Úvod
Magazín
Plynatost

Plynatost

Nadýmání (plynatost) označuje tvorbu plynů ve střevě. Projevuje se bolestmi břicha, nafouknutím břicha, pocitem plnosti, častým říháním či škytáním. Jedná se o velmi častý problém dětí, dospělých i seniorů. Vznikající plyn se označuje jako flatus. Nadměrné množství tohoto plynu se nazývá nadměrnou plynatostí – meteorismem. Meteorismus se pak projevuje nadměrným únikem plynu do okolí – flatulence. Tyto pojmy – meteorismus a flatulence – spolu tedy úzce souvisí.

Příčiny nadměrné plynatosti

a)      Aerofagie – při rychlé konzumaci člověk spolyká nadměrný objem vzduchu

b)      Nadměrná fermentace bakteriální flórou – konzumací nevhodných potravin, které budou vyjmenovány dále

c)      Jinou příčinou – nedostatkem pohybu, změnou střevní mikroflóry, jiným onemocněním, medikací

Příčinu meteorismu by měl vždy vyšetřit lékař, ať dojde k vyloučení akutních stavů, které mohou pacienta ohrožovat na životě.

Nefarmakologická opatření aneb jak si můžu pomoci sám

Obecně je u pacientů trpících plynatostí doporučováno zvýšení lehké fyzické aktivity. Doporučuje se jízda na kole, chůze, plavání či formy skupinového cvičení alespoň 30 minut 5krát týdně.

Dietní opatření mohou mít na plynatost výrazný efekt. Obecně doporučujeme omezit příjem potravin s potenciálem ke zhoršování meteorismu (luštěniny, cibule, kapusta, zelí). Nemocní sami potraviny, které jejich symptomy zhoršují, z jídelníčku vyřazují.

Největší využití našla dieta s omezením cukrů, které mohou ve střevech lehce fermentovat. Dieta vedla ke zlepšení plynatosti u většiny nemocných. Vysoký obsah těchto lehce fermentovaných cukrů je typický pro některé obiloviny (pšenice, ječmen, žito), luštěniny, některou zeleninu (česnek, cibule, houby, květák), ovoce (jablka, hrušky, třešně, švestky, nektarinky, meloun), mléko a mléčné výrobky (měkké sýry, jogurty). Potraviny s nízkým obsahem těchto cukrů zahrnují některé druhy zeleniny (mrkev, okurky, brambory, rajčata, papriky, cukety, salát) a ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, hroznové víno, jahody, kiwi), vejce, drůbež, obiloviny (rýže a oves), tmavou čokoládu a dokonce i klasický bílý cukr.

V první fázi této speciální diety nahradíme potraviny bohaté na lehce fermentované cukry alternativami s jejich nízkým obsahem po dobu maximálně jednoho měsíce. V další fázi (po zlepšení četnosti meteorismu) do jídelníčku zpět jednotlivé vyřazené potraviny zavádíme. Důležité je jejich postupné navracení do diety s dostatečným ověřením jejich tolerance (po dobu několika dnů). Cílem je vytvoření individuální diety s vyřazením potravin s horší tolerancí, kterou lze dodržovat dlouhodobě.

Dále by si pacient měl dávat pozor na potraviny, které obsahují velké množství látek vyvolávajících nadýmání a meteorismus. Mezi takové potraviny patří potraviny obsahující umělá sladidla, žvýkačky nebo cukrovinky „bez cukru“ či perlivé nápoje. Pijte 1,5–2 litry vhodných tekutin denně. Vhodnými tekutinami se rozumí „obyčejná“ neperlivá voda, klidně z kohoutku, neslazené (bylinkové) čaje a vodou ředěné zeleninové šťávy.

Důležitou roli v dietních opatřeních u nemocných s dráždivým tračníkem může hrát také vláknina, pouze však její rozpustná forma. Zatímco rozpustná vláknina (psyllium, optifibre) zlepšuje symptomy onemocnění a lze ji doporučit v dávce až 25 g/den, nerozpustná vláknina tyto problémy významně zhoršuje, proto by nebylo vhodné doporučit její užití. Mechanismus účinku vlákniny je komplexní (zvětšení objemu stolice, změny produkce střevních plynů a změny mikrobiomu).

Důležitým terapeutickým opatřením může být také omezení či vysazení medikace, která může zhoršovat symptomy základního funkčního onemocnění (nesteroidní antiflogistika, laxativa, perorální antidiabetika, železo, širokospektrá antibiotika, antimykotika, statiny, opioidní analgetika či léky používané při odvykání kouření).

Konzultace s nutričním specialistou a sestavení individuálního jídelníčku (tzv. na míru) je vhodným doplňkem terapie, pokud si sami nejsme jisti vhodnou skladbou svého jídelníčku.

Farmakologická opatření

Při bolesti a křečích po konzultaci s lékařem používáme spasmolytika s přímým efektem na hladký sval: alverin, mebeverin, drotaverin. Studie prokazují výhodnost kombinace muskulotropního spasmolytika (alverinu) a deflatulencia (simetikonu) v jednom preparátu.

Samotná nevstřebatelná deflatulencia (simetikon, dimetikon) působí fyzikálně snižováním povrchového napětí bublin, zlepšují evakuaci střevních plynů při meteorismu.

Střevní adsorbencia (aktivní uhlí, diosmectit) – carbo activatus (aktivní uhlí) je specifický typ černého uhlí, který se historicky nesprávně označuje za uhlí živočišné, přestože se jedná o uhlí rostlinného charakteru. Diosmektit je přírodní jíl se strukturou hydratovaného křemičitanu hořečnato-hlinitého. Kromě adsorpčního účinku má i mukoprotektivní účinek na střevní stěnu. Je dokázáno, že redukuje i nadýmaní.

Probiotika jsou živé kultury, které jsou prospěšné pro náš organismus. Svým působením na střevní mikroflóru dokáží upravit její složení, a tím i snížit produkci plynů. Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) je jedním z nejpoužívanějších probiotických kmenů. Jsou dobře zdokumentovány různé zdravotní účinky, včetně prevence a léčby gastrointestinálních infekcí a průjmů a stimulace imunitních reakcí, které podporují očkování nebo dokonce zabraňují některým alergickým příznakům. Bohužel jsou výsledky studií na účinek probiotik často rozporuplné.

V případě cyklicky se opakujících potíží, které nereagují na jinou léčbu, může lékař zvážit antibiotikum rifaximin, které redukuje bakterie produkující zvýšené množství střevních plynů a řeší tedy i problém flatulence.

Vzhledem k vlivu psychologických faktorů v terapii nadýmání u pacientů s neutuchající bolestí se často používají na léčbu úzkostí a depresí i vhodně zvolená antidepresiva, případně antipsychotika (pouze na lékařský předpis).

Zdroje:

https://nemoci.vitalion.cz/nadymani/
https://zdravi.euro.cz/leky/jak-se-zbavit-nadymani/
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/nadymani-neboli-plynatost-ci-meteorismus-vse-co-chcete-vedet-o-diskretnim-problemu-354.html
https://www.rennie.cz/priciny-a-symptomy-plynatosti
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Drazdivy-tracnik.pdf
https://cs.medlicker.com/1201-plynatost-a-nadymani
https://www.solen.cz/artkey/lek-201804-0008_Nadymani_8211_jaka_leciva_jej_zpusobuji_a_jak_jej_lecit.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155824/

  

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

2744