Úvod
Magazín
Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku?

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku?

Zdraví je zásadním ukazatelem kvality života. Pečovat o něj je proto důležité bez ohledu na to, kolik svíček na dortu letos sfouknete. Co dělat, abyste si udrželi vitalitu a měli stále energii a chuť do života? Vybrali jsme pro vás několik poznatků z různých oblastí, které vám v tom zaručeně pomohou.

Každý věk má svá specifika

Je potřeba mít na paměti, že každý věk má svá specifika. S přibývajícími léty se zpravidla objevují psychické i fyzické změny, které jsou ovlivněny jak vnitřními (dědičnost, přirozené procesy), tak i vnějšími faktory (životospráva, pohyb aj.).

Právě vnější faktory můžeme během života do velké míry ovlivnit. Platí, že čím dříve si osvojíte zdravý životní styl, tím pozitivnější dopad to bude mít na vaše celkové zdraví. Ani ve vyšším věku však rozhodně není pozdě začít žít zdravě.

Pohyb jako základ pevného zdraví

Nejdůležitějším pilířem dlouhého a šťastného života je rozhodně pravidelný pohyb. Samozřejmě je ideální věnovat se mu po celý život a udržovat si přiměřenou fyzickou aktivitu i v pozdějším věku.

Senioři musí při výběru vhodného sportu vždy vycházet ze svého zdravotního stavu a brát v potaz omezení v podobě různých onemocnění a poruch pohybového aparátu. Dalším pravidlem je nepřepínat se, poctivě odpočívat a vyhnout se nepřiměřené zátěži.

Pravidelné cvičení má u seniorů velmi pozitivní vliv v různých oblastech ─ pomáhá udržovat optimální váhu, podporuje výstavbu svalové hmoty, zrychluje metabolismus, přispívá ke správné funkci trávicí soustavy aj. Omezuje také neblahý vliv chronických onemocnění ─ pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol, podporuje srdeční funkce a také celkovou imunitu. Kromě toho díky produkci endorfinů udržuje dobrou náladu a také pozitivně působí na činnost mozku.

Jakým sportům je vhodné se věnovat?

 • Z venkovních aktivit je jednoznačně nejvhodnější chůze ─ na pomoc si můžete vzít trekingové hůlky a ozhodně nezapomínejte na kvalitní obuv.
 • Další vhodnou aktivitou je jízda na kole ─ nezatěžuje klouby a efektivně pomáhá posilovat spodní část těla a celý stabilizační systém.
 • Z aktivit, které můžete dělat z pohodlí domova, je vhodné zmínit jógu či posilování v pomalejším tempu.
 • V pozdějším věku se zaměřte na protahovací cviky, relaxační a dechová cvičení, zdravotně-rehabilitační cvičení aj.
 • Vhodným cvičením pro každý věk je také plavání ─ posílíte díky němu bez zátěže většinu důležitých svalových skupin.

Jídlo až na prvním místě

Pravidelnost, pestrost a přiměřenost jsou základními pilíři zdravé stravy v jakémkoliv věku. Zejména po 70. roku věku je potřeba na to pamatovat více než kdy jindy. Od tohoto věku totiž dochází k postupnému snižování chuti k jídlu, objevují se chronická onemocnění, problémy s chrupem a také snížená efektivita vstřebávání živin, které mohou vést až k podvýživě.

Na co se tedy v rámci této oblasti zaměřit?

 • Jezte několikrát denně pestrou stravu rozdělenou do 4─5 jídel za den.
 • Neodbývejte se ─ káva a houska opravdu není ideální základ jídelníčku.
 • Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny (ideálně 500 g denně).
 • Zařaďte potraviny bohaté na bílkoviny (mléčné výrobky, maso, ryby).
 • Omezte příjem jednoduchých cukrů (cukrovinky, sladké pečivo, slazené nápoje, kompoty aj.).
 • Pozor na skryté tuky (tučná masa, slané pochutiny, pomazánky aj.).
 • Dávejte přednost rostlinným tukům (oleje, ořechy, semínka) před živočišnými (tučná masa, sádlo, živočišná másla).
 • Místo soli vyzkoušejte různé druhy bylinek, nebojte se experimentovat.
 • Nezapomínejte na pitný režim ─ minimálně 1,5 litru denně (voda, bylinkové čaje, ředěné ovocné šťávy).
 • Omezte konzumaci alkoholu na minimum.

Častým argumentem starších lidí bývá, že zdravá strava je finančně nákladná. Tak to ale rozhodně být nemusí. Stačí se zaměřit na akční, a tedy cenově výhodné produkty, nenakupovat zeleninu, ovoce a maso v bio kvalitě a dávat přednost spíše sezónním potravinám.

Psychické zdraví a pohoda

Kromě fyzické schránky je potřeba se starat také o tu duševní a mentální. Velmi prospěšný je v této oblasti rovněž již zmíněný pravidelný pohyb. Jaké další aktivity by rozhodně neměly chybět ve vašem itineráři pro posílení paměti a předcházení vzniku onemocnění jako je například Alzheimerova choroba?

●     Zaměřte se na mentální trénink ─ vhodné je luštění křížovek, sudoku, hlavolamů, hraní vědomostních a deskových her.

●     Vzdělávejte se ─ sledujte světové dění a politiku, čtěte knihy a naučné časopisy, naučte se pracovat s počítačem nebo chytrým telefonem.

●     Udržujte společenské kontakty ─ nezapomínejte na setkávání s rodinou a přáteli, snažte se o udržování dobrých vztahů.

●     Dopřejte si kulturu ─ dokud to zdraví dovolí, choďte do divadla, na koncerty a výstavy.

●     Věnujte se koníčkům ─ najděte si čas na pletení, výrobu šperků nebo cokoliv, co vás dělá šťastnými a na co jste třeba v produktivním věku neměli čas.

Život v pozdějším věku může být plnohodnotný a rozhodně má co nabídnout. Doufáme, že vám náš článek poslouží jako inspirace, jak prožít podzim života plný slunce, barev a zážitků.

Pro poradenský portál Neztratit se ve stáří, jenž provozuje SUE RYDER připravila Veronika Telehuz.

945