jídle (jakémkoliv), pokud jím relativně na lačno = po ránu, nebo pokud mám mezi jídly delší přestávku. Trápí mě zároveň velké množství vzduchu, které cítím, jak se mi ve střevech prohání, říhání, nadýmání, plynatost.
Kdysi mi diagnostikovali reflux žaludku, před 3 měsíci jsem byla delší dobu nemocná (záněty, celkové vyčerpání), podle doktora souvisely bolesti břicha a žaludku právě s tímto onemocněním, ale zatím se to stále nelepší. Bolest nastupuje opravdu relativně krátkou dobu po najezení - do pár minut, většinou ani nestihnu dojíst porci. Nechutenstvím netrpím, dokonce ani pálením žáhy, snažím se stravovat poměrně "slušně", nekouřím, nepiju tvrdý alkohol, vynechávám smažená i pálivá jídla. Ćasto pociťuji tlak ve vrchní části žaludku, občasné vracení šťáv, pocit plnosti, to přisuzuji refluxu, ale ono nadýmání a křeče netuším, zda může způsobovat? Děkuji za radu.
Chci se zeptat,stale me boli bricho,je me vic nezli sedesat let,byla jsem na reng.strev,na ultraz.strev,na kolosk.strev i na zens.jsem byla,rekli ze tam nic neni,ale bricho me boli,nekdy malo,a nekdy ze bych vyskocila z okna,kolikrat jsem byla na pohtov.tam me pichli injekci a poslali domu,mohl by me nekdo odepsat proc me to bricho stale boli,dekuji a zdravim
Dobrý den.
Bolesti břicha nemusí mít vždy zjevnou příčinu. V případě, že jste byla v poslední době opakovaně a různými způsoby vyšetřena, je pravděpodobné, že se nebude jednat o nějaký zjevný, bezprostřední problém. Potíže, u kterých se nenajde diagnóza, bývají někdy označované jako funkční bolesti břicha. Ty se špatně ovlivňují, ale určité možnosti jsou. Je však nutné tuto možnost přijmout a zvolit vhodný přístup. Je nutné, abyste našla spolehlivého lékaře (obvodní, nebo gastroenterolog/internista), který výsledky vyšetření dá dohromady a pokusí se Vám nabídnout dlouhodobé řešení. Cestou internetu se řešení bohužel velmi pravděpodobně nedočkáte. Komplikované a nezvyklé situace nebudou mít jednoduché řešení.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kamosce bolí práva strana pricha i když jde na záchod a po každém jidle zvrací co to může být děkuji
Dobrý den rad bych se zeptal. Mam zvysenou teplotu az 38 boli me bricho spise na pravy casti i kdyz si tam macku a na leve jen obcas. Boli to malinko kdyz jdu. Nevim zda je to namozene nebo mam slepak. Ale toto neni poprve co to mam. Dekuji moc za odpovedi.
Dobrý den.
Bolesti břicha spojené s teplotou jsou důvodem k neodkladné návštěvě lékaře. Příčin může být mnoho, stejně tak jako uvedené příznaky ani nemusí souviset. Vždy je však nutné vyloučit vážnější příčiny (jako například Vámi uvedený zánět slepého střeva). Diagnostika v tomto ohledu nemůže probíhat na "dálku", musí Vás vidět lékař v ordinaci.
Dobrý den, bratr (10let) už od listopadu trpí opakovanými bolestmi břicha okolo pupku a vždy k tomu horečky 39. Tyto problémy se stupňovaly až k nim docházelo pravidelně každý týden. Teď o prázdninách byl měsíc klid a nyní se problémy opět objevili. Myslely jsme si, že je to psychického rázu, ale objevilo se to i o prázdninách. Byl na kinezi, dostal homeopatika ale bez účinku. Praktická lékařka udělala všechny testy, jak krevní, tak moč i stolic. Vše je v pořádku. Byl i na alergologii, ale žádnou alergií netrpí. Praktická lékařka řekla že příště při problémech je nutná hospitalizace. Už 2x byl v nemocnici a.pokazde řekli že je to viróza. Zánět slepého střeva je také vyloučen. Můžu poprosit o radu děkuji.
Dobrý den.
Na dálku bohužel nejde v tomto ohledu poradit. Péči o mladistvého bych skutečně nechal na jeho ošetřujícím lékaři, který ho zná a pravidelně vidí v ordinaci. Pokud je důkladně vyšetřen, není vyloučené, že se skutečně jednalo o opakované virózy. Není také vyloučené, že se jedná o více věcí nezávisle na sobě. Bolesti břicha mohou mít skutečně velmi pestré příčiny a není možné na dálku dát jednoznačnou a jednoduchou odpověď. Pokud máte pocit, že současný lékař něco zanedbává, poraďte se osobně jinde. Dejte si však pozor abyste nadměrně nezatěžovali dítě opakovaným vyšetřováním.
Dobrý Den
Už 4 den mně bolí kolem pupíku spíš v podbřišku Pocity na zvracení ztráta chuti jím jenom ovoce a zeleninu když sním něco jiného např řízek tak mám průjem nadýmání
Díky za pomoc
Dobrý den.
Uvedené potíže mohou mít mnoho příčin. Nejčastěji jsou běžné střevní infekce. Ty samy odezní do pár dnů, pokud dodržujte dietní opatření. Léčbu lze podpořit i volně dostupnými léky jako je například Endiaron. Pokud potřebujete zastavit průjem akutně - například mimo domov, kupte si Imodium. Pokud výše uvedená opatření nezaberou, potíže budou přetrvávat nebo se stupňovat, navštivte lékaře. Nadýmání lze z dlouhodobého hlediska ovlivnit složením stravy, případně probiotiky.
Dobrý den,
byla jsem u lékaře a ten mi pověděl,ze mám kýlu.Prý nemám zvedat žádné těžké věci.A taky řekl,pokud me nebude v danem místě pobolivat nemám se čeho bát.Jenže ted už je to rok a začíná me to častěji a častěji pobolivat.Myslite,ze to může byt vážné?
Dobrý den.
Kýla se tímto způsobem nehodnotí. V zásadě, pokud v minulosti vyjádřil lékař podezření na kýlu, doporučení bylo asi v pořádku. Když ale v současnosti máte potíže (například uvedené bolesti) je nutné podrobnější vyšetření u chirurga. Kýly patří do jejich specializace, stejně tak jako navržení terapie, odhad prognózy atd. Proto to nemá moc smysl řešit cestou internetu, je nutná návštěva ordinace. Obecně kýly patří mezi běžné potíže. Vážné to samozřejmě být může, ale většinou se kýla dá léčit nekomplikovaně a zcela uspokojivě. Jak jsem ale výše uváděl, nejde to bez odborného zhodnocení.
Je mi 35 let behem pul roku jsem mela asi 4 tento zachvat.Velke krece u zaludku okamzite zvraceni po celem tele pot a velka rudost po celem tele i na obliceji do toho okamzity prujem tento stav trva asi 30 mi pak krece jdou dolu k vajecnikum a po te ustoupi pak velka unava a zimnice
Dobrý den.
Doporučil bych návštěvu lékaře. V první řadě je potřeba probrat užívané léky a jejich kombinace, mohl by to být nežádoucí účinek. Dále by bylo vhodné zkusit si vzpomenout, jestli potížím nepředcházela stejná činnost (fyzická zátěž, rozrušení, stres), resp. i po dietní stránce jako například příjem alkoholu, konkrétní potraviny. Lékař pak podle uvedených informací posoudí nutnost dalších vyšetření.
Dobry den potrebovala bych o radu,uz nejakou dobou trpim bolesti bricha v pravem podbrislu a presouva se mi to smerem k pupiku,boli meto hlavne po stolici,jsem porad unavena.pan doktor mi delal veskera vysetreni a vse pry vporadku neverim tomu.dekuji za radu.
Dobrý den.
Bolesti břicha jsou bohužel častým problémem. V mnoha případech se také neprokáže jasná "hmatatelná" příčina, pak se jedná o tzv. "funkční bolesti břicha". Potíže je samozřejmě potřeba důkladně vyšetřit, ale pokud píšete, že byly provedené, zkuste se podívat na internetu na výše uvedenou problematiku. Můžete to pak s lékařem i lépe probrat, případně se poradit ve specializované gastroenterologické ambulanci.
Dobrý den, již asi třetí den mám nepříjemný pocit (nenazvala bych to přímo bolestí) v LEVÉoblasti břicha. Konkrétně se jedná o místo zhruba v polovině mezi pupíkem a kyčlí. Je to pocit jako bych měla (omlouvám se za výraz, ale je to tak) permanentně zaražené větry nebo zácpu. Na wc jsem ale byla a pocit přetrvával. Brala jsem nyní 3 týdny antibiotika a po dobrání začínám užívat laktobalcily. Může se jednat o důsledek toho? Je to vůbec problém zažívání? Nemůže to být např. problém gynekologický? (na gynekologické prohlídce jsem byla cca před měsícem, doktorka mě prohmatávala a vše bylo v pořádku). Mám dojem, že jednalo by-li se o gynekologický problém, bolesti by byly lokalizovány níže..ale raději se ptám. Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den.
S jistotou Vám bohužel nebude možné poradit. Možných příčin je několik. Dlouhodobé užívání ATB může být jistě příčinou, která se přímo nabízí. V tom případě by užívané laktobacily situaci měly vyřešit. Můžete mimoto zkusit koupit i Espumisan, který při nadýmání pomáhá. Na druhou stranu, gynekologické potíže jsou možné také, bez ohledu na přesnou lokalizaci. Vyšetření pohmatem je samozřejmě nemusí přesně odhalit. Existuje však i mnoho dalších možností, co podobné potíže může způsobovat. Záleží tedy od vývoje stavu. Pokud již laktobacily užíváte, stav by se mohl mírně lepšit (pokud jde o porušení střevní flory ATB léčbou). Pokud se bolesti nemění, případně zhoršují, navštivte Vašeho obvodního lékaře. Může doporučit například sonografii nebo jiná vyšetření a navrhne další postup.
Dobrý den,
mojí maminku již několik týdnů bolí oblast žaludku a žlučníku. Bolest se objeví vždy na den a mění se její intenzita, jednou je to lepší, pak zase zlé. Ale druhý den je to dobré, pár dní nic a pak to začne zase od znovu. Při velké bolesti si nemůže lehnout, jakoby se jí žaludek dostal do křeče. Bolesti se objevují nahodile, někdy před jídlem, někdy až chvíli po jídle. Posledně jí bolel žaludek tak, že plakala, ale trvalo to jen pár minut Nemohu ji dostat k lékaři, prosím poradťe, o co by se mohlo jednat a případně jak se bolestí zbavit.
Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den.
Na dálku bohužel nejde problém definitivně posoudit. Uvedené příznaky mohou způsobovat různé nemoci trávicího traktu. Na jejich přesnější určení je nutné vyšetření lékařem. Je bohužel možné (a pravděpodobné), že lékař bude muset doporučit další vyšetření. Nic to však nemění na situaci, že příčinu bolesti je nutné odhalit. Jinak může dojít k rozvoji ještě výraznějších potíží a závažnějšímu ohrožení zdraví Vaší maminky. Pokuste se jí přesvědčit alespoň na vyšetření u praktického lékaře. Ten může alespoň zhodnotit závažnost situace, případně doporučit vhodnou úlevovou léčbu.
Mojí kamarádku trápí tak 2 týdny bolesti břicha. Bolest vznikne okolo pupku, ale postupně se přesouvá do levého podbřišku. Obvykle jsou to silné křeče. Vždy se nemůže ani pohnout. Jednou se dokonce složila na zem. Křeče se objevují tak dvakrát za den. Trpí při nich vysokou horečkou, až 39. Prosím, poraďte. Mám o ni obrovský strach.
Dobrý den,
již cca 3-4 měsíce trpím bolestmi v levé části břicha. Z gynekologického hlediska jsou veškeré problémy vyloučeny, byla jsem i na celkovém sonu břicha a tam se také nic neukázalo. Neustále mám břicho nafouklé a cítím se plná a je mi těžko po každém jídle ať je to maso, pečivo, či zelenina. Stolice je nepravidelná, někdy 3 krát denně někdy vůbec. Je mi 22 let. Myslíte že toto můžou způsobovat příznaky celiakie nebo něčeho jiného?
Předem děkuji za Vaší odpověď
P.
Dobrý den.
Příčin může být mnoho. Co se týče celiakie, pokud na ní máte podezření, poraďte se se svým praktickým lékařem. Ten může provést laboratorní testy resp. další vyšetření, které mohou tuto nemoc diagnostikovat. Častou příčinou může být i střevní dysmikrobie (porucha rovnováhy střevních bakterií). Vyzkoušejte proto probiotika (laktobacily Swiss, Biopron9, Hylak) případně na nadýmání například Espumisan. Pokud však budou potíže přetrvávat, lékaře opět navštivte.
Dobrý den už necelý týden me bolí břicho okolo Pupíku nahoře i dole nejhůř to bolí když Sedim. Mam pocit plnosti a dělá mi problém něco sníst, dva dny jsem mela problém i s polykáním . Přes týden jsem zhubla 4,5 kila nechtěně a to se mi vůbec nelíbi. Dotoho me stále bolí hlava a doktorka říka ze je to pouze z psychicke a fyzicke námahy a ze jsem moc citliva az přecitlivěla, také se mi motá hlava a mám pocit jako když omdlim. Jsem celkově velice slaba, jsem ráda že se udržím na nohou občas, stále se mi chce zivat. Už asi 2 roky me bolí klouby a doktoři stále říkají že to sou jen růstové potíže. Občas mám i pocit tresu, probouzím se spocena a moc dobře se mi nespi. Je mi cerstve 16 let. Mám otázku jestli mám jít k doktorovi a jestli je tady šance na nějakou horší nemoc například na rakovinu?
Dobrý den.
V mladém věku jsou vážnější nemoci (včetně rakoviny) málo časté až vzácné. Pro uvedené potíže bude tedy pravděpodobnější, že mají jen nějakou banální příčinu. Nejde to ale vzít konkrétně, vyjmenovala jste toho skutečně moc. Podle příspěvku chápu, že jste u doktora již byla. Pokud jste tedy byla vyšetřena, nemyslím si, že by lékař vážnější příznaky přehlédl. Věřím, že pokud by měl i jen minimální podezření, jistě by Vám doporučil nějaká další vyšetření. Zkuste se tedy řídit prozatím jeho radami. Pokud máte nadměrnou fyzickou či psychickou zátěž, v rámci možností se jí pokuste omezit. V období růstu jsou také možné různé komplikace. Mluvte o potížích s Vašimi rodiči, upozorněte je, že Vás to trápí, aby si na Vás našli dostatek času a vše Vám vysvětlili. Předpokládám, že spousta věcí se pak nebude jevit tak závažných.
Dobry den, uz 3 den me trochu boli bricho kolem pupku a v pravem podbrisku. Nejvice to boli na pohmat. Pomozte prosim . Predem Dekuji
Dobrý den.
Doporučuji vyšetření buď na pohotovostní ambulanci (pokud se bolest zhoršuje nebo objevují nové příznaky) anebo u Vašeho praktického lékaře. V první řadě je potřeba vyloučit tzv. náhlou příhodu břišní – bolest kolem pupku přesouvající se do pravého podbřišku může být klidně příznakem zánětu slepého střeva (ale samozřejmě také mnoha jiných méně závažnějších potíží). Na dálku tento stav nejde hodnotit. Neužívejte do vyšetření sama léky proti bolesti.
Dobrý den, už třetí den mám urputné křeče v bříše,bolí mě celé tělo,jako kdybych měla chřipku,jsem unavena a slaboučká. Mám zvýšenou teplotu. Jeden den se mi udělali uzliny v tříslech,druhý den jsem měla afty po celém jazyku. Můžete mi prosím poradit,jak se stravovat a co to může být? Děkuji za odpověď. Vysadila jsem kávu a cigarety,ale za těch pár dní to ani není poznat. Jana
Dobrý den, poslední dobou mě trápí bolest břicha. Bolí to nad pupkem občas i pod pupkem většinou mi tam po nějaké době po jídle bublá, jsou to hlasité zvuky a pak mám takový tlak v břiše, ale přitom chut k jídlu mám, žádný průjem ani zácpa mě netrapí. Myslel jsem si jestli to není plynatost protože když ze mě vyšel plyn tak ten tlak břicha povolil.Bral jsem espumisan na plynatost ale nepomohlo to. Nevíte prosím co by to mohlo být ? Předem děkuji za odpověd.
Dobrý den.
Může se jednat o poruchu ve střevní mikroflóře (tj. nerovnováha bakterií, které se normálně vyskytují ve střevech) která se právě může projevovat větší plynatostí a břišním dyskomfortem. Pokud se potíže po flatulenci („vypuštění“ plynů) zmírňují, zaměřil bych se v úvodu tímto směrem. Espumisan můžete klidně užívat dále, jedná se o dobrý přípravek. Navíc se pokuste zrevidovat svůj jídelníček, zařaďte spíše dietnější jídla, dostatek zeleniny a tekutin. Sledujte, jestli potíže nejsou vázány na nějaký konkrétní typ stravy. Přidejte jogurty se živými kulturami (pokud mléčné výrobky jinak tolerujete) a můžete také vyzkoušet probiotika z lékárny (například Biopron9, nebo Hylak). Pokud budou potíže trvat dále, navštivte praktického lékaře.
Dobrý den, již dříve jsem měla problémy s bolestmi v pravém podbříšku. Byla jsem na ultrazvuku, a bylo mi řečeno že mám větší pravý vaječník s výraznou folikulární aktivitou. Takže mi bylo vlastně řečeno že s bolestmi se nedá nic dělat a že je to normální. Včera v noci jsem se ale probudila s neskutečnými bolestmi břicha opět v pravém podbříšku a vlastně mě bolelo trochu i v levém, ale ne tak výrazně. Při každém pohybu byla bolest horší a ostřejší, nemohla jsem si ani dojít na wc. S bolestí jsem usnula, ráno jsem se probudila a nic už mě nebolelo. Co by to podle Vás mohlo být, popř. co bych s tím mohla dělat? Děkuji
Dobrý den.
Příčin bolesti může být celá řada. Na základě Vašeho popisu a faktu, že nyní jste již zcela bez potíží, bohužel nejde nijak upřesnit diagnózu. Navíc, pokud je nebo bylo podezření na původ bolesti v gynekologické oblasti, je nejvhodnější začít opět tam. Dojděte si proto na kontrolní gynekologickou prohlídku. S výsledkem, pokud se budou problémy opakovat jděte za praktickým lékařem.
Dobry den.mam den a pul bolesti briška.bolest zacina jak kdyby stredem bricha az k pupiku.tak dvakkrat za den jsem mela silnejsi krece .nezvracim,stolice normalni,bez teplot.spis mam pocit jak kdyby mi v brise neco lezelo nez bolelo.byla jsem ted nemocna mela jsem zanet prudusek a brala jsem antibiotika,nemuze to byt z leku.u lekarky jsem nebyla ,problemy ma teprve ani ne dva dny.dekuji za odpoved.
Dobrý den.
Příčin může být mnoho, nejde je bohužel všechny cestou internetu odhalit a vyloučit. Reakce na antibiotika je však pravděpodobné vysvětlení. Ohledně užívání se poraďte s lékařem, který je předepisoval. Určitě dodržujte pokyny v letáku, například užívání s jídlem, zapíjet ATB dostatkem tekutin apod. (záleží, jaké máte). Nic také nezkazíte, pokud budete užívat probiotika – existují různé druhy, například Biopron, Swiss laktobacilky a mnoho dalších, nechte si poradit v lékárně.
Dobrý den, už od listopadu mám bolesti břicha v oblasti pupku. jak na levé tak i na pravé straně tam víc.Občas mi bolest střílí na pravé straně pod žebra.Byla jsem už na všech možných vyšetřeních sono, střeva, krev,moč... před dvěma týdny jsem byla na laparoskopii kde nic nezjistili.Doktor řekl že mám břicho v naprostém pořádku. Nejvíce bolí v leže takže mě to někdy i dost budí ze spaní. Neustále mě bolí záda v bederní oblasti a teď mě asi týden bolí i levá strana u lopatky když udělám pohyb hlavou. také od listopadu mě často bolí v krku(spíše jen zduřené uzliny na krku) vždy jen na jedné straně buď vpravo nebo v evo nikdy né zároveň. Prosím poraďte může to být třeba i od páteře ty bolesti břicha? u neurologa jsem nebyla ale zkoušel mi obvodní lékař dávat obstřiky ale bylo mi po nich spíše hůř:-(. bylo mi naznačeno že to může být i psychického rázu:-( moc děkuji
Dobrý den.
Podle proběhlých vyšetření asi jde původ bolesti v břichu a v trávicím systému vyloučit. Proto je nutné hledat další vysvětlení. Problémy s páteří mohou bolesti břicha také vyvolat stejně tak jako psychika. V tomto ohledu se může jednat také o tzv. funkční bolesti břicha, které se právě vyznačují projevy bez nálezu ve vyšetřeních. Jedná se o častý problém, který se velmi špatně ovlivňuje. Stres, psychická nepohoda může mít nezanedbatelný vliv. Zkuste se proto podívat na internetu na tuto diagnózu, případně se o ní poradit s lékařem. Hledejte také zdroje nepohody a stresu ve Vašem životě. Můžete také vyzkoušet různé přístupy alternativní medicíny, která může být v těchto případech velmi užitečná.
Mam priblizne 7 cm vlevo od pupiku ostrou bodavou bolest. Je citit pod brisni stenou.
Bolest trva uz 3 tydny. Pri spani se mi v tomto miste prevaluje JAKASI tezka koule. Pri chirurgickem vysetreni, Ultrazvuku ani na Gynekologii lekari nic nezjistili. Vzorky moci a krve byly take vporadku. Zadne dalsi potize / krev ve stolici, prujem, nadymani, zvraceni/ nemam. Doktor krci rameny a doporucuje leky proti bolesti. Ja vsak chci zjistit pricinu, ne tisit bolest. Jake dalsi vysetreni mam zadat?
Co za organy se nachazi v teto casti bricha? Pouze strevo?
Predem dekuju za jakoukoli odpoved. Eva
Dobrý den.
