Úvod
Magazín
Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou

Kojení je tou nejpřirozenější cestou, jak miminku poskytnout výživu pro jeho zdravý vývoj. Široká veřejnost velmi dobře zná jeho pozitiva: je zdravé, vytváří mezi maminkou a dítětem silné pouto, pomáhá budovat imunitu děťátka. Avšak každá maminka ví, že to vždy není procházka růžovým sadem. Jak se vyrovnat s problémy, které kojení přináší, a zvládat je co nejlépe, to vám poradíme v následujících řádcích.

Kojení vypadá často velmi přirozeně a uvolněně, avšak zdání může někdy klamat. Není výjimkou, že během mateřství při něm ženy okusí bolesti bradavek a jejich kousání, ucpávání mlékovodů, nepříjemné záněty, nedostatek mléka či jeho přebytek a srážení, laktační psychózy. Všechny tyto problémy jde naštěstí řešit a s malou pomocí to jistě zvládne každá maminka. Důležité je vědět, jak na to!

Správná technika kojení je alfou a omegou
Mnoho problémů při kojení vzniká z jednoho prostého důvodu – nesprávná technika. Ta může způsobovat rozpraskané či bolestivé bradavky, ale i ucpávání mlékovodů. Děťátko totiž musí při krmení cítit blízkost matky, být natočeno správným směrem a mít pocit, že i maminka je v pohodě bez zbytečného stresu a nepohodlí. Technik kojení, stejně jako poloh a způsobů jak na to, je mnoho, avšak některé zásady by maminky měly dodržovat za každých okolností.

1. Poloha dítěte – miminko by mělo ležet na boku tak, aby jeho tělo, kolena ale i samotný obličej směřovaly směrem k matce, jakoby jeho ucho, rameno a kyčel tvořily jednu linii. Jeho brada je zabořená v prsu pro lepší průtok a nos se ho pouze jemně dotýká.

2. Přitahování ke kojení – obecně platí, že dítě by mělo být přikládáno k prsníku a ne opačně. Maminka by ho měla přitahovat za celé tělo a ramena, ne pouze za hlavičku.

3. Odstranění bariéry – děti mají na kojení rády hlavně blízkost maminky, její teplo a vůni. Ideální je, pokud dochází ke kontaktu tělo na tělo, tedy neexistuje bariéra oblečení, zavinovačky nebo ruček dítěte. Na druhou stranu by maminka neměla příliš chytat miminko za obličej, aby nedocházelo k matení sacího reflexu.

CO JE TO LAKTAČNÍ PSYCHÓZA
Laktační psychóza je psychické onemocnění, které se může projevovat halucinacemi, pocitem úzkosti, náladovosti, výpadky paměti či neschopností postarat se o dítě nejčastěji v období od druhého do čtvrtého týdne po porodu, a to nezávisle od toho, zda žena kojí nebo nikoliv. Vyvolávají ji hormonální změny v organismu společně s fyzickou i psychickou zátěží. I když se jí novopečené maminky mnohokrát obávají, postihuje pouze 1 % žen. Tomuto problému se však dá předcházet tím, že po porodu zůstane s maminkou na pár týdnů doma i otec nebo babička, kde jde spíše o psychickou než o fyzickou podporu. Důležité je dopřávat si odpočinek, udržovat správnou životosprávu a hodně komunikovat jak s manželem, tak i s dalším blízkým okolím. Matka by nikdy neměla být v izolaci od vnějšího světa, měla by se těšit na vše nové, co jí do života miminko přinese, a naopak nedělat si zbytečné obavy z nejistoty, která přichází na všechny maminky.

Pozor na záněty a ucpané mlékovody
Velmi častým problémem kojících žen jsou ucpané mlékovody, které se projevují ztvrdnutím části prsníku a bolestivým pocitem. Při tomto problému pomáhá směřovat bradu dítěte při kojení směrem k bolavému místu pro lepší uvolnění, mléko častěji odsávat, před kojením si přikládat teplé obklady a častěji se sprchovat horkou vodou spojenou s masáží.

Péče o tento problém je důležitá, protože se z něj může vyvinou i mastitida – zánět prsníků. Nastupují při ní velké bolesti, horečka a potřeba vyhledat odbornou pomoc gynekologa. Maminky by při zánětu měly hodně odpočívat, i když se to zdá jako nemožný úkol. Za žádných okolností by se nemělo přestávat s kojením nebo odsáváním mléka i z postiženého prsníku, právě naopak. Používejte studené obklady mezi kojením a pokud se bolest nedá vydržet, užijte proti ní i léky. O užívání antibiotik však musí rozhodovat lékař.

Nevíte si rady? Obraťte se na laktační poradce
Pokud máte problémy s kojením a rádi byste je konzultovali co možná nejdříve, obraťte se na stránky Laktační ligy na www.kojeni.cz, kde najdete spoustu užitečných informací a doporučení. Najdete zde také seznam profesionálních laktačních poradců, kteří vám online nebo po telefonu zdarma poradí s veškerými vašimi problémy a nejistotou.

369