Úvod
Magazín
Margit Slimáková: Zájem o kvalitní stravu u nás roste

Margit Slimáková: Zájem o kvalitní stravu u nás roste

Margit Slimáková je jednou z největších českých specialistů na zdravotní prevenci a výživu. Pracovala v Německu, Číně, ve Francii a v USA, vede školení o správné stravě Jídlověda a v minulém roce napsala bestseller Velmi osobní kniha o zdraví. Neustále publikuje, přednáší, vede vlastní blog i videoblog s názvem Margit.TV. Našemu magazínu prozradila, proč neuznává dlouhodobý půst a diety, a jak se dají i vánoční svátky prožít zdravě a v pohodě.

Paní doktorko, jak podle vás vypadá ideální denní jídelníček?
Ideální jídelníček je ze skutečných potravin a jídel z nich. Z potravin to znamená potraviny základní a potraviny minimálně průmyslově zpracované, nejlépe lokální a sezónní, když to jde, i v té nejvyšší, tedy bio kvalitě. Při takovéto stravě nejsou třeba žádná nepřirozená omezení jako třeba hlídání počtu kalorií anebo gramů jakékoliv živiny, nepotřebujete ani žádné speciální diety a dietní režimy. Někomu může vyhovovat jako zdroj bílkovin více maso, jinému fazole s oříšky, někomu syrová zelenina a jinému šetrně tepelně upravená, někdo z nás bude jíst 5x denně a někdo jen 2x nebo 3x denně, někdo hned, jak se probudí, potřebuje snídaní a někdo ji vynechává. Mnohem důležitější než poslouchat jakékoliv studie anebo doporučení módních časopisů a zájmových skupin je schopnost vnímat potřeby svého těla a respektovat je.

Napsala jste skvělou publikaci s názvem Velmi osobní kniha o zdraví, která se nezabývá pouze jídlem, ale také péčí o sebe, svou rodinu a celkovým životním stylem. Myslíte si, že Češi si už na zdravější styl života a s tím spojené stravování, možná i díky Vaší knížce a školením, zvykají?
Jsem nadšená, že zájem o kvalitní stravu roste, všichni už chceme jíst to nejlepší, zajímáme se o původ potravin a čím dál běžněji upřednostňujeme lokální a sezónní produkty. Kvalitu, lokálnost a sezónnost zde roky doporučuji a moje kniha, kde kromě výživy vysvětluji téma zdraví z mnoha pohledů, od prostředí, ve kterém žijeme, přes naši práci až po zdravotní prevenci a terapii stravou, našla pár desítek tisíc čtenářů. Studenti, důchodci, lékaři i inženýři mi píší, jak jim doporučení z knihy prospívají, a to mě moc těší, ale i tak je kniha jen jedním z kamínků, které k zájmu o kvalitnější jídlo přispěly. Nejdůležitější podle mě je vždy vlastní zkušenost. Myslím, že zdravě se stravující se zkrátka cítí skvěle a člověk, který má zdravotní potíže, je takto nucen také zlepšovat svůj jídelníček.

Je velký rozdíl mezi ideálním stravováním mužů a žen?
Za mě není třeba zdravou stravu dělit na stravu pro muže, ženy nebo děti, pro prevenci cukrovky anebo štíhlou postavu. Zdravá výživa je snadná a její komplikování je zbytečné. Základní princip zdravého jezení je stále stejný. A nejlépe jde nesmyslnost speciálních diet vysvětlit na dětské stravě. Ani kojenci a děti nepotřebují žádné speciální potraviny. I pro ně jsou, stejně jako pro všechny nás dospělé, nejlepší skutečné potraviny a jídla z nich. Ze skutečných potravin už můžeme vybírat individuálně. Každý z nás podle své kondice, zdravotního stavu a chutí.

Opravdu platí, že nastávající maminky mohou jíst všechno, ale s mírou?
Nesouhlasím. Výživa těhotných žen má zásadní vliv na zdraví maminky i plodu a budoucího dítěte. Proto zejména maminky potřebují to nejlepší a každé sousto by mělo být bráno jako šance to nejvýživnější v rámci možností dodávat. Mnohé těhotné ženy dny i týdny nezvládají příliš jíst, o to více by ve dnech, kdy to jde, měly vybírat kvalitní stravu. Na druhou stranu rovnou dodávám, že kvalitně jíst, je skvělé, ale nemá smysl se utrápit v okamžiku, kdy to úplně nejde. Jestliže žena řeší závažné těhotenské nevolnosti a chutě, je jasné, že ne vše bude ideální.

Co si myslíte o postním obdobím před Vánoci?
Nejsem zastáncem dlouhodobých půstů v našem prostředí. V klášterech, odkud půsty pochází, se mniši postí a meditují. V našem zrychleném moderním světě mnozí pouze ve stresu hladoví a po půstu stres vyřeší dojídáním se.

A co ve dnešní době populární přerušovaný půst?
Přerušovaný půst naopak doporučuji, a to zejména jako možnost podpory terapie cukrovky 2. typu a obezity. Při takovémto půstu stačí i jen o nějakou hodinu posunout na později snídani nebo na dřívější čas večeři. Takto zvýšíme počet hodin přirozeného nočního postění se, prodlužuje se doba snížení hladiny inzulinu, a tak i podporuje zvyšování citlivosti k němu a čas, kdy se odbourávají tuky v těle.

Jakým způsobem připravujete jídlo na vlastní vánoční stůl? Je něco tradičního, co z něj zcela vynecháváte?
Od počátku rodinného soužití jsme se s manželem shodli na tradičních bezmasých svátcích. Proto na Štědrý den děláme vánoční kyselici, a dokonce hned dvě! Vymysleli jsme s manželem soutěž, kdy já připravuji valašskou a on slovenskou, a děti poté se zavázanýma očima hodnotí, jak která chutná. Pak už máme jen dezert, zpravidla jablečný závin, oříšky a ovoce. V další sváteční dny připravuji houbového kubu, teplé zahřívací polévky, peču jablka a vše další, na co máme chuť.

A co si myslíte o klasickém vánočním cukroví?
Za mě v pohodě, tedy když to není kilo na každého člena rodiny a nejí se od podzimu do Velikonoc. A úplně nejlépe, když tradiční cukroví zkusíme i netradičně, tedy recepty vylepšovat. Třeba medové perníčky, včelí úlky nebo vanilkové rohlíčky jsou tradiční, ale lze je připravovat i ve vylepšených verzích. Cukroví občas přes svátky také upeču, ale jen občas, jeden druh a ještě ve zdravější verzi (například méně cukru, z celozrnné špaldové mouky anebo úplně bez mouky). A ještě raději než cukroví si dáme třeba pohankové palačinky s jogurtem a podušenými jablky.

Pokud byste čtenářům v rámci výživy mohla dát pouze jednou jedinou radu, kterou si navždy zapamatují, která by to byla?
Jezte s láskou ke svému tělu. Když se máme rádi, děláme pro sebe to nejlepší, jíme skvěle a staráme se o své tělo. Takto dobře živené a opečovávané tělo potom samo najde ty správné míry a formu, nepotřebuje kontrolovat váhou ani přeměřovat.

467