Úvod
Magazín
Jak přežít dovolenou aneb které léky si nezapomenout doma

Jak přežít dovolenou aneb které léky si nezapomenout doma

Začínají prázdniny. Většina z nás si v létě bere dovolenou, na kterou se těšíme celý rok. Slunce, moře, nová místa i nová přátelství nám dodávají životní energii a dobrou náladu. S cestou za poznáním a zážitky je ale spjato i pár cestovatelských nástrah. Následující článek vám pomůže s přípravou cestovní lékárničky. Díky němu se snadno vyrovnáte s nejběžnějšími zdravotními obtížemi, které vás na dovolené mohou potkat.

Základním pravidlem „Jak přežít dovolenou“ je mít po ruce alespoň základní sadu léků. Ne vždy je totiž na blízku otevřená lékárna. Navíc léky v zahraničí si vždy musíte platit sami, což nebývá zrovna nejlevnější. Sada základních léků vám pomůže při běžných zdravotních potížích a navíc díky ní ušetříte spoustu peněz. Redakce našeho magazínu Moje lékárna proto pro vás připravila malý návod, jak vybavit svou cestovní lékárničku.

Moje lékárnička na cestách

Pravděpodobně nejběžnější zdravotní obtíží, která vás na dovolené může potkat, jsou běžné zažívací obtíže. Ty bývají zpravidla způsobeny nedostatečně ošetřenou pitnou vodou a nezvyklou stravou jako jsou pro nás ryby, mořští živočichové, jiné druhy zeleniny, apod. Nejčastěji se projevují průjmy. V exotických destinacích potká průjmovité onemocnění více než polovinu turistů. Z tohoto důvodu je prvním lékem, který byste si měli na cesty vzít, lék proti průjmu. V nabídce Moji lékárny najdete například doplněk stravy Moje lékárna Carbo medicinalis tbl 20. Jedná se o uhlík rostlinného původu ve specifické struktuře s velkým aktivním povrchem, který vám pomůže při průjmovém onemocnění. Carbo medicinalis působí na principu adsorpce, tzn. vychytávání především organických látek a plynů z okolního prostředí jejich přichycením k povrchu struktury carba. Jeho výhodou je, že je vhodný i pro děti od tří let a můžete užít až 2–4 tablety 2–3x denně podle pokynů v příbalovém letáku.

Pozor na klimatizaci

Na dovolené mějte po ruce léky proti zvýšené teplotě či horečce, lokální přípravky proti ucpanému nosu, pastilky či sprej proti bolesti v krku a léky na tlumení kašle.

Tyto léky jsou vhodné při nachlazení způsobené klimatizací. S klimatizací se během cest už setkáte takřka všude. V letadle, autě i autobuse i v hotelových pokojích. Klimatizace sice v horkém letním počasí zpříjemní cestu nebo usnadní spánek za horkých nocí, ale je třeba počítat s tím, že v takovém prostředí dochází k vysušování nosní sliznice. Tím se oslabuje její přirozená obranyschopnost a výsledkem mohou být právě onemocnění horních cest dýchacích jako jsou rýma, bolesti v krku, kašel, zvýšená teplota a dokonce i horečka. Z nabídky Mojí lékárny proto doporučujeme mít v lékárničce Paramegal, Rhinostas a Neo­‑Angin.

Myslete na to, že se budete více hýbat

Většina z nás se na dovolené hýbe o poznání více než v průběhu roku. S pohybem a vyšší zátěží může dojít k přetížení svalů a kloubů, což se projeví bolestí. Vezměte si proto s sebou léky proti zmírnění bolesti pohybového aparátu, proti otokům, obvazy na vyvrtnutý kotník a určitě také spoustu náplastí, které vám pomohou předejít vzniku puchýřů.

Lék proti akutní bolesti

Přes veškerou péči a opatrnost se může stát, že vás na dovolené postihne akutní bolest. Léky proti akutní bolesti neužíváme déle než 3 dny. Pokud se stav nelepší či se zhoršuje, je na místě vyhledat odbornou pomoc.

Pro pobyt na slunci

Většina z nás si chce na dovolené užít sluníčka. V cestovní lékárničce by proto neměly chybět ani opalovací krémy. Pro malé děti a batolata je například vhodný LADIVAL Děti ALERG SPF50+ GEL 200 ml. Gel je bohatý na lipidy a vyživuje pokožku, neobsahuje emulgátory, parfémy, barviva ani konzervanty, byl dermatologicky testován a je voděodolný, což je u moře ideální. Po opalování vám doporučujeme použít některý ze zklidňujících kosmetických přípravků po slunění jako například přípravek Moje Lékárna Panthenol sprej 10% 150 ml, který se snadno se vstřebává do pokožky, ošetřuje a hydratuje postižená místa. Při pobytu na slunci a u moře si můžete snadno přivodit i zánět spojivek. Proto není na škodu mít v lékárničce také oční kapky.

Repelenty, gely i pinzeta

Dále je vhodné mít v cestovní lékárničce universální repelent proti všem druhům komárů a klíšťat. S komáry se potkáte spíše u moře, s klíšťaty zase na horách. V nabídce Mojí lékárny máme například velmi účinný Repelent PREDATOR FORTE spray 150 ml, který je díky vyššímu obsahu účinné látky vhodný i k delšímu pobytu v přírodě, a mohou ho používat i děti od 2 let. Účinkuje 4 až 6 hodin. Když už dojde k bodnutí hmyzem, oceníte antialergický přípravek ve formě gelu. Oblíbený je zejména Fenistil gel, který má chladivý účinek a poskytuje rychlou a účinnou úlevu od svědivé podrážděné pokožky. Pokud se do vás přes všechna preventivní opatření zakousne klíště nebo vás bodne včela, uvítáte, když v lékárničce najdete pinzetu na vytahování žihadel a klíšťat.

Vaše osobní léky

Do cestovní výbavy dále patří všechny léky na obtíže, které máte vy nebo ostatní členové rodiny. Pokud víte, že se vám v dopravních prostředcích dělá nevolno, vezměte si s sebou na cesty lék proti kinetózám. Ženy, které trpí vaginálními infekcemi, se mohou vybavit volně prodejným antimykotickým přípravkem. Alergici se na cestách zase neobejdou bez léků proti alergii.

Jak léky převážet?

Většina léčivých přípravků má být uchovávána buď při pokojové teplotě (15–25 °C), anebo v chladničce (v rozmezí 2–8 °C). Dopravit je do cílové destinace tedy nebývá problém. Ani krátkodobé vystavení vyšším teplotám by nemělo příliš vadit. To se týká především přípravků charakteru tablet, kapslí nebo rozpustných sáčků. Při přepravě léků je důležité mít všechny léky v cestovní lékárničce v originálním balení. Vyhnete se tím případnému podezření z převážení narkotik při hraničních kontrolách.

9333