Úvod
Magazín
Zatočte s bolestí v krku!

Zatočte s bolestí v krku!

Škrábání v krku, bolest při polykání, pálení. Bolesti v krku nás trápí poměrně často. Provází je zarudnutí, otok či chrapot. Většina z nás je přechází samoléčbou za pomoci pastilek, sprejů a kloktadel z lékárny. Nedejme se však zmást – bolest v krku není sama o sobě nemocí a pokud se objevuje dlouhodobě či opakovaně, je lepší navštívit lékaře. V extrémních případech můžou tyto bolesti totiž vést až k omezení příjmu potravy a tekutin, což může mít pro organismus negativní důsledky.

Bolest v krku často ukazuje na zánět

Organismus na záněty reaguje nejčastěji čtyřmi základními příznaky – zarudnutím, otokem, ztepláním postiženého místa a bolestí. Výjimkou není ani bolest v krku. Příznaky se projevují s větší nebo menší intenzitou podle typu nemoci, která je vyvolává. V některých případech se však mohou objevit i další, ne tak časté symptomy, například krev v hlenu či slinách, bolest čelistních kloubů či bolesti uší, které mohou signalizovat přítomnost závažnějšího problému. Základem léčby je v lepším případě potlačení zánětu, čím ustupují i jeho příznaky.

Jak léčit bolesti v krku?

Menší potíže zvládnete i samoléčbou. Bolesti lze účinně zmírnit volně prodejnými přípravky ve formě pastilek, sprejů či roztoků, kterých je v lékárnách široká nabídka. Zvolený přípravek by měl působit protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní. Díky protizánětlivému účinku dochází ke zmenšení otoku v krku, a tím k usnadnění polykání. Analgetické působení přináší rychlou úlevu od bolesti. S výběrem vhodného přípravku vám v lékárně ochotně poradíme.

Dbejte však na to, aby vybrané přípravky obsahovaly účinné látky, které mají primárně antibakteriální, antispetické, případně anestetické účinky. Odstraňují tak původce zánětu krku, čímž eliminují průvodní znaky zánětu, případně okamžitě tlumí bolest.

Jsou to:

  • benzalkonium chlorid,
  • dichlorbenzenmethanol,
  • enzoxonin,
  • benzydamin,
  • hexetidin.

Pokud užíváme přípravky na bolest v krku, je velmi důležité uvědomit si, že se jedná o lék a ne o bonbon. Proto je velice důležité jejich správné užívání. To znamená dodržovat předepsaný způsob dávkování, užívat lék v pravidelných intervalech, nepřekračovat maximální dávkování, pastilky nechat pozvolna rozpustit v ústech, nejíst a nepít bezprostředně po užití přípravku.

Při léčbě organismus nepřetěžujte. Ideální je poctivě odpočívat, hodně pít čistou vodu či bylinné čaje a omezit alkohol a kouření.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud je bolest v krku doprovázena vysokými teplotami a velkými polykacími obtížemi, je vhodnější vyhledat praktického lékaře. Ten po prohlédnutí ústní dutiny a podle dalších příznaků (charakter bolesti, doba jejího trvání, okolnosti jejího vzniku a zhoršování, popř. stěru z krku a mandlí) zahájí léčbu. Pokud je odhalena bakteriální infekce, obvykle se léčí antibiotiky, u virové se snižuje teplota a používají se přípravky omezující bolest v krku.

Lékaře je také potřeba vyhledat vždy, pokud bolest v krku trvá déle než týden nebo je doprovázena závažnějšími či neobvyklými příznaky (ztížené dýchaní a polykání, bolest čelistních kloubů, krev ve slinách či bolest v uchu).

Návštěva lékaře je také vhodná, pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná i pro těhotné a kojící ženy.

143