Úvod
Magazín
Porod? S dobrou přípravou může být krásným zážitkem

Porod? S dobrou přípravou může být krásným zážitkem

Porod se může stát skutečně posilujícím zážitkem. samozřejmě pokud se na něj dobře připravíte. Jak na to?

1. Připravte si hlavu
Na začátek se snažte obklopovat pozitivními porodními příběhy. Zjistěte, že porod není drama ani žádná hrůza. Měl by naopak být (a také často je) hezkým zážitkem, na který ženy rády vzpomínají. Nejenom se stane zázrak – narodí se děťátko. Ale prožijí něco krásného, jemného a silného zároveň. Dobře to zvládnou a dají svému dítěti co nejlepší start do života.

Je dobré se setkávat s dalšími těhotnými ženami, které mají podobně pozitivní ladění. Můžete využívat meditace, relaxace, hudbu, vůně, tanec. Prostě vše, co vnímáte za nápomocné. Uvědomte si, jak je laskavé narození důležité – pro ženu a pro miminko, ale také pro partnera.

V těhotenství volte spíše jemná cvičení, při kterých se učíte vnímat střídání napětí a uvolnění, prodlužovat dech. Hlavně ať je vám při tom radostně a usmíváte se.

2. Dostaňte se do formy
Zní to nadsazeně, ale k porodu je skvělé být v dobré kondici. Nejdůležitější je mít tělo uvolněné a pružné. Není tedy vždy výhra mít tělo příliš zpevněné, hlavně ne v oblasti bříška a pánevního dna. Na tyto partie bude čas zase až po porodu. V těhotenství volte spíše jemná cvičení, při kterých se učíte vnímat střídání napětí a uvolnění, prodlužovat dech. Hlavně ať je vám při tom radostně a usmíváte se.

Důležitá je chůze s dobrým držením těla v různorodém terénu v neodpružených botách s uvědomováním si práce chodidla. Dobré je i těhotenské plavání ideálně spojené s relaxací ve vodě či gravid jóga. Pokud ji vede žena, která má i zkušenosti s porody (dula) a zná i porodnice v daném regionu, máte vyhráno! Ke každému cvičení také zařaďte cviky na všech čtyřech – různé kočičí hřbety nebo protahování.

Cvičení je také o sdílení s dalšími těhotnými a relaxaci. Třeba tanec ve skupině navozuje radostné pocity, uvolňuje tělo a endorfiny. Při spontánním tanci je tělo pružné a zvyšuje se v něm vnímání prožitků. Velmi přínosné jsou i těhotenské masáže. Nastávajícím maminkám pomáhají relaxovat a uvolnit se.

3. Domluvte se s miminkem
Vaše miminko vnímá už v bříšku. Vnímá vaše pocity, nálady a doteky. Můžete si s ním povídat, zpívat mu, číst mu pohádky, hladit ho přes bříško, představovat si ho v co nejideálnější pozici a pokud je jinak, tak to ve spolupráci s ním řešit a popřípadě přijmout jeho potřebu tak být. Usmívejte se na něj a říkejte mu o tom, jak se na něj těšíte. Klidně mu můžete svěřit i své případné strachy a poprosit ho o podporu. Jste spolu propojeni, můžete si vzájemně důvěřovat. U porodu je to váš parťák, čeká vás oba společná práce a pak společná radost.

4. Vylaďte se s partnerem
Váš muž byl u početí. Proč by pak neměl být u porodu? Vynechat ho z tohoto klíčového momentu nemusí být to nejlepší rozhodnutí. Je dobré si o tom v páru popovídat, popřípadě přizvat někoho, kdo k porodu doprovází, poslechnout si i zkušenosti svých přátel. Z mnoha názorů si pak vyberete svou cestu, která vám bude společně vyhovovat. Pokud se muž stane aktivním účastníkem těhotenství a pak i porodu, je dobré, aby znal prostředí porodnice, vnímal důležitost dobrého porodu pro svou ženu a pro své dítě, ale i pro sebe. Více k tomuto najdete v manuálu pro muže u porodu ZDE.

Je prima, když je muž vtažen do přípravy na rodičovství již během těhotenství. Velmi často se dnes muži stávají vědomými partnery a jsou své ženě a dítěti velkou podporou. Muž může hladit bříško, masírovat ženě záda, chodidla, chodit občas s ženou do poradny, společně navštívit dobrý předporodní kurz a prohlídky porodnic.

5. Zjistěte dostupné informace
Zkontaktujte se s porodní asistentkou či dulou ve svém regionu. Tyto odbornice pracují s těhotnými, doprovází do porodnic v okolí a mají navíc přehled o nabídkách a rozdílech péče. Nepodceňujte ani důležitost předporodního kurzu. Dobrý předporodní kurz je často velkým pomocníkem v přípravě na hezký porod jak pro ženu, tak i pro muže (v případě že se chystá jít k porodu). Pokud máte nějaké zdravotní problémy, je vhodné zjistit si možnosti řešení ve vašem konkrétním případě – zda tu nejideálnější péči nabízí blízká porodnice, nebo jestli bude lepší poohlédnout se jinde. Informace čerpejte ze všech dostupných zdrojů a snažte se nalézt to, co je pro vás v dané situaci nejlepší. Nenechte se bezhlavě strhnout žádnými proudy – ani medicínskými a ani alternativními.

6. Najděte pro sebe a miminko vhodné místo
V Česku zatím není velmi běžné volit si místo porodu z více možností, jako to mají ženy v zahraničí. Tam se běžně vybírá z porodu v domácím prostředí, v porodním domě či centru nebo v malé či velké porodnici / na klinice. U nás je tedy dobré navštívit více porodnic. Nebojte se přitom dojezdové vzdálenosti, hodinová vzdálenost do porodnice je zcela v pořádku. Pokud bydlíte v kraji, kde se dělají registrace, je zcela normální mít jich vícero. To proto, že vám žádná porodnice neslíbí, že nebude mít ve váš den „stop stav“ a nepošle vás jinam. Pokud se to opravdu stane, vy už budete znát i jinou porodnici a vyhnete se tak stresu. Vybírejte a navštěvujte porodnice společně s partnerem. Dejte na svůj pocit. Vnímejte, jak to tam na vás „dýchne“ a hlavně zda cítíte pocit bezpečí.

7. Vyberte si podpůrný tým u porodu
Ze zdravotníků je u porodu: PA, lékař (v takové míře, jak je zvykem v dané porodnici, což je velmi různé), dětská sestra, pediatr (dětský lékař). Všichni tito lidé pro vás ale budou s velkou pravděpodobností neznámí, uvidíte se poprvé a mohou se u vás i střídat. Třeba podle toho, jak jim bude končit směna. Mají na starosti více rodiček a i spoustu dalších povinností, takže u vás nebudou neustále. Můžete mít tedy s sebou „své lidi“. Partnera, kamarádku, dulu, soukromou PA nebo třeba i svého domluveného lékaře. Dobrý podpůrný tým je často velkou pomocí na cestě ke krásnému porodu.

8. Připravte se na miminko i na kojení
Rodíte pár hodin, ale rodiči už budete na celý život. Je tedy dobré se alespoň trochu připravit na tuto roli. Zajímejte se o současné informace o bondingu, jak pečovat o dítě a také nepodceňujte kojení. Pokud je to možné a nevyskytnou se nějaké mimořádné situace, jsou dobrý porod a bezproblémové kojení velkým darem, který svému dítěti dáte do života.

560