Úvod
Magazín
Nefarmakologická opatření arteriální hypertenze

Nefarmakologická opatření arteriální hypertenze

Nefarmakologická léčba hypertenze (tj. úprava životního stylu a návyků) se stala prvním vhodným přístupem k řešení dlouhodobě vysokého krevního tlaku po celém světě u širokého spektra pacientů.

Jedná se především o:

a) Úpravu nezdravého životního stylu včetně změn ve stravování. Ve stravě je nutné omezit příjem sodíku a nasycených tuků, a naopak navýšit příjem vápníku, hořčíku a draslíku.

b) Mezi moderní metody, které fungují v souladu s cirkadiánním rytmem (pozn. denním biorytmem těla), patří časově omezený příjem potravy. Při časově omezeném stravování lidé každý den obvykle jedí běžnou stravu pouze v určitém časovém období, které se pohybuje mezi 6 a 12 hodinami.

c) Zvýšení fyzické aktivity, snížení hmotnosti a omezení konzumace alkoholu.

d) Snížení míry stresu pomocí relaxační techniky jógy, akupunktury či tai-či.

e) Je bohužel prokázáno, že znečištění ovzduší, tak typické pro severní část naší republiky, souvisí se špatnými zdravotními následky a významně zvyšuje nemocnost. Jemné prachové částice dle důkazů zvyšují kardiovaskulární riziko a úmrtnost. Dlouhodobé vystavování se těmto částicím zvyšuje pravděpodobnost výskytu infarktu myokardu, mozkové mrtvice nebo srdečního selhání.

Zdravotní tvrzení, o která se můžeme opřít, jsou následující:

a) Kromě Omega-3- mastných kyselin (DHA a EPA) přispívá k udržení normálního krevního tlaku také draslík a snížená konzumace sodíku.

b) Thiamin (B1) přispívá k normální činnosti srdce.

c) Hořčík pomáhá nejen k elektrolytické rovnováze (tj. k vyrovnání celkové hydratace organismu), ale též k normálnímu energetickému metabolismu a činnosti nervové soustavy.

d) Polyfenoly z olivového oleje přispívají k ochraně krevních lipidů před oxidativním stresem.

e) Vitamin C se spolupodílí na normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, vlašské ořechy navíc napomáhají k jejich lepší pružnosti.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

5881