Úvod
Magazín
5 tipů pro správný režim budoucí maminky

5 tipů pro správný režim budoucí maminky

Mnoho žen se těší na své těhotenství také pro domněnku, že si konečně nemusí hlídat figuru a mohou jíst všechno, co si kdy odpíraly. Opak je však pravdou, o správné stravování se musí starat dvojnásob. Ne kvůli kilům navíc, ale kvůli zdraví děťátka.

JÍDLO

Všechno, co maminka sní, totiž putuje přímo k nenarozenému plodu. A určitě bychom nechtěli, aby jeho první stravou bylo víno, brambůrky nebo čokoládové sušenky. Jak by tedy měl ideální jídelníček zdravé maminky vypadat? Musí obsahovat dostatek živin, vitamínů a minerálů a zároveň být citlivý k zdravotnímu stavu těhotné. V první řadě zapomeňte na alkohol a cigarety. Dopřávejte si hlavně pořádné porce zeleniny a ovoce, čisté vody či bílého masa a ryb.

BYLINKY

Budoucí maminky mohou o sebe pečovat také správnými bylinkami. V každé lékárně dnes objevíte mnoho čajů pro těhotné, avšak pokud jste spíše zastánkyní čerstvých bylinek, s chutí do toho! Těmi pravými budou jistě hlavně byliny, které uklidní a zrelaxují tělo i mysl a také působí proti nadýmání. Třeba heřmánek, mateřídouška, meduňka či šanta. Na podporu tvorby mateřského mléka zase pijte odvary z fenyklu či anýzu. Do jídel se nebojte přidávat také koriandr nebo šalvěj. Raději se však vyhněte oreganu, rozmarýnu či majoránce, jelikož jejich nadměrné užívání může ovlivňovat svalovinu dělohy.

CVIČENÍ

Milujete pohyb a aktivní režim? V těhotenství se ho rozhodně nevzdávejte, právě naopak. Pro budoucí maminky je cvičení víc než vhodné. Zmírňuje zácpu, křeče v nohou či bolesti zad, prospívá zdravému spánku, uvolňuje stres a napomáhá přípravě na porod či udržení dobré kondice těla. Samozřejmě neznamená to, že můžete nadále vesele jezdit na koni, boxovat nebo hrát volejbal. V těhotenství je nejvhodnější věnovat se józe, pilatesu, plavání, cvičení na míči nebo navštěvovat kurzy cvičení přímo pro těhotné. Nezapomeňte při cvičení naslouchat svému tělu, udržujte se hydratovaná a dbejte na správné držení těla.

CESTOVÁNÍ

To, že je žena těhotná, není nemoc. Tudíž si ani s bříškem nemusíte nechat ujít letní dovolenou či výlety na zajímavá místa. Právě naopak. Užívejte si života naplno, za chvilku už se budete muset především starat o nového člena rodiny. Nejlepším časem pro cestování je obecně druhý trimestr, kdy výrazně ustupují nevolnosti či riziko samovolného potratu. Vyhýbejte se také cestování těsně před porodem. Během cesty v autě si naplánujte pravidelné zdravotní přestávky a neodpírejte si příjem dostatku tekutin. To je zřejmě největší chyba, které se budoucí maminky kvůli nevůli neustále po cestě navštěvovat toaletu dopouští. Cestování letadlem taky není v dnešní době problémem, vyvarujte se však příliš dlouhých letů a létání v pokročilém stadiu těhotenství. Nejpohodlnější se z tohoto pohledu jeví cestování vlakem, kde je dostatek místa, dostupnost toalet či možnost se projít nebo v poklidu odpočívat.

RELAX

Nejdůležitější ze všeho však je, aby byla nastávající maminka po celou dobu těhotenství v maximální pohodě. Rozmazlujte se, nenechte se zbytečně rozhodit a zkuste brát věci tak trochu s nadhledem. Že ještě nemáte všechno nachystáno do puntíku? Nebo se necítíte ve své kůži? Vaše tělo se mění a vy nevíte, co si s tím počít? Snažte se při každé vypjaté situaci zhluboka nadechnout, večer si dopřejte meditaci a buďte vděčná za své zdraví a za malý zázrak ve vašem bříšku. Váš pokoj bude miminko cítit a prožijete tak spolu nádherné první společné chvíle.

550