Úvod
Magazín
Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

S radami, co je dobré zařadit do jídelníčku se sníženým obsahem energie za účelem snížení váhy, se každý z nás již určitě setkal. Ale jak utřídit rozporuplné informace z různých zdrojů do nějakého logického celku tak, abychom se vyvarovali dietních chyb hned od počátku? V minulém čísle časopisu jsme přinesli informace o významu bílkovin v našem jídelníčku a při redukční dietě, nyní se dozvíme něco více o základních principech redukční diety a ukážeme si, jak by měl takový redukční jídelníček s vysokým podílem bílkovin správně vypadat.

Redukční dieta není jen o  nízkém příjmu energie!

Snížený příjem je nezbytným předpokladem, aby se naše nadbytečné tukové zásoby zmenšovaly, avšak pokud není jídelníček dostatečně výživný, začne tělo postrádat živiny nezbytné pro látkovou výměnu a také zbytečně spotřebovávat bílkoviny ze svalové tkáně. Důvodem je to, že strava postrádá dostatek jejich stavebních jednotek – aminokyselin, které si naše tělo nedokáže vytvořit samo!

Míra omezení příjmu energie rozhoduje o  rychlosti váhového úbytku!

Bude-li náš jídelníček nízkoenergetický, budeme hubnout rychleji. Počáteční rychlý váhový úbytek je velmi motivující a mnoho lidí takto dokáže dosáhnout váhy, kterou si stanovili za cíl. Opojením z relativně snadného úspěchu však často podceníme druhou část redukční diety, která musí zabránit tomu, abychom se vrátili do starých, dobře vyjetých kolejí.

Za jo-jo efekt nemůže konkrétní dietní režim, který vedl ke snížení váhy

Za návrat váhy na samý začátek a za případná „prémiová“ kila navíc může vždy pouze ten, kdo jídelníček po zhubnutí špatně sestavil, nebo hříšník, který jej nedodržel. Energetický příjem je třeba zvyšovat velmi pozvolna a dbát na vhodný poměr základních živin – tuků, sacharidů a bílkovin. Pozvolnějším snižováním váhy si trvaleji osvojujeme nový jídelníček i nové stravovací návyky.

Většina lidí nedokáže být dlouhodobě disciplinovaná

S udržováním normální váhy má většina lidí problémy. Souvisí to se způsobem života i s velkou neinformovaností. Dostatečné informace k tomu, aby nám strava nezpůsobovala vážnější zdravotní komplikace, lze najít na stránkách Společnosti pro výživu. Výrobky redukčních diet Guareta a DietLine, které je mimo jiné možné rezervovat na www.mojelekarna.cz, pomáhají nejen dosáhnout normální váhy, ale také si ji udržet.

Komu je náš týdenní jídelníček určen?

Všem dospělým, kteří mají problém s nadváhou či obezitou a netrpí nesnášenlivostí mléčných, vaječných či sójových bílkovin. Pokud užíváte léčiva na snížení krevního tlaku či se léčíte s cukrovkou II. typu, můžete tento jídelníček používat pod kontrolou lékaře. Platí to i o dalších onemocněních souvisejících s látkovou výměnou. I po týdnu již může dojít ke zlepšení zdravotního stavu, který pak vyžaduje úpravu dávkování léčiv nebo i jejich vysazení, podle závažnosti onemocnění. Vzhledem k vyššímu obsahu bílkovin není jídelníček vhodný pro pacienty se sníženou funkcí ledvin. Nejste-li si jisti svým zdravotním stavem, poraďte se u svého praktického lékaře.

A co tělesná aktivita?

Doporučujeme delší procházky,
jízdu na kole po rovném terénu či běžné domácí práce. Tělesné aktivity by neměly zvyšovat aktuální nároky organismu na příjem energie a výživných látek.

505