Pokud je tam nějaký hmatný útvar („koule“), tak by měl být vidět na zobrazovacích metodách. Jinak se bude jednat spíše o nezvyklé subjektivní pocity. Co se týče orgánů a struktur, je jich tam více, ale záleží od přesného místa, hloubky a charakteru bolesti (někdy se bolest projevuje v jiném místě než je konkrétní orgán). Příčina by se skutečně měla najít, spíše než tlumit bolesti. Tomu napomáhá vyšetření, anamnéza a různé pomocné metody. Někdy je však cesta k nalezení příčiny těžší. Co se týče dalšího postupu, je možné zvážit vyšetření na gastroenterologii, případně vyšetření jiným lékařem obecně. Možné je také ještě nějakou dobu stav sledovat, zaznamenávat průběh bolesti a její reakci na různé pohyby, stravu, režim atd. Lze využít i jiné skupiny léků, než na bolesti. Za zkoušku jistě stojí například léky na snížení plynatosti (Espumisan), případně probiotika (Biopron9), ale i jiné.
dobrý den, potřebovala bych poradit. už tak 5 let me bolí břicho v oblasti pupku nepravidelně tak min dvakrát do měsíce. jsou to strašné bolesti,křeče. většinou se objevují po obědě po.jídle,jsou slabé ale celý den vzrůstaji a večer už je to pak nesnesitelné,strašné. Žádné léky mi nepomahaji. a bolesti přestanou až ráno když se vyspim,ale stejně přes ty křeče nemůžu usnout. asi před 4 lety jsem u doktora byla a nic nezjistil ani na sono. nevíte někdo prosím co se mnou může byt?
Dobrý den.
Bolesti břicha mohou být svízelný problém, příčin může být mnoho. Předem musím upozornit, že příčina se nemusí vždy najít (tj. všechna vyšetření mohou být v pořádku) a také, že existuje skupina relativně častých nemocí, tzv. funkční bolesti břicha, které právě bývají dlouhodobé, bez nálezů a někdy se hůře ovlivňují. Co se týče samotného hledání diagnózy, doporučím návštěvu praktického lékaře, který Vás podle potřeby odešle na jiná pracoviště. Cestou internetu a podle Vašeho příspěvku nejde udělat moc užitečné závěry. Spíše mě zarazilo, pokud tomu dobře rozumím, že na posledním vyšetření jste byla před 4 lety – to je zcela jistě nesprávně. Pokud se po vyšetření v minulosti nic nezměnilo, měla jste ještě tehdy jít na kontrolu, případně vyhledat jiného lékaře a dotáhnout nalezení příčiny do konce.
Dobrý den, už cca 3 roky se léčím s masivním duodenogastrickým refluxem.Poslední rok,mě ale dost obtěžují bolesti pod levým žeber.obloukem spojené s nevolností.(někdy menší, jindy horší).Jsem v péči gastroenterologa, který mě ujišťuje, že mé potíže jsou od dráždivého tračníku.Za posl. 2 roky jsem absolvoval gastroskopii, CT,MR i UZ břicha - bez patol.nálezu či změn.,koloskopie před 4 lety - ok.Bolesti jsou ale velmi nepříjemné a nezabírají na ně většinou analgetika ( Algifen,Doreta).Tato bol., která dost často vystřeluje také do boku a do zad je nepříjemná a v současné době trvá v podstatě bez úlevy už 3 týdny.(na gastro jdu za 14 dní na plán. kontrolu).Test na OK jsem měl negativní.Stolici mám v podstatě pravidelnou,občas po jídle debakly.
Mně se ale nechce věřit tomu, že bol. jsou v podstatě fun. charakteru.poraďte mi, co bych ještě mohl pro sebe a svůj zdr.stav udělat?Myslíte, že můj lékař má pravdu, když zmiňuje pouze dr.tračník?Neměla by se třeba provést kontrolní koloskopie?
Dí
Dobrý den.
Na Váš dotaz nejde jednoduše odpovědět. O dráždivém tračníku jsou popsané celé monografie, tuto problematiku nejde obsáhnout v jednom příspěvku. V každém případě platí, že tato diagnóza se může stanovit až po vyloučení jiných důvodů (tj. provedení zobrazovacích vyšetření) což u Vás proběhlo a byl jste důkladně vyšetřen – není tedy pravděpodobné, že by se ze dne na den (resp. i v delším časovém horizontu) objevil nový, dříve nezjištěný problém. Dráždivý tračník je navíc časté onemocnění, pokud tedy dostatečně spolupracujete se svým lékařem, nevidím důvod, proč mu nevěřit. Definitivně Váš stav cestou internetu nedokážu hodnotit. Bude však spíše pravděpodobnější, že se jedná „pouze“ o zhoršení Vašich dlouhodobých potíží. Můžete vyzkoušet kontaktovat Vašeho lékaře telefonicky. Případně navštivte praktického lékaře, v nejhorším případě pohotovost.
Dobry den, chtěla bych se zeptat jak si doma pomoct při bolesti třísel Manžel je tři týdny po operaci tep praveho kolena chodi o berlých ted ho začli bolet obě třisla Děkuji
Dobrý den.
Podle popisu mi přijde nejpravděpodobnější, že bolesti se objevily v souvislosti s jiným způsobem pohybu při chůzi o berlích. Tomu by nasvědčovalo i zhoršování při chůzi a zlepšení v klidu – můžete se ho na to zeptat. Pokud to tak je, asi by bylo vhodné upravit poměr mezi doporučeným zatěžováním a pohybem (od ortopeda) a odpočinkem. Na bolest pak lez použít běžné léky proti bolesti (jako například Brufen nebo Ibuprofen Galmed). Při kontrole na to ošetřujícího lékaře upozorněte.
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat bolí mě podbřiško při mačkani a bolest vystřeluje dolu.Nemůže tam být zánět ? Měsičky mám pravidelné. A ješte mě nadyma.Dekuj předem za odpověď .
Dobrý den.
Zánět je velmi obecný pojem. Navíc, v příspěvku uvádíte jen velmi málo informací. Vaše potíže proto nejde tímto způsobem hodnotit. Bolesti břicha mohou mít mnoho příčin, jak banálních, tak vážných. Pokud budou potíže přetrvávat, případně se zhoršovat, navštivte lékaře. Jinak můžete vyzkoušet několik věcí sama. Na prvním místě se nabízí revize Vašeho jídelníčku – dostatek zeleniny, ovoce a tekutin a vyhýbat se těžkým, smaženým, případně výrazně kořeněným jídlům. Z volně prodejných přípravků pak můžete vyzkoušet například Espumisan (na nadýmání) a probiotika na úpravu střevní mikroflóry (například Biopron nebo Swiss laktobacily). Jak jsem výše uváděl, v případě nejistoty nebo zhoršování příznaků, je návštěva lékaře zcela na místě.
Dobrý den, můj syn 25 let, trpí více než 1 rok silnými bolestmi břicha, břicho nafouklé. Podstoupil kolonoskopii a vyšetření žaludku, vše bylo v normě. Bolesti jsou tak silné, že je někdy odvezem záchrankou do nemocnice a tam po prohmatání břicha sdělí, že je vše v pořádku.
Před rokem a půl prodělat operaci na urologiii, ucpala se mu céva v tříslech a udělala se mu boule, teď je z urologického hlediska v pořádku. Bolesti neustupují, ba naopak, při lehu na bok cítí jako by se mu v břichu převalila "koule", neumí to pořádně vysvětlit. Rezignoval na návštěvu lékaře, jelikož všichni tvrdí, že je v pořádku.
V naší rodině bylo úmrtí na rakovinu břicha-dědeček, takže mám oprávněné obavy o syna. Moc prosím o radu, kam se obrátit, případně jaké vyšetření by měl syn prodělat. Moc děkuji
Dobrý den.
Pokud byl Váš syn podrobně vyšetřen, cestou internetu Vám bohužel asi nedokážeme poradit žádné zásadní věci, jak problém jednoduše vyřešit. To, že se nic nenašlo, neznamená, že byly provedené nesprávné vyšetření nebo, že některý lékař něco zanedbal. Trávicí potíže jsou časté a u nezanedbatelné části lidí se na žádné nálezy nepřijde. Tyto stavy se pak někdy označují jako funkční bolesti břicha. Řeší je buď praktický lékař, nebo gastroenterologická ambulance. Jedná se často o podávání různých podpůrných léků, nastavení správné životosprávy, asistencí psychologické podpory a režimových opatření. Takový závěr se však může udělat až po důkladném zhodnocení provedených vyšetření a nejde ho dělat cestou internetu. Co se týče poslední části dotazu, „rakovina“ je velmi široký pojem, který zahrnuje velké množství různých stavů. Velká část z nich se právě sleduje již provedenými vyšetřeními. Proto, pokud byly v pořádku, nyní se v tomto ohledu pravděpodobně nemusíte obávat. Lékaře při vyšetřeních na tuto skutečnost vždy upozorněte.
Já pociťuji nechutenství zhruba měsíc, je to zvláštní pocit začínající v krku a pokračující v žaludku, je to pocit jako bych byla zahleněná. Někdy se mi stane, že zvracím, ale to je jen zřídka. Trochu mi ubývá na váze, za poslední 4 měsíce je to kolem 3 kil, nyní vážím 48 kg, je mi 21 let. Poslední dobou jsem dost unavená a ospalá, vydržím spát i 14 hodin, mám šílené kruhy pod očima a nezdravou barvu. Ovšem zhoršilo se to včera, předtím jsem u sebe pozorovala jen občasnou bolest hlavy a únavu s občasným nechutenstvím, čemuž jsem nevěnovala přílišnou pozornost. Dnes se k tomu přidaly bolesti pod pravým žebrem a celkově došlo ke zhoršení fyzického stavu. Jsem oslabená a pociťuji slabost v nohou. Neustále mi píská v uších. Doktorů se bojím, také se bojím, že mě lékař domů pošle jako simulanta, jako tomu bylo naposledy, když jsem často omdlívala - prý je to v dospívání normální. Také jsem si teď vzpomněla, že chodím poslední dobou močit častěji, než dříve.
Dobrý den.
Popisujete mnoho problémů, které spolu mohou a nemusí souviset. Omdlívání je samozřejmě relativně běžný problém, který může nastat z různých příčin, normální ale v žádném případě není. Chápu, že máte obavy z návštěvy lékaře, ale na základě Vašeho příspěvku Vám musím konzultaci rozhodně doporučit a radši co nejdříve. Začněte u praktického lékaře. Pokud budete mít pocit, že lékař Vašim potíží nevěnuje dostatečnou pozornost nebo Vás považuje za simulanta, najděte si jiného. Minimálně by bylo vhodné udělat základní laboratoř (krevní obraz, štítná žláza a další), vyšetřit moč a samozřejmě běžné fyzikální vyšetření. Podle výsledků se pak můžete dozvědět o svém zdravotním stavu více. K návštěvě lékaře si rozmyslete, případně napište krátký seznam Vašich potíží v pořadí podle toho, které Vás nejvíc obtěžují. Ušetříte tím čas a bude se Vám s lékařem komunikovat lépe.
Dobrý den,
už asi 1 a půl měsíce cvičím břišní svaly a svaly na rukou. Dnes když jsem dělal kliky, asi 15. klik, začal jsem cítit bolest u svalu vedle "pupíku". Když dělám sedy lehy, kliky nebo zvedám činky, asi 7 kilo, cítím bolest v tomto místě, jinde ne. Na pohled nic vidět není, ale na šáhnutí cítím malou bolest. Nemohlo by se jednat o kýlu, nebo natržený sval? Cvičím zpravidla každý den, nebo obden, většinou tak 5 do týdne... Nikdy předtím jsem bolest necítil, až dnes...
Předem děkuji za odpověď, Lukáš
Dobrý den.
Kýlu na dálku bohužel vyloučit nejde, ale podle Vašeho obecného popisu se mi to nezdá pravděpodobné. Může se jednat o jednoduché přetížení svalu nebo nějakého jeho úponu. V první řadě by bylo vhodné nechat břicho v klidu a několik dní omezit nebo ideálně vynechat cvičení, jestli se příznaky nezlepší. Pokud ano, zátěž přidávat pouze pozvolna podle tolerance. Pokud budou bolesti přetrvávat, navštivte lékaře.
Dobrý den,
už asi od června mě trápí nevolnost. Byla jsem na gastroenterologii, kde mi vyšetřili kamerou žaludek, poté jsem byla i na kolonoskopii, taky negativní. Momentálně probíhá urologické vyšetření. Pocity nevolnosti občas ustanou, ale po měsíci se zase objeví. Bolí mě v oblasti žaludku, převážně na levé straně v podžebří, táhne se to do oblasti kolem pupku. Dneska mě bolí celý podbřišek a bolest zasahuje až do zad v oblasti beder. Jedná se o tupou bolest, nic nesnesitelného,ale ne vždy. Permanentní je ovšem pocit nevolnosti. Na váze neubývám, jím normálně. Vyhýbám se kořeněným jídlům, sladkostem a kávě (po tom všem se mi dělá špatně). Ráno vstávám "s cihlou" v břiše, bolest kolem celého trupu.
Mohlo by to být způsobeno mým špatným psychickým stavem? Před 9 měsíci mi zemřela maminka, do toho jsem studovala a jsem na mateřské dovolené. Relaxovat přes den absolutně nepřipadá v úvahu (kvůli 22 měsíční dceři), odpočívám jen přes noc.
Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den.
Psychika ovlivňuje trávicí trakt velmi výrazně a nezanedbatelná část pacientů vyšetřovaných na gastroenterologii nemá přes potíže žádný nález. Je normální, že Vás kvůli potížím podrobně vyšetří, ale pokud se nic nenajde, mělo by se právě zaměřit na možnost psychogenní příčiny problému. To může dále řešit gastroenterolog, ale i zkušený praktický lékař. Často se jedná o podávání symptomatické léčby (příznaky tlumících léčiv), ale i o určitá režimová opatření. Vhodné a pravidelné stravovací návyky s vyloučením jídel, které potíže vyvolávají, jsou absolutní základ. Pokud se však potíže zhoršují kvůli nadměrné zátěži/stresu může být jejich řešení velmi nesnadné.
dobry den v minulosti mi vytekal hnis z pupiku treba 3 dny jednou mesicne a ted me boli spise tlaci prava strana bricha. co mam delat. mam chronicky ztrach z lekaru jake me cekaji vysetreni a popripade lecba napr. zanetu Dekuji
Dobrý den.
Podle popisu nejde na Váš dotaz zodpovědět. Velmi záleží, kde se hnis tvoří. V každém případě byste měl co nejdříve navštívit v první řadě praktického lékaře. Ten diagnózu rámcově upřesní a podle potřeby Vás nejspíše pošle za specialistou – velmi pravděpodobně na chirurgickou ambulanci (neznamená to, že Vám budou chtít hned něco dělat, to nejde na dálku posoudit). Může se jednat i o závažný stav, který může mít při zanedbání i zásadní komplikace. Bez odborného vyšetření se však definitivních odpovědí nedočkáte. Z lékařů strach mít nemusíte. Nechte si vždy vše vysvětlit. Pokud s něčím nebudete souhlasit nebo něčemu nebudete rozumět, jakýkoliv výkon můžete samozřejmě odmítnout.
Dobrý den.Již asi třetí den mě pobolívá žaludek a objevují se i křeče v oblasti pupíku,doprovázené průjmem.Někdy,když se dostaví ty křeče,tak mi to přejde jakoby i do zad a někdy i hrudi ( něco obdobneho jako pri zarazenych vetrech).Vzdycky hned myslim na nejhorsi a mam strach,ze mi neco prasklo v brise..
Muzete mi uklidnit nebo poradit,dekuji za odpoved.
Dobrý den.
Trávicí potíže jsou velmi časté, proto je mnohem pravděpodobnější, že se bude jednat o běžnou příčinu (například střevní zánět infekčního původu). Zkuste se zamyslet, kdy potíže začaly – jestli to například nebylo po nějaké dietní chybě, zkaženém jídle apod. Pokud jsou potíže mírné a spíše odeznívají, asi si nemusíte dělat větší starosti. Jinak radši navštivte lékaře. V každém případě nic nezkazíte dietou, minimálně s vyloučením těžkých, dráždivých, kořeněných, mastných jídel.
dobrý den prosímo radu už nevím co mám dělat mám každodenní bolesti celého levého podbřišku a nyní se mi přidala hrozná bolest která vystřeluje do třísla a stehna jako by napnutý štiplavý nikde žadný výstupek v třísle nenahmatám jako myslím kýlu stršně mě i od toho bolej záda když jsem v klidu nic mě nebolí ale jak se zvedu hruza na gyndě jsem byla ok.na urologii taky ok ale když mi dělal doktor to vyšetření jak se kouká přes močovou rouru do močaku tak jak najel tím železem na tu levou stranu tak to tam strašně zabolelo ale nic mi na to neřekl a to je právě to místo od kud mi jde ta bolest prosím o radu děkujiiii
dobrý den vracím se k mému dotazu toto mě začalo bolet tedy to tříslo os srpna ale jako první se mi právě objevila ta bolest v levem podbřišku spíše dole asi pomalu jak končí ochlupení tak kousek nad ním je to jedno místo co mě šponuje tahá prostě takové tupé bolesti .jinak po ničem zasadním to nevzniká .prostě to je každej den stejný kolikrát mě až jakoby šponuje ta bolest do stehna ze předu dm slekářky jsem byla ale připadám jako když si vymejšlím jediný co mi dala je lék na bolest a ta mi fakt nezabíra nechi tam jít zase znova co uslyším je zase pateř ale já prostě cejtím že tam něco je omě dělá tyhle bolesti děkuji
Dobrý den.
Pokud již Vaše lékařka diagnózu navrhla a přisuzuje problémům s páteří, může to být jedno z možných vysvětlení. V takové případě mohou být potíže i dlouhodobější. Samozřejmě se může jednat i o jiné příčiny. Jak jsem ale již dříve psal, na dálku se takováto věc velmi špatně hodnotí. Nevidím však důvod nejít na další vyšetření/kontrolu, pokud navržené postupy nezabírají. Pokud máte pocit, že Vaše lékařka Vás nebere vážně, můžete si s ní o tom promluvit, případně vyzkoušet jinou. Není však nezvyklé, že se potíže neodhalí hned při první návštěvě, proto bych minimálně na kontrolu zašel.
Dobrý den.
V popisu bohužel chybí zásadní informace, například jak dlouho již bolesti máte, po čem se objevují, jak bolest vypadá, co na ně zabírá a mnoho dalších. Nejvhodnější postup by asi bylo navštívit praktického lékaře, který potřebné údaje rychle zjistí. Poté Vás vyšetří, prohlídne již provedené vyšetření a podle zvažovaných diagnóz odešle na další vhodné doplňující výkony (například sonografie, chirurgická konzultace, neurologické vyšetření atd.)
Prosim o radu.Nekolikrat za den mam moc zvetsene a tvrde bricho,neboli to,ale napina,chveje se to tam,jsem nervozni a nestastna,nic nebavi.
Mam pupecni kylu a nejak jsem si ji namohla,ale uz hodne dni odpocivala,takze by se to mnelo uklidnit,nevim,zda to muze take zpusobit i tento problem.
Poradi mi nekdo.Dekuji moc za radu.Ludmila
Dobrý den.
Pokud máte pupeční kýlu, kterou jste navíc nadměrně zatížila, byla by asi vhodná chirurgická konzultace v ambulanci, kde Vás sledují. Případně, pokud jste ještě s tímto problémem nebyla vyšetřena, navštivte praktického lékaře, který Vás za specialistou odešle. Potíže s kýlou rozhodně nemusí samy od sebe odeznít. Pokud je kýla v určitém stadiu, tak se nemá sama od sebe jak uzavřít nebo zmenšit. Navíc, existuje riziko jejího uskřinutí, což je vážný a neodkladný stav, vyžadující rychlý zásah. Příčina potíží sice může být i jinde, ale na prvním místě se musí vyloučit právě „zhoršení“ zmiňované pupeční kýly.
Dobrý den,
dnes ráno jsem se vzbudila na silné křeče v oblasti nad pupíkem, tak jsem šla na toaletu, stolice nebyla pevná. Křeče ovšem pokračují,objevují v intervalech, vždy se objeví prudká bolest, která po chvíli odezní, ráno se to tak objevovalo asi po 10s, teď už je to lepší. Našla jsem polohu v sedě i v leže, při které se křeče neobjevují, ovšem jakmile se postavím nebo nějakým způsobem natáhnu břicho, křeče se opět objeví. Přítel mi dal uhlí, ale nepomohlo mi. Na toaletě jsem byla jen jednou, takže průjem bych vyloučila, teplotu také nemám. Jedla jsem to co obvykle, až na jeden banánový koláč, který už byl v lednici trochu déle, tak mě leda napadlo, jestli už nebyl zkažený. Třetí měsíc pracuji na dlouhý a krátký týden, dvanáctihodinnové směny, dvě půlhodinové pauzy na jídlo, takže mě taktéž napadlo, zda to není nepravidelným stravováním.
Můžete mi poradit, co dělat, aby křeče odezněli? A pokud budou pokračovat i následující den, mám raději navštívit lékaře?
Děkuji za Vaši odpo
Dobrý den.
Pokud potíže s trávením jinak nemáte a nyní se objevily pouze po požití zkaženého jídla, tak pravděpodobně ihned za lékařem nemusíte. Stav by se měl postupně zlepšovat. Krátkodobě si dopřejte lehčí dietu. Můžete pak vyzkoušet i probiotika (například Biopron), uhlí je v úvodu také dobrá volba. Lékaře navštivte, pokud se příznaky budou horšit nebo se začnou objevovat nové. Co se týče nepravidelného stravování, vliv jistě mít může. Do budoucna byste se měla pokusit nastavit jídelníček lépe (byť to může být velmi těžké). Při dlouhodobém nesprávném zatěžování trávicího systému to jinak může mít i závažné zdravotní komplikace (například žaludeční vředy a jiné)
Dobry den, je mi 16 let a omylem jsem snedl misku zkazene ryze. Prujmy jsem uz mel a boli me bricho. Obcas. To prestane obcas to strasne boli prosim poradte co ma delat?
Dobrý den pobolívá mě břicho-v podbríšku na levé staně a někdy mě to bolí i nad břichem v prostředku. Děkuji za radu.
Dobrý den.
Na základě uvedených informací bohužel nejde udělat žádný závěr, jsou nutné další informace (například doba trvání, charakter, vyvolávající podněty, opakování…). Čím více informací má lékař k dispozici, tím přesněji se dá odhadnout problém. Pokud nevíte, jak potíže upřesnit zajděte radši za praktickým lékařem osobně.
dobriden opcas mam krece v brise nevim cim to je ale mam to vzdicky tak hodinu a uz to prestane nevim cim toje je ale hrozne mne to boli je my 14 let chtela bich se zeptaat co to znamena mam opcas starch kdiz du spat a ze se rano neprobudim?? bojim se
Dobrý den.
