Úvod
Magazín
Představujeme… Doc. PharmDr. Ing. Tomáš Vontor, CSc.

Představujeme… Doc. PharmDr. Ing. Tomáš Vontor, CSc.

Doc. Vontor je odborníkem v oblasti farmaceutické technologie a výzkumu. Působil v celé řadě vědeckých institucí, jako je Farmaceutická fakulta UK Hradec Králové, VŠCHT Pardubice, Univerzita v Římě či Kentucky (USA), kde vyvíjel nové léčivé přípravky a kosmetické produkty.

Pane docente, máte zkušenosti s vědeckou činností v USA a řadu let jste také učil u nás na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Jak vnímáte rozdíly mezi studenty u nás a v USA?

Naše země a odborníci v oblasti farmaceutické technologie či farmaceutického výzkumu vždy patřili ke světové elitě. Nikdy jsem neměl pocit, že by naši studenti a výzkumníci v něčem zaostávali nebo se nebyli schopni přizpůsobit. Ve svém profesním životě jsem působil na několika zahraničních univerzitách (University of Rome, Univesity of Cairo, Univesity of Kentucky) a mohu s plnou odpovědností porovnávat.  Studenti z Čech jsou nejen odborně připraveni na vysoké úrovni, ale mají i široký všeobecný rozhled (kultura, historie atd.). Musím také zmínit i vysoký morální kredit, který plně uplatnili při řešení pandemie.

Covid v naší populaci zvýšil zájem o prevenci, posílení imunity. Zřejmě si mnoho z nás uvědomilo více než dříve, že zdraví máme jen jedno…

Na druhé straně vzrostla konzumace alkoholu v domácnostech a v průměru jsme ztloustli, takže Covid s námi zahýbal v mnoha směrech (úsměv). Nicméně máte pravdu – zájem o prevenci s cílem posílit imunitu bezesporu vzrostl. Je to správný směr a je to také vidět na číslech reflektujících spotřebu produktů na posílení imunity. Lidé, kteří znají cenu zdraví, více sportují a lépe kontrolují své stravování, neboť vědí, že pohyb a strava jsou snad nejdůležitějšími faktory prokazatelně ovlivňujícími zdraví.

Velký význam přikládáte právě stravě a její skladbě. Které doplňky stravy k posílení imunity byste doporučil před obdobím sezónních onemocnění?

Když se zeptáte v lékárně, co si vybrat k posílení imunity, je velmi pravděpodobné, že odpověď bude: vitamín C, vitamín D, beta-glukan, zinek, případně selen. Jsou to nejčastěji doporučované látky k doplnění stravy a posílení imunity, které prokázaly své vlastnosti v praxi i ve vědeckých studiích. Velmi stručně a zjednodušeně: vitamín C přispívá k imunitní obraně tím, že podporuje mechanismy vrozeného i adaptivního imunitního systému. Hromadí se v obranných buňkách a může zintenzivnit vyhledávání mikrobů, jejich pohlcování a zabíjení. Urychluje také tvorbu buněk, které regulují imunitu, pomáhají zabíjet buňky napadené viry a pamatují si nepřátelské mikroorganismy pro případ příštího setkání se stejnou infekcí. Nedostatek vitamínu C má za následek zhoršenou imunitu a vyšší náchylnost k infekcím. Role vitamínu D v souvislosti s imunitou a Covidem nabyla na významu zejména v poslední době. Řada nedávných studií ukazuje souvislosti mezi nedostatkem vitamínu D a rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, autoimunitními chorobami a depresí. Zvláště starší lidé trpí jeho nedostatkem a jeho potřeba je mnohem vyšší u diabetiků, obézních a hospitalizovaných osob. Pokud jde o pandemii Covid-19, zkušenosti v mnoha evropských zemích naznačují, že lidé s nízkými hladinami vitamínu D mívali horší průběh infekce i vyšší riziko úmrtí. Podobně jako vitamín C má i vitamín D schopnost aktivovat naše buňky, které zabíjejí infekci přicházející zvenčí.

A pak tady máme beta-glukan, zinek a selen…

Beta-glukan je znám nejen jako ochranný prostředek před zářením, např. při radioterapii, ale také jako významný aktivátor velkých buněk zvaných makrofágy, které dovedou vyhledat a pohltit infekční vetřelce, kteří se dostanou z vnějšího prostředí do našeho organizmu. Zinek se zvláště uplatňuje při aktivaci buněčné imunity a jeho nedostatek se vždy projeví náchylností k nachlazení a infekci. A v případě selenu pak existují studie v souvislosti s potlačením virových infekcí.

Zcela nový produkt Imugal k posílení imunity, který jste díky svým kontaktům v Kanadě vyvinul exkluzivně pro společnost Galmed, obsahuje látky, jež jste právě vyjmenoval. Čím je tento produkt výjimečný?

Ano, Imugal obsahuje všechny důležité a ověřené látky, které posilují imunitu. Aby však byl produkt dostatečně účinný, musíme mít zaručeno, že se tyto látky dostanou v dostatečném množství do těla a organizmus je pak skutečně využije. Proto jsme využili zdroje vitamínu D a selenu pod ochrannou známkou Lalmin® od kanadské společnosti Lallemand. Obsahují přirozené formy těchto látek, vytvářené či přetvářené kvasinkami Saccharomyces cerevisiae.  U těchto zdrojů je vědecky ověřena jejich stabilita v čase a také biodostupnost. Jako zdroj zinku jsme zvolili chelátově vázaný zinek bisglycinát, který je opět zárukou vysoké biodostupnosti a zároveň velmi nízkého rizika interakce s potravou, která by mohla vést k deaktivaci zinku. A konečně, jako zdroj beta-glukanu jsme zvolili nejen kvasinky, ale také hlívu ústřičnou. Beta-glukany jak z hlívy, tak i z kvasinek prokázaly své příznivé vlastnosti. Společně s dávkou 250 mg vitamínu C tedy dostaneme vše důležité k podpoře imunity v jedné jediné tobolce. Pro dostatečné posílení imunity je důležité užívat přípravek přibližně 2 měsíce, proto Imugal obsahuje 60 tobolek a dávkuje se 1× denně.

2551