Úvod
Magazín
Pavel Kotrbatý lékárník z lékárny Sano v Ostravě Přívoze

Pavel Kotrbatý lékárník z lékárny Sano v Ostravě Přívoze

K posílení imunity doporučuji Imugal

Vztah k farmacii mám asi po pradědečkovi

V naší rodině zatím žádný lékarník nebyl. Ale lékař ano. Můj pradědeček byl obvodním lékařem na Opavsku. Takže vztah k farmacii jsem asi zdědil po něm. Také má sestřenka je lékařka. Má specializaci neonatologie. Je součástí porodnicko­‑gynekologické kliniky a pečuje o předčasně narozené děti. Na její práci jsem moc pyšný.

 

Mým nejoblíbenějším předmětem ve škole byla chemie

Vystudoval jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Na střední mě hodně bavila chemie. Měli jsme skvělou paní profesorku, která nás toho moc naučila. Ale na vysokou školu se mi popravdě moc nechtělo. Pět let studia mi připadalo strašně dlouho. Nakonec mě přesvědčili rodiče a já jim teď musím dát za pravdu.
Vysoká škola zatím byla nejlepší etapou mého života. Jen je škoda, že jsem nevyužil možnost Erasmu a nevycestoval do zahraničí. Teď vím, že to byla chyba a snažím se ji napravit individuálním cestováním.

 

Na cestách člověk zjistí, že se v Česku máme moc dobře

Když mám chvíli čas, snažím se vycestovat do zahraničí. Minulý rok jsem byl měsíc v Americe, letos jsem byl zase v Dubaji. Rád potkávám nové lidi, poznávám novou kulturu a nová místa. Co mě na mých cestách mile překvapilo,
je zjištění, že se u nás vůbec nemáme špatně.

 

Moje lékárna mi nabídla lepší podmínky než nadnárodní řetězec

Profesně jsem začínal v nadnárodním řetězci. Byla to dobrá škola, ale měli velký problém s personálem. Pořád přicházeli a odcházeli nějací lékárníci. Neustále jsme měli podstav a to se odráželo na našich výkonech. Moje lékárna mi dokázala nabídnout mnohem lepší podmínky. Proto jsem přestoupil sem a tady jsem teď spokojený.

 

Dobrý lékárník by se měl pořád vzdělávat

V lékárně jste pořád mezi lidmi. Práce s lidmi mi vyhovuje. Rád také pomáhám lidem. Podle mě by měl být dobrý lékárník hlavně komunikativní a učenlivý. Medicína se neustále vyvíjí a dobrý lékárník by se měl pořád vzdělávat.

 

Výpočetní technika brání výdeji nesprávných léků

Já jsem ještě začínal na papírových receptech a bylo s nimi mnohem více práce. E­‑recepty jsou super. Vše neskutečně zrychlily. Nejen co se týče oběhu léků a jejich výdeje, ale také co se týče kontroly. Lidé si to možná neuvědomují, ale mnoho léků má velmi podobný název. V minulosti se snáze stávalo, že docházelo k záměnám léků. Dnes to prakticky není možné.

 

Největší fofr je o Vánocích

Lidé chodí do lékárny pořád, ale v průběhu roku se mění jejich potřeby. Teď na podzim začne rýmová a chřipková sezóna. Postupně začnou také angíny. Největší nápor je o Vánocích. To se skoro nezastavíme. Lidé k nám totiž chodí nejen pro léky na předpis, ale hodně také kupují léky, léčebné přípravky a doplňky stravy jako vánoční dárky. 
Po zimě přijde jaro a začnou přicházet alergici. V létě zase nejčastěji řešíme zažívací potíže.

 

K posílení imunity na podzim bych doporučil Imugal

Lidé se silnou imunitou dokáží podzim přestát bez onemocnění. K posílení imunity jsou důležité základní vitamíny. Nemělo by se zapomínat na Déčko, protože nám na podzim ubývá sluníčka. Z minerálů doporučuji zinek a selen a zapomenout bychom neměli ani na betaglukany z hlívy ústřičné. Já osobně doporučuji lidem Imugal.

 

Výběr doplňků stravy je dnes opravdu široký

Kdysi se doplňky stravy neprodávaly takřka vůbec. Pak přišlo do módy céčko. Dnes už jsou doplňky stravy
na všechno možné a prodávají se mnohem více.

 

Mým snem je mít vlastní lékárnu

Farmacie mě moc baví. A i když už je pryč doba, kdy se většina léčebných přípravků připravovala vzadu v lékárně, pořád má své velké kouzlo. Jednou bych si přál mít svou vlastní lékárnu. To je můj velký sen. Třeba bych tím svému pradědečkovi, který se už na nás dívá shora, udělal radost.

9944