Úvod
Magazín
Jak se na dovolené vyhnout zažívacím obtížím

Jak se na dovolené vyhnout zažívacím obtížím

Nejběžnější zdravotní komplikací na cestách jsou obyčejné zažívací obtíže. Problémy s gastrointestinálním traktem nám mohou pokazit celou dovolenou nebo přinejmenším její část. Tady je pár tipů a rad, jak se na cestách zažívacím obtížím vyhnout.

Jak přežít cestu

Zdravotní komplikace se zažívacím traktem mohou začít už během cesty. Pokud na dovolenou pojedete autem nebo autobusem, může vás zaskočit kinetóza. Kinetóza vzniká při nesouladu vjemů pohybu vnímaných vizuálně a vestibulárním systémem, umístěným ve vnitřním uchu. Výsledkem je špatně od žaludku, zvracení a závratě. Předcházet kinetóze lze volně prodejným lékem Kinedryl, který mohou užívat dospělí i děti. Těhotné ženy by měly spíše užívat doplněk stravy se zázvorem. Pokud jste náchylní na kinetózu, budou se vám Kinedryl nebo doplněk stravy se zázvorem hodit i při výletu na lodi, kde vám nemusí dělat dobře houpavý pohyb ve vlnách.

Pokud vaše cesta do cílové destinace trvá déle, může vás v autě, autobuse nebo letadle zaskočit nepříjemné nafouknutí břicha a větry. Tady je řešení poměrně jednoduché, rychlé a velmi účinné: Espigal nebo Espumisan, produkty obsahující účinnou a velmi bezpečnou látku simethicon, která se nevstřebává do těla, snižuje povrchové napětí bublinek plynů, a tím spolehlivě uleví při jejich nahromadění ve střevech.

Jak nedostat průjem

Nejčastější zdravotní obtíží v místě pobytu je průjem. Tomu se dá předcházet hned několika způsoby. Ideální je začít užívat 14 dní před změnou prostředí probiotické bakterie. Ty nám stabilizují střevní mikroflóru. Probiotika je vhodné užívat nejen před, ale i po celou dobu pobytu. Osvědčená jsou například probiotika s prebiotiky Lactofit. Na dovolené se vyhýbejte konzumaci potravin, kde hrozí ve zvýšené míře kontaminace. To znamená potravinám jako neloupané ovoce, syrové a málo tepelně upravené maso, syrová zelenina, saláty, mořské produkty, nepasterizované mléko a mléčné výrobky, omáčky a zálivky v otevřených nádobách. Pijte balenou vodu nežli vodu z kohoutku. Pozor také na ledové tříště a ledové kostky v chlazených nápojích. Nikdy totiž nevíte, z jaké vody byl led vyroben. V neposlední řadě dbejte ve zvýšené míře na hygienu a častěji používejte dezinfekci rukou.

Co dělat, když nás přece jen průjem postihne? Základem je chránit tělo před dehydratací. Hodně pijte. Namísto vody je lepší pít minerálky. Při obtížích užívejte osvědčené a neškodné prostředky proti průjmu. Buď černé uhlí (Carbo medicinalis Galmed) nebo volně prodejné léky na principu adsorpce (přichycení) bakterií a toxinů (např. Smecta). Při podezření na infekční průjem mějte připraven Endiaron. Pokud se potíže budou zhoršovat, neváhejte a poraďte se v nejbližší lékárně nebo vyhledejte lékaře.

Jak na zácpu

Změna prostředí a stravování může vyvolat i opak průjmu – zácpu. Pokud víte, že vám cestování působí právě tento problém, můžete mu předcházet prvotřídními probiotiky Lactofit, stejně jako v případě průjmu. Pro každý případ si do cestovní lékárničky přibalte glycerinové čípky (Suppositoria glycerini Galmed), které přinášejí úlevu při akutní zácpě již po půl hodině, nebo osvědčené volně prodejné léky Gallax či Guttalax.

Co na překyselení a pálení žáhy

Na dovolené se obvykle více bavíme, více jíme a pijeme alkohol, kuřáci si rádi dopřejí cigaretku navíc…Překyselení žaludku, pálení žáhy, říhání a nepříjemné výlevy žaludečních šťáv s jídlem do jícnu jsou pak důsledkem vyšší produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Mezi velmi oblíbené a účinné prostředky při překyselení patří ochucené cucavé tablety obsahující uhličitan vápenatý nebo vápenato­‑hořečantý. Jsou velmi bezpečné, cenově dostupné a působí na principu neutralizace HCl, kdy při reakci s kyselinou vznikají neškodné chloridy vápníku a hořčíku, oxid uhličitý a voda. Tableta se nechá rozpouštět v ústech, obsah se postupně polyká až do okamžiku úlevy. Jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy. Výborně chutná novinka Gastrocid mint, podobně působí volně prodejný lék Rennie.

9335