Úvod
Magazín
Infekce močových cest - častý letní „příběh“

Infekce močových cest - častý letní „příběh“

Dlouhé koupání ve studené vodě, cestování, změna hygienických podmínek, nedodržování pitného režimu zejména během horkých dní, ale i zvýšená sexuální aktivita – to jsou hlavní faktory, které během letních měsíců zvyšují pravděpodobnost infekce močových cest. Příčinou takových infekcí bývají většinou bakterie, jež se dostanou do močové trubice zvenčí. Na její sliznici se začnou množit a postupovat výše až do močového měchýře, kde způsobí jeho zánět. Velké nebezpečí ohrožující zdraví i život nastává tehdy, když bakterie putují z močového měchýře ještě dál, přes močovody až do ledvin. Zánět ledvin může vést až k jejich selhání.

Mezi nejčastější bakterie působící infekce močových cest patří Escherichia coli, méně často pak Pseudomonas, Klebsiella a Proteus. Záněty močových cest mohou však také způsobit i sexuálně přenosné mikroorganismy jako je Chlamydie, Mycoplasma či Ureaplasma. U náchylných osob se infekce močových cest vracejí, někdy i několikrát do roka.

Jelikož ženy mají kratší močovou trubici nežli muži, trpí až 4x častěji záněty močových cest. Častým zdrojem infekce bývají bakterie z konečníku, a to z důvodu podcenění správných hygienických návyků. Rovněž nachlazení, nedodržování pitného režimu, nechráněný pohlavní styk, oslabená imunita, zadržování močení, vrozené vývojové vady, močové kameny, ale i zásahy zvenčí, jako je cévkování, katetr, mohou přispět k rozvoji či znovupropuknutí zánětů močových cest.

Při prvních příznacích co nejdříve do lékárny
Pokud cítíme první příznaky zánětu, jako je diskomfort při močení, mírné pálení a řezání v močové trubici, můžeme rozvoji infekce ještě předejít. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin, urologický čaj a přírodní přípravky obsahující dostatečné množství účinných látek působících preventivně. Mezi nejčastěji doporučované přírodní prostředky patří brusinky a manóza. Brusinky obsahují třísloviny, působí močopudně a zabraňují přichycení patogenních bakterií k močové trubici. Při akutním (intenzivním) použití si všímejme, jaký má brusinkový přípravek obsah účinných látek proanthokyanidinů (též PAC). V prvních 2–3 dnech by měl být příjem PAC alespoň 36 mg během dne.

Manóza je tělu přirozený monosacharid, který se pomalu metabolizuje. Při užití ve vyšší dávce se dostane do moči, kde se na něj naváží patogenní bakterie, které se posléze s močí vyplaví. Při akutním užití se doporučuje v prvních dvou až třech dnech 6–8 g D-manózy. V lékárnách jsou již k dostání i přípravky na bázi kombinace brusinek a manózy v účinných dávkách pro akutní režim užívání.

Při rozvoji potíží ihned vyhledejme lékaře
Pokud mírné příznaky zánětu nevymizí během 2–3 dnů nebo se postupně zhoršují – zintenzivňuje se bolest, pálení, řezání, začíná se zakalovat moč, objeví se teplota či třesavka, pocit tlaku v břiše a bedrech, schvácenost, pak neprodleně vyhledejme lékaře, neboť je pravděpodobné, že infekce se rozšiřuje a zintenzivňuje. V těchto případech je nutné nasadit antibiotika/chemoterapeutika jako např. chinolony.

Jak předcházet zánětům močových cest
Správný pitný režim, dodržování hygienických pravidel, posilování imunitního systému (strava, pohyb), chráněný pohlavní styk, zabránění prochladnutí – to jsou hlavní zásady, jak předejít zánětům močových cest. K tomu můžeme napomoci již zmíněnými přírodními prostředky, v tomto případě brusinkami s obsahem jednotek až desítek mg PAC, manózou v dávce 2 g denně. Pokud jsme již zánět močových cest prodělali nebo trpíme-li opakovanými záněty močových cest, nezapomeňme na tato preventivní opatření ještě před odjezdem na dovolenou!

4756