Úvod
Magazín
Rybí olej, vitamín D a nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA

Rybí olej, vitamín D a nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA

Co je to rybí olej Rybí olej je součástí tukových tkání ryb. Obsahuje velké množství vitamínů a omega-3 nenasycených mastných kyselin, jeho výskyt ve stravě je proto velice důležitý. Přesto však v jídelníčcích obyvatel vnitrozemských států často chybí, což může být vzhledem k jeho zázračným účinkům veliká škoda.

Rybí olej je bohatý na polynenasycené mastné kyseliny omega-3 s dlouhým řetězcem (ω-3 PUFA), které se skládají především z kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA).

EPA a DHA pomáhají především:    

a) k normální činnosti mozku,

b) k udržení normálního stavu zraku,

c) k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi,

d) k udržení normálního krevního tlaku,

e) k normální činnosti srdce.

První publikace o PUFA pochází z konce 70. let 20. století, kdy vědci přičítali nízký výskyt ischemické choroby srdeční (ICHS) v Dánsku jejich tradiční mořské stravě (vysoká konzumace ryb). V první studii, která byla provedena u grónských Inuitů, badatelé zjistili souvislost vyššího příjmu EPA a DHA s nižší úmrtností na infarkt myokardu (IM) a ischemickou chorobu srdeční.

Později se objevilo stále více studií, které prokázaly souvislost mezi příjmem PUFA a sníženým rizikem infarktu myokardu, hypertenze, arytmie a srdečního selhání (SS). Tyto slibné výsledky přilákaly rozsáhlý výzkum zaměřený na zkoumání potenciálních biologických mechanismů, které jsou základem kardiovaskulárního ochranného účinku ω-3 PUFA.

Rybí olej nám v rozsáhlých studiích ukázal svoji nezastupitelnou funkci – je prokázán jeho protizánětlivý a antioxidační účinek, chrání cévy, má vliv na krevní srážlivost, snižuje přestavbu levé srdeční komory a má též pozitivní vliv na složení krevních lipidů.

Jaký je rozdíl mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami?

V minulosti naši předkové konzumovali převážně suchozemská zvířata, jejich poměr omega-6 ku omega-3 byl 2:1. Inuité jedli a stále jedí převážně mořské plody bohaté na omega-3, jejich poměr omega-6 ku omega-3 byl a stále je kolem 1:1.

Dnešní průměrný Evropan konzumuje stravu v nevyváženém poměru omega-6 ku omega-3 12:1, což může vést k vyššímu riziku rozvoje civilizačních chorob, jako jsou onemocnění srdce nebo diabetes mellitus II. typu. Důležitý je vhodný a vyvážený poměr mezi omega-3 a omega-6, který činí přibližně 3:1.

Protože zatímco účinek omega-3 mastných kyselin je protizánětlivý, omega-6 mastné kyseliny působí ve vyšších dávkách naopak prozánětlivě a způsobují mimo jiné vznik (nebo rozvoj) aterosklerózy.

Mezi produkty s vysokým obsahem omega-6 patří například slunečnicový, kukuřičný nebo sójový olej a průmyslově zpracované potraviny s obsahem těchto tuků.

Abychom poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami upravili, je dobré zařadit do jídelníčku tučné ryby, lněná a konopná semínka či vlašské ořechy, a naopak se snažit vyřadit vysoce zpracované průmyslové potraviny a polotovary.

Co jsou to vitamíny a jak je dělíme

Jsou to jedinečné organické složky nezbytné pro fungování našeho metabolismu, nejsou zdrojem energie, většinu z nich přijímáme ve stravě a neumíme si je vytvořit. Některé provitamíny (karoten) se přeměňují na samotný vitamín až v lidském těle. Předávkování vitamínem se nazývá hypervitaminóza, chybějící vitamín se charakterizuje pojmem hypovitaminóza a úplný nedostatek daného vitamínu je avitaminóza.

Vitamíny dělíme na nerozpustné a rozpustné v tucích. Mezi vitamíny rozpustné v tucích se řadí vitamín A, D, E a K. Tyto vitamíny se vstřebávají společně s tuky z potravy a ukládají se v játrech, proto u některých z nich hrozí častější hypervitaminóza.

Vitamín D a jeho syntéza

Vitamín D je strukturou podobný spíše hormonům, jedná se o souhrnné označení vitamínu D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol). Zatímco vitamín D2 pochází z rostlin, D3 jsme si schopni sami vytvořit. Prvním krokem je tvorba meziproduktu z cholesterolu v kůži, kdy následně na tento meziprodukt působí UVB záření a je přetvořen v játrech a ledvinách na aktivní formu, tzv. kalcitriol.

Proces jeho tvorby nenastává ihned, ale až po 10–15 minutách slunění. Všeobecně se uvádí, že slunění alespoň dvakrát týdně po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitamínu. Tělo tak získá až 90 % z celkového doporučeného množství přirozenou cestou během letních měsíců. V zimě je lepší vitamín D suplementovat, vhodné je konzumovat alespoň dvakrát týdně ryby (treska, losos, sleď, sardinky).

Hypovitaminóza vitamínu D a jaká je jeho správná dávka

Nedostatek vitamínu D se projevuje křivicí a řídnutím kostí, dále pak svalovou slabostí. Vitamín D totiž ovlivňuje hladiny fosforu a vápníku v krvi a je schopen je v ledvinách a játrech znovu vstřebat. Touto kaskádou ovlivňuje i funkci příštítných tělísek, které ve velkém začnou produkovat hormon parathormon. Hlavní funkcí parathormonu je zvyšování hladiny vápníku v krvi a jeho odplavování z kostí.

Již delší dobu se ví, že vitamín D je vhodný pro nastartování naší imunity. Dospělým je doporučena dávka 2000 IU vitamínu D3, případně 4000 IU při vysokém deficitu tohoto vitamínu. Ve studiích při probíhající infekci COVID-19 byli dokonce pacientům po dobu jednoho měsíce podávány dávky až 10 000 IU vitamínu D, které by donedávna byly považovány za toxické pro člověka.

Vitamín D se využívá a indikuje na léčbu křivice, osteoporózy, řídnutí kostí a při chorobě spojené s nedostatkem hormonu parathormonu.

Hypervitaminóza vitamínem D

Při předávkování, které je podle EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) velmi vzácné, hrozí tyto symptomy: únava, slabost, vyčerpání, nevolnost, ukládání vápníku v cévách, poškození plodu a případně ledvinné či jaterní onemocnění.

Ohledně správné dávky vitamínu se i v závislosti na vaší medikaci poraďte se svým lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou.

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

Zdroje:

https://vitalpoint.cz/blog/clanek/vitamin-d-otazky-a-odpovedi.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_D

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35071366/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34322844/

https://botanic.cz/slovnik-pojmu/omega-6

https://www.doplnvitamin.cz/clanky/rybi-olej-rozdil-mezi-omega-3-a-omega-6-mastnymi-kyselinami/

https://health.gov/sites/default/files/2020-01/DietaryGuidelines2010.pdf

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/1859

6312