Demence

Demence je syndrom, jehož projevem je úbytek kognitivních funkcí, zejména paměti a intelektových schopností. Jde o získané onemocnění, které má organický podklad, postihuje asi 5 % populace nad 65 let.

Stáhněte si informační leták pro seniory o problematice demence (PDF soubor, 110 kB).

Příznaky demence

Úbytek paměti (nejnápadněji se projevuje při učení nových věcí, postupně se hůře vybavují i vědomosti získané v minulosti, ubývají naučené dovednosti a návyky), myšlení je pomalé, nevýbavné, stereotypní. Nemocný není schopen plánovat, rozhodovat se, organizovat, logicky myslet. Nemocní nepoznávají jim známé věci, hůře rozumí mluvené i psané řeči, zhoršuje se kontrola emocí, objevují se výbuchy hněvu, tělesný neklid, ztráta iniciativy, převrátí se spánkový režim (člověk přes den pospává a v noci je vzhůru). Dochází až k projevům chování mimo běžné normy a očekávání. Dále ke ztrátě sebekontroly a poruchám orientace v prostředí. Typy demence jsou atroficko degenerativní (např. Alzheimerova choroba), ischemicko vaskulární, sekundární (při jiných nemocech).

Návštěva lékaře při projevech demence

Při zhoršování výše uvedených klinických projevů je nutné navštívit lékaře, je nutné stanovit typ demence, některé typy se dají ovlivnit. Je důležité vysvětlit prognózu a poučit nejbližší příbuzné o možnostech řešení situace nemocného i celé rodiny.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory o problematice Alzheimerovy nemoci (PDF soubor, 155 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • ůzkosti, deprese, schizofonní poruchaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Již rok bojuji s úzkostí a možná i depresí, mám pocit že se mi zúžilo celé tělo včetně nohou, potím se, mám bolesti na hrudi jako bych se celý zmenšil. Byl jsem na psychoterapii, na léčení v Havlíčkově Brodě a Dobřichovicích a vše začalo v Praze jako panická úzkostná panika. Často se mi zdají sny z minulosti kde jsem prožil šikanu, vydírání a posmívání a pocit méněcennosti že nic nejsem nic neznamenám. Jsem stále svobodný a žiji pouze s matkou v bytovce a je mi 40 let což mě také štve že jsem se nepostavil na vlastní nohy a nenašel si dívku, nemám ani auto a jsem nyní na nemocenské. Vždycky jsem chtěl být nejlepší a pracoval jsem na nejvyšší výkon aby mě všichni obdivovali a měl jsem se finančně lépe což se bohužel také nestalo takže cítím i naštvanost. Rozum mi funguje normálně, ale nemoc nemohu rozumem porazit i když zkouším všechny možné věci, jsem z toho nešťastný a smutný za to do čeho jsem se dostal.
    Poradíte mi co mám udělat a jaká terapie či prášky by mi pomohli.

    Reagovat09.11.2016 17:31 od gdpr
    • Re: ůzkosti, deprese, schizofonní porucha

      Dobrý den.

      Deprese a úzkosti jsou bohužel velmi časté problémy. V obou případech může být řešení svízelné a často je nutný dlouhodobý přístup, resp. kontrola nad nemocí, spíš než "stoprocentní" vyléčení. Nedá se tedy jednoduše napsat, co brát nebo kam zajít. Zcela jistě byste měl mít ošetřujícího psychiatra, kterému důvěřujete. Ten Vám může doporučit léčbu jak léky nebo různou psychoterapií, případně kombinací. K problému je však skutečně nutné přistupovat komplexně. Dotazy cestou internetu se Vaše potíže bohužel nevyřeší a na dálku Vám žádný lékař nemá jak pomoct. Na druhou stranu, Vaše problémy nejsou neobvyklé. Nebojte se proto hledat lékaře, který Vám bude vyhovovat a nabídne pomocnou ruku. Pokud nemáte představu o psychiatrech v okolí, začněte u svého praktického lékaře. I on může v mnoha ohledech pomoct a poradit. 

  • demence manželaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den.
    Mám problém. Manželovi je 69 let a poslední rok je často zmatený, neumí se dost dobře vyjádřit a celkově vidí třeba v televizi věci, které tam nejsou, slyší zvuky, které nejsou. Ve vodě mu plavou červi a rybičky, stále mu něco padá na hlavu, přitom se nic neděje. V noci neumí najít vypinač ani WC. Nechávám ho, ale dlouho to trvá, než se trochu zorientuje. Také vidí různé trpaslíky. V noci se mu zdá, že má stále někoho u postele a pak křičí a budí mě.Také už spadl z postele (několikrát). Jednou se náhle skácel na podlahu a na malý moment ztratil vědomí. Přitom se pomočil, ale hned se probral a nedovolil zavolat lékaře.
    Nikam ho nemůžeme dostat. Syn navštívil jeho obvodního lékaře, vše mu vypověděl a pak to řekl manželovi a od té doby k lékaři už nešel.
    Ráno mívá vysoký krevní tlak, puls normální. Odpoledne je tlak normální, někdy spíš nízký.
    Moc se s manželem nevyspím, protože stále bliká světly, neumí vypnout světlo a vypinače si plete. Také mu někdy musím pomoci najít WC.
    Děsí mě jeho představy, že místo mě vidí v posteli třeba velikého trpaslíka, na dveřích je kříž a chodí tam nějací smrťáci a všude je samý hmyz.
    Můžete mi prosím poradit, zda jde o demenci, nebo jak to mám udělat, abych ho dostala k lékaři.
    Děkuji Milena Lišková

    Reagovat12.10.2010 23:43 od gdpr
    • Re: demence manžela

      Dobrý deb,
      stav, který popisujete naznačuje pokročilé stádium demence či Alzheimerovy nemoci. Pobrobnější informace naleznete v informačním letáku pro seniory, na nějž naleznete odkaz pod článkem výše (https://www.mojelekarna.cz/userfiles/seniori/nemoci_ve_stari6_alzheimerova_nemoc.pdf). Pomoci Vám však může pouze odborník. Úzce spolupracujeme s Českou gerontologickou a geriatrickou společností a Českou alzheimerovskou společností, které se na tuto problematiku specializují. Telefonní číslo na Českou alzheimerovskou společnost naleznete přímo v letáku, na který Vás odkazuji. Také Vám určitě doporučuji prohlédnout si jejich internetové stránky (www.alzheimer.cz), kde naleznete jejich kontaktní místa ve všech krajích České republiky.
      Přeji Vám hodně sil a trpělivosti

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!