Úvod
Magazín
Myslete srdcem

Myslete srdcem

Hledáte-li odpověď na otázku, jak lze myslet srdcem, a odpověděli jste si Omega 3 mastné kyseliny, pak jste mysleli správně. Omega 3 mastné kyseliny, jmenovitě kyseliny eikosapentaenové (EPA) a dokosahexaenové (DHA), na něž je bohaté zejména rybí maso, resp. rybí tuk, jsou známy pro své kladné účinky na lidský organismus.

Pro konzumaci Omega 3 mastných kyselin máme 3 zdravotní tvrzení:

  • DHA přispívá k udržení normální činnosti mozku.
  • DHA přispívá k udržení normálního stavu zraku.
  • EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce

Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při přívodu 250 mg DHA denně respektive, že příznivého účinku se dosáhne při přívodu 250 mg EPA a DHA za den.
Tato zdravotní tvrzení byla publikována v odborném časopisu British Journal of Nutrition.
Z hlediska srdce konzumace Omega 3 mastných kyselin vede ke snížení rizika náhlých srdečních úmrtí o 35 %. Kromě toho byla tato dávka spojována s „téměř významným“ 17% snížením rizika fatálních koronárních příhod.
Z hlediska mozku jsou Omega 3 mastné kyseliny tou nejchytřejší volbou pro svoji výjimečnost ve smyslu svých výživových vlastností. Omega 3 mastné kyseliny jsou v mozku vysoce koncentrované a přispívají k dobrému fungování paměti a jsou zvláště důležité pro zachování kognitivních schopností. Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná paměť, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Abychom pochopili vztah mozku a srdce, musíme nutně narazit na cévní soustavu, která zajišťuje rozvod a pohyb tělních tekutin. Cévní soustava je tvořená srdcem, tělními tekutinami (lymfa, tkáňový mok, hemolyfa a krev) a cévami. Cévní soustava, její zdraví a správná funkce tedy přímo souvisí s rozvodem kyslíku a živin k jednotlivým tkáním, orgánům a buňkám, tedy i mozku, kterýžto jako orgán je nejvíce závislý na přísunu kyslíku. Správná a zdravá funkce cévní soustavy tedy přímo souvisí jak s mozkem, tak srdcem.Cévy v lidské ruce zobrazené metodou angiografie. Blahodárný vliv na cévní systém má Aescin, který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu. Aescin se také používá v léčivých přípravcích.

Zdravotní tvrzení pro Aescin, extrakt kaštanu koňského, jsou: 

  • Přispívá k normální činnosti cévní soustavy.
  • Pomáhá při pocitu těžkých nohou.
  • Při pohledu do minulosti se při bližším zkoumání Aescinu a jeho působení zjistilo, že dokáže zmírňovat otok a chránit stěnu cév, dnes se ví, že aescin působí proti zánětu a má ochranný vliv na stěnu cév a zlepšuje jejich napětí, tzn. venotonický efekt.

S cévní soustavou a mozkem přímo souvisí demence. Demence je v současné době uznávána jako hlavní priorita veřejného zdraví v celosvětovém měřítku. V důsledku stárnutí obyvatelstva se odhaduje, že odhadované celosvětové rozšíření případů demence se bude zvyšovat z 35,6 milionu v roce 2010 na 115,4 milionu v roce 20502. V poslední době se zmiňuje vitamin D jako slibná aktivní látka, pro prevenci demence3. Nicméně další studie budou pro potvrzení tohoto tvrzení nutné viz například studie „Nedostatek vitaminu D jako rizikový faktor pro demenci: systematické přezkoumání a metaanalýza“4, která potvrdila, že snížená hladina vitaminu D pravděpodobně souvisí s výskytem demence. Dle posledního výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) až 95 % české populace má nízké hodnoty vitaminu D.

Vitamin D ale není jen demence. V současné době je vitamin D vnímán jako steroidní hormon rozpustný v tucích, který je důležitý pro udržování zdraví kostí a regulací metabolismu vápníku.

Současná schválená zdravotní tvrzení pro vitamin D jsou:

  • Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu.
  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů.
  • Přispívá k normální funkci imunitního systému a podílí se na dělení buněk.

Uvidíme tedy, zda k těmto zdravotním tvrzením přibydou do budoucna další, související s cévní soustavou, mozkem a demencí. Dalším důležitým vitaminem pro zdraví mozku, srdce, cév je vitamin E, který je rozpustný v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant a chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Zdravotní tvrzení pro vitamin E je: Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Jak vitamin D, tak vitamin E jsou v tucích rozpustné vitaminy a na jejich nadměrný příjem by měl být dán pozor. Důvodem je fakt, že při jejich nadměrném příjmu se ukládají v tucích a naše tělo se jich tak lehce nezbaví jako ve vodě rozpustných vitaminů typu vitamin C a B.

Komplexním doplňkem stravy, který obsahuje všechny zmíněné aktivní látky je VENOCOR z Mojí lékárny, který svým unikátním spojením spojuje všechny výhody a působí jak na srdce a mozek, tak na cévní soustavu.

642