Úvod
Magazín
To pravé ořechové…

To pravé ořechové…

Ořechy, kdo z nás je nemá rád. Někteří používají ořechy spíše na pečení, zvláště vánočního cukroví, nebo k výrobě ořechovice, jiní je mají rádi tzv. syrové a hlavně díky obsahu tolik zdraví prospěšných látek je konzumují během celého roku. Stačí jen najít ten správný druh, který nám zachutná, a bude tím nejlepším lékem nebo prevencí na naše neduhy.

U nás jsou nejrozšířenějším druhem vlašské ořechy. Jejich sklizeň je v závislosti na druhu v září a říjnu. Zahrádkáři ví, že po jejich sběru musí odstranit slupky a ořechy sušit po dobu 3–5 týdnů na suchém a světlém místě. Usušené plody se musí skladovat ve vzdušných pytlích na suchém, ale chladném stanovišti. Proč jsou právě vlašské ořechy tak prospěšné našemu zdraví? Stejně jako ostatní ořechy obsahují „vlašáky“ vysoký podíl tuku, tudíž i energie. Jedná se ale o kvalitní, zdravé tuky, například omega 6 nebo omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Obsahují i dostatek vlákniny a bílkovin. Z minerálních látek jsou bohaté na hořčík, fosfor a draslík. Z vitaminů obsahují zejména B1 a B2, kyselinu listovou, vitamin E, betakaroten a menší podíl vitaminu C. Právě vysoký obsah vitaminu E řadí vlašské ořechy mezi TOP 10 potravin s nejlepší antioxidační schopností. Vlašské ořechy pozitivně ovlivňují v naší krvi hladinu tuků a snižují hladinu cholesterolu. Chrání tělo před buněčným poškozením a mají protizánětlivé účinky. Příznivě působí také na kvalitu vlasů a pokožky a zlepšují naši náladu. I když mají vlašské ořechy tak velký vliv na naše zdraví, je nutné si uvědomit (jako i u všech dalších druhů ořechů), že je nutné znát míru jejich konzumace. Je doporučována dávka maximálně dvou hrstí vyloupaných ořechů denně. Dlužno dodat, že od pradávna je všem ořechům, včetně vlašských, připisována krom jiného i role ve vývoji mozku a inteligence, takže by měly být součástí jídelníčku i malých dětí. Ale pozor: Řada dětských lékařů jejich konzumaci v útlém dětství nedoporučuje!

Dalším známým druhem ořechů, pěstovaným u nás, jsou lískové oříšky. Kdo by neznal pohádku o Popelce, která právě z lískových oříšků rozlouskla místo jadérka troje krásné šaty. Podobně jako vlašáky, tak i lískové oříšky, i když jsou relativně tučné, jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, stejně jako na esenciální mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, která pomáhá snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu a zvyšovat hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Jsou skvělým zdrojem vitaminu E, tedy opět působí jako antioxidant. Jsou bohaté na fosfáty a jsou zdrojem minerálních látek, jako je například mangan, draslík, vápník, železo, hořčík, zinek a selen. Mimo toho prospívají také očím a měli by je konzumovat cukrovkáři druhého typu. Napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.

Nejvíce vlákniny ze všech oříšků obsahují mandle. Mají blahodárný vliv na funkci střev, skýtají našemu organismu antioxidanty, vitamin E a další látky, které snižují hladinu LDL a cukru v krvi. Mandle neobsahují lepek, a proto jsou bezpečnou volbou pro přípravu bezlepkových receptů pro osoby trpící celiakií či alergií na lepek nebo pšenici. Díky obsahu kvalitních tuků a bílkovin nás dokážou dobře zasytit a hodí se především ke svačině či jako doplněk do salátů. Doporučená denní dávka je nanejvýš třiadvacet mandlových jader.

Specifickou skupinou jsou arašídy. Nejedná se totiž o ořechy, i když je za ně považujeme. Jako ořechy chutnají, vypadají a mají podobné prospěšné účinky. Snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posilují paměť a obranyschopnost. Podzemnice olejná, jejímiž jsou plody, však patří mezi luštěniny. Společně s výše popisovanými vlastnostmi vlašských ořechů a mandlí obsahují více živin než kterákoliv potravina živočišného původu včetně masa. Svým obsahem sacharidů, tuků, proteinů, vitaminů B1, C, E, niacinu (vitamin B3) důležitého při metabolismu sacharidů a tuků, dále vápníku, hořčíku a draslíku předčí maso a vejce. Nemají v sobě žádný cholesterol a pouhé minimum nasycených mastných kyselin. Bohužel jsou také silným alergenem. Za to mohou právě jejich bílkoviny, které díky zvláštnímu uspořádání usnadňují vazby alergickým protilátkám a u alergiků způsobují závažnou anafylaktickou reakci. Alergie se projevuje slzením, vyrážkou, otoky, průjmem, dušností nebo silným poklesem krevního tlaku, a dokonce celkovým kolapsem organismu.

„Ořechy jsou tučné, proto nejsou při dietě vhodné“ – to je jeden z dietních mýtů. Současné výzkumy naopak ukazují, že ořechy k hubnutí pomáhají. Je to samozřejmě také otázkou výše jejich konzumace a taky toho, zda nějaký ten oříšek není obalený v čokoládě, jogurtu nebo například v medu. A upřímně, nijak zvlášť nám neprospěje ani oříšek nacházející se uprostřed krémové náplně čokoládového bonbonu. Na druhou stranu nejméně kalorií mají pistácie, piniové ořechy zase podporují spalování tělesných tuků.

Ořechy jsou tedy velmi chutnou a zdravou potravinou. Můžeme je jíst v čistě přírodní formě nebo si je nakrájet nebo nastrouhat a přidat je do salátů nebo jiných pokrmů. Ořechy lze koupit jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Prodávají se na řadu způsobů – solené, nesolené, kořeněné, pražené nebo čistě přírodní. Jejich pravidelná konzumace tak představuje příjemný způsob, jak udělat něco pozitivního pro své zdraví.

475