Úvod
Magazín
Duševní zdraví jako základ spokojeného života

Duševní zdraví jako základ spokojeného života

Duševní zdraví se týká každého z nás – měli bychom ho rozvíjet a stavět jej na pevných základech. Bohužel, vlivem životních událostí o něj můžeme také přijít. Bylo by povrchní si myslet, že duševní zdraví se týká pouze absence různých poruch a nemocí. Není tomu tak. Duševní zdraví je celkovým odrazem našeho života, pohody a smysluplným naplněním všech životních potřeb.

Tak důležité, a přitom častokrát tolik opomíjené. Na rozdíl od fyzických zranění nejsou rány na duši viditelné, proto je odhalení psychických potíží náročnější.

Až v posledních letech si můžeme všimnout, jak velká pozornost se tomuto tématu věnuje. Vzhledem k tomu, že pocity naší duše a to, co se v nás odehrává, vnímáme jenom my sami, je v oblasti duševního zdraví prevence opravdu na prvním místě. Častokrát může včasná pomoc odvrátit tragédii.

Naši duševní pohodu si musíme hýčkat, pracovat s ní a především mluvit o svých trápeních. Jakákoliv emoční nepohoda u nás může vzniknout až v průběhu života, a to různými situacemi, které nás rozrušují nebo navozují permanentní stres.

A zejména stres a prožitá traumata mohou být spouštěčem duševních poruch a nemocí.

Jak tedy s naší křehkou duší pracovat a hýčkat si pohodu, a to i přes to, že se někdy až tak úplně v pohodě necítíme?

Pro začátek je třeba si říct, že je naprosto v pořádku a normální cítit smutek. Všichni si ve svém životě procházíme emočními změnami, výkyvy a také občasným stresem. Problém ale nastává, pokud tyto pocity zažíváme dlouhodobě, bez vidiny jakéhokoli zlepšení. Pak je třeba vyhledat okamžitou pomoc!

Především v období podzimu a zimy, kdy je v naší zeměpisné oblasti o mnoho méně slunečního záření než v létě, mohou být projevy smutku a depresí častější. Proto bychom vám chtěli dát pár tipů, kterými se můžete hýčkat a dělat si radost.

 1. Procházka – možná to zní banálně, ale čerstvý vzduch opravdu dělá zázraky. Zkuste si v pohybu najít pravidelnost, možná objevíte nové trasy nebo i druhy pohybu, kterým jste se do teď vyhýbali. Na čerstvém vzduchu ale nasbíráte mnohem víc energie, než kdybyste seděli u televize.
   
 2. Omezte špatné zprávy – a čas strávený u obrazovky celkově. Nejen, že internet nám ubírá mnoho času, který bychom mohli jinak strávit mnohem aktivněji. Z jeho koutů na nás ale bohužel vyskakují veškeré pohromy světa. Neměli bychom před smutkem zavírat oči, ale je důležité si uvědomit, že na světě se děje i mnoho dobrého.
   
 3. Dostatek spánku – naprostý základ, bez kterého se neobejdete. Zkuste večerní lampičku zhasnout o hodinu dříve a telefon nechat v jiné místnosti. Uvidíte, že po čase se z toho stane zvyk a vaše odpočinuté tělo i mysl vám poděkují. 
   
 4. Ujasněte si své myšlenky – založte si deník, do kterého si budete vpisovat, jak se cítíte a co vaše pocity vyvolalo. Zpětně si pak můžete přečíst a lépe zanalyzovat, na co nebo na koho si máte dávat pozor.
   
 5. Buďte součástí skupiny – všichni chceme někam patřit a pokud vykonáváte své zaměstnání z domova nebo nemáte kolem sebe denně někoho, s kým byste čas trávit chtěli, je třeba s tím něco udělat. Zkuste chodit na lekce cvičení, ručních prací, cizího jazyka nebo se naučte hrát na hudební nástroj – všechny tyto nové znalosti vás posunou kupředu. 
   
 6. Ukliďte si – pořádek ve vlastní domácnosti vám pomůže udělat si pořádek i v životě. Když se domů těšíte a máte tam čisto a útulno, bude se vám žít šťastněji.
   
 7. Dobře jezte a pijte – nic nepotěší našeho ducha tak, jako dobrá strava a dostatek tekutin. Udělejte si radost oblíbeným jídlem a pitím a opravdu si ho užijte – může se z toho stát vaše nová tradice. 
   

Tipů, jak vést šťastnější a plnohodnotný život, je mnoho, ale nejdůležitějším pojítkem toho všeho je nebýt sám. Není jednoduché navazovat nové vztahy, ať už přátelské, nebo i partnerské. Pokud ale budete postupovat po malých krůčcích, určitě si cestu ke správným lidem najdete.

V neposlední řadě: buďte na sebe hodní a dělejte věci, které vám dělají radost. Jakmile naplníte svou duši hezkými zážitky, dobrým jídlem a kvalitní společností, pro špatné myšlenky již nebude místo.

6264