Úvod
Magazín
Omega-3 ve výživě seniorů

Omega-3 ve výživě seniorů

Stravování je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících celkové zdraví. Nevhodná výživa je častým problémem seniorů, což může být příčinou oslabení a chřadnutí stárnoucího organismu. Senior by měl mít dostatečný příjem všech prospěšných látek, které jsou důležité pro správné fungování organismu včetně imunitního systému. Častý je v seniorské populaci zejména deficit omega-3 mastných kyselin.

Nutriční potřeby seniorů