Pouze na základě Vašeho příspěvku bohužel nejde říct, co přesně Vám je. Na druhou stranu většina trávicích potíží mívá nějaké běžné, nezávažné vysvětlení. Pokud jste jinak v pořádku, myslím, že se nějak moc bát nemusíte. V každém případě by bylo vhodné probrat tyto potíže s rodiči a případně zajít za Vaším dětským obvodním lékařem.
Dobrý den, měla jsem rok průjem a zjistili Hbakter pylori nebo pyrori nějak tak to bylo, asi víte o co jde, vyléčili to, ale problémy se po vyléčení začaly stupňovat, šílená bolest žaludku, průjem i bolest břicha, testy v pořádku po čterech anitibiotikách i kolonoskopie, jen pořád 4.rok krev a trochu zánětu v moči ale taky nikdy nic nezjistili...mám delší dobu dietu, ale reaguji i na dietu.. nezvracím. Psychický stav bych řekla velmi dobrý - štastně zamilovaná, chceme se brát a plánujeme miminko, v práci vyloženě fyzickou ani psychickou zátěž nemám .. věčně mám kolem 37,6 někdy jen 37,3, když jen spím a ležím tak je to celkem dobrý, jakmile mám nějaký pohyb, tak mě bolí tělo jak při chřipce a problémy začnou.. moc mi to obtěžuje život a nejhůř i ten soukromý :-( prosím o radu :-(
Dobrý den.
Bohužel na takto komplexní a dlouhotrvající potíže nemusí existovat jednoduché řešení. Základem je samozřejmě důkladné vyšetření, to jste ale pravděpodobně z velké části absolvovala. Můžete vyzkoušet konzultovat i jiného lékaře, pokud si ten současný již neví rady. Ideální je zajít s doporučením do většího centra, například při fakultních nemocnicích. Pokud dobře reagujete na dietu, zkuste ji zpřísnit, případně po konzultaci opět ještě jinak změnit. Co se týče samotných vyšetření, možností je spousta. Rozhodně ale není cílem, abyste je všechny prošla, spíše to chce cílený přístup podle dosavadních výsledků a zhodnocení stavu při vyšetření. Bohužel po internetu Vám nemám moc jak jinak poradit, Váš popis je velmi obecný.
Dobrý den,
už více jak měsíc mívám často po náročných fotbalových trénincích nesnesitelné bolesti břicha spojené s průjmy.
Nejdříve jsem myslel, ze příčinou je iontový nápoj užívaný před tréninkem, ale potíže přetrvávají i po jeho vysazení.
Bolest přichází ke konci tréninku (po 1,5hod.) bývá křečovitá, svíravá, ale v průběhu dalšího dne odezní a já jsem zase v pořádku.
Napadlo mě, jestli se třeba tělo nebrání nadměrné námaze a tohle by mohl být jeden z projevů.
Další možností by mohla být alergie na laktózu. Má ji máma a když jsem jí pověděl příznaky mého problému, shodovaly se s jejímy (teprve nedávní ji lékař diagnostikoval, tak se bojím, abych neměl to samé).
Co si o tom myslíte? Dá se tomu nějak předejít?
Dobrý den.
V první řadě bych vyzkoušel, jestli máte potíže i bez zátěže, resp. pouze se zátěží mírné intenzity. Přetížení svalů může být jistě jednou z příčin. Řešením by pak bylo pozvolnější a mírnější dávkování zátěže. Co se týče laktózové intolerance, její příznaky se vážou na pití mléka a mléčných výrobků. Tuto diagnózu (resp. její vážnější formy) tak lze lehce vyloučit vysazením mléka z jídelníčku. Pokud v několika dnech před tréninkem (stačí den, dva) nebudete přijímat mléčné výrobky a potíže se stejně objeví, o laktózovou intoleranci se jednat pravděpodobně nebude. Může se však jednat i o jiné potíže. Pokud se i přes výše uvedené jednoduché testy budou potíže objevovat dál, navštivte lékaře.
Dobry den mam takovou otazku ...casto me boli bricho na prave spodni casti bricha..nekdy v pravo nekdy v levo a nekdy u pupiku...nekdy se to snest da ...ale nekdy je to fakt utrpeni to nemuzu ani na zachod...
Co to muze byt ?
Ps.:Je mi 16 :)
Dobrý den.
Podle Vašeho příspěvku bych asi v úvodu vyloučil běžnou zácpu. Odpovídal by tomu dlouhodobější a měnící se charakter problémů a potíže při stolici. Zamyslete se proto nad složením stravy. Měla byste přijímat dostatek tekutin a vlákniny (zelenina, ovoce). Na druhou stranu, takto na dálku, nejde vyloučit ani jiné (a vážnější) příčiny. Pokud budou potíže přetrvávat, zvažte konzultaci Vašeho obvodního pediatra.
Dobry den,
Zhruba 2 tydny me poboliva zaludek, konkretne tedy nad pupikem, je to spise takovy tlak,casto se k tomj pridavaji pocity zvraceni, bolest je temer permanentni, kdyz se najim tak je mi furz stejne tezko, zazivam take stres,v noci casto nespim, moje stravovani bylo posledni mesic dost nepravidelne tak nych se chzela zeptat zda by to mohlo souviset se spatnym stravovanim nebo mi hrozi neco jineho?dekuji za odpoved
Dobrý den.
Stres a špatná životospráva mohou potíže klidně způsobit samy o sobě. Mohlo by se například jednat o žaludeční vředy, ale i o jiné nemoci. Na základě Vašeho popisu nejde udělat přesnou diagnózu. Měla byste navštívit praktického lékaře, který Vám položí další upřesňující dotazy, případně zváží odeslání na vyšetření (ty nemusí být vždy potřeba). Poté Vám pravděpodobně navrhne léčbu a doporučí další postup. Do návštěvy lékaře (a pak i dlouhodobě) byste rozhodně měla upravit stravování. Jíst nedráždivá, nekyselá, lehčí jídla, hodně zeleniny, omezit koření. Vyhýbejte se kouření a alkoholu a jezte v pravidelných intervalech, spíše častěji a menší množství.
Velmi dekuji za Vasi radu, dnes jsem byla na pohovosti protoze me bolesti i pres dietu neprestavaly, lekari mi odebrali krev udelali rentgen a ultrazvuk,nic mi nebylo zjisteno,dostala jsem prasky na uklidneni zaludku loseprazol,tak bych se chtela zeptat zda si myslite ze pri uzivani tohoto leku a diete by se muj zaludek mohl zklidnit? Take mam boleszi na hrudi ale vysezrenim ani poslechem dychani nebylo nic zavazneho zjisteno,dekuji za odpoved
Dobrý den.
Je pravděpodobné, že uvedené léky potíže zmírní. Z dlouhodobého hlediska však jejich trvalé užívání nemělo být definitivní řešení. Jak jsem dříve uváděl, základem by měla být vhodná životospráva a správné dietní návyky. Pak je možné, že se potíže upraví, nejde to však s jistotou do budoucna říct. Podle potřeby bych pak doporučil dlouhodobější a častější spolupráci s praktickým lékařem. Pokud se potíže budou opakovat, bude pravděpodobně vhodné zvážit další vyšetření, jako například gastroskopii apod.
Dobrý den, již čtvrtým dnem cítím tlak v břiše. Od včerejšího rána me břicho začalo velmi bolet a dostala jsem i silné křeče. Křeče nepovoluji naopak sili. Zkoušela jsem prášky proti nadýmání, ale nepomohlo. Obtíže přetrvávají. Děkuji
Dobrý den.
Pokud se potíže zhoršují nebo se objevují nové, je dobré zvážit návštěvu pohotovosti. Na dálku Vám nedokážu přesně poradit. Mezi alarmující známky, při kterých byste měla jet ihned, patří například zástava odchodu stolice, teploty, výrazné zvracení bez úlevy, silné bolesti, krev ve stolici ale i jiné. Pro přesné zhodnocení je nutné vyšetření a případně i další informace, což přes internet není možné. Jistě nic nezkazíte přísnější dietou.
Dobrý den, dnes jsem byla na pohotovosti. Dělali mi ruzna vyšetření, ale nic nezjistili. Obtíže přetrvávají (bolest břicha se zhoršila).
Dobrý den.
Pokud se vyloučily akutní (neodkladné) příčiny, další kroky jsou nesjpíše objednání do gastroenterologické poradny. Zajděte za Vaším praktickým lékařem, který Vám nějakého specialistu doporučí. Do té doby Vám pravděpodobně nabídne i nějakou léčbu na ulevení od potíží. Příčina by se však měla definitivně vyšetřit. Závěry vyšetření nemáme po internetu jak hodnotit, víc Vám proto v tomto ohledu bohužel nemohu pomoct.
Dobrý večer, já (16 let) posiluju břišní svaly podle 3D videí, které jsem si stáhl do mobilu. Je tam vždy přehledná ukázka a odpočet, jak dlouho mám kterou polohu držet. Je to docela namáhavé a ke konci, když už mám docela dost, se mi stává, že mezi břišními svaly (tj. část přesně nad pupíkem) vznikne ,,hrbolek,, Vykoukne vždy při námaze současně s břišními svaly, jenže je o něco větší a na rozdíl od břišních svalů mě trochu bolí. Svaly jsou v pohodě, ale tohle je příšerný.Ty cviky jsou pro začátečníky, takže si nemyslím, že by to bylo tím, že jsou na mě těžké. Snad jsem to napsal dost jasně. Můžete mi poradit ??? Děkuju za odpověď
PS: Snad jsem to napsal do správného odvětví lékařství, nic lepšího jsem nenašel.
Dobrý den.
To, že je cvičení určené pro začátečníky, nic neznamená. Stupeň kondice a výkonnosti rozhodně není nijak definován tímto všeobecným výrazem. Pokud se Vám cviky zdají namáhavé, tak právě naopak pro Vás uvedené časy a postupy pravděpodobně nejsou vhodné a měl byste je redukovat, bez ohledu na to, pro koho je názvem video určené. V tomto ohledu to chce trochu zkušeností a rozumného odhadu. Pokud si nejste jistý, je lepší začít cvičit například ze zkušenějším kamarádem anebo se jednou za čas poradit s trenérem. Pokud máte úroveň nastavenou příliš vysoko, rozhodně tím budování svalové hmoty neurychlíte. Můžete si tím naopak způsobit zdravotní potíže, což není vyloučené, že se Vám povedlo. Uvedený hrbolek může být kýla. Měl byste se nechat vyšetřit praktickým lékařem, který rozhodne co dál. Do návštěvy lékaře v žádném případě neposilujte.
A mě se to objevilo už 1. den cvičení. Každý den se stupňuje délka cvičení a mě se ten hrbolek objevil už 1. den, když cvičení trvalo jen 7 minut. Nemohlo by to být třeba tím, že v těch místech působí na svaly větší námaha ???
Dobře, ale jak je možné, že mě to otravuje jen na konci cvičení, kdyby se jednalo o kýlu, tak by to mělo bolet při každé námaze, třeba i při vstávání z postele nebo ne ???
Dobrý den.
Definitivně to cestou internetu nejde posoudit. Pokud se Vám ale vyklenuje břišní stěna a v tom místě máte bolesti, je kýlu nutné vyloučit, tím spíš, že se objevilo relativně brzo po začátku cvičení. Navíc nevím, co přesně si představujete pod tímto pojmem (kýla), ale může se klidně jednat i o „slabší“ místo břišní stěny, které se zvýrazňuje námahou. Kýla často nezačíná jako pokročilý stav vyžadující operaci, zeslabení se může projevovat jen při některých činnostech anebo v úvodu vůbec. Trvalé potíže (bolesti) při kýle jsou naopak již známkou pokročilejšího stavu, většinou vyžadujícího rychlé řešení. Osobně tedy platí to, co jsem psal dříve. Poradit se s lékařem, a pokud nebude mít námitky k dalšímu cvičení, tak pokračovat, ale s pozvolnějším navyšováním zátěže tak, aby k uvedeným stavům nedocházelo.
Dobrý den, před 14ti dny jsem měla problémy s nadýmáním. Bylo mi mírně na zvracení a břicho jsem měla nafouklé. Po pár dnech to bylo vše dobré. Den na to mě začalo bolet břicho a měla jsem občas i křeče. Postupně to bylo horší a horší. Křeče nebyly jen občasné, ale spíš stálé a břicho mě také bolelo mnohem více. Byla jsem v nemocnici, ale tam mi nic nezjistili. Děkuji
Dobrý den.
Z Vašeho dotazu není jasné, na co se ptáte. Bolesti břicha jsou častý problém a může se stát i to, že jasná příčina se neobjeví. Nemusí to nutně znamenat, že jste nemocná, mohlo se jednat o jednorázovou záležitost (infekce, otrava jídlem, apod.). Pokud jste měla nyní potíže poprvé a dále se nebudou opakovat, asi není nutné stav řešit.
Dobrý den,
mám už tři dny téměř za sebou po jídle bolesti břicha v okolí žaludku. Druhý den tuto bolest doprovázel i průjem .Nevíte co by to mohlo být? Děkuji
Dobrý den.
Mezi častější příčiny mohou patřit střevní infekce, zamyslete se, jestli potíže nezačaly po nějakém nezvyklém jídle nebo jestli nemají potíže i lidé ve Vašem okolí. Pokud ano, stav lze řešit dietou, případně můžete nasadit léky jako například Endiaron, který se na mírné průjmy infekčního původu hodí. Potíže by však neměly trvat dlouho a měly by postupně odeznívat. Pokud se tak neděje, navštivte lékaře.
Dobrý den,
od včera kdy jsem se najedla mě tlačí břicho, hlavně v okolí pupíku, mírný pocit na zvracení. Přes den je to lepší, k večeru horší. Nevíte o co by se mohlo jednat? předem děkuji
Dobrý den.
Příčin může být mnoho, pouze na základě uvedených informací nejde udělat konkrétní závěry. Pokud potíže trvají, navštivte Vašeho praktického lékaře. Do té doby jezte spíše menší porce a dietnější jídla, tj. nemastné, nesmažené, nekořeněné, lehko stravitelné pokrmy a pijte dostatek tekutin. V lékárně můžete vyzkoušet koupit přípravky na ovlivnění plynatosti (například Espumisan).
Dobrý den pane doktore,
již 14 dní mám potíže se zažíváním. Nikdy před tím jsem s tím problémy neměl. Je mi 25 let,abstinent, nekuřák. Mé problémy začaly ze dne na den a to tak, že jsem večer snědl větší množství nemytých meruněk a ráno jsem posnídal hodně okořeněné maso. Chvíli na to mě začalo pálit břicho. Šel jsem 3x na WC, kde ze mě vyšlo něco jako marmeláda. Další 4 dny mě pálilo břcho asi v okolí žaludku a kašovitá stotice 1x denně. Potom došlo k úpravě stolice do normálu, tak jsem začal normálně jíst, ale od té doby mě trápí tlak v žaludku po jídle. Na lačno bez problémů. Byl jsem na sonu břicha a OK. Ještě čekám na výsledky krve. Mém hrozný strach, co to může být. Nemohl by jste mi prosím trochu poradit.
Děkuji.
Dobrý den.
Pokud se stav zlepšuje, mohlo se jednat o prostou dietní chybu. Do odeznění potíží bych doporučoval mírnou dietu, zejména vyhýbání se těžkým a kořeněným jídlům. Počkejte na všechny výsledky a na názor Vašeho praktického lékaře po ukončení léčby. Žaludeční potíže může způsobovat i vředová choroba, pokud budou potíže přetrvávat, Váš lékař ji možná bude chtít vyloučit (dělá se to gastroskopií). Je možné vyzkoušet i různé léky, ale to bych nechal na ošetřujícím lékaři. Osobně si myslím, že pouze na základě této epizody nemusíte mít obavy, trávicí potíže se vyskytují velmi často, nejedná se o nic neobvyklé.
Dobrý den,
velmi Vám děkuji za odpověd. Ty tlaky se snižují, ale velmi pozvolna. Dnes, t.j. 17 den od začátku problému mě občas píchne pod levým žebrem. Zdá se mi, že už to trvá moc dlouho. Výsledky krve a moči jsou v pořádku, tak ještě čekáme na rozbor stolice. Nejhorší na tom je, že mě to velmi zatěžuje psychicky. Mám velký strach, ptž jsem v životě nebyl nějak nemocný. Nejhorší co jsem kdy měl, byla chřipka. Špatně se mi spí, cca 4-5 hodin denně. Jsem celý den nervózní a mám přes den zvýšenou teplotu 37-37.2 °C večer a ráno tak 36,7°C
Dobrý den.
Pokud se Vám dobře spolupracuje s praktickým lékařem, nemusíte mít obavy. K nějakému závěru a následnému řešení se postupně dopracujete, byť to již pro Vás trvá dlouho. Nemá ale asi cenu navrhovat různá vyšetření, pokud má Váš ošetřující lékař nějaký plán. Je ale potřeba říct, že část problémů může zhoršovat i uvedená psychika a stres, která někdy vytváří i dlouhodobější potíže. Vyvolávající příčina pak může i odeznít, ale člověk si potíže může „udržovat“ nadměrným sledováním a nervozitou. Ještě tedy vydržte a počkejte na všechny závěry. Pokud je vše v pořádku, zatím není důvod mít obavy. Jak jsem dříve uváděl, trávicí potíže jsou velmi časté.
Dobrý den pane doktore,
obracím se na Vás s prosbou. Už 2 týdny mám dost tvrdé a bolestivé břicho (kolem pupíky spíše pravá strana). V loni operace slepého střeva. Po půl roce opětovná návštěva chirurgie, následně gastroenterologie, kde jsem dostala žádanku na kolonoskopii, která mě čeká 17.9. Bohužel mám pocit, že se mě to břicho čím dál tím víc zhoršuje. Za ty dva týdny jsem zjistila, že po jakémkoliv jídle, mě okamžitě stvrdne. Ráno se nasnídám stvrdne a to mám celý den. Začínám se pomalu bát jíst. Chtěla jsem znova navštívit lékaře, aby mě pomohl než budou výsledky kolonoskopie, bohužel je období dovolené a mám prý počkat do 17.9., jelikož zástup za mého lékaře mě nevezme. Stolice normální, za dva týdny 2x průjem, včera večer poprvé na zvracení po jídle. Prosím, nemůžete mě poradit nějaký přípravek na zmenšení bolesti a tvrdosti břicha. Děkuji Lenka
Dobrý den.
Na dálku se bohužel nedá Váš problém vyřešit. Může se jednat i o závažné příznaky. Na druhou stranu, pokud jsou potíže již 2 týdny více méně stabilní, je pravděpodobnější, že se stav nemusí řešit ihned. Rozhodně byste měla navštívit praktického lékaře. Toho se snad 2 měsíční dovolená až do uvedeného termínu netýká. Ten může na základě vyšetření a podrobnějších informací posoudit, jestli je možné počkat nebo situaci řešit jinak. Případně Vám může doporučit různé léky na zmírnění potíží, ty by se však moc neměly užívat naslepo, mohou tak zamaskovat důležité příznaky nemocí. Zcela jistě nic nezkazíte přísnější dietou. Nejezte těžká, smažená a tučná jídla, minimum koření, spíše se snažte zeleninu, ovoce a hlavně dostatek tekutin. Jezte spíše menší porce a častěji. Praktický lékař Vám poradí, co dál.
Dobrý den, již více než týden, mám velice nepříjemné pocity v podbřižku. Kdykoliv se najím. Mám pocit že snad vůbec netrávím, pocit plynatosti břicha. Když si stoupnu a chodím, je ten nepříjemný pocit daleko horší. Mám nafouknuté břicho. Když nejím cítím se mnohem lépe, ale jíst se musí že. Jím převážně ovoce a zeleninu, piju mátové čaje atp. Momentálně jsem ve španělsku (několik měsíců) a nevím jestli mám jít k doktorovi tady nebo počkat pár dní a jít až v čechách. Ze začátku jsem měla průjem a momentálně už ne.
Děkuji
Dobrý den.
Bolesti břicha mohou mít mnoho příčin, statisticky většinu nezávažných, ale vždy je potřeba myslet i na závažnější příčiny. Chápu, že do cizího zdravotnického zařízení asi nechcete. Pokud bude stav stabilní, nebudete mít výrazné bolesti, teplotu, zvracení, anebo jiné příznaky, asi můžete počkat. Pokud by se stav zhoršil, pohotovost radši navštivte. V lékárně si můžete zkusit koupit léky na snížení plynatosti (u nás například Espumisan). Jezte pouze dietní jídla například rýži, suchary, vařené brambory, vývar, z mas spíše kuřecí, nekořeněné, mrkev, nastrouhané jablko, spíše častěji, po malých množstvích.
Dobry den, nevim zda to sem vubec patří ale zkusím to.
Již nějakou dobu trvá to asi pul roku, trpím šílenou únavou, a dost jsem i přibrala a dost se mi zvetsilo bricho, je to jakobych byla tehotna ale nejsem delala jsem si už radu testů a negativní, občas me i bricho boli, nekdy i v podbrisku, nevim cim by to mohlo byt. Ja i mene jim hned mam plnwj zaludek. Nevite cim by to mohlo byt? Je mi 25. Jeden porod pred 3 lety a nyni uz skoro rok se snazime marne o mimco. Dekuju
Dobrý den.
Uvedené příznaky jsou velmi nespecifické a nemusí spolu vůbec souviset. Na druhou stranu, pokud jste v poslední době přibrala, je normální, že se Vám zvětšilo břicho a může to vysvětlit i ostatní uvedené příznaky. Únava je při rychlejší zvýšení hmotnosti běžná a dostává Vás do začarovaného kruhu – nechcete sportovat, protože jste unavená, hůře se Vám pak udržuje hmotnost, ztrácíte kondici a jste opět při únavě. Následné změny v metabolismu a charakteru příjmu potravy mohou způsobit i potíže s trávením a poté i rozkolísání hormonálních systému, což může být jeden z faktorů, které otěhotnění rozhodně neulehčí. Dalším faktorem může být stres ze všeho výše uvedeného. Osobně si proto myslím, že byste měla navštívit praktického lékaře. Ten v potřebném rozsahu provede základní vyšetření a vyloučí tak nemoci, které tyto stavy mohou způsobovat. Pokud bude vše v pořádku, pomůže Vám se zamyslet na výše uvedeným a poradí, jak tyto věci řešit.
Dobry den, včera ráno jsem měla příšernou křeč v břiše (u pupíku). Trvalo to cca 1hod. Po tuto dobu jsem se svijela v křečích. Zbytek dne me břicho bolelo a měla jsem ho velmi nafouklé. Děkuji
Dobrý den.
Pokud potíže ještě přetrvávají, navštivte neodkladně lékaře. Dalšími rizikovými známkami, které vyžadují rychlou lékařskou péči, jsou výrazné přetrvávající bolesti, zvracení, zástava odchodu stolice a větrů a další. Jinak, pokud máte pouze pocit nafouklého břicha, na lehčí stavy lze vyzkoušet například přípravek Espumisan.
