Úvod
Magazín
Rozhovor s doktorem Krajíčkem

Rozhovor s doktorem Krajíčkem

PharmDr. Milan Krajíček patří k předním českým farmaceutickým výzkumníkům, technologům a nadšeným propagátorům vědy. Nové produkty vyvíjí ve společnosti K2Pharm se sídlem v Opavě, která je zářným příkladem českého farmaceutického umu, který se dovede prosadit i v zahraničí, např. v Německu, Beneluxu či ve Spojeném království. Pro Moji lékárnu Dr. Krajíček mj. vyvinul produkt Aescin Moje lékárna s pozvolným uvolňováním.

Pane doktore, Aescin, čteno escin, je známá přírodní látka, která se získává z kaštanu koňského. Můžete přiblížit její účinky?

Naši předkové si již před mnoha staletími ověřili, že látky obsažené v plodech kaštanu koňského mají pozoruhodné účinky. Nejprve je pozorovali u zvířat. Herbář Pietra Andrea Mattioliho z 16. století uvádí podávání krájených kaštanů osmanským koním. Mimo odčervení a snadného „odfrknutí“ zdůrazňuje „lehčí nohy“, což byla hlavně v boji vítaná vlastnost. Mnoho záznamů pak v novověku uvádí výrobu odvarů a tinktur, jež pomáhaly při křečových žilách, hemoroidech, otocích a také u chronické žilní nedostatečnosti projevující se „těžkýma nohama“. Masti a obklady pak sloužily k úlevě od bolesti kloubů, namožených svalů a při revmatismu. Dnes víme, že výtažek z kaštanu, aescin, je vlastně směs látek, z nichž nejvýznamnější jsou alfa- a beta-aescin, které mají dostatečně zdokumentované farmakologické účinky. Uváděný primární efekt zahrnuje snížení bolesti v lýtkách, zmenšení otoků a omezení mravenčení, předcházení vzniku křečových žil. Velmi úspěšně se používá v kardiovaskulárních indikacích, jako je prevence infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. V případě užití v léčebných postupech zrychluje průběh léčby po infarktu myokardu a rovněž rekonvalescenci po cévní mozkové příhodě. Sekundární efekt zahrnuje úlevu při hemoroidech a reflexní podporu vykašlávání při nachlazení a chřipce (resp. většině respiračních infekcí) a přináší úlevu při svědění. 

Aescin také urychluje vstřebávání krevních sraženin, modřin a podlitin. Proto se také hojně využívá po úrazech a operacích. U mužů pomáhá s průtokem moči při zvětšené prostatě, ženy ocení jeho tonický účinek na pleť (vypíná pleť) a rychlé odstranění otoků okolo očí.

V Aescinu Moje lékárna je 20 mg alfa-aescinu v jedné tabletě. Tableta má prodloužený účinek. Proč vlastně?

Zejména ze dvou důvodů. Pokud by se tableta rozpadla v žaludku ihned po podání, mohly by se vyskytnout nežádoucí účinky, jako je nevolnost a pocit plnosti žaludku. Proto je výhodný buď acidorezistentní potah tablety, jako je tomu u některých léčiv na bázi aescinu, nebo pozvolné uvolňování. Druhým důvodem je delší a rovnoměrnější příznivé působení účinné látky a zároveň zmírnění rizika nežádoucích účinků (zcela výjimečně pokles tlaku, nával horka či zrychlení srdeční frekvence). Pozvolné uvolnění tedy znamená vyšší bezpečnost.

Jak by se měl aescin užívat?

I když se běžně i v případě léčiv na bázi aescinu doporučuje užívat tablety 2-3x denně po jídle, za mnohem výhodnější považuji užití večer, a to i celou denní dávku. Je tomu tak proto, že právě během noci probíhají intenzivně regenerační a reparační procesy v cévách. Přes den na ně organismus nemá tolik času, proto je během dne působení aescinu o trochu méně efektivní.

Co všechno vyrábí společnost K2Pharm?

Kromě injekcí a infuzí téměř všechny lékové formy. Mým miláčkem jsou minitablety.

Pane doktore, co nyní nejvíce zkoumáte v K2Pharm?

Nyní finišuji dva projekty. První se zabývá omezením vstřebávání tuků a sacharidů za pomoci extraktů z ptačího zobu a rozmarýnu a druhý projekt se zabývá antimikrobiálními neantibiotiky – tedy látkami, které mají velmi silné účinky, jak na patogenní bakterie, tak i viry, přitom ale nepatří mezi klasická antibiotika. Projekt jsme pojali zeširoka, protože jsme chtěli přírodní látky srovnávat nejen s antibiotiky, jako jsou peniciliny nebo cefalosporiny. Začali jsme literární rešerší a mne hodně překvapilo, že léčiva s obsahem statinů, nesteroidní antirevmatika a celá plejáda léčiv na deprese působí v těle člověka tak, jako by se jednalo o antibiotika. Mám mírně zvýšený tlak krve, a tak užívám na večer tabletu Olmesartanu medoxomilu. Ze zvědavosti jsem ji nechal také ověřit. Účinná látka usmrtila všechny testované bakterie i viry. Takže občas, aniž to tušíme, užíváme syntetická léčiva, která ovlivňují naše přátelské bakterie v trávicím traktu více, než bychom si přáli.

7689