Úvod
Magazín
Jak vyzrát na první stravu děťátka

Jak vyzrát na první stravu děťátka

Přechod na první pevnou stravu je důležitým milníkem v dětském životě, který by si mělo miminko i máma užít a vychutnávat. Jakmile maminky začínají představovat svému děťátku pevnou stravu, pomáhají mu utvářet povědomí o jídle a zavádět do svého života zdravé stravovací návyky. Jak vyzrát na pevnou stravu tak, abychom ji podali nenásilně, vyváženě a hlavně s radostí? Čtěte s námi.

Mnoho výzkumů a také praxe ukazují, že mateřské mléko poskytuje děťátku nepopíratelné benefity. Nikde se už ale úplně přesně nedovíme, jak má vypadat první strava nebo kdy přesně na ni děťátko nastavit. Světová zdravotní organizace doporučuje pro optimální výživu krmení výlučně mateřským mlékem do 6. měsíce života. Ať už však maminky kojí, nebo používají kojenecké mléko, nedá se říct, že je každé miminko připraveno vydat se na pouť do světa pevné stravy v tomto čase.

Počkejte až bude dítě připraveno

Nejlepším způsobem, jak odhalit dobu vhodnou pro představení pevné stravy, je sledovat své děťátko a jeho zájem o jídlo. Pokud se natahuje za jídlem, má na něj chuť a rodiče cítí, že je připraveno, lze s příkrmy začít.

Stres ať jde stranou

Kolem přípravy koluje množství nesprávných informací a tak se nejedna maminka pouští do příkrmů vystrašená a plná pochybností. Připomínejte si však, že úkolem prvního jídla není nasycení, ale opravdu pouze seznámení se se světem chutí, vůní a nových konzistencí potravy. Pokud ale děťátko jídlo odmítá, veškerou stravu vyvrátí či se jídlem až dusí, zachovat si klidnou hlavu může představovat pěkný oříšek.

BLW jako východisko

Mnoho maminek se dnes proto pouští do systému BLW (Baby led weaing), tedy nechat děťátko, aby o načasování, množství a druhu potravy rozhodovalo samotné. Metoda se zakládá na tom, že děťátko je na stravu připraveno, když sedí, aktivně projevuje zájem o jídlo a dokáže si ho samotné vložit do úst.

Jak to funguje?

Hlavním úkolem takového přikrmování je vzbudit v dětech zájem o jídlo, hravou formou mu ho představovat a dovolit, aby se postupně naučilo jíst. Nejí se ve striktně určených časech nebo množstvích, spíše můžete své ratolesti při jídle ze svého talíře pobídnout kouskem zeleniny, pokud o ni projeví zájem. Nezapomínejte však na to, že se takto nezasytí, a proto je nutné poskytovat mu nadále i mateřské nebo kojenecké mléko jako základ výživy.

Konzistence je důležitá

Jídlo by mělo být připraveno tak, aby ho dítě mohlo uchopit do ruky a také dásněmi. Nakrájeno má být na kousky, které nebudou příliš tvrdé, ale naopak ani moc měkké, aby s nimi mohlo dítko manipulovat. Výživu nebo polévku si pak může do úst vkládat lžičkou. Nebojte se nepořádku. Je mnohem lepší alternativou k možnému stresu, který by mohlo dítě i maminka při „čistějším krmení“ pociťovat.

S jakým jídlem tedy začít?

  • Od 6 měsíců:
    vařená mrkev či sladké brambory, vařená dýně, vařené nebo mleté ovesné vločky, vařená červená řepa, cuketa, pomačkaný banán či avokádo, pyré z uvařené drůbeže.
  • Od 9 měsíců:
    různá zelenina a ovoce nakrájené na malé kostičky (např. okurek, zelené fazolky, banány či meruňky), dobře uvařené nasekané drůbeží nebo rybí maso.
  • Od 12 měsíců:
    Kousky ovoce a uvařené zeleniny, vhodně upravené a nakrájené drůbeží nebo rybí maso, sada různých potravin, kterými se stravuje i rodina.