Úvod
Magazín
Vybrané dětské nemoci

Vybrané dětské nemoci

1) Spalničky

Jedná se o virové onemocnění způsobené RNA virem rodu Morbillivirus. Přenos infekce probíhá kapénkovou cestou a inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 19 dny. Mezi prvotní projevy onemocnění se řadí ucpaný nos, rýma, horečka a kašel, v dutině ústní se objevují tzv. Koplikovy skvrny. Jedná se o bílou vyrážku se sytě rudým okrajem. Po několika dnech se vysévá typická sytě rudá vyrážka, která pokrývá celé tělo. Jedinec bývá infekční i 5 dní po objevení vyrážky. Následně vyrážka vybledne a nemocná kůže se oloupe.

Nemoc se léčí se pouze symptomaticky. Jedinec by měl dodržovat klid na lůžku, pít dostatek tekutin, případně užívat antipyretika na snížení horečky (Panadol, Paralen, Paramegal). V případě, že je tělo navíc napadeno bakterií a nasedá tzv. bakteriální superinfekce, je nutné nasadit vhodná antibiotika.

Povinné očkování MMR (zarděnky, spalničky, příušnice) vakcínou je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a sestává se ze dvou dávek. První je podána mezi 13. a 18. měsícem věku dítěte, druhá se poté aplikuje mezi 5. a 6. rokem. Opakovaně se očkují zdravotníci a nezdravotničtí pracovníci, kteří pracují na infekčních a rizikových pracovištích. Očkovaní jedinci a občané, kteří si spalničkami prošli, získávají doživotní imunitu.

Zatímco v Severní Americe se podařilo spalničky eradikovat, v Evropě je toto onemocnění na vzestupu, v ČR dochází k opačnému trendu. Zatímco v roce 2019 onemocnělo spalničkami 591 osob, v roce následujícím to byly pouze 4 osoby.

2) Spála

Spála je onemocnění bakteriální způsobené původcem Streptococcus pyogenes. Přenašečem nákazy je člověk, který o své bakterii často ani neví. Přenos se děje kapénkovou cestou či cestou trávicího ústrojí. Inkubační doba je poměrně krátká a koliduje mezi 1 a 5 dny. Dítě se nejprve cítí schváceno, bolí ho hlava, zuby či břicho. Následně se k příznakům přidává horečka, zimnice a třesavka. Jedinec není schopen polykat, mandle jsou tvrdé na pohmat a při bližším zkoumání se objevují čepy na mandlích. Jazyk mění barvu z bílé na růžovou a poté se začne povlékat. Po těchto příznacích podobných angíně se na celém těle objevuje vyrážka různé barvy a struktury, která přibližně po 5 dnech ustupuje a olupuje se.

Lékař dítě vyšetří odebráním vzorku z krční mandle a případně rozborem krve, přičemž zvýšená hladina C-reaktivního proteinu může s dalšími příznaky symbolizovat bakteriální nákazu. Dále se zjišťují hodnoty jiných krevních parametrů jako sediment či hodnota lymfocytů. V případě rozvoji komplikací se zjišťuje i tzv. ASLO (hodnota anti-streptolyzinu), který ukazuje na prodělanou infekci streptokokem, hladina se však zvyšuje přibližně až po 3 týdnech, proto je použití při akutním vzplanutí bezpředmětné.

Lékem první volby jsou penicilinová antibiotika (penicillin V, amoxicilin, co-amoxicilin), v případě alergie makrolidy (klarithromycin, azitromycin) anebo cefalosporiny (cefadroxil, cefuroxim-axetil). Sami si můžeme pomoci klidem na lůžku, dostatečným příjmem tekutin a zdravé stravy. Na horečku opět zvolíme antipyretika (paracetamol), případně nesteroidní antiflogistika (ibuprofen).

Komplikace spály se mohou objevit již v průběhu onemocnění. Mezi časné komplikace se řadí zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin nosních, myokarditida (zánět srdečního svalu) anebo bolesti kloubů. Pozdní komplikací je zánět ledvin anebo revmatická horečka.

Podle hlášení infekčních chorob onemocnělo v roce 2020 spálou 765 osob.

1) Zarděnky

Podobně jako u spalniček se jedná o RNA virus, který však pochází z rodu Rubivirus a přenáší se kapénkami anebo přes placentu z matky na plod. Inkubační doba je mezi 12 a 23 dny. Počátek nemoci se projevuje nevolností, zvracením a zduřením krčních uzlin. Typické jsou teploty vysoké až 40 °C, s nimi spojené bolesti hlavy, svalů a kloubů. Vyrážka se nejprve se objevuje na obličeji, krku a poté se šíří na celé tělo, následně se sloupe.

Asi u 20–25 % pacientů se se zarděnkami objevuje tzv. Forchheimerovo znamení, což jsou drobné krevní výronky na měkkém patře. Jsou patrné v prvních dnech nemoci a jsou typickým rozpoznávacím znamením společně s ostatními symptomy.

Očkování proti tomuto onemocnění bylo zevrubně popsáno v odstavci věnujícímu se první dětské nemoci. Onemocnění se léči pouze symptomaticky, antihistaminiky proti svědění, antipyretiky proti horečce a režimovými opatřeními podobnými pro první a druhou nemoc.

Hlavně u starších nemocných se můžou objevit komplikace v podobě bolestí kloubů, zánětech kloubů a mozku anebo v podobě myokarditidy.

V ČR je toto onemocnění poměrně vzácné, podle hlášení infekčních chorob byli poslední dva nemocní zaznamenáni v roce 2018.

4) Plané neštovice

Původcem planých neštovic je virus Varicella zoster (HHV-3). Virus se šíří během přímého kontaktu, a to především vzdušnou cestou (kapénkami).

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé. U pacienta, který je v dětství neprodělal, hrozí vypuknutí choroby s vážnějším průběhem v dospělosti (vhodné je v tomto případě očkování). Nakazit se však může i od člověka, který se potýká s pásovým oparem, což je onemocnění způsobené stejným virem.

Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka po celém těle. Doprovodnými symptomy jsou kašel, horečka, bolest hlavy nebo rýma (zpočátku se tedy můžeme mylně domnívat, že se jedná o chřipku).

Vyrážka má nejdříve podobu malých červených skvrnek. Ty se poté přemění na puchýřky, ve kterých je přítomna čirá tekutina. Následně dochází k zaschnutí puchýřku a odloučení strupu. Tekutina obsahuje virionové částice, a proto se plané neštovice mohou přenášet i dotykem postiženého jedince (při prasknutí pupínku).

Jedná se o virové onemocnění, jak bylo dříve napsáno, a tak je vhodné ho léčit pouze symptomaticky. Puchýřky se ošetřují gelem nebo roztokem, nejlépe i se znecitlivující složkou.

Proti svědění a škrábání se používají léky na alergii – antihistaminika. Zvýšenou teplotu je možné tlumit běžně užívanými antipyretiky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol). Pacienti, kteří plané neštovice prodělali, mají výhodu celoživotní imunity. Při dalším setkání imunitního systému s virem s ním dokáže sám bojovat. Pouze v případě oslabeného organismu v pozdějším věku se nákaza může projevit jako pásový opar.

 

 

PharmDr. Ondřej Žák

Lékárna SANO Rychvald

5871