Úvod
Magazín
Draslík

Draslík

Vyvážená strava je důležitou součástí lidského života a jedním ze základních kamenů lidského zdraví. Člověk by se neměl pouze pravidelně stravovat, ale měl by konzumovat stravu plnou vitamínů a minerálů, které jsou pro lidský organismus velmi důležité a naše tělo se bez nich neobejde.

Jedním z takovýchto minerálů je DRASLÍK. V buňkách lidského těla tvoří hlavní minerál. Hraje důležitou roli při trávení bílkovin a sacharidů, je potřebný pro svalovou sílu, fungování nervů a pro zdravý kardiovaskulární systém.

Doporučená denní dávka draslíku je od 3000 mg (děti od 1 do 3 let) až 5100 mg (kojící ženy).
Nedostatek draslíku (hypokalemie) se může projevovat celou řadou příznaků.Typickým příznakem jeho nedostatku jsou časté svalové křeče, ať během dne nebo v noci.

Deficit draslíku může způsobit i významná ztráta tekutiny způsobená pocením, proto je také velmi důležité draslík doplnit například i po cvičení. Pokud ve vašich svalech cítíte pocit slabosti a únavy bez zjevného důvodu, zkontrolujte hladinu draslíku.

Draslík je důležitý pro funkci nervů, jeho nedostatek má za následek mravenčení. Může ovlivnit také srdeční rytmus, duševní zdraví a fungování mozku.
Uvolňuje cévy, což souvisí s krevním tlakem. Nedostatek hladiny draslíku v krvi může narušit správné fungování svalů žaludku a střev a může tím ovlivnit trávicí systém člověka.

Česká společnost NATURVITA, dlouholetý výrobce doplňků stravy, nabízí draslík ve formě tablet, případně i v kombinaci s hořčíkem. Produkty jsou k dostání v lékárnách, obchodech zdravé výživy a v e-shopech.

909