Dobry den,
už párkrát se mi to stalo ale furt to nepřestává. Myslím si že podmetem je stres, nervy atd. Prostě jdu spát tak v 10. Jídlo ztraveny, vypitej čaj a já se uzlozim a jdu spát. Ovšem v noci se probudím vždycky tak v časovém intervalu 3 od rána až do 4 a buď mě pálí žáha a nebo mám pocit těžkosti v žaludku. Nejvíc tohle mám před pisemkama a nebo když se s někým pohadam prostě ve stresovych situacích. Nevíte co by to mohlo bejt?
Je mi 16 let.
Dobrý den.
Definitivně nejde problém posoudit na dálku. Osobně si však myslím, že to může být kombinace více faktorů. Na prvním místě bych se zamyslel nad jídly, které večer jíte. Některé potraviny nebo jejich úprava mohou již samy o sobě trávicí potíže vyvolat. Pokuste se tedy vysledovat, jestli se potíže neobjevují po konkrétním jídlu. Všeobecně se doporučuje, že byste měl jíst navečer spíše lehčí jídla a pokud jste na trávení citlivější, tak radši s dostatečným časovým odstupem před spaním. Stres má význam také, pokuste se mu v rámci možnosti vyhýbat. Pokud víte, že Vás další den stres čeká, naplánujte si co nejklidnější podvečer, včetně vhodné večeře. Pokud potíže trvají již delší dobu, na místě může být i konzultace lékaře, aby se vyloučily různé nemoci trávicí soustavy. Na podobné příznaky existují i bezpečné a dobře tolerované léky, vzhledem k Vašemu věku je však vhodné aby Vám je doporučil Váš praktický lékař pro dorost a ne někdo cestou internetu.
Vážený pane doktore,
v posledním měsíci pociťuji občasné pálení pod povrchem břicha cca 2 cm pod pupíkem, jiné problémy nemám. Je mi 40 a mám obavu, zda takto nehlásí prostata, ledvinové kameny nebo žaludeční vřed. Co vy na to?
Děkuji.
Aleš
Dobrý den.
„Prostata“ se projeví spíše potížemi při močení (častější močení, oslabení proudu moči, pocit neúplného vyprázdnění, atd.), takže o tento problém se jednat velmi pravděpodobně nebude. Potíže s prostatou jsou však časté, je bohužel možné, že Vás v životě postihnou, ale tyto konkrétní příznaky se na tuto nemoc nehodí. Ledvinové kameny se projevují spíše intenzivnější bolestí (mimo jiné projevy), takže zde je pravděpodobnost také nízká. Žaludeční vředy se bolestí břicha projevovat mohou, ale bývají přítomné i jiné příznaky. Diagnózu však nejde potvrdit nebo vyloučit cestou internetu. Doporučil bych proto návštěvu praktického lékaře, pokud potíže budou přetrvávat.
Dobrý den chtěla bych se zeptat,každé ráno po probuzení mě bolí práva strana na boku. Jakoby na žebrech,bolest taková silná a tupá,ale jak to trochu rozchodim tak o bolesti nevím.Bolest je opravdu jenom po ránu.Děkuji
Dobrý den.
Podle popisu nejde udělat definitivní závěr. Osobně bych na dálku doporučil vyzkoušet několik nocí jiné místa na spaní, případně jinou polohu, pokud byste ji tolerovala. Odlišil by se tak vliv lůžka (špatná matrace, apod.), které je potřeba jistě vyloučit, pokud máte potíže pouze po ránu. Pokud budou potíže přetrvávat, bude dobré navštívit praktického lékaře a provést běžné vyšetření, konkrétní postup navrhne Váš ošetřující lékař.
dobry den vždy jak dostanu křeč do břicha musim na toaletu a chce se mi zvracet a mam pocit na omdleni.vyšetřeni chyrurgem krev v normě vyšetřeni gynekologicke v pořadku. nevim už co s tim zhubla jsem 5 kilo za měsic jsem unavena ma obvodni lekařka tvrdi že je to Tetanii.děkuji za radu.Jarka
Dobrý den.
Uvedené příznaky je nutné dovyšetřit. Praktický lékař může zvážit více vyšetření (ultrazvuk, gastroskopie atd.) anebo Vás odeslat do gastroenterologické poradny (specialista zaobírající se trávicím traktem). Konkrétní postup bych nechal na Vašem lékaři, jednotlivá vyšetření je nutné hodnotit dle Vašich dostupných výsledků a celkového stavu.
Dobry den uz nejmene pul roku zhrba 1-2za mesic me zacne bolet zaludek, mam prujem nekdy zvracim.Ted uz to mam 3den vetsi bolesti v okoli zaludku doprovazene prujmem a pocitem na zvraceni.Cim to muze byt?? dekuji
Dobrý den.
Navštívil bych obvodního lékaře, aby mohl zjistit další potřebné informace. Příčin může být mnoho, na základě popisu nejde posoudit, co přesně by mohlo být důvodem potíží. Lékař Vás vyšetří, případně podle potřeby a uvážení odebere krev nebo odešle na běžná vyšetření (ultrazvuk apod.). Poté bude mnohem jednodušší navrhnout diagnózu a doporučit léčbu. V každém případě to je vhodné dořešit, i kdyby Vám již v tomto okamžiku bylo lépe.
Dobrý den,poslední dobou cca 3týdny trpím bolestí žaludku na dotyk je tvrdší s bulkou. Myslela jsem, že jde o kýlu a protože se bojím operací, návštěvu lékaře jsem odkládala. Minulý týden, se mi ale přitížilo, omdlela jsem bez příčiny a můj tlak klesl na 70/30 od té doby je bolest mnohem silnější a zasahuje až pod levou stranu žeber. Mívám návaly horka, náhlé zatmění před očima, bolest hlavy a závratě, mdloby. Občas mi aritmicky přeskočí srdce (to pozoruji již několik let, ale nikdy jsem s tím nebyla u lékaře). Také se mi zvedla teplota na permanentních 37,2.
Navštívila jsem lékaře, který mě poslal na chyrurgii, kde mi oznámili, že o kýlu nejde. Příští týden jdu k obvodnímu lékaři opět (nejsem zvyklá marodit ani navštěvovat často lékaře) ráda bych se zeptala, co by mi měl doporučit a kam nejlépe mě poslat na vyšetření, přijde mi totiž velmi laxní a když nejde o kýlu, je to prostě neuréza a mám se uklidnit. Stres ani žádné jiné potíže nemám, je mi 30let. Děkuji za odpověd, pěkný den.
Dobrý den.
Popisované příznaky mohou být velmi závažné a kýla rozhodně není jediná a nejpravděpodobnější příčina. Její vyloučení tedy nemusí nutně stačit. Na druhou stranu je nutné říct, že pokud jste byla na chirurgii, tak byly jistě vyšetřené i další běžné nemoci (byť Vás na to nemuseli nutně a výslovně upozornit) a pokud Vám doporučili pouze kontrolu u praktického lékaře, mělo by to stačit. Jinak ztráty vědomí, výrazné bolesti břicha a další popisované příznaky patří na pohotovost. Pokud se stav nebude dále zhoršovat, řiďte se doporučení posledního lékaře, který Vás osobně viděl a ošetřil. V ordinaci praktického lékaře lze zvážit mnoho vyšetření, nelze to však posoudit pouze na základě Vašeho příspěvku. Pokud máte pocit, že Váš praktik má laxní přístup, upozorněte ho na to a ptejte se, jaký má další plán ohledně Vašich potíží. Pokud nebudete spokojená, můžete si najít jiného.
Dobrý den, moje přítelkyně (15 let) trpí bolestmi břicha, každý den převážně večer a občas i bolestmi hlavy. Málo jí a večer nemůže usnout.Zajímalo by mě co jí to způsobuje a jestli jí nehrozí něco vážného? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Na Váš dotaz bohužel nelze odpovědět, stejně tak jako nejde na základě Vašeho popisu posoudit závažnost. Uvádíte několik naprosto odlišných diagnóz, které z hlediska výčtu příčin patří mezi ty nejrozsáhlejší. Mám na mysli bolesti břicha, bolesti hlavy a také poruchy spánku. Tyto příznaky spolu souviset mohou, ale i vůbec nemusí. Navíc v dětském věku se mnoho příznaků a nemocí „chová“ nestandardně. Na základě Vašeho dotazu mohu pouze doporučit konzultaci s lékařem, který se potřebné další informace doptá přímo jí.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu. Už asi skoro rok mě střídavě trápí úmorné křeče ve střevech doprovázené silnou bolestí a průjmem. Nikdy vlastně pořádně nevím, co to způsobí. Jím pořád stejně, hýbu se pořád stejně, stresem netrpím. Když mě to trápí, tak mě to trápí vždy celoý den, a pak je pár dní zase pokoj a pak znovu.
Pokud se vrátím k té bolesti, co tyto stavy provází, mám pocit, že mě bolí celá střeva, hlavně tedy na levé a pravé straně skoro v podbřišku, ale podbřišek není pravidlem.
Ráda bych tedy věděla, za bych neměla držet nějakou dietu na střeva. Moc díky za odpověď.
Dobrý den.
Dieta se často nasazuje jako léčba nebo jako pomocné opatření při některých nemocech trávicího traktu. Onemocnění, resp. příčinu potíží, je však nutné nejdříve odhalit, jinak jakákoliv léčba nemá smysl a může být i kontraproduktivní či nebezpečná. Jinak řečeno, pokud máte již rok potíže (bolesti břicha, opakované průjmy) je potřeba navštívit lékaře a najít jejich příčinu. Poté lékař rozhodne, co je a co není potřeba udělat pro vyléčení.
Dobrý den, už 4 den mam profúzní průjem. Třetí den jsem měla nejspíš horečku,celé tělo mi hořelo. Na horečku jsem si vzala paralen a na průjem endiaron. Endiaron moc nepomohl, tak jsem si vzala černé uhlí a taky nic. K tomu mě začlo píchat v briše. Mohlo by to být něco važnějšího?
Dobrý den.
Postupovala jste správně, k léčbě bych doporučil také dietu, tj. v úvodu nic nejíst, pak postupně čaj, suchary, rýži atd. Vhodný je i klidový režim doma. Pokud průjmy trvají již 4. den, navštívil bych lékaře a o problému s ním pohovořil. Ohledně příčin uvedeného stavu nejde bohužel dělat závěry na dálku, ale pokud se jedná pouze o průjem, teploty a mírné pobolívání břicha, mnohem pravděpodobnější je běžná infekce trávicího traktu. Jak jsem uváděl, vážnou příčinu však nelze touto cestou vyloučit.
Dobrý den, už asi 3 dny v kuse mě bolí žaludek-tlak v žaludku. Jsem po monokleoze,ale doktorka mi řekla že to není příčina. Ta bolest už se nadá vydržet. Jím jen rohlíky co mi doporučila doktorka. Nezvracím.Myslíte že jde o nějaké závažnější onemocnění? díky za odpověd
Dobrý den.
Bolesti břicha mohou způsobovat jak vážné, tak banální příčiny. Nejde to cestou písemného dotazu posoudit. Pokud však bolest popisujete, že se nedá vydržet, lékaře navštivte co nejdříve, aby závažnost stavu posoudil. Infekční mononukleóza by bolesti břicha uvedeného charakteru skutečně neměla způsobovat, zvláště pokud dodržujete všechna doporučení lékaře.
Dobrý den, mám dotaz. Už celkem dlouho mě trápí ostrá a bodová bolest přímo uprostřed pod pupkem. Ale nebolí to pořád např jednou za měsíc a většinou musím něco udělat například když se prudce postavím. Ale pak už to bolí celý den ale vždy jen když opět vstávám nebo nafouknu břicho, tak radši chodím mírně zhrbená. Ale druhý den je to vždy v pořádku. Na pohmat to taky ostře bolí ale jen když to zmáčknu velmi silně. Děkuji za odpovědˇ.
Dobrý den.
Pokud jsou potíže vázány na pohyb, zvláště prudší pohyby, spojené se zvýšení nitrobřišního tlaku, je vhodné v první řadě vyloučit kýlu. Charakter bolesti může taky napovědět, je však nutný podrobnější rozhovor u lékaře. Doporučil bych tedy návštěvu praktického lékaře, který ještě dočistí potřebné informace, vyšetří Vás a dle potřeby odešle na další vyšetření.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Včera mi volala mamka,že má nějaký problém s žaludkem, prý byl nafouknutý a dosti bolestivý a najednou jí vyletěla horečka a bolest jí prý skoro paralizovala. Již několik dní nemůže pozřít žádnou stravu a chvíli je to dobré a pak najednou takový záchvat. Mohla bych požádat o radu?Děkuji moc.
Dobrý den.
Uvedené příznaky jsou důvodem k neodkladné návštěvě lékaře. Je nutné vyloučit tzv. náhlou příhodu břišní, což jsou stavy vyžadující hospitalizaci a často i chirurgické řešení („žlučník“, „slepé střevo“ a mnoho dalších). Nechci Vás nijak strašit, ale uvedený stav jednoduše nejde hodnotit cestou internetu, musí ji vidět lékař.
Dobrý den, již pár týdnů trpím nepravidelným průjmem. (týden dobré,3 dny se nehnu z wc,pak zase ok), říhání, kručení nebo škrundání v břiše. Břicho je občas na dotek tvrdší než normálně. Dostavuje se občasná bolest na levé straně. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Navštivte výhledově praktického lékaře. Jistě by bylo vhodné probrat detaily – četnost, charakter stolice, doprovodné příznaky, vazbu na jídlo a případně pak navrhnout konkrétní postup nebo vyšetření. Do návštěvy jistě nic nezkazíte, pokud si v lékárně koupíte probiotika a nasadíte si šetrnější dietu (netučné jídla, libová masa, méně koření, hodně zeleniny, ovoce, dostatek tekutin). Jezte pravidelně a v případě průjmu si zkuste hned zapsat, co jste před tím jedla, abyste si to pak pamatovala při vyšetření.
Dobrý den, mám jistý problém a potřebovala bych prosím poradit. Už čtvrtý den mám bolesti břicha v celém rozsahu.... na omak je břicho velmi citlivé, tpím i plynatostí ale stolice je normální. Espumizan ani léky na utišení bolesti nepomahají, nevite co by to mohlo být děkuji za odpověď pěkný den.
Dobrý den.
Při Vámi uvedených potížích bych jistě navštívil lékaře, z důvodů vyloučení akutního zánětu v břišní dutině. Ideální je začít u praktika, nebo pokud to není možné, cestou nejbližší chirurgické ambulance. V případě, že se objeví teplota, bolesti se budou stupňovat, nebo se objeví jiné, neobvyklé příznaky, navštivte lékaře ihned.
Dobrý den. Můj děda jde zítra do nemocnice a nechce mi říct,co má za problém.. Strašně se o něj bojím.. Má strašně bolesti břicha vystřelující do zad také často zvrací. Byl na různých vyšetřeních a prý mu nic nenašli.. Po posledním vyšetření mu ale volala lékařka že musí okamžitě do nemocnice.. Nevíte prosím o co by se mohlo jednat? Strašně mě to trápí,bojím se a představuji si jen ty nejčernější scénáře.
Dobrý den ,delší dobu mívám bolesti v levém podbříšku a levém boku.Objevila jsem si v levém podbříšku bulku která je viditelná při mírném záklonu.Po ginekologické stránce jsem prý v pořádku.Jsem objednána v dubnu na kolonoskopii.Nevíte o co by mohlo jít?Bolesti mám jen občas.Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Nedokážu si zcela představit uvedenou bulku, ale pokud ji vidíte pouhým okem, bude se jednat asi o nějaký podkožní útvar a s bolestmi spíše nebude souviset. Mohlo by se jednat i o uzlinu, ty však nebývají viditelné, spíše se dají nahmatat v podkoží a to jen v určitých místech na těle. Jejich zvětšení je však nespecifické a je nutné to případně hodnotit ve vztahu k celkovému stavu organizmu a dalším potížím. Jinak se jedná o velmi obecný popis problému (ve smyslu charakteru bolesti, době kdy je přítomna, vazbě na činnosti, trávení atd…) proto Vám bohužel nedokážu dát žádný odhad. Lékař, který kolonoskopii naplánoval, tak jistě učinil na základně nějakého konkrétního podezření, proto bych spíše doporučil zeptat se jeho.
Dobrý den,
od včerejšího dne je mi hrozně slabo, bolí mě svaly, mám průjmy, křeče v břiše, pocit chladu, husí kůži, kručení v břiše, nechutenství a závratě. Včera jsem měla teplotu 37,5, ale dnes mám 37,1. Prosím o jakoukoliv radu. Děkuji.
Dobrý den.
Podle popisu to vypadá na virovou infekci trávicího systému – gastroenteritidu. Jedná se o častý problém a uvedené potíže této diagnóze mohou odpovídat. Pokud se stav ještě nezačal sám od sebe zlepšovat, je dobré navštívit praktického lékaře, aby posoudil závažnost, upřesnil diagnózu a případně vyloučil jiná onemocnění. Bylo by žádoucí, abyste několik dní nešla do práce, cestou praktika je možné vystavit pracovní neschopnost nebo se domluvit v práci (dovolená apod.). Jako léčba je vhodná dieta, v prvních dnech přísnější (suchary, vařená rýže, strouhaná mrkev…), poté jen postupně zatěžovat stravou po odeznění nejvýraznějších potíží. Z léků je možné koupit Endiaron v lékárně, význam mají i probiotika. Pijte dostatek tekutin a odpočívejte. Na bolest svalů lze užívat běžné léky proti bolesti (Brufen, Paramegal). Uvedenou mírně zvýšenou teplotu není nutné snižovat léky.
Už přes tři měsíce mě bolí břicho na různých místech, nejčastěji pod žebry a v oblasti pupíku. K tomu se častokrát přidává bolest zad. Na sonu se však nic nenašlo a také krevní testy a rozbor moči byli negativní. Před deseti dny se bolest zmírnila a nakonec na pár dní úplně zmizela. Avšak dnes se opět vrátila a od rána mě intenzivě bolí břicho v oblasti pupíku. Bolest je mnohem silnější než kdy dříve a při zatažení břicha je téměř nesnesitelná. Pravděpodobně bude dobré dodat, že jsem byla o víkendu na bazéně a zhruba dvě hodiny jsem plavala, ne však nijak intenzivně.
Dobrý den.
Bez dalšího upřesnění nejde touto cestou upřesnit diagnózu. Bolest břicha může způsobovat velké množství nemocí, sonografie a krevní testy (záleží také jaké) je všechny zdaleka neodhalí. Plavání mohlo jistě bolest břicha ovlivnit, ale vzhledem k tomu, že potíže jste měla i předtím, nemyslím si, že to bude jediná příčina. Jako nejvhodnější se mi jeví opětovná návštěva lékaře a pokračování v hledání příčiny. Pokud si nebude vědět rady Váš praktik, jistě Vás může odeslat na specializované gastroenterologické pracoviště.
Hezký den pane doktore, předem se omlouvám, asi potřebuji krapek ujištění, že to nebude ta nejhorší diagnoza, na kterou myslím.........jde o mou maminku, 61 let, čilá, energická, pracovitá, od listopadu minulého roku pobolívá břicho, v lednu změna jídelníčku, změněn životní styl..stejně bolest přetrvává, minulý týden byla na ultrazvuku břicha, břicho v pořádku, jen v ledvinách kameny, které jsou tam dlouho, ale prý to nic neznamená.........dnes po vyšetření kve - v pořádku, stolice - v pořádku, byl pouze nález krve v moči, maminka i od listopadu zhubla, měla i stresy v práci koncem minulého roku, vše to má asi spojitost. Ale jde mi také o to, zda to může být i něco dosti vážného - rakovina - když chodí již přes 40 let darovat krev a plazmu? Přišlo by se na něco vážného? Dnešní diagnoza prostě zatím zní, že má krev moči a šutr v ledvinách a ve středu valí k urologovi a pak se uvidí........včera měla bolesti zad a bolest břicha je a mění se poloha, jí, nechutenstvím netrpí, vše v tomto s
Dobrý den.
Bohužel, v medicíně není nikdy nic jistého a ani v tomto případě Vám nikdo nemůže dát nijaké záruky. Na druhou stranu, je vhodné pro příznaky hledat na prvním místě ty pravděpodobnější vysvětlení, kam nádory naštěstí většinou nepatří. V uvedeném případě krve v moči jsou močové kameny jednou z častých příčin. Vaše maminka je má prokázané ultrazvukem, takže v tomto ohledu bych další záhady neočekával. Může to být také vysvětlení bolestí břicha a zad (záleží samozřejmě na charakteru a umístění bolesti a dalších faktorech). Co se týče hubnutí, situaci nejde posoudit na dálku, ale pokud pro to má Vaše maminka vysvětlení (výrazný stres), tak by se nemělo jednat o problém. Celkově na mě tedy uvedené nálezy nepůsobí alarmujícím dojmem.
Dobrý den
Mám problém ze stolicí. Po užívaní ATB několika 5 krabiček a nizotral. Tak mám občas po jídle bolest břicha, ale je to málo kdy. Chodím na stolici obden nebo i každý den. Je to takové střídavé. Někdy mám řitší stolici, někdy kašovitou, někdy nrmální tuhou. Čím by to asi mohlo být ?? Poraďte mě. Je my 25 let. Bral jsem probiotika od swissu 6 miliard bakterii. Jak mít na zpět tu správnou stolici ?? Měl bych změnit životosprávu nebo jíst hodně ovoce a zeleniny ??
..při sevření řitního otvoru nemám hnedle žádný cit. Myslíte si, že bych mohl mít ochablé svaltvo.4 roky jsem nedělal žádný sport a mám sedavou práci a doma taky sedím pořád jen se občas málo kdy projdu.
Dobrý den.
Probiotika se mohou (a někdy je to nutné) užívat i dlouhodobě, můžete vyzkoušet změnit složení nebo značku (například Hylak, nebo mnoho jiných). Jinak pro pravidelnou stolici je nutná pravidelná strava (složením i množstvím), dostatek vlákniny – ta může být ideálně přirozená (zelenina a ovoce), ale lze ji doplnit i přípravky z lékárny (Psyllium Galmed). Pijte dostatek tekutin. Pravidelný pohyb má na trávení nezanedbatelný vliv, podle Vašich možností je nutné ho doplnit co nejvíce. Ohledně poruch citlivosti v oblasti konečníku Vás musím odkázat k lékaři, nejde to posoudit cestou internetu.
Dobry den. Mam k Vam prozbu. Manžela tak jednou do měsíce po dobu jednoho tydne zacne bolet bricho ale pod zebry... zkousela jsem masírování a to tim ze jsem mu po nrise jezdila dlaní na chvilku to pomuze tak 10 min a pak se to zas vrati. Kdyz mu po zebry zmacknu bricho a to tim ze mu dlaní tlacim na to danne misto a chvilku pockam tak citim tlukot. Jidlo ma pestrý vetsinou ryzi, kure, zeleninu, ovoce... nevim cim by to mohlo byt. Dekuji za radu
Dobrý den.
To, že cítíte tlukot při přitlačení na břicho, je naprosto normální. V břiše se nacházejí velké cévy (břišní aorta), kterou je v některých polohách a zvláště u hubenějších lidí velmi dobře cítit. Podle Vašeho popisu bohužel nejde přesně odhadnout, o co se jedná, jsou nutné další informace. Váš manžel by měl navštívit lékaře, ideálně v době probíhajících potíží. Co se týče masírování, pokud vím, na žádnou běžnou nemoc trávicího traktu nemá výraznější léčivý účinek. Je samozřejmě možné, že po něm manžel může pociťovat krátkodobou úlevu, ale jako dlouhodobé řešení přetrvávajících bolestí břicha se nehodí. Pokud se mu po masírování ulevuje, zvažte, jestli potíže nemohou souviset s nadýmáním. V tom případě můžete do návštěvy lékaře vyzkoušet léky Espumisan, který je volně prodejný.
Dobrý den v neděli mě začalo bolet v pupíku měla sem tam takový tlak který nebyl stály ale byl chvilkový asi tak po 30 min se to opakovalo večer sem měla zimnici a horečku ted me břicho stále pobolívá už ne v pupíku ale celkově jakoby břišní stěny .Horečky už nemám .Děkuji za radu
Dobrý den.
Důležitá je přítomnost dalších známek, například průjmů nebo jiných trávicích potíží. Mohlo se jednat například o nějakou mírnou střevní infekci, případně požití závadného jídla. Pokud potíže postupně odeznívají, asi není nutné stav řešit. Jistě nic nezkazíte krátkodobým nasazením šetrnější diety (vyloučit tučná, těžce stravitelná a kořeněná jídla) a užíváním léků na obnovu střevní mikroflóry (Hylak nebo jiné probiotika – oboje lze koupit volně v lékárně). Pokud při tomto postupu potíže rychle zcela nevymizí nebo se stav začne znovu zhoršovat, lékaře navštivte.
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.14dní mě pobolívá břicho,měla jsem ruzné léky a byla jsem dvakrát u lékaře.Krevní výsledky dobrý.Dal mě dietu a těd je to týden co ju držím a bylo mě lépe do včerejška.Včera jsem opět začala mít bolesti břicha a začala zvracet.Můžete mě poradit co s tím děkuji
Dobrý den.
Váš popis nedostačuje na navrhnutí diagnózy a postupu. Zvracení a bolesti břicha mohou mít mnoho příčin. Navíc ani neuvádíte, jaké léky jste užívala, jaké krevní testy jsou v pořádku (neříkám, že by to jistě pomohlo, ale možná by podle toho šlo odhadnout, o jaké potíže se může jednat) Je pravděpodobné, že lékař se Vás vyptával podrobněji a má proto lepší přehled o Vašich potížích. Navrhuji proto, abyste za ním znovu zašla, je vždy s výhodou, když akutní potíže řeší jedna osoba.
Dobrý den,
chci se zeptat, z čeho může být náhlá nevolnost a zvracení asi 3 hod. po snídani, kdy jsem měla ovesnou kaši, kterou jím běžně?
Měla jsem pocit, že mám v žaludku kámen a nebo na něj něco tlačí. A nejlépe mi bylo v polosedu, nemohla jsem stát, ani sedět. Nemohla jsem jíst, ani pít.
Může to být něco společného s nadměrnou zátěží břišních svalů z předchozího dne?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Pokud se potíže dále neopakují a jednalo se pouze o jednorázovou záležitost (alespoň tak to chápu z Vašeho příspěvku) nebude se pravděpodobně jednat o nic závažného. Může to jistě souviset i s nadměrnou zátěží, také se mohlo stát, že Vám jídlo (případně kombinace i z předchozího dne) prostě nesedlo, nebo bylo nějakým způsobem závadné (kontaminace/zkažené jídlo). Pokud se potíže budou opakovat, můžete upřesnit jejich charakter a trvání (pokusíme se odhadnout příčinu a navrhnout postup) nebo rovnou navštívit lékaře.
Dobrý den,
děkuji za radu. Potíže na noc ustaly a na druhý den (dnes) se bolest vrátila. Opět po snídani. Tentokrát je to trošku silnější, ale bez zvracení. Koupila jsem si kapky Iberogast a tablety Loseprazol a bohužel žádná úleva ještě nepřišla.
Břišní svaly pořád bolí, tak nevím, zda to nemá souvislost. Bolí mě přesně oblast uprostřed hrudníku, pod žebry směrem k pupku.
Z důvodů stresu v zaměstnání mám podezření na vředy.
Prosím o radu, co to může být, děkuji.
Dobrý den.
Loseprazol jste si nasadila dobře. V případě, že se užívá jako léčba při akutním vředovém onemocnění žaludku, zvykne se v úvodu nasazovat dávka 2x20 mg (ráno a večer). Pokud však máte podezření na toto onemocnění, doporučil bych návštěvu lékaře. Samotné uvedené léčivo nemusí stav vyřešit. Bylo by vhodné vyloučit i infekci tzv. Helicobater pylori, která bývá často spojena s vředovým onemocněním. Dá se stanovit různě, záleží co má Váš praktik k dispozici. Při pozitivitě se pak léčí antibiotickou terapií. Podle tíže příznaků je někdy vhodné zvážit i gastroskopii (tj. prozkoumání žaludku endoskopickou kamerou). Může se však jednat i o jiná onemocnění, větší jistotu budete mít pouze při podrobnějším vyšetření.
Vždy zhruba jednou za týden až čtrnáct dní mě hrozně bolí břicho. Snažím se jíst dietně jen zeleninu, ryby, kysané mléčné výrobky. Přesto mě to včera chytlo znovu. Asi hodinu po jídle (pstruh na celeru) bolesti začaly a stupňovaly se. Bolí mě v podbříšku, bolest je symetrická, uprostřed a táhne se až jakoby do zad (z obou stran). Asi po 4 hodinách docela urputné bolesti začnou potíže ustupovat a pak mám pocit nafouklého břicha. Vždy mě ta ataka úplně ochromí a já můžu jen ležet a čekat, až to povolí. Stolice i močení jsou v normě. Čím to může být? Dnes je mi už lépe, ale bolest ještě doznívá. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.
V první řadě se pokuste vysledovat, jestli potíže nepřicházejí po nějakém konkrétním jídle. To, že jíte zdravě, nemusí nutně znamenat, že všechno jídlo (včetně zeleniny) Váš organizmus dobře toleruje. Může se tedy jednat i o nezávažné potíže související s přijatou stravou. V takovém případě byste se měla pouze určitým potravinám vyhýbat, případně použít úlevovou medikaci na plynatost (Espumisan). Pokud se však potíže opakují a bolesti jsou výrazné, na místě by bylo základní vyšetření u lékaře, případně provedení alespoň sonografie (ultrazvuku) břicha pro vyloučení závažnějších příčin.
Dobrý den. Už přes týden mám i po malé porci jídla ihned nafouklé břicho. Taky mám poslední dobou stále chuť na sladké a i když se najím, tak po chvíli mám opět hlad. Sem tam mě pobolívalo v levé části třísel. Asi dva dny mě pak páliilo při močení, ale to přešlo po pití urologického čaje. Toto trvalo týden a teď se k tomu přidala bolest na levé straně v dolní části žeber a celé levé straně břicha, ale jen když si ho trošku zmáčknu a stále nafouklé břicho jak balon. Pravá strana mě nebolí vůbec. nevíte, co by to mohlo být? Děkuji
Dobrý den.
Bolesti břicha nejde s jistotou řešit na dálku. Pokud nemáte bolesti v klidu, teplotu a ani jiné příznaky, můžete vyzkoušet zakoupit v lékárně probiotika (nebo například Hylak). Potíže by se mohly upravit. Na nafouklé břicho lze vyzkoušet i Espumisan. Na rozdíl od výše uvedených přípravků však ovlivňuje pouze příznaky. Zařaďte do jídelníčku také co nejvíce vlákniny – zeleniny a ovoce. Pokud se stav nezačne zlepšovat, zcela jistě navštivte lékaře. Měl byste ho navštívit i s ohledem na močové potíže a moč si nechat zkontrolovat (můžete sebou na návštěvu vzít ranní moč).
Dobrý den chtěla sem se zeptat jde o mého manžela má už tři týdny jenom průjem pokoušeli jsem se o dietu ale nic nepomáhá co víc dělat manžel dost pohubnul bolesti nemá jen ho trápí ten průjem . Děkuji
Dobrý den.
Průjem by neměl bez vysvětlení trvat tak dlouho. Bylo by vhodné, aby po příčině začal pátrat lékař. Hubnutí může být samozřejmě následkem samotných průjmů, může se ale také jednat o nezávislý příznak nemoci – určitě na to lékaře při návštěvě upozorněte, může to být důležité. Doporučte tedy Vašemu manželovi návštěvu u svého praktického lékaře.
dobrý den, druhý den mě bolí břicho, měla jsem teplotu a celkovou únavu, bez zvracení, zbylé příznaky už nejsou, ale břicho bolí při každém pohybu i třeba od volného pasu u kathot; bolí uprostřed břicha, kolem pupku, nepřijde mi, že by vystřelovala jinam; co by to mohlo být?
na záchod normálně chodím
Dobrý den.
Pokud se potíže postupně zmírňují a odeznívají, nemusí se jednat o nic závažného – například nějaká dietní chyba nebo slabší střevní infekce. Pokud však bolesti dále přetrvávají, zvažte návštěvu lékaře, v případě zhoršování a dalších teplot ihned. Co se týče léčby, jistě neuděláte chybu, pokud si nasadíte lehčí dietu, případně léky na úpravu střevní mikroflóry (například Hylak nebo jiná probiotika).
Dobrý den,
v poslední době mě bolí a tlačí pod pravým žebrem a bolest vystřeluje až do zad.
Pravidelně se budím bolestí kolem páté hodiny ranní.
Co by to mohlo být? Děkuji Ajka
pokud bolest není spojena s jídlem a je to takhle ráno, je např. možné ještě vzít v úvahu ledvinové kamínky. příznakem může být krev v moči.
ahojky sem v 8 týdnů nezvracim akorát mne bolí prsa a ještě něco když nemám odpracovanej rok kolik budu brát mateřskou a sem sama
Dobrý den.
Citlivost prs může být v těhotenství normální. Při příští kontrole o tom pro jistotu řekněte i Vašemu gynekologovi. Na „mateřskou“ (úředně: peněžitá pomoc v mateřství) máte nárok, pokud jste v předchozích 2 letech platila (resp. Váš zaměstnavatel) alespoň 270 dní nemocenské pojištění. Do této doby se může započítávat i doba studia na střední nebo vysoké škole. V případě, že již dříve na mateřské byla, mohou být podmínky jiné. Pro další přesné informace a potřebné formuláře doporučuji kontaktovat OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) případně si projít související právní předpisy a zákony: zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů a související zákon č 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Dobrý den.
Bolesti v pravém podžebří se často týkají žlučníku. Objevují se více po tučných jídlech, či dietních chybách. Na druhou stranu, bolestmi na lačno (v noci) se může projevit vředová choroba dvanácterníku. V tomto případě se bolesti zmírní požitím jídla – nejedná se samozřejmě o léčbu, ale je to jeden z typických příznaků, který si lidé všimnou. Oba uvedené případy, ale i jiné příčiny lze často odhalit při základním vyšetření a rozhovoru s praktickým lékařem. Proto doporučuji jeho návštěvu.
Dobrý den, již několikrát jsem pociťoval mírnou bolest jak vlevé, tak i vpravé části břicha kolem pupku. Co s tím? Děkuji
Dobrý den.
Bohužel Váš popis je tak nespecifický, že z něj nelze vyvozovat závěry. Pokud se potíže opakují a nevíte, z jakého důvodu Vás břicho bolí, navštivte radši Vašeho praktického lékaře. Bolesti břicha mohou mít jak banální příčiny (přejedení, plynatost, dietní chyba), tak závažné, nejde to pouze na základě Vašeho popisu posoudit.
dobrý den,už od neděle mě každý den bolí břicho jako bych měla menstruaci přitom sem ji měla před týdnem...Nevíte co by to mohlo byt?určitě není normální aby mě každý den bolelo takhle břicho..Děkuju za odpověd
Dobrý den.
Přetrvávající bolest břicha normální v žádném případě není. Bohužel, bez jakéhokoliv detailnějšího upřesnění Vám není možné touto cestou pomoct. Navštivte proto Vašeho obvodního lékaře. Pokud potíže začaly s menstruací a máte pocit, že spolu souvisí, zvažte nejdříve návštěvu gynekologa a obvodního až následně s výsledkem.
Dobrýden, Vždy když se najím večer např. po 17h a déle tak se kolem půlnoci probudím a třeba 4h trpím bolestí břicha. Nevíte proč????
Dobrý den.
Tyto potíže mohou být typické například pro dvanácterníkový vřed. Dalším, „navazujícím“ příznakem pak bývá úleva, pokud se v takové situaci najíte – v žádném případě to však nechápejte tak, že toto onemocnění se tímto způsobem léčí, je to jen další informace se kterou může lékař pracovat. Odborně se jedná o tzv. vředovou chorobu gastroduodena, je jistě vhodné, abyste tyto potíže oznámil praktickému lékaři. Ten rozhodne o případné nutnosti různých vyšetření a doporučí Vám léčbu a režimová opatření.
Dobry den, jiz 4ty den mam bolesti v prave strane bricha, nejsou silne ale velmi neprijemne, vcera jsem byla u lekarky a ta mi vzala moc a musim cekat na vysledky do pristi stredy, nedala mi zadne leky a rekla mi ze mam brat ibuprofen a paracetamol (mimochodem chci dodat ze ziju ve velke britanii a tady se na vsechny bolesti davaji v 80 procentech jen tyto dva leky- tedy nejlevnejsi pro zdravotnictvo). Odpoledne jsem jeste dostala prujem, kdy jsem myslela ze mi praske bricho a az po 3 pokusu jsem to vsechno ze sebe dostala. Vzala jsem si prasky na prujem (Imodium)
Dneska lezim jako placka, jsem slaba, takze chodim pomalu, a radeji lezim, a boli me to dneska u ledvin a vraci se k prave strane bricha.
Bojim se co je to, jelikoz tady to zdravotnictvi je uplne na prd. Pokud nevedi vysledky z moce ci z krve, nikdo vam nic jineho na predpis neda. - Mimochodem kombinace paracetamolu a ibuprofenu by vam mela pomoci,me nepomaha od bolesti vubec.
Dekuji za odpoved,
Iveta
Dobrý den.
Bohužel nemám představu, jak zdravotnictví v Anglii funguje, i když podobné příhody jsem už slyšel. V každém případě jsem přesvědčen, že i tam pohotovost existuje a pokud se bude Váš stav zhoršovat, může být nutné ji využít. Jinak Vám dokážu dát pouze obecné rady, které vzhledem k Vašemu stavu a bez vyšetření nemusí být dostatečné a přesné. Pokud jsou Vaším hlavním problémem bolesti břicha spojené s průjmem, základem by měla být dieta – první dny pouze neslazený čaj, suchary, další dny postupně vařená rýže, rohlíky. Pokuste se přijímat dostatek tekutin. Energii můžete získat například i z různých volně dostupných energetických bonbónů obsahujících hroznový cukr (bez dalších přísad). Další důležitá věc je domácí klidový režim a dostatek odpočinku. Immodium není vhodné, pokud máte podezření na infekční příčinu nebo průjem trvá delší dobu. Lepší je vyzkoušet léky jako Endiaron, Smecta, či zažívací uhlí. Bohužel nevím co z toho je v Anglii dostupné a pod jakými názvy u nás jsou všechny volně prodejné. V případě běžných příčin průjmu (například střevní viróza) by se při dodržení těchto zásad měl začít stav v průběhu 1-2 dnů stav zlepšovat. Co se týče léků na bolest, tuto kombinaci bych v případě bolestí břicha sám asi nedoporučil a ani bych neočekával výraznější úlevu při příkladem uvedených gastroenteritidách.
Dobrý den,
toto pondělí mě začla pobolívat levá strana břicha(pod žebrama).Každý den se bolest stupňuje - bolí to při chůzi,v leže, v sedě i při jidle a hlavně když se pořádně nadechnu. Nikdy se mi to nestalo. Nevíte co by to mohlo být popř.co s tim??děkuji
Dobrý den.
Příčin může být mnoho a přetrvávající bolest břicha by měl vyšetřit lékař. Neodkladná návštěva může být pak nutná v případě, že máte navíc teploty, nemáte žádnou stolici (ani větry), bolest se zhoršuje, zvracíte, ale i v jiných případech. Jinak můžete začít návštěvou svého praktického lékaře, který Vás podle potřeby odešle dál.
Dobrý den,
byla jsem na gastroskopii a našli mi malou axiální hiátovou hernii ( údajně kýla ).
Chci se zeptat, jestli se to dá nějak léčit a hlavně, čím je to způsobeno? Zda má na to nějaký vliv cvičení či držení diet?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Hernie je jen latinský název pro kýlu, což je zjednodušeně vakovité vychlípení zpravidla břišní dutiny, které může mít různou lokalizaci, projevy, komplikace atd. Příčina v tomto případě nebývá izolovaná, jedná se o komplexní problém. Podílí se na tom zcela jistě genetická dispozice (vyvinutí žaludku a orgánu celkově) a mnoho jiných faktorů včetně tělesné konstituce a pohybového režimu. Důležité jsou projevy, hlavě tzv. žaludeční reflux (=vracení žaludečního obsahu, který se projevuje pálením žáhy a změnami na sliznici jícnu). Léčba tedy spočívá v podávání léků, které tento reflux ovlivňují. Na základě nálezu na gastroskopii, případně jiných vyšetření se může doporučit i chirurgická léčba. Výše uvedené informace jsou však spíše všeobecné, konkrétní opatření u Vás musí posoudit specialista. Pokud je však nález nevýznamný a nemáte výraznější potíže, první volba bude asi užívání léků a doporučení střídmější (nedráždivé) stravy.
dobry den.
Pred 4 dny jsem se vzbudil s tlacivou bolesti na levem boku (spodni sikme brisni svaly)
bolest je v kuse bez prestani a pomerne me omezuje v pohybu.ale nedokazi urcit jestli jde o svaly nebo ne.
v nekterych polohach pocituji bolest i v sede a ve vejimecnych pripadech ji pocituji i tesne pod zebry .
skousell jsem brat espumisan ale bezuspesne.
hlidam si abych mel zakrita zada,mam mirnou nadvahu 185cm 94kg, tekutiny 2-3l denne
pravidelne chodim darovat krev (byl jsem pred tydnem) a krevni obraz byl v poradku.
muze to byt neco vazneho?
Dobrý den.
To, jestli může být problém vážný, nejde bohužel posoudit cestou internetu. Pokud by bolest byla svalového původu (resp. vycházející z pohybového aparátu), po 4 dnech by se už asi měla začít měnit/zlepšovat. Navíc by jí pravděpodobně předcházela fyzicky náročnější anebo případně nějaká nestandardní aktivita. Možnou příčinou by mohly být i trávicí potíže (zácpa, případně mírná střevní infekce). Zkuste se proto zamyslet, jestli začátku potíží nepředcházela například dietní chyba. Pokud se však bolest už pátým dnem vůbec nemění, nezlepšuje, doporučil bych pro jistotu vyšetření praktickým lékařem.
Dobrý den, už 4měsíce mě bolí levá strana břicha začlo to když jsem měla holé ledviny a začla mi být velká zima a začla mě bolet silně levá strana trvalo to týden poté se to uklidnilo a i když mě levá strana na boku pod žebrami bolela pořád už ne tak silně teď me ale bolí znova intenzivně a sem tam i pravá. Hlavně mě to bolí když jdu do schodu nebo když jsem na zachodě. Nevíte co by to mohlo být ?
Dobrý den.
Bude nutná návštěva Vašeho praktického lékaře. V první řadě se musí vyloučit infekce močových cest, případně postižení ledvin. Jinou příčinou mohou být bolesti zad. Praktický lékař Vám podle vyšetření a dalšího upřesnění potíží může doporučit i gynekologické vyšetření. V každém případě Vám musím doporučit hlídat si (kromě jiného) oblast bederní páteře a používat na tuto část těla dostatečné oblečení zvláště v těchto studených měsících. Jednorázovým prochladnutím můžete v extrémním případě riskovat i dlouhodobé zdravotní potíže.
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, čím by mohly být způsobeny tyto moje problémy. Před 4 týdny jsem požila Postinor. 3 dny poté jsem zvracela a byla také na kontrole u lékařky. Bylo mi řečeno, že je to nejspíš jen reakce a že je vše v pořádku. Z krve jsem měla pouze zvýšenou slinivku břišní, ale hladina se po týdnu srovnala. Nyní poslední 3 týdny jím opravdu hodně zdravě: Snídaně: tvaroh, dzus, kiwi. Svačina: ovoce. Oběd: polévka. Odpol:zelenina Večeře: ryba nebo maso s pečenou zeleninou nebo kuskus. Apod. Do toho 3x týdně chodím cvičit. Avšak váha neklesá. Navíc během těchto 3 týdnu mám stále nafouklé břicho a občas i bolest, jakoby na zvracení. Včera jsem byla i na pohotovosti, zda mi něco nezjistí, ale z krve ani moči nic. Už nevím, co dělat. Děkuji za jakoukoliv radu i názor.
S pozdravem
Kristýna
Dobrý den.
Nežádoucí účinky Postinoru by neměly trvat tak dlouho. Uvedené zvracení je běžné a tak, jak popisujete, by mělo odeznít do několika málo dní. Asi bude nejvhodnější další kontrola u lékaře, v první řadě u gynekologa (pokud potíže začaly v době užití Postinoru). Poté, pokud on nenajde příčinu, pokračujte u Vašeho praktika, který by měl postupovat jako při hledání jiných příčin bolestí břicha – podrobným vyšetřením v ordinaci a navržením dalšího postupu. Pokud však máte potíže se slinivkou, je to jistě jedna z možných příčin, kterou bude nutné vyloučit. Zásadní změna diety může být také příčinou trávicích potíží, byť je ve Vašem případě k „lepšímu“ (můžete například špatně tolerovat nějakou potravinu, kterou jste doposud málo nebo vůbec nejedla).
Niekomu sa to zdá nepravdepodobné ,ale ja trpím bolesťami už 15 rokov , a nikto mi nevie pomocť , robili mi asi sto krát vyšetrenie ,ako rengen brucha , sono ,brali mi krv a nikdy mi nič nezistili , trpim dosť velkými bolesťami citím ako keby som nosily v sebe velkí kamen ,podrobila som sa aj kolonoskopii, zistili mi polypy hrubeho čreva ktore mi vyoperovali tri krat ,dala som si vyšetrit žaludok , ale ani tam mi nič nezitili iba mierny zapal sliznice ale lekar mi povedal že to nieje príčina mojich bolesti,tak trpím stále , liečim sa na diabetes, mam vysoky krvny tlak , bola som operovana na srdce , defekt predsienoveho septa, tieto bolesti mam i ked som hladna i najedena ,ked sa trochu prejem tak ma až picha v bruchu boli ma to i na lavej i na pravej strane ,ked ležim tak citim ako keby ma niečo tlačilo niečo tvrde , chcela by som už konečne žit ako normalna zdrava žena , citim v tele stale nejaky tlak , chcela by som vediet ako sa mi da pomoct od mojich boelesti , dakujem za odpoved.
Dobrý den.
V tomto případě můžu pouze doporučit využít služeb nějaké specializované gastroenterologické poradny (=zaobírají se trávicími potížemi) na nějakém vyšším pracovišti (tj. například fakultní nemocnice). Pokud jste už byla tolikrát vyšetřená lékařem a nic nebylo nalezeno, cestou internetu příčinu neodhalíme.
Dobrý den,chtěla sem se zeptat.Mám takové nepříjemné jako pálení břicha po stranách břicha až do podbřišku.Čím to múže být?Mám problém s páteří ochablé svalstvo často trpím zánět moč.cest.a dosti často mě pobolívá(píchá)pod žebrý a žaludek.sono žlučníku mám v pořádku.Někdý to pobolívá i na levé straně pod žebrý.Každé ráno mám břicho ploché a do večera maám břicho jak balon ne hodně ale nafouklé,stolici mám každý den.U lékaře si připadam jak blazen který si výmejšlí.Není to nějaká bolest ale je to dost nepříjemný hladím si břicho jak těhule abý mi ten pocit palení zmírnil.Muže to být od bříšních svalu nebo nějaké potíže se střevama?Dekuji
Dobrý den.
Podle Vašeho popisu to vypadá, že se jedná o nadměrnou plynatost, zvláště pokud ráno potíže vůbec nemáte a v průběhu dne se Vám břicho nafoukne. Hlídejte si stravu a vyhýbejte se nadýmavým jídlům. Zařaďte do jídelníčku dostatek čerstvé zeleniny, ovoce a pijte hodně tekutin. Můžete také vyzkoušet léky zmírňující plynatost, jako například Espigal Galmed nebo Espumisan. Pomoct by mohly i probiotika, na konkrétní se zeptejte ve Vaší lékárně. Může se jednat i o jiné, vážnější potíže, pokud je bolest břicha výrazná nebo jak uvádíte, v případě podezření na močovou infekci, vyhledejte vždy lékaře.
Už od července mě neustále bolí žaludek.Bolí mě tak,jako bych měla neustále hlad.Proto mě to nutí pořád jíst.Ani po jídle to však nepovolí.Někdy mám 2 dny klid a zas to přijde.Stres nemám celkem žádný,ale před 2 léty jsem prožila velice stresové dlouhé období.Bolí mě to od rána do večera.Už mě to unavuje.Bolest je pořád stejná,nestupňuje se ani nepovoluje.Byla jsem na vyšetření Sono břicha a nic mi nenašli.Také na gastroskopii je prý vše v pořádku akorát mám větší tvorbu žaludečních šťáv a beru Helicid.Tak mi prosím poraďte co to může být?Nezvracím a chuť k jídlu mám.Stolice pravidelná.Děkuji moc za radu.Jana
Dobrý den.
Na základě popsaných potíží se gastroskopie skutečně jeví jako nejlepší vhodné vyšetření. Pokud je to už nějakou dobu od provedení vyšetření, je možné zvážit opakování a to v době akutně probíhajících potíží. Existují i jiné, speciálnější vyšetření na horní část trávicího traktu, jejich doporučení bych však nechal na specialistovy. Potíže způsobené stresem (psychikou) mohou být také častým vysvětlením, nejdříve se však musí vyloučit ostatní příčiny. Určitě zkuste sledovat, jestli potíže nemáte po konkrétních jídlech a také po konkrétních situacích (například vyšší stresová zátěž některé dny podle pracovního/denního harmonogramu). Jinak mohou doporučit pouze další návštěvy lékaře do doby, než se stav nějak uzavře nebo potíže odezní.
Dobrý den,
přítel již šestý den trpí bolestmi břicha, je to bolest trvalá. V pondělí jsme měli k jídlu bramborový knedlík s vepřovým a špenátem. Nejdříve se bolest vyskytovala v oblasti žlučníku, teď cestuje. Ve středu byl po dvou neprospaných nocích na vyšetření na chirurgii, kde mu dělali sono břicha a RTG, diagnoza zněla podrážděný žlučník. Dostal léky Helicid, a pokud by se to nezlepšilo doporučili vyšetření na gastroskopii. Nejen, že mu léky nepomohly, v noci byly bolesti ještě horší. Druhý den se tedy vydal na gastroskopii, z té ho poslali na internu. Tam podstoupil 3/4hodinové vyšetření, kde mu dělali EKG, vyšetřili plíce, prohmatali břicho a dalších x vyšetření, napsali mu algifen na bolest a doporučili vyšetření na gastroskopii na poliklinice, tam je objednaný na středu. Nejhorší na tom je, že když šel na obě ty vyšetření, bolesti ho přešly a tak mu tam ten doktor mohl po břiše skákat a nic ho nebolelo, sotva jsme ale odešli, bolest zase začala.
V lékařské zprávě má napsáno Protrahovaná dyspepsie po dietní zátěži, Migrenosní cefalea anam, a Nikotinismus. Algifen mu sice zabral ale bolest se vrací, vždy když kapky přestanou působit, skoro nic nesní, zhubnul od pondělka 3 kila. A pořád říhá i když nic nejí. Pije černé čaje. Četla jsem si, že to může být i psychické, a u něj to směřuje k tomu, že ten závěr takový bude, když jsou všechny vyšetření negativní. Ale zažil už mnohem větší stresy než teď, a nikdy mu nic takového nebylo. Je zdravý jako řípa k lékaři nemusel několik let. Poraďte prosím, už z toho začíná být trochu nešťastný. Díky moc!
Dobrý den.
Psychické potíže bych prozatím nechal stranou, i když samozřejmě jako příčinu bolestí břicha je nelze vyloučit a při negativních ostatních vyšetřeních to bude možné považovat za rozumné vysvětlení. Psychické potíže mívají spíše dlouhodobější charakter a vy uvádíte, že problémy nikdy neměl. Váš přítel začal mít navíc potíže po dietní chybě, což může být pro podráždění žlučníku (ale i pro jiné příčiny související s trávením) velmi typické. Říhání a dobrá reakci na Algifen tuto diagnózu jistě podporuje. V tomto okamžiku bych doporučil dietní opatření a dodržovat to, co Vám poradili lékaři při vyšetřeních. Určitě buďte v kontaktu minimálně s praktickým lékařem, abyste v případě zhoršení či přetrvávání problému nemuseli hned na pohotovost. Jinak jste byli komplexně vyšetřeni, proto asi nic zásadně jiného nejde doporučit.
Dobrý den,
dcera 23 let má již asi rok v intervalech několika měsíců velké bolesti břicha.
Dvakrát jsme jí z obavy, že se jedná o něco vážného, odvezli do nemocnice.
Provedli vyšetření i sono a závěr byl takový, že se jedná pouze o zaražené větry.
Má rovněž gynekologické potíže, opět je to prý normální. Sice prý má v moči i v krvi zvýšené hodnoty, ale to je prý opět normální.
Včera přišla s tím, že se jí bolesti vrátily. Byly tak silné, že se musela posadit.
Probrala se na zemi, má potlučený obličej a rozražený ret, protože upadla do bezvědomí. Větry to nejspíš nebudou. Jsem rozhodnuta opět navštívit lékaře a donutit je k pořádnému vyšetření. Nevím ovšem, co by bylo nejvhodnější (CT?) a na jakém pracovišti. Existuje nějaká klinika na kterou by bylo vhodné se obrátit?
Velice děkuji za radu, Hanka
Dobrý den.
Začněte u praktického lékaře. Ten Vás podle potřeby odešle do specializované ambulance (gastroenterologie) a případně udělá potřebné krevní testy. CT vyšetření není vhodné provádět bez jasné představy, co od něho očekáváme a co chceme najít. Při CT vyšetření se do těla dostává nezanedbatelné množství záření a pro jeho provedení musí být jasný a konkrétní důvod. Pokud má Vaše dcera navíc gynekologické potíže, před dalším vyšetřováním je velmi vhodné mít jasné vyjádření gynekologa, že bolesti nepocházejí právě z této oblasti. Navíc, ve Vašem příspěvku uvádíte bezvědomí. To většinou nepasuje do problematiky bolestí břicha. Důrazně tedy doporučuji začít u praktického lékaře, všechny potíže s ním probrat a nechat si doporučit vhodný diagnostický postup (spíše než trvat na nějakých jednotlivých vyšetřeních, které vůbec nemusí být přínosem)
Dobrý den, dříve se mi často vracela a dnes po hodně dlouhé době zase objevila bolest pod pupkem. Je to vždy z ničeho nic, píchavá, křečovitá bolest, která směřuje až jako by do močové trubice. Nemůžu se při této křeči normálně narovnat a chodit. Většinou pomůže prášek proti bolesti, ale během doby, než zabere, musím na wc a je velký problém se vyčůrat. Jde to, ale při delším čůrání se "křeč" jakoby zvětšuje, bolí i na dotek při namáčknutí. Jsem z toho nervozní a zatím jsem to ještě neřešila. Dříve jsem mívala jsem zánět močového měchýře, ale to až pár let na to, co se mi tato bolest poprvé objevila (v cca 19 letech). Někdy stačil i špatný pohyb, který toto "uskřinutí" vyvolal. Pak vždy zase bolest ale po několika hodinách přešla. Ve 20 letech jsem prodělala chirurug. odstranění pupeční kýly - jen asi 0,5cm. Může to mít souvislost a co s tím mám dělat? Bojím se i do budoucna, kdybych byla těhotná. Děkuji.
Dobrý den.
V první řadě je při potížích vhodné vyloučit infekci močových cest, která se jistě podobně může projevovat. Pokud se však potíže objevují i při nějakém pohybu, z plného zdraví, může být skutečně pravděpodobné, že to souvisí s operací v minulosti. Z toho pohledu by bylo vhodné nechat se vyšetřit, ideálně konzultovat chirurga (kam problematika kýl a komplikací po takových operacích spadá) – ten by měl jistě vyloučit znovuobjevení kýly, ale i jiné komplikace. Nemusí se jednat o velký problém, ale vyšetření bych v žádném případě neodkládal. Uskřinutá kýla může být zásadní problém ohrožující Vaše zdraví. V případě plánování těhotenství musí být tyto problémy už definitivně vyřešené, začněte tedy co nejdříve a to návštěvou praktika, který Vás podle dalšího podrobného rozhovoru a vyšetření dále odešle na odborné pracoviště podle uvážení.
Již cca 3 roky cítím nepříjemný tlak na pravé straně trupu. Nejvíce večer při usínání nemohu na této pravé straně ležet. V současné době tuto bolest cítím i přes den.
Je mi 52 let a do 30 let od malička jsem měla dle diagnozy lékařů chronický zánět ledvin a močového měchýře cca 1x do roka se to vždy projevilo potížemi. Má matka zemřela v 58 letech na rakovinu slinivky. Prošla jsem si proto i před rokem veškerými vyšetřeními (sono, krev RDG) a nic. Je mi trapné opět otravovat lékaře ale jé to mé zdraví a mám o něj obavy. Poradíte mi něco dalšího?...děkuji.
Dobrý den.
Potíže jsou hodně obecné na přesné posouzení cestou internetu. V každém případě, záněty močových cest se bolestí na straně břicha mohou projevovat. Není také neobvyklé opakování těchto zánětů – někdo je na to „citlivější“. Běžnou příčinou také mohou být gynekologické potíže, proto určitě navštěvujte gynekologa pravidelně. Laboratorní vyšetření krve se může udělat i znovu, v rámci prevence je praktik běžně dělá jednou za 2 roky, v případě potíží se však jistě mohou provést i častěji. Pokud bolesti souvisí s pohybem, respektive s konkrétní polohou, je dobré také vyloučit příčiny pocházející z pohybového aparátu (= například páteř) Pokud máte pocit, že lékař na Vás nemá v běžném provozu čas, zkuste se domluvit na nějaký konkrétní termín a poproste ho, aby si na Vás vyhradil více času.
Dobrý den,
mám podobné problémy už cca rok. Vždy když si večer lehnu, cítí "tlak" napravo od pupku. Když si tam sáhnu, žádnou bolest necítím.
Před rokem mne poslala praktická lékařka na sono - bez nálezu. Teď po roce mne to opět začíná znepokojovat. Šel jsem tedy na gastro-entero ambulanci. Udělali mi odběry krve - bez nálezu. Teď mne chtějí poslat na koloskopii, což se mi ale moc nechce. Podle mne - nejsem lékař - by bylo průkaznější CT a teprve potom koloskopie. (problém přeci nemusí být jen v tlustém střevě)
Nevím, jaké jsou v těchto případech stanoveny diagnostické postupy.
Je také možné, že je to od zad... Nevím, co s tím. Nejste v tom sama. Držím palce.
Ondřej, 29 let
Dobrý den.
Doporučení jednotlivých vyšetření záleží od podezření ošetřujícího lékaře podle Vámi popisovaných příznaků (a od vyšetření v ordinaci, případně výsledků z laboratoře). V rámci návštěvy Vám měl říct, jaké diagnózy zvažuje a co chce kolonoskopií vyloučit. Poté by Vám volba metody pravděpodobně přišla mnohem rozumnější. Obě uvedené vyšetření se používají na diagnostiku různých problémů a CT v žádném případě není vždy ta nejvhodnější metoda. Ve všeobecnosti se mi však volba nezdá „zvláštní“ či nepřiměřená. Kolonoskopie dokáže lépe zhodnotit nález na sliznici a případně odebrat i biopsii k definitivnímu potvrzení některých typických diagnóz.
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, co způsobuje pohyby břicha jako v těhotenství... Už cca měsíc pociťuji pohyby na levé straně břicha (nahoře), takové jakoby tepové, je to i viditelné.. Jsem obézní, s kýlou, po několika těhu - takže srovnávám. Těhu bych být neměla (negativní test opakovaně, pravidelná perioda, prodělané sono vyšetření před 2 měsíci, CT dolní páteře)..... Jiné přiznaky nemám (bolesti břicha, průjem, zácpa ... nic z toho)...
Co jiného "zkoumat"??
Děkuji
Dobrý den.
Nejjednodušší a nejefektivnější bude návštěva praktického lékaře, který Vás vyšetří a detailně s Vámi probere projevy potíží. Také Vám doporučí další vhodná vyšetření a navrhne nejpravděpodobnější příčiny. Cestou internetu, bez možností podrobnějšího prozkoumání na Váš dotaz nelze s jistotou odpovědět.
Zdravím, jsem studentka konzervatoře v Brně - muzikál, zpěv a herectví, dálkové studium. Dále studuji OA Dr. Albína Bráfa Třebíč, denní studium. Je mi 18 let, měřím 175 cm, vážím 60 kg. Jsem velmi zaneprázdněná, ale moje problémy nesouvisí se školou, stresem, rodinou a dalšími, rozhodně ne. Nikdy jsem nebyla nemocná, ani jsem neměla angíny, chřipky a podobné nemoci vše se mně vždy vyhýbalo. Byla jsem za to velmi ráda. Nedávno mě bohužel chytla nesnesitelná bolest kolem pupku, která mě probudila uprostřed noci, nechala jsem to být, řekla jsem si, že jsem něco špatného snědla. Bohužel zhruba po 3 hodinách se mi bolest přesunula do pravého podbříšku, oblast slepého střeva. Druhý den jsem o tom informovala rodiče, kteří okamžitě, chtěli semnou jét do nemocnice. Já jsem řekla, že nechci, že se pokusím to výlečít doma. Ani po 2 dalších dnech nic nepomáhalo, ani nepřestávalo. Byl zrovna víkend, kdy jsme se tedy místo mé dětské doktorky rozhodli, jét do nemocnice na chirurgií na pohotovost. Kd
Dobrý den.
Do Vašeho příspěvku se Vám bohužel nevešel dotaz, který jste asi chtěla položit. Podezření na zánět slepého střeva však patří jednoznačně do péče specialistu – chirurga a je důvodem neodkladného vyhledání lékařské péče.
Dobrý večer,měla bych otázku.V říjnu jsem podstoupila laparoskopii břicha a revizi děložních cest,jelikož jsem byla mimoděložně těhotná a spustil se mi samovolný potrat.Od té operace mám problémy se spodkem a to takové že po pohlavním styku mám šíleně pichlavé bolesti v pravé části podbřišku a někdy to začne bolet když třeba jdu delší dobu pěšky,nebo jsem prostě na nohách a pohybuji se a někdy se mi stane že se mi nafoukne břicho,je tvrdé jak kámen a já si musím lehnout,protože nemohu chodit.U lékaře jsem byla,ale pokaždé dostanu odpověď,že je vše v naprostém pořádku.Začínám si myslet,jestli mi při té operaci něco nepokazili. Děkuji za odpověď. přeji hezký večer.Zdeňka Š.
Dobrý den.
Nepovažuji za pravděpodobné, že by Vám při operaci něco „pokazili“, bez toho abyste o tom věděla. Po operacích však mohou vznikat v břišní dutině v rámci hojení různé změny, například tzv. srůsty, které mohou být pak příčinou nejrůznějších potíží. Řešení této problematiky však jednoznačně spadá do péče Vašeho gynekologa, cestou internetu Vám nemáme co poradit.
Dobry den,chce se poradit,mam asi 3 měsice bolesti bricha situovane napravo od pupku az do podbrisku. Gynekologicky jsem v poradku,pred mesicem jsem byla na chirurgii,rusili mi srusty,kolonoskopie negativni,pasaz tenkym strevem taktez negativni. Pri kolonoskopii se dostali do caeca. Bolesti jsou nekdy kolikovite,ze me boli cele bricho,jindy jen ostra tlakova bolest v pravem podbrisku-vypozorovala jsem,ze to zacina cca 6 hodin po jidle,skrouka tam,boli,citim,jak mi to tam prochazi a po stolici se mi neulevi. Nevim uz,co mam delat. Za tri mesice jsem zhubla temer 40 kilo, obcas mivam zacpy,jindy prujem,hlavne po ibalginu a indometacinovych cipkach jsem mela krvavy prujem. V nemocnici si uz mysli,ze si to vymyslim. Bricho mam mekke,neni nafoukle,jen trpim pocitem plnosti. Zkousim probiotika,espumisan,bez efektu. Je mi 34 let a mam toho plne zuby. Napadla me crohnova nemoc,ale mam v poradku krev,a kolonoskopie nic neodhalila. Co si otom myslite prosim,prip.co si mam koupit pro ulevu?
Jeste bych ke svemu predchozimu dotazu dodala,ze v kvetnu byla provedela lapar.diagnostika na gynekologii,v cercenci kolonoskopie a lapar.diagnostika na chirurgii,provedeno rozruseni srustu. Jenze potize trvaji nadale,jsem bez teplot,dnes mam opet cely den kolikovite bolesti bricha a bodavou bolest v pravem podbrisku. Delaji se mi nejake spatne se hojici hluboke vredy,udelalo se mi to na predlokti,na krku,na stehne a na hyzdich,tam se mi pred casem udelal i obrovsky absces velikosti tenisaku,ktery mi ambulantne rizli a vypustili,boli me casto svaly a klouby a porad spim, ale ta unavva muze byt i od roztrousene sklerozy,kterou mam. Ja uz nevim si rady,kdyz je mi zle a jdu na chirurgii,reknou,ze to neni nic akutniho a poslou me domu s tim,ze kolono byla negativni. Na gyn.jsem byla dnes a take je to v poradku. Ty abscesy se mi uz udelaly i v puse na dasni,ja uz nevim,ale nemuze to s temi bolestmi bricha nejak souviset? Obvodni mi rekla,ze zanet strevni nemuzu mit,kdyz je kolono vporadku.
Dobrý den, zkuste se ještě poradit s lékařem, který Vás léčí pro roztroušenou sklerózu. K léčbě roztroušené sklerózy se používají léky, které tlumí imunitu nebo ji ovlivňují dalšími mechanismy. Vaše potíže by mohly být nežádoucími účinky těchto léků.
Dobrý den.
Uvedený soupis problémů je příliš komplikovaný na to, abychom Váš problém zde vyřešili. Je nutný komplexní pohled na Vaše problémy a kompletace všech výsledků, ideálně jedním lékařem. Měl by to dělat praktický lékař nebo v případě komplikovanější trávicích potíží i nějaké gastroenterologické centrum. Byla by vhodná konzultace nějakého vyššího pracoviště (například větší fakultní nemocnice). Rád bych také podotknul, že podle Vašich potíží, se Crohnova nemoc celkem nabízí. Negativní nález na kolonoskopii tuto nemoc nutně nevylučuje. To však musí posoudit specialista i na základě dalších nálezů.
Jeste bych se chtela zeptat - obvodni lekarka mi rekla,ze crohnova choroba postihuje nejcasteji usek terminalniho(snad to pisu dobre) ilea,tak se chci jen zeptat,pri kolonoskopii mi prohlizeli tluste strevo az do caeca,je caecum terminalni ileum? Udelal se mi absces v puse,dnes mi to na stomatologii rezali,jsem z toho jelen,potrpim si na cistotu vc.udrzovani hygieny v ustni dutine,tak z ceho se mi to dela. A ty bolesti v pr.podbrisku jsou uplne jako slepe strevo,ale to mam davno venku. Zhorsily se po vypiti toho fosfatu na vyprazdneni pred kolonoskopii a po kolonoskopii byly velke bolesti a od te doby to tak zustalo a spis se to horsi. Na gastroenterologii asi musim mit doporuceni,ale ma obvodni lekarka rika,ze tam nemuze nikde nic byt,ze zkusime urologii. Jenze ja zadne urologicke potize nemam. Jen ted v poslednich dnech ridsi stolici a ty bolesti jak slepak,ty uz dlouho. Nerada chodim po doktorech,bojim se jich,ted si pripadam jak simulant,ale ja ty bolesti proste mam.
Dobrý den.
Terminální ileum není cékum, při koloskopii se do terminálního ilea nepodíváte. Právě proto jsem psal, že negativní koloskopie nemusí Crohnovu chorobu vyloučit (existují ale i jiné, méně časté nemoci s podobnými příznaky), což by bylo ve Vašem případě asi žádoucí. Ohledně domluvy s praktickým lékařem Vám moc nepomůžu, ale nezdá se mi tak velký problém, aby Vás odeslal k pohovoru se specialistou, pokud Vám nedokáže pomoct sám. Vyšetření gastroenterologem sice taky nemusí přinést výsledek, ale přijde mi to jako logický postup u člověka s takto rozsáhlou historií potíží a vyšetření (některé z nich by jiný praktik třeba sám ani nenavrhoval a nechal to na specialistovi). Pokud jsou Vaše potíže striktně vázané na příjem potravy (v prvním příspěvku jste se o tom zmínila), tak mi urologická příčina přijde jako mnohem méně pravděpodobná.
Ano,souvisi to s jidlem,proto jsem take za ty 3 mesice zhubla 40kg,je mi lip,kdyz nejim,hlad by byl,ale spousta jidel mi nedela dobre,tak 5-6 h po jidle je to nejhorsi. Cele dny jen lezim,jak se jdu aspon trosku projit,zacne to v pravem podbrisku bolet jak cert. Lapar.diagnostika dopadla dobre,sono ledin a moc cest je v poradku,moc take. Musi to byt neco ve strevech,nejaky zanet..?jeste me napadla celiakie,nevim. Nador ani cysta nikde neni,tam proste neco nefunguje. A je to jako slepak-v podstate to boli porad bez prestani,po jidle a pohybu je to horsi. Kdyz jsem mela ileus,bylo to jine,to to bolelo strasne,ale ve vlnach,pak se mi uplne ulevilo,zas se to vratilo ale tohle boli porad bez prestani. Jsem na diete,uz dlouho,davam si pozor a jim jen po troskach,utratila jsem uz spoustu penez za probiotika a vsechno mozne,cpu to do sebe porad,ale proste to nepomaha. A napadlo me-nepomohlo by treba ct ke zjisteni co to je?at je to co chce,hlavne uz se to musi nejak lecit,vycerpava me to. Deku
Dobrý den.
CT vyšetření není v žádném případě metoda, která je užitečná vždy a všude a nelze jí tedy nějak jednoznačně doporučit. Jeho zvážení patří do rukou ošetřujícího lékaře, který má přehled o prováděných vyšetřeních a celkovém postupu při zjišťování příčin Vašich potíží.
Dobrý den,
již asi pátý den mě trápí bolest břicha. Jedná se o bolest především v levé části, okolo pupku. Bolest není stálá a ani ostrá, je to spíš takové, jako bych byl nafouklý. Takový tlak. Břicho na omak není více bolestivé ani tvrdé. Také mě jakoby pálí žáha nebo něco podobného. Je možné, že by to bylo stresem, v poslední době jsem mu byl vystaven v docela velké míře.
Dobrý den.
Zvažte návštěvu lékaře. Některé stavy lze sice řešit lehce a účinně (například pálení žáhy, plynatost), ale lékař by měl podle dalších informací určit, jestli se nemůže jednat o něco nebezpečnějšího (například žaludeční vředy). Podle uvážení Vám tedy doporučí symptomatickou léčbu (tj. mírnění uvedených příznaků) nebo další vyšetření pro upřesnění diagnózy. Stres může být velmi pravděpodobnou příčinou, výše uvedené doporučení však platí bez ohledu na vyvolávající podnět. Stresu by bylo v každém případě lepší se vyhýbat.
Dobrý den,
mohla bych prosím poprosit o přeložení stručnými slovy RDG popis, pro ty, kteří nerozumí doktorské řeči : :-) děkuji.
Hepar homogenní echogenity, bez prokazatelných ložisek v UZ obraze.
Žlučník ve zlučníku 2 konkrementy 10mm vel.,stěna i žluč.cesty bez dilatace.
Ledviny jsou oboustanně normální velikosti a uložení, bez solidní expanze,dilataci KPS neprokazují.
Slezina nezvětšena.
Hlava a tělo pankreatu bpn. v UZ obraze limitovaném transabdominálním přístupem.
M.m. anechogenníhoobsahu, hladkých stěn.
Děloha nezvětšena.
Peritoneální dutina bez tekutiny.
Res : cholecystolithiasis
zdravím....po svátcích jsem začal trpět boletma břicha...hlavně při zažívání...nezvracím ani nemám krev ve stolici....bolí mě to hlavně kdyř ležím nebo sedím...bolest je jako bych plný žaludek a vystřeluje občas i pod žebra a do třísel.občas je mi jakoby na omdlení. ale už deset dní držím dietui...jím hlavně jablka a banány a max jedno normální jídlo denně např ..těstoviny a zeleninu...lékař v německu mi předepsal lék gastricumeel - heel.
Dobrý den.
Navštívený lékař předpokládám vyloučil vážnější příčiny bolestí břicha, vzhledem k tomu, že Vám předepsal homeopatickou medikaci. Pocity na omdlení mohou souviset s hladem při dietě, ale také mohou být závažnou známkou například krevní ztráty při vředové chorobě. Přetrvávající bolest je také závažný příznak. Pokud tedy potíže stále máte, navštivte lékaře znovu.
Dobrý den.
V popisu se uvádí, že máte ve žlučníku kameny a všechno ostatní je popis normálního stavu orgánů v břišní dutině. Nevím, jak moc to jde jinak „rozumně“ přeložit, jedná se o popis anatomických struktur, které na pochopení textu musíte znát, ale přesto se o to pokusím. Následný popis však berte s rezervou, jedná se o zjednodušení. „Hepar“ jsou játra, ty mají normální strukturu a nic neobvyklého se v nich nenachází. Ve žlučníku máte ty kameny, jinak stěna a žlučové cesty mají normální stěnu (důležitá známka potencionálního zánětu nebo komplikace). Ledviny mají také zdravou strukturu, KPS znamená kalicho-pánvičkový systém, co je část ledvin, odvádějící moč do močovodu dále do měchýře. Ten je bez dilatace – nerozšířen, což je v pořádku. Hlava a tělo pankreatu jsou části slinivky a do té míry, co vyšetření ultrazvukem tímto způsobem umožňuje, jsou v normě. BPN znamená bez patologického (=chorobného) nálezu. „M.m.“ je močový měchýř, má hladké stěny (=norma) a nenachází se v něm nic viditelného ultrazvukem. Peritoneální dutina je prostor mezi břišními orgány a má být bez tekutiny. Cholecystolithiasis je v překladu „kameny žlučníku“.
Přeji dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat, co může v mém případě způsobovat bolest kolem pupíku, tedy tak 2 cm nad ním. Jsem 8 měsíců po laparoskopické operaci žlučníku. Sem tam mě pobolívá ještě břicho v místě po operaci. Mám malé dítě asi 12ti kilové, které zvedám a nosím. Může to být jen svalového původu nebo si mám dělat starosti. Nemám průjem ani nezvracím. Lékařka je na dovolené a bolest není až tak strašná, proto to řeším zatím takto. Děkuji za odpověd.
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, mávam ráno bolestí žalúdku aspoň si myslím že to je žalúdok. Rozboli ma to stále na lačno,su to velke až by som povedala palive bolestí,vystreluje mi to až do ľavého ramena.V tej chvíli mi pomôže len zjesť nejake sústo jedla a bolesť pomali odoznieva.Mám za sebou vyšetrenie gastroskopii ale nič nenašli. Bolesti ale stale mám aj nadalej. Môžte mi poradiť ako by som mala postupovať ďalej? Približne pred mesiacom som bola na odstránenie žlčníka. Ďakujem.
Dobrý den.
Tyto bolesti mohou být typické pro duodenální vředy. Je tedy otázka, kdy byla provedena uvedená gastroskopie, jestli byl vyšetřen jenom žaudek anebo i další průběh střeva, jaké bylo její doporučení (například kontrola) a případně jestli jste neměla užívat nějaké léky. Jinak řečeno, ve vašem dotazu jsou věci, které je potřeba upřesnit a poté by mohlo být řešení jasnější. Není samozřejmě vyloučené, že bolesti s vředovou chorobou ani nemusí souviset, mohou být teoreticky i v souvislosti s operací nebo tam může být jiná příčina. Doporučil bych tedy osobní konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem a upřesnění Vašich potíží.
Dobrý den.
Tyto bolesti mohou být typické pro duodenální vředy. Je tedy otázka, kdy byla provedena uvedená gastroskopie, jestli byl vyšetřen jenom žaudek anebo i další průběh střeva, jaké bylo její doporučení (například kontrola) a případně jestli jste neměla užívat nějaké léky. Jinak řečeno, ve vašem dotazu jsou věci, které je potřeba upřesnit a poté by mohlo být řešení jasnější. Není samozřejmě vyloučené, že bolesti s vředovou chorobou ani nemusí souviset, mohou být teoreticky i v souvislosti s operací nebo tam může být jiná příčina. Doporučil bych tedy osobní konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem a upřesnění Vašich potíží.
Dobrý den.
Pokud ještě míváte bolesti po operaci, může být pravděpodobné, že nynější potíže také souvisí. Co se týče zvedání dítěte, nemusí to být vzhledem k pooperačním ranám ideální (hrozí rozvoj kýly), i když při laparoskopických operacích je toto riziko mnohem nižší. Pokud se bolest nezhoršuje a nemáte/neobjeví se jiné potíže se zažíváním, nemusíte se nyní asi zásadně obávat a můžete vyčkat návratu lékařky. Pokud je to možné, pokuste se omezit nošení dítěte a zvedání břemen. Zvažte také jiné, běžné příčiny bolestí břicha, jako například dietní chybu (dráždivá jídla).
dobrý den,Přes měsíc mám bolest od pupíku k boku pod žebrem,bolest žaludku ale jak ho naplním tak žaludek přestane.býla jsem na sonu jak malé pánve kvůli bolestem po prasklé cýstě na prv.vajecniku vše v pořádku a ted sono kvůli bolesti(dloubání,tlaku)podezření na žlučník sono také v pořádku(játra,pankr.,žlučník žluč.cest)jen v nálezu mirně prostornější žlučník co to přesně znamená?nevim.Bolesti břicha mě trápí už od listopadu min.roku nejdřív cýsta ted tohle už jsem docela unavená mám male ditě a musím fungovat.také mám problém se stolicí od toho listopadu jsem začala chodit každý den na wc nic neobvyklého ale u mě ano nikdý jsem nechodila na wc trpěla jsem spíš zácpou najednou jsem dostala 1denni prujem koupila jsem laktobacilý imunit od swiss a měsíc užívala po dobrání po 10dnech znova prujem ale jen ráno jinak už na wc na wc hodím,nasadila jsem opet laktobacilý 5 také od swiss v tu dobu mesíčním užívání stolice býla ok i já se cítila dobře.ted tý žaludeční problém.poradíte?Dekuji
Dobrý den.
Popisujete více problémů, které pravděpodobně souvisí, ale nemusí být nutně projevem jednoho onemocnění. Prostornější žlučník sám o sobě nic neznamená, může to být i důsledek, než příčina. Obecně však je možné, aby jakákoliv porucha funkce žlučníku způsobovala příležitostně bolesti břicha. Pokud máte bolesti žaludku zlepšující se po najezení, může se jednat i o žaludeční vředy, měla byste být v tomto ohledu vyšetřena. Co se týče stolice, pravidelnost 1x denně nemusí být problematická, zkuste se zamyslet, jestli při změně frekvence nedošlo k úpravě jídelníčku – může to být i v pozitivním smyslu, například více vlákniny a tekutin. Obecně bych doporučil (i vzhledem k tomu, že jste nám již v minulosti psala) najít si gastroenterologa (specialistu na trávicí systém), který by Vás ve Vašich rozsáhlejších trávicích potížích sledoval a rozhodoval, kdy je například nutné vyšetření a kdy se „nic neděje“. Takto na dálku to nejde posoudit, je nutný podrobnější rozhovor ohledně potíží a prohlídnutí výsledků již provedených vyšetření. Obecně můžu užívání laktobacilů doporučit, určitě Vám neublíží a některé nepříjemné příznaky mohou účinně odstranit.
Dobrý den, prosím vás o radu. Již druhý den, mám silné bolesti břicha, které vedou o džeber směrem k pupíku a okolo pupíku, doprovázené křečema, průjmy, pocity na zvracení. Dále silné pocení, velká únava a bolesti v kříži. Při doříhnutí cítím velice silně vařená vajíčka, která jsem vlbec nejedla. Jíst nemůžu a pít skoro také ne. Prosím o radu, v čem by mohl být problém, popřípadě, co by mi mohlo pomoci. Děkuji moc za odpověď. Petra
Dobrý den Petro, chtěl bych se Vás zeptat zda už víte co za vašim problémem stálo. Mě se totiž za poslední dva dny staly ty samé příznaky (průjem, zvracení, vajíčková dochuť při říhání) jaké jste zde líčila. A jelikož nevěřím moderní (umělé, konvenční) medicíně, byl bych moc rád, kdyby jste mi dokázala pomoct a já se tímto dozvěděl co mě (nás) to vlastně tíží. Jiří
Dobrý den pane Jiří, nikam jsem s tím nešla, ale bylo mi doporučeno, ject okamžitě do nemocnice, že by to mohla být akutní břišní příhoda, ale samo to po 3 dnech odeznělo, nevím zda třeba nejste v nějakém stresu, já to přikládala ke stresu, protože stres jsem v tu dobu měla poměrně velký a častý, ale bohužel vám více neřeknu. Jestli ty problémy máte stále, radějí navštivte lékaře, ať se nic nezanedbá. Přeji hezký zbytek dne Petra
Dobrý den.
Mohu souhlasit, že uvedené příznaky bývají velmi často spojované s nemocemi žlučníku. Bez ohledu na definitivní příčinu, akutní trávicí potíže/bolesti břicha v žádném případě nepatří do rukou alternativní medicíny. Velmi důležitým faktorem je pak přítomnost teploty. V každém případě však navštivte co nejdříve lékaře a po vyšetření a zaléčení těchto nynějších problémů se můžete dále věnovat alternativním způsobům například v rámci prevence.
Dobrý den,
dnes jsem se v obchodě natahovala levou rukou na horní polici, při povyskočení mě píchlo v levém podbřišku (spíše v oblasti třísel), jako by se tam něco natáhlo. Od té doby mě toto místo pobolívá.
Měla bych se obrátit na lékaře? Může se jednat o kýlu?
Děkuji za radu.
Zuzana
Dobrý den.
Může se jednat i o prosté natažení nějakého svalu po nezvyklém pohybu, kýla je však také jedna z pravděpodobných možností. Pokud bude pobolívání pokračovat nebo se zhoršovat, určitě navštivte lékaře. Začněte u praktika (budete stejně potřebovat žádanku), který Vás pak odešle na chirurgickou ambulanci, kam problematika kýl spadá. Nemusíte se obávat, neznamená to automaticky okamžitou operaci, kýly však odborně posuzuje a hodnotí chirurg.
Dobrý den, už tři dny mám krátké, ale silnější křeče. Vyskytují se pod žebry, ale uprostřed a trochu zachází na levou stranu. I v noci se křeč objeví. Kupř. 30 minut je pohoda a pak přijde křeč, trvající 5-10 vteřin. Je to silnější, ale krátká křeč v horní části. Byla jsem kdysi sledovaná a několikrát jsem přeléčovala Helicobaterii. Ale tento pocit jsem ještě nezažila, nikdy jsem neměla takovou to křeč. Dost často mívá bolest hlavy spojenou s pocitem na zvracení, ale nikdy nezvracím. Stolice je pravidelná, chuť k dobrá. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Asi by bylo vhodné navštívit lékaře, zvláště pokud jste podobné potíže (byť mírnější) v minulosti měla. Popisované příznaky by mohly ukazovat na recidivu (znovuobjevení) nemoci. Do kontroly lékaře si radši „naordinujte“ šetřící dietu – tj. spíše nedráždivá, nekořeněná, nesmažená jídla, spíše menší porce častěji a dostatek tekutin. Další postup určí lékař.
Dobrý den, je přípravek Rowachol účinný na rozpuštění žlučníkových kamenů nebo je to nemožné, každý doktor jiný názor. Proto bych ráda radu, jestli je tyto kameny možno řešit jinak než jen odstraněním žlučníku. Pěkný den.
Dobrý den.
Uvedený přípravek může pomoct při rozpuštění některých typu kamenů (kameny se mohou složením lišit), u jiných může být zcela neúčinný. Terapie žlučníkových kamenů pouze léky v tabletových formách se jako metoda první volby moc často nepoužívá a má většinou pouze podpůrný nebo preventivní (zabránění opětovného vzniku) charakter po jiném, radikálním výkonu.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Posledních pár dnů mě pobolívá břicho napravo od pupku. Nejsou to žádně velké bolesti, spíš jen tak občas, ale zajímalo by mě, co by mohlo být příčinnou.Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den.
Příčin může být velmi velké množství a takto všeobecný dotaz nejde jednoduše nasměrovat k diagnóze. Pokud budou příznaky přetrvávat, navštivte praktického lékaře, který se Vás cíleně zeptá na další potřebné informace a na základě nich odešle na potřebná vyšetření nebo problém vyřeší sám. Praktika bude také zcela jistě zajímat, jestli navštěvujete pravidelně gynekologa a kdy jste u něj byla naposled. Pokud je to už delší doba, můžete zvážit jeho návštěvu ještě před ordinací praktického lékaře.
dobrý den pane doktore,
měla bych na Vás velkou prosbu ohledně bolesti břicha.
Začalo to asi před 3 týdny, kdy mě začaly bolesti (křeče) v okolí žaludku a pupku. Pak ustály a začaly se mi projevovat bolesti v podbřišku.
Většinou mě to přepadne v noci a po jídle. Je to taková dlouhodobější bolest (žádné píchání), někdy se z toho i zapotím bolestí. Je to jakoby strašně silná menstruační bolest...ale menstruaci dostat nemám.
Bolest trvá třeba půl hodiny a pak odezní. Pořád břicho cítím a připadá mi nafouklé, ale nezdá se mi nějak tvrdé.
Bylo mi řečeno, že to budou nejspíše střeva, protože chodím hrozně málo na stolici.
V lékárně mi doporučili projímadlo, abych se "pročistila", ale po dvou dnech užívání moc rozdíl nevidím (vlastně ani žádný není) a podbřišek mě bolí stále.
Někdy mi v břiše "zakručí" jako by se mi chtělo jít na stolici, ale stejně nic, nejde to.
Vím, že jsem Vám moc příznaků nepopsala, ale nevíte třeba o co by mohlo jít?
děkuji moc za odpověď, Jitka
Dobrý den.
Příčin může být spousta, na jejich odhalení je lepší navštívit lékaře. Projímadlo stav v žádném případě neřeší (i když krátkodobě může ulevit) a proto, pokud nebudete vědět, co je příčina, tak bych ho nedoporučoval. Začněte u praktického lékaře, ten Vás vyšetří, položí doplňující dotazy a pravděpodobně doporučí nějaké základní vyšetření, jako je ultrazvuk (=sonografie) břicha. Také doporučuji pravidelné (nebo nyní při potížích navíc) prohlídky u gynekologa. Váš praktický lékař se Vás zcela jistě zeptá a bude chtít vyloučit, zda je všechno po gynekologické stránce v pořádku.
Dobrý den pane doktore, omlouvám se, že Vás tolik otravuji,ale vždy jste dobře poradil a proto se chci ještě zeptat na poslední dotaz. Byla jsem dnes u mého lékaře, mám ty dva žlučníkové kameny o velikosti do 1 cm.
Řekl mi, že na operaci můžu jít, ale že nemusím, že prý záleží na mě, ať se rozhodnu sama...pokud mi nebudou dělat problémy, tak by to prý nechal až budu starší ( je mi 25 let ). Ale já osobně si myslím, že by se mohli zvětšovat ( on tvrdí že ne ) a postupem času by mi mohli způsobit i jiné nepříjemnosti jako je záňet atd..Nevím, zda se nemýlím.
Navíc jsem Vám psala, že bych ráda za rok otěhotněla, proto bych měla i strach, jestli kdybych dostala žlučnikový záchvat, zda by to nemohlo nějak ohrozit plod.
Údajně má spostu lidí kameny a ani o tom neví, což věřím, ale v mém případě o nich vím a nerada bych něco zanedbala a měla později nějaké problémy.
Takže co radíte? Musí se vždy kameny odstranit a nebo je možné, pokud nejsou problémy je ignorovat? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den mám 3 měsíce problémy s břichem a střevy. Mám za sebou koloskopii gastroskopii, CT, nesčetně odběrů krve prohmatání a na nic mi nemůžou přijít. Ani ze vzorku stolice. Mívám hlenovitou stolici kouskovitou mastnou. Slinivka je prý v pořádku žlučník také je prý jen zahnutý dolu ale funkční mám za sebou i sona. jsem zoufalý a mám strach velký prosím. mám 3 měsíční dítě Chci ho vidět vyrůstat byl sem i u psychyatra a neurologii a taky nic a do toho mi bolí záda a mám divné tlaky v břiše bolest je lokakizovaná spíše na pravé straně- boku ..játra jo i ty jsou v pořádku i štítná žláza. a také v okolí pupku mě bolí bolest popisuju jako řezavou a mám neustále zvýšenou teplotu a zánět prý nemám CRP. pomozte mi prosím léčím se v olomouci.
Dobrý den.
Pokud jste byl podrobně vyšetřen, spíše by nemělo hrozit nijaké skryté nebezpečí. Je potřeba si uvědomit, že nezanedbatelná část trávicích potíží vzniká bez objektivního (zjistitelného) důvodu. Může to jistě souviset i s psychikou. Proto bych prozatím doporučil vyzkoušet nasadit symptomatickou terapii (tj. léky na tlumení příznaků) a dále dle ošetřujícího lékaře absolvovat doporučené vyšetření. Mezi léky, které lze vyzkoušet patří jistě probiotika, vláknina, enzymy, léky na plynatost, po domluvě s lékařem někdy i tzv. léky na překyselení žaludku, případně prokinetika (zvýšení činnosti střev) nebo naopak léky zpomalující činnost střev. Vše bych konzultoval s lékařem a samozřejmě platí, že se to týká situace, kdy byly provedené potřebné, doporučené vyšetření (podle příspěvku se zdá, že ano)
Dobrý den.
Kameny se teoreticky měnit v čase mohou ve smyslu jak zvětšování, tak zmenšování (nebo i zůstávat stejné). Záleží od několika faktorů (ovlivnitelných i neovlivnitelných), které Váš lékař dokáže posoudit mnohem lépe, než my. Pokud Vám lékař tvrdí, že se zvětšovat nebudou, myslím, že mu v zásadě můžete věřit, určitě nejste první pacient, u koho tento problém řeší. Skutečně závisí na Vás, jestli na operaci jít chcete nebo ne. Spousta lidí kameny skutečně má a neví o nich, vy však podle minulých příspěvků potíže máte. Zkuste se podívat na internetu v různých diskuzích a poradnách, jak popisují život dlouhodobě bez žlučníku lidé po operaci. Většinou se jedná o menší (někdy i zcela minimální) úpravu životosprávy ve smyslu stravování, i když jistě existují lidé, kteří to netolerují dobře. Upozorňuji, že absence žlučníku nemusí vždy znamenat, že nemůžete mít bolesti/problémy na základě poruch ve žlučových cestách (tj. „žlučníkový záchvat“, i když v takovém případě pak není označení přesné). V těhotenství může být žlučníkový záchvat velmi problematický a rizikový (pro plod, ale i pro Vás), hlavně pokud vyžaduje neodkladné operační řešení. Ten však nastat může a nemusí, případně v různé intenzitě, na tuto otázku odpověď asi nenajdete.
Nejasné bolesti v oblasti kolem pupku
Dobrý den, prosím, jsem 17 - letá studentka Obchodní akademié v Třebíči. Mám dotaz mám hotová všechna vyšetření, co se týče břicha mimo gynekologického vyšetření, kam jsem objednaná toto útery 5.6. 2012. Byla jsem hospitalizovaná od 12 do 18. 5. 2012 v nemocnici na chirurgií v Třebíči. Pustili mě domů ale pořád cítím silné bolesti kolem pupku neustále. Doporučovali nám udělat znovu stejná vyšetření, co dělali při mé hospitalizaci v nemocnici případně ke konci června nebo začátkem července na laparoskopii břicha, jak to probíhá? Co by jste mi doporučili vy? Nikdy jindy jsem potíže takového typu neměla. Měřím 175 cm, vážím 65 kg. Nebo co by to mohlo být podle Vás jiného? Děkuji mockrát za odpovědi.
re: Nejasné bolesti v oblasti kolem pupku
Co se stane, když na laparoskopií břicha nic nenajdou? Kam mě pošlou dále? Psychologa, či psychiatrické oddělení mě tam poslat nemůžou doufám. Děkuji mockrát za odpovědi.
Nejasné bolesti v oblasti kolem pupku
Dobrý den.
Na tyhle otázky by měl reagovat ošetřující lékař, který zná podrobně průběh Vašich potíží a viděl výsledky vyšetření. Bolesti břicha mohou mít příčiny jak triviální, tak velmi závažné, a pokud přetrvávají, je potřeba je odhalit (hlavně ve smyslu vyloučení vysoce rizikových problémů, které by neléčené mohli mít v budoucnu zásadní komplikace). Gynekologické potíže patří mezi časté příčiny bolestí, proto také hodně závisí od nyní už provedeného vyšetření. Běžné metody (ultrazvuk břicha, gastroskopie, kolonoskopie) není myslím problém opakovat, množství komplikací bývá nulové (ultrazvuk), či minimální (i když jsou některá vyšetření nepříjemná), opakované CT vyšetření je potřeba dobře zvážit, ale také to není nic neobvyklého. Laparoskopické vyšetření je už chirurgický, invazivní výkon (byť minimální), proto se není vhodné rozhodovat na základě diskuze na internetu. Váš ošetřující lékař by Vás měl přesvědčit o jeho vhodnosti a nutnosti a poučit o průběhu/výsledku/možných komplikacích. Probíhá to v zásadě tak, že během krátké hospitalizace Vám v celkové anestezii zavedou do břicha velmi malým otvorem kameru (a podle potřeby další nástroje) a lze tak odhalit příčiny, které jsou jinak „neviditelné“. Není to však metoda 100%, také se může stát, že příčinu neodhalí. Samotný výkon trvá většinou velmi krátce. Co se týče psychologa či psychiatra, není důvod se jim vyhýbat, pokud bude v tomto směru existovat podezření. Nemusíte se obávat, že by si někdo myslel, že si potíže vymýšlíte, existují však stavy, kdy se určité psychické problémy přenášejí například do uvedené bolesti. Rozhovor s psychologem je dle mého názoru také mnohem příjemnější než například gastroskopie.
Dobrý den pane doktore, již jsem Vám psala o mým problémech, na histologii se mi celiakie nepotvrdila, za to jsem šťastná jako blecha, ovšem nějaký ten nález tam mají,ale nedokážou určit jaký, prý nespecifický, tak to nevím, jestli mě to má znepokojovat a nebo ne?Ale pro jistotu na kontrolní gastroskopii za půl roku půjdu dobrovolně.
Ale k věci, na sonu mi zjistily opravdu žlučníkové kameny, takže určitě bolest břicha byla způsobená kameny.Ale chci se zeptat, zda je možné jen kameny rozpusit ( mám dva do velikost 10mm) nebo jen odstranit kameny a ne celý žlučník?
A jestli pokud by nebylo zbytí a já neměla žlučník, jestli by to byl nějaký problém při těhotenství, protože zhruba za rok by jsme chtěly začít plánovat děti.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Nespecifický nález znamená, že se podle něho v tomto okamžiku nedá určit konkrétní nemoc. Nějak zvlášť bych se tím netrápil, je to ale patrně jeden z důvodů, proč je v plánu další, kontrolní gastroskopie. Co se týče terapie žlučníkových kamenů, záleží od vyjádření odborníka, ne všechny metody jsou vhodné (a možné) pro všechny pacienty. V zásadě existují 2 možnosti a to terapie rázovou vlnou (tzv. „rozbíjení kamenů“) a chirurgická, které v dnešní době naprosto převládá. Rozpouštění léky se samostatně téměř nepoužívá, slouží spíše jako doplněk k výše uvedené rázové vlně. Skutečně Vám důrazně doporučuji projít tyto možnosti s ošetřujícím lékařem, všechny detaily zde nelze vypisovat. Při těhotenství by absence žlučníku neměla dělat žádné problémy. Je potřeba však naplánovat výkon tak, aby do těhotenství co nejméně zasahoval (tj. abyste při otěhotnění už byla ideálně nějakou dobu po výkonu).
od minuleho tydne mne trapi prujem, nebo teda spise ridsi stolice chodim asi dvakrat denne, takze jsem zacla brat endiaron apak i zivocisne uhli kdyz to nepomahalo, porad mi nic nepomohlo,ktomu drzim dietu o suchem pecivu a piti mineralek.. ale nevim co mam delat kdyz me po suchem rohliku zacne palet cely zaludek ? :( signalizuje to nejakou urcitou nemoc? dekuji za odpoved
Dobrý den.
Kombinace průjmů a pálení žaludku není úplně typická. V každém případě, pokud průjmové stolice trvají už týden a nezabírají na Vámi správně zvolenou léčbu (Endiaron, uhlí, dieta) tak bych navštívil praktického lékaře. Nemocí, které mohou vyvolat uvedené potíže je více, při podrobnějším vyšetření s lékařem příčinu určitě najdete.
Děkuji Vám za rady. Myslíte, že je šance, že se mi nepotvrdí z toho nic, že budu zcela zdravá, přesto, že doktor podezření má?Že tyto nálezy nemusejí znamenat nic?
Dobrý den pane doktore,již jednou jsem Vám psala.Na gastroskopii jsem se odhodlala jít,nebylo to opravdu tak příšerné,ale hrozné to bylo.Ovšem bez sedace,ani bez spreje do kruku:-(Za půl roku musím znovu,ale nejsem si jistá co vlastně našli nebo nenašli.
V nálezu mám napsáno,že mám normální nález na sliznici a lumen,stejně jako oblast GE funkce,v žaludku autoplastické řasy,jezírko čiré,jen s minimální příměsí žluče,sliznice je klidná a bez patologie v celém rozsahu,přes klidný polyrus volně do doudena,kde D2 sliznice vyhlazena-bio č.1 2x,dále nález prominující Vater.papily-bio č.2 2x.V inverzi kompetentní kardie a klidný fundus.
Závěr : Vyhlazená sliznice duodena,susp.MaSy-bio č.1 2x.
Prominující Vaterská papila bio č.2 2x
Jsem ještě objednaná na sono břicha,ale zřejmě nic vážného.
Mohl byste mi tu zprávu říct lidským způsobem, co vlastně našli nebo zda je to v pořádku? Díky moc. Hezký den
A ještě mi byli odebrány vzorky ze střeva a ještě z něčeho, ale bohužel nevím z čeho, pro podezření na celiakii...takže mě určitě vyšetření čeká jistě znovu?
Dobrý den.
Uvedený popis odpovídá normálnímu nálezu až do dvanácterníku, kde se objevují změny na sliznici, které budí podezření na některé nemoci. Proto byly odebrané vzorky. To co v nich vyjde, bude právě to zásadní, z čeho se dozvíte například, jestli máte uvedenou celiakii. Výraz „susp. MaSy“ znamená podezření na malabsorpční syndrom, což je skupina onemocnění (kam patří i celiakie). Definitivě se výsledek dozvíte až Vám (Vašemu lékaři) přijdou výsledky z histologie odebraných vzorků. Další nález – prominující Vaterská papila – by se měl také objasnit podle výsledků vzorků, ale to je patrně důvod proč jste byla objednaná na sonografii břicha, k vyloučení například kamenů ve žlučových cestách.
dobrý večer,už delší dobu mě trapí,bolesti břicha,které přichazení z ničeho nic,příčinu jsem zatím nezjístila.Jsou narazové a stojí za to,to se pak nejmiň hodinu válím po zemi v hrozných bolestech,mám pocit,že mám nafouklé břicho a strašně mě bolí pod pupkem,po delší době to střílí i do zad,někdy mám i zimnici.Přícházíi to různě,někdy večer někdy rano,někdy to mám jednou za měsíc,jindy 3krát v týdnu.Pár krát jsem skončila i na pohotovosti,ale nikdy se nic nezjístilo.Už jsem z toho unavená,hlavně když nevím kdy a kde mě to zas chytne.Používám Algifen,po něm to někdy do hodky ustoupilo,ale v poslední době to po něm ustoupí na pul hodky a pak se to vrátí.To teď někdy trvá i celý den.Podstoupila jsem i různá vyšetření,ale vše v pořádku.
Dobrý den.
Bohužel uvedené informace jsou velmi nespecifické. Takto výrazné potíže jsou jistě důvodem k návštěvě lékaře (i na pohotovosti), což jste už udělala. Můžu tedy pouze doporučit další konzultace (například s Vaším praktikem), který potíže podrobně prozkoumá, dá dohromady všechna provedená vyšetření a výsledky. Na základě komplexního pohledu na problém by mělo být určitě možné najít správnou diagnózu. Cestou krátkého dotazu na internetu, bez podrobnějších informací, prostě nelze zodpovědně odhadovat příčinu takto potencionálně závažného problému.
děkuji za odpověď.měla jsem vyšetření kolonoskopie,sono všeho,krev v pořadku.Zkusím teda zajít ještě k praktickému lékaři a znova to s ním probrat to.
Dobrý den.
Vyšetření, laboratorních odběrů, testů, zobrazovacích metod, které lze na bolest břicha provést je celá řada (vyjma už těch jmenovaných). Cílem samozřejmě není absolvovat všechny, mnohem více může někdy pomoct podrobná anamnéza (rozhovor) o uvedených problémech a důsledná kompletace výsledků jedním odborníkem. Pokud si Váš praktický lékař nebude vědět rady, nic se neděje, existuje velké množství specializovaných interních ambulancí (gastroenterologie), kde Vám časem určitě poradí najít řešení.
Děkuji Vám moc za ochotu a za trpělivost s takovými ustrašenými lidmi jako jsem já.Určitě se objednám,snad ještě dnes :-) stach vítězí,ale rozum snad ještě mám,proto vážně moc děkuji za rady.Jistě tato vaše poradna pomůže mnoho lidem se odhodlat,proto za ni moc díky.Mějte se krásně.
Děkuji Vám velice za rychlou odpověď.
Moje matka měla již od mládí problémy se žaludkem ( vředy ), vím jak je to nebezpečné a hlavně, že svojí životosprávu taky nedodržuji jak by se měla.
Přesto děkuji za cenné rady a ještě chvíli budu bojovat se strachem a objednám se na vyšetření.Ovšem kdyby existovalo i jiné než je gastro,tak by to bylo mnohem snažší.Je to opravdu bezpečné vyšetření?Nemůžou mi tím doktoři způsobit nějaké poranění?
Jistě se slzami v očích,ale odhodlám se:-)Díky moc.Krásný den.
Dobrý den.
Ohledně rizika se na různých pracovištích uvádí, že nezávažné komplikace se vyskytují přibližně v 1 promile případů (1 z 1000 výkonů). Závažné komplikace pak v 0,1 promile (1 z 10000). Vyšetření tedy lze považovat za bezpečné. Rovnocenná alternativa neexistuje. Za alternativu se dá považovat speciální RTG vyšetření, které však postrádá možnosti a výhody gastroskopie (přesnost, okamžité hodnocení, odběr vzorků, možnost okamžitě vyřešit některé problémy atd.). Vyšetření se provádí v sedaci, je pravděpodobně, že velká část Vaší úzkosti a strachu nebudou při samotném vyšetření tak výrazné (jedná se však o subjektivní názor). O všech detailech se nechte podrobně poučit na pracovišti, kde se budete objednávat.
Dobrý den, již delší dobu, ne však pravidelně mám bolesti břicha, hlavně v noci, bolest je v takzvaném horním trojúhelníku.Nemohu ležet na boku, na zádech,pak je ta bolest ještě mnohem větší, jen jediná poloha mi jakoby bolest zmírní.Jsou to křeče, spojené s bodavými bolestmi.Ovšem vím a musím přiznat,že jsem se pokusila již o spoustu diet a má životospráva a jídelníček není příliš pravidelný,jednou se snažím mírnit a podruhé se najím moc a většinou tohle spustí noční bolesti.Někdy pociťuji začínající bolest i při hladu,ale pokud si dám něco malého na jídlo,tak je vše v pořádku. U lékaře jsem byla, dal mi prášky proti překyselení žaludku a nějaké na nervy a samozřejmě pozvánku na gastroskopii.
Gastroskopie se velice bojím,proto ji odkládám jak jen můžu.
Myslíte si, že mé bolesti mohou být příčinou nezdravé a nepravidelné stravy a že pokud bych tuhle stránku vylepšila,že by gastroskopie nebyla nutná?Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Gastroskopie je nutná k vyloučení/potvrzení žaludečních vředů, což je onemocnění, které Vás může v některých případech (krvácení, perforace) ohrozit i na životě. Její vhodnost/nutnost zvažuje lékař při vyšetření (rozhovoru) a pokud Vám ji doporučil, tak bych jí v žádném případě neodkládal, vystavujete se tak velkému zdravotnímu riziku. Je to běžné, často prováděné vyšetření, které je přes svou nepohodlnost dobře tolerované. Je důležité si dále uvědomit, že gastroskopie není primárně léčebný výkon uvedeného onemocnění, v první řadě se užívá na jeho potvrzení a zhodnocení závažnosti (a následné terapie). Také užívané léky nebudou 100% účinné, pokud žaludek zatěžujete nevhodnou stravou. Jediné dlouhodobé (a správné) řešení je tedy změna životosprávy a podpůrná léčba léky v rozsahu podle výsledků gastroskopie. Připravte se také na to, že gastroskopii může být nutné opakovat (kontrola, sledování).
Dobrý den před čtyřmi dny mě probudila bolest břicha. Bolest šla z pravé horní části břicha pod žebry až po pupík. Bolest přetrvává pořád, není sice nějak výrazná ale nepříjemná. Když si prohmatám břicho tak to bolí v okolí pupíku. Mám před maturitou takže se docela i bojím jít k lékaři abych neskončil v nemocnici moc se mi to ted totiž nehodí. Myslíte že je to na návštěvu lékaře? Děkuji
Dobrý den.
Doktora bych navštívil. Bolesti břicha sice mohou souviset i se stresem před maturitou anebo jiným běžným problémem, ale na to abyste vyloučil nějakou závažnou příčinu, Vás musí vidět a vyšetřit lékař. Pokud se nebude jednat o nic zásadního (což je asi pravděpodobnější, vzhledem k mírným projevům a už delšímu trvání bez zhoršování), tak v nemocnici neskončíte. Naopak, pokud by se objevilo podezření na větší problém, je pro Vás lepší to řešit co nejdříve.
Dobry den, pred dvema dny mne v noci probudila nevolnost a prujem, zvracela jsem asi 4x cely den jsem pak mela sevreny zaludek a nechutenstvi. Dalsi den nevolnost povolila, cítila jsem pouze zvlastni bolest v brise (stredni az prava cast nadbrisku). Po veceri se mi opet udelalo na zvraceni. Rano po probuzeni nevolnost pokracovala, zvracela jsem horkou zelenou hustou hmotu. Jaka muze byt diagnoza? Mam navstivit odborneho lekare a jakeho zemereni?
Dekuji
Dobrý den.
Pokud stav stále trvá anebo se zhoršuje, doporučuji obratem (=dnes, co nejdříve) navštívit praktického lékaře, který Vás podle potřeby odešle na další, specializované pracoviště (vyjma pohotovosti stejně potřebujete všude žádanku právě od praktika). Je taky možné, že si s Vaším problémem poradí sám. Diagnózu nelze stanovit na dálku, může se jednat jak o běžné nemoci (což je určitě pravděpodobnější, například infekce, průjmy po dietní chybě), tak o závažnější problémy (například zánět slepého střeva) vyžadující neodkladné řešení. Ve Vašem příspěvku chybí jednak důležité informace (teplota, anamnéza příjmu potravy a další) a také Vás lékař musí vyšetřit, aby některé závažné stavy vyloučil.
Dobrý den, je mi skoro 17let a něco málo přez půl roku mám bolesti břicha v místech žaludku a kousek pod pupikem. Bolesti jsou křečovité a někdy bodavé. Mám průjmy a poslední dobou se mi nedaří udržet jídlo v žaludku do hodiny maximálně do dvou hodin jídlo vyzvrátím. Někdy mívám bodavé bolesti v konečníku až si musím lehnout, protože nemůžu vydržet sedět. Poslední dobou si přijdu hodně unavená a vysílená. Také se mi často motá hlava. Nedávno mě začali bolet i klouby a začala se mi vysoušet kůže na rukách. Byla jsem už na sonu břicha a gastroskopii tam se však nic nenašlo, ani z moči, krve a prvních testů stolice se nic nenašlo. V krevních testech se jen našlo že mám nízkou hladinu železa, ale to pani doktorka konstatovala, že je v mém věku normální. Mám strach z toho co se mnou může být. Děkuji
Dobrý den.
Uvedené příznaky patří v každém případě do rukou lékaře, což pokud chápu správně Váš příspěvek, se už děje. Také některé z nich spolu mohou, ale i vůbec nemusí souviset. Navíc, množství uvedených problémů, může mít obrovské množství příčin a zde není možné (ani užitečné) všechny jmenovat. Pokud o tomto problému Váš ošetřující lékař ví, nemusíte mít přehnané obavy, určitě si Vás bude zvát na kontroly v potřebných intervalech a bude plánovat potřebná vyšetření. Ve Vašem věku může tělo přehnaně reagovat i na stresové podněty a příznaky tedy vůbec nemusí mít podklad v „nemoci“ nějakého orgánu. Tím určitě nechci říct, abyste potíže ignorovala, je to jen možné vysvětlení, pokud se neodhalí jiná příčina ve vyšetřovacím procesu. Mohu Vám tedy poradit dále se řídit doporučeními Vašeho lékaře.
Dobrý den, už asi 4 roky mám stále bolesti v podbřišku. Nejdříve mi odebrali dělohu s myomem, ale ani po operaci bolesti neustoupily. Na gynekologii tvrdí, že je vše v pořádku, na urologii také je vše v pořádku. Sed. moč. ery 16, leu 6. Břicho mne bolí i v klidu. Při zátěži, při chůzi nebo při zmáčknutí tzv na bobku bolí víc. Bolesti jsou často dost velké . Před 2 lety Gastroskopie a kolonoskopie byla také v pořádku. Pozitivní mi vyšli testy na orgánové protilátky ABBA+++ ale nikdo s tím nic nedělal. Prosím o radu co mám dělat. Na koho se mám obrátit. Jsem velmi unavená. Děkuji
Dobrý den.
Bolest břicha je určitě významný příznak a pro základní diagnostiku a orientaci mohou být stručné informace na internetu, či v tisku užitečné. Ve Vašem případě je však zjevné, že jste byla už několikrát vyšetřená různými specialisty. V první řadě bych se proto držel jejich doporučení a na konkrétní dotazy a další postup se ptal vždy při odborném vyšetření. Internetový portál Vám na této úrovni vyšetření nemá moc jak pomoct. Orgánové protilátky ABBA nejsou specifické pro konkrétní nemoc (tj. jejich zvýšení nemusí odhalovat příčinu bolestí) a jejich hladiny může zase hodnotit pouze specialista ve vztahu k Vašim problémům a ostatním nálezům. Doporučuji si najít jednoho lékaře (může to být šikovný praktik, internista, gastroenterologická poradna), který dá Vaše výsledky dohromady, bude vyšetřovací proces dále vést a vždy bude mít ucelený přehled o všech zdravotních informacích.
Dobrý den užskoro 3 měsíce mě neustále bolí břicho na nezávislosti na jídle.Byla jsem na CT a SONOGRAFII břicha všechno je prý v pořádku a byla jsem i na Gastroskopii a tam je taky prý všechno v pořádku.Na chirurgii mi ještě doktorka řekla jak jsem šla zanést výsledky,že si mám zajít ještě na Neurologii,protože mě to může bolet i kvůli toho,že nosím každý den do a ze schodů 1,3měsíců dcerku která váží už skoro 12kg.Když si lehnu na břicho tak mě to bolí ještě víc tak musím spát na boku a nebo na zádech.Nikdy předtím jsem potíže s břichem neměla.Nezvracím a průjem nemám.Jen mi je někdy na zvracení a jsem pořád nějaká unavená.Břicho mě bolí i v noci.