Úvod
Magazín
Křehkost seniorů

Křehkost seniorů

Co znamená a dá se jí předcházet? 
Věděli jste, že „křehkost“ je lékařský pojem? A že ohrožuje každého druhého pacienta ve vyšším věku? Připravili jsme pro vás souhrnné informace na toto téma s využitím rad Ing. Šárky Ozgové, poradkyně pro výživu, členky Společnosti pro výživu.

Každý z nás si přeje prožít aktivní stáří. I ve vyšším věku chceme žít nejen důstojně a kvalitně, ale hlavně si užít vše, co děláme. Nutným předpokladem aktivního stáří je ovšem přiměřený zdravotní stav.
 

Křehkost trápí více než polovinu seniorů 

Křehkost znamená vyšší náchylnost k nemocem a stresovým podnětům. Podle dostupných statistik komplikuje život více než polovině všech seniorů. Jedná se tedy o poměrně rozšířeným stav, který se s věkem objevuje stále častěji. S výrazem se však příliš často nesetkáváme. Často o něm nevědí ani sami starší lidé. Pod pojmem „křehký senior“ si nemusíme představit pouze staršího člověka náchylnějšího ke zraněním, jako jsou zlomeniny. Ty jsou ve stáří sice časté, ale mohou být i výsledkem např. procesu řídnutí kostí.
 

Jak se projevuje křehkost? 

Stav křehkosti je výsledkem omezení vitálních rezerv organismu člověka, který je pak mnohem zranitelnější.

Jedná se tedy ve zkratce o vyšší náchylnost vůči nemocem a stresovým podnětům, s nimiž se křehký senior potýká a vyrovnává mnohem déle než organismus zdravého člověka.

 

Mezi projevy křehkosti řadíme:

1. Nedostatek fyzické aktivity

2. Samovolný úbytek hmotnosti

3. Nadměrná únava

4. Pokles svalové síly

(např. při stisku ruky apod.)

5. Pomalá chůze

Pokud se projevují 1 nebo 2 příznaky, hovoříme o riziku křehkosti. Při projevech 3 až 5 znaků je již senior diagnostikován jako křehký. 

„Křehký senior se bude hůře vyrovnávat nejen s pooperačními komplikacemi nebo chřipkou, ale třeba i s banálním nachlazením. To vše bude mít vliv i na jeho soběstačnost. Křehkost lze do jisté míry zvrátit za pomoci dobré výživy nebo podávání nutričních drinků a vykonávání přiměřené fyzické aktivity,“ připomíná doc. Iva Holmerová, přední česká gerontoložka a ředitelka Gerontologického centra na Praze 8. Ještě důležitější je pak prevence tohoto stavu. „Měli bychom pamatovat na to, že starší lidé musí přijímat dostatečně výživnou stravu, a to i v případech, kdy se jim nechce jíst. V tom je důležitá právě klinická výživa. Nemocným bychom namísto bonboniéry nebo zákusků měli nosit třeba právě krabičku s výživou,“ dodává doc. Holmerová.
 

Jak poznat křehkého seniora? 

V řadě případů nelze křehkost rozeznat na první pohled. Obecně se můžeme řídit následujícími pěti příznaky. 

Pokud pozorujeme třeba někoho nám blízkého a odpověď je více jak třikrát ano, je vhodné poradit se s lékařem:

1. Je často unavený

2. Nemůže vyjít schody, byť jen jedno poschodí

3. Nemůže obejít ani blok domů

4. Trpí více než pěti nemocemi

5. Ztratil v posledních šesti měsících více než 5 % své hmotnosti

 

Důležité je ale uvědomit si, že v případě křehkosti nejde o neměnný a nezvratný stav, a proto – pokud rozeznáme příznaky – je třeba začít okamžitě pracovat na nápravě. Kromě fyzické aktivity bychom neměli podceňovat ani vliv správné výživy, která má obecně pozitivní vliv na aktivní stárnutí. Strava by měla být bohatá na bílkoviny a doplňovat hlavně vitamín D. Pokud senior není schopen získat dostatečné množství bílkovin a dalších potřebných živin z klasické stravy, lze ji doplnit například nutričními drinky, které jsou k dostání v lékárnách.

Křehkost