Úvod
Magazín
Proč je důležité chodit s dětmi ven i na podzim?

Proč je důležité chodit s dětmi ven i na podzim?

S postupujícím podzimem a stále chladnějšími dny je pro maminky s malými dětmi čím dál obtížnější vyrážet ven. Zatímco v létě zabere příprava na vycházku pár minut, v listopadu nebo prosinci je obléct sebe a dítě mnohem náročnější. Přesto stojí za to tuto námahu podstoupit. Vyrazit ven každý den totiž přináší celou řadu důležitých výhod pro zdraví a vývoj dítěte i pro fyzické a duševní zdraví samotné maminky. 

Podívejme se na jednotlivé aspekty pobytu venku blíže. První velkou předností pro vás bude to, že vám denní procházky venku poskytnou jasně danou strukturu dne. To bude pro vás i vaše dítě uklidňující a projeví se lepším usínáním dítěte po obědě i večer. Další velkou předností pobytu venku je, že venkovní prostředí nabídne vašemu dítěti mnoho příležitostí k objevování, zkoumání a učení. Děti rády pozorují přírodu, ptáky, rostliny. Přirozeně tím rozvíjejí své dovednosti pozorování a učení. Dochází také k přirozenému rozvoji jejich smyslového vnímání. Dítě je venku vystaveno různým zvukům, vůním i materiálům, což podporuje rozvoj jeho smyslů a stimuluje jeho zvídavost.  

Pokud venkovní aktivity zahrnují třeba pobyt na pískovišti nebo dětském hřišti, vaše dítě bude automaticky rozvíjet také své sociální interakce. Setkání s jinými dětmi a rodiči je důležité nejen pro vaše dítě, ale i pro vás samotnou. I pro vás je čas strávený venku důležitý. Pobyt v přírodě vám pomůže snižovat stres, který péče o dítě přináší, uvolňovat endorfiny a bude prospěšný pro vaše psychické zdraví a pohodu. Zároveň vám i vašemu dítěti denní expozice slunečnímu světlu pomůže získat vitamín D, což je důležité pro zdravý růst kostí a imunitní systém vás obou.

 

Jak zabavit děti na podzim? 

Na první pohled by se mohlo zdát, že podzim skýtá daleko méně možností k aktivnímu prožití dne. I během podzimu a zimy však lze zažít spoustu zábavy a společný kvalitní čas strávený bez rušivých prvků jako jsou televize nebo počítače posílí váš vztah se svým dítětem a vzájemný pocit sounáležitosti.

Třeba procházka v přírodě nabízí neuvěřitelné scenérie. Podzimní listí na zemi a stromy zabarvené do různých odstínů vám poskytnou nádherné pozadí pro společné fotografie a nezapomenutelné okamžiky.

Listí dětem na podzim často nahrazuje sníh. Nechte své děti skákat do hromady, házet listím a vytvářet v něm listové anděly. Určitě se jim to bude líbit.

Podzim může být také skvělým časem k učení se o přírodě. Procházky v lese mohou vést k pozorování zvířat a ptáků, a vaše děti se mohou dozvědět více o tom, jak příroda přežívá v chladných měsících.

Pokud je už vaše dítě větší, je podzim vhodný pro jízdu na kole nebo na kolečkových bruslích. Projížďky po cyklostezkách vám pomohou objevit podzimní krásy města nebo venkova.

Po návratu z venkovní procházky můžete zapojit své děti do přípravy podzimních dobrot. Pečte jablkové štrůdly, vytvářejte sladké dýňové dezerty nebo vařte horkou čokoládu, kterou si můžete vychutnat po návratu z procházky.

Podzimní i zimní měsíce jsou pak díky delším večerům ideálním časem ke čtení knih a k deskovým stolním hrám, které si vaše děti zamilují.

s detmi ven i na podzim