Úvod
Magazín
Jak posílit imunitu právě teď

Jak posílit imunitu právě teď

Imunitní systém člověka je natolik komplikovaný a složitý, že pro vysvětlení všech jeho aspektů by nám nestačila ani pořádně tlustá kniha. V každém případě si obvykle pod pojmem imunita představíme schopnost našeho těla bránit se různým onemocněním, jako je nachlazení, chřipka, angína a dalším nemocem způsobeným mikroorganismy, které nás napadají zvenčí. Infekční onemocnění jsou vždy ohromnou zátěží pro imunitní systém.

Méně často si pak imunitu dáváme do souvislosti s vnitřními nepřáteli našeho organismu, jako jsou volné radikály, poškozené buňky, rakovinné buňky, zplodiny metabolismu a zbytky odumřelých tkání a buněk. I s těmito „nepřáteli“ se musí náš imunitní systém vypořádat. Pokud tomu tak není, vznikají záněty, metabolické komplikace či nádorové bujení.

Posilováním imunity můžeme infekčním, metabolickým i onkologickým onemocněním předcházet. Když už však přece jen onemocníme, právě silná imunita rozhodne o tom, jak se s nemocí naše tělo vypořádá a kdy se vlastně uzdravíme.

Tipy na posílení imunity právě nyní:

  • Pestrá a vyvážená strava: nejen co se týče nutričních hodnot, ale také s obsahem antioxidantů, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Antioxidanty, vitamíny i minerály najdeme ve velké míře v tzv. „berries“ – plodech obsahujících antokyany a další přírodní antioxidanty. Příkladem jsou borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz. Také zmrazené plody rakytníku nasbírané v září neváhejme použít např. do smoothie, které bychom si měli dopřát i několikrát týdně. Je to bohatý zdroj vitamínu C. Nezapomeňme také doplňovat stravu omega-3 mastnými kyselinami, ať již v podobě konzumace tučných ryb, jako je losos, nebo prostřednictvím doplňků stravy. Omega-3 nám tak vyváží nepříznivý poměr mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami, typický pro stravu průměrného Čecha, jenž může vést k prozánětlivým stavům a oslabení imunity.  Je rovněž důležité, abychom si udrželi zdravá střeva a jejich mikrobiom podporující imunitu zásadním způsobem. Měli bychom jíst dostatek vlákniny přítomné ve velkém množství v zelenině, luštěninách či celozrnném pečivu, a také kysané produkty, jako je kyselé zelí či jogurty. Střevní mikroflóru doplníme a povzbudíme probiotiky.
  • Pohybová aktivita, otužování, sauna: pohyb zajišťuje prokrvení tkání, podporuje detoxikaci organismu, brání prozánětlivým stavům. Buňky imunitního systému a jejich působky se tak snáze dostávají do všech tkání. V létě jsme se intenzivně hýbali na zahrádce, procházeli se, jezdili na kole. Mnozí z nás však omezí pohyb, jakmile přijde chladné a deštivé počasí. I na podzim a v zimě proto maximálně využijme příležitosti k pohybu – procházky, plavání, fitcentrum, aerobik, jógu… Otužování pak připravuje naše tělo preventivně na rozdíly teplot, které jsou typické při přechodu z chladného prostředí do budovy a naopak. Sauna bývá doslova balzámem pro imunitní systém. Při saunování se podstatně zvyšuje produkce bílých krvinek, jako jsou např. lymfocyty. Výsledkem je pak snížení nemocnosti až o několik desítek procent. Stále více je také využívána kryoterapie (léčba chladem), která akceleruje protizánětlivé procesy v těle a podporuje i léčbu autoimunitních onemocnění.
  • Vitamíny, minerály, doplňky stravy: v období chřipek a nachlazení je doporučováno doplňovat vitamín C, vitamín D, selen a zinek. V případě vitamínu C lze přechodně užívat dávky 500–1000 mg. Vysoce účinný je vitamín C ve formě lipozomů, který zajišťuje vysokou biodostupnost, postupné uvolňování vitamínu a je velmi šetrný k žaludku a ledvinám. Obvykle doporučovaná denní dávka v případě vitamínu D je 1000 IU (mezinárodních jednotek) denně, zinku do 25 mg, selenu do 55 mikrogramů. Pro posílení imunity jsou velmi vhodné beta-glukany vyskytující se v hlívě ústřičné nebo kvasinkách Saccharomyces cerevisiae. Napomohou aktivovat bílé krvinky zvané makrofágy, které nespecificky pohlcují viry a bakterie po jejich průniku do těla.
  • Spánek: nedostatek spánku významným způsobem oslabuje imunitní systém. Máme-li problémy s usínáním nebo se často probouzíme během noci, nemusíme hned sahat k „tvrdým lékům“. V lékárnách nalezneme široký výběr produktů založených na extraktech léčivých rostlin, jako je mučenka, kozlík či meduňka, a také produkty obsahující přirozený spánkový hormon melatonin.
2742