Úvod
Magazín
Ptali jsme se v lékárně ...

Ptali jsme se v lékárně ...

Praha, jedno z nejkrásnějších měst na světě, je největším městem v naší zemi. Žije zde 1,3 miliónu obyvatel. Podle statistik je Praha i městem, kde se obyvatelé dožívají nejvyššího věku v rámci celé ČR.

Na první pohled je to poněkud zvláštní – vždyť kvalita ovzduší ve velkoměstě nebude asi nic moc a také ten stres a shon kolem dokola… Nicméně v tomto případě zřejmě převažují jiné důležité parametry, jako je vzdělanost, životní styl nebo dostupnost a kvalita zdravotní péče. Praha má řadu známých čtvrtí a sídlišť. Mezi nimi najdeme i Prahu 8 – Kobylisy, kde žije kolem 30 tisíc lidí. Jeho východní část je tvořena panelovým sídlištěm, západní část rodinnými domy. O zdraví tamních obyvatel je postaráno na Poliklinice Čumpelíkova, kde najdeme i Moji lékárnu, kterou vede paní Mgr. Hana Kholová. Položili jsme jí několik otázek.

Paní magistro, představíte nám Vaši lékárnu?

Ano, velmi ráda. Lékárna se nachází v objektu Polikliniky Čumpelíkova. Pacientům nabízíme široké spektrum léků i volně prodejného sortimentu, vycházíme především z preskripčních zvyklostí místních lékařů. Poliklinika je spíše z těch menších, avšak ordinují zde lékaři téměř všech oborů včetně dětských lékařů a stomatologů. Mimo jiné v budově najdete i pizzerii, a když je vám při čekání u lékaře dlouhá chvíle, můžete si ve foyer koupit třeba kabelku. V lékárně máme spíše komorní atmosféru, jelikož máme mezi zákazníky velké zastoupení seniorů. A ti jsou rádi, že na ně nespěcháme. Jsou zvyklí vstupovat jednotlivě, žádné nervózní fronty u nás nenajdete. Pacientům na požádání rádi změříme i tlak, čehož s oblibou využívají.

Někdy se stává, že lékař předepíše určitý lék a v lékárně pak pacient dostane lék s jiným názvem, byť se stejnou účinnou látkou. Jak tuto záměnu vnímají vaši zákazníci a jak vy?

Snažím se, aby pacient dostal lék, který předepíše lékař a na který je dlouhodobě zvyklý. Moje zkušenost je taková, že většina starších pacientů léky nerada mění a změny mohou vést k lékovým chybám. Na druhou stranu téměř denně řeším situace, kdy daný lék není v distribuci a je potřeba ho nahradit jiným se stejnou účinnou látkou. Tady vidím velký prostor pro nás, lékárníky, jako odborníky na léky. Znalost generické substituce usnadňuje práci nejen nám, ale i lékařům, vše lze rychle zkonzultovat. K dispozici máme i lékový záznam, díky kterému se dá v historii dohledat, jaké léky byly pacientovi vydány v minulosti. V neposlední řadě je důležité každou záměnu komunikovat s pacientem tak, aby vše pochopil. A pak zde máme skupinu klientů, kterým záměna či náhrada léku nevadí a naopak ji aktivně vyhledávají.

Je v něčem Vaše lékárna zvláštní, výjimečná?

Máme rozsáhlou laboratoř, kde jsme schopni vyrábět léky vyžadující individuální přípravu na základě poptávky od lékařů. Laboratoř má na starosti Mgr. Tarabíková, která se stará o její bezchybný chod. Někteří kožní a též ORL lékaři nedají dopustit na účinky tradičních receptur. Vydáváme kloktadla s obsahem tinktur, se kterými jsem se jinde nesetkala. Většinu přípravků jsme schopni připravit téměř ihned, maximálně do druhého dne – 
a to vědí naši zákazníci i lékaři v širokém okolí, kteří našich služeb využívají. Výroba léků na zakázku dnes již zdaleka není běžnou záležitostí a jsem ráda, že tuto tradiční součást lékárenské práce můžeme stále nabízet.

A co volně prodejný sortiment ve Vaší lékárně?

Při výdeji samozřejmě převažují léky, ale umíme si dobře poradit i s neduhy, se kterými se k lékaři nejde, nebo se nezmiňují. Nabízíme standardní sortiment volně prodejných léků a doplňků stravy srovnatelný s jinými lékárnami, jsme dobře zásobeni inkontinenčními pomůckami. Jak jsem již zmínila, v naší klientele převažují starší lidé, proto je dobré klást důraz i na prevenci. Na druhou stranu nás hojně navštěvují maminky s dětmi, zřejmě i díky pediatrické ambulanci. Pro tyto dvě skupiny proto vedeme co nejširší sortiment a jsme připraveni poradit s výběrem.

Jaké jsou Vaše oblíbené doplňky stravy?

Nemoci srdce a cév jsou stále nejčastější příčinou úmrtí u nás. V tomto směru oceňuji nové složení produktu Venocor s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, vitamínem D3 a K2 k ochraně srdce, cév a podpoře imunity. Starší lidé také často špatně spí, proto ráda doporučuji nenávykový přípravek Melatonin plus, který obsahuje účinný spánkový hormon v kombinaci s bylinkami. Narušení střevní mikroflóry může potrápit jak mladší, tak starší, a zde se nám osvědčilo prvotřídní probiotikum Lactofit s širokým spektrem probiotických kmenů a vysokým obsahem živých bakterií.

Poslední dobou se hodně hovoří o agresivitě některých lidí vůči zdravotníkům. Setkali jste se ve Vaší lékárně s něčím takovým?

Musím zaklepat na dřevo – s agresivitou jsme se v naší lékárně dosud nesetkali. Myslím si, že v řadě případů se dá případnému agresivnímu jednání i předejít – ochotou, vstřícností, proaktivním přístupem, empatií – tedy maximálním pochopením situace a zdravotního stavu pacienta. Důležité je neztrácet nadhled a zůstat zdravotním profesionálem v každé situaci.

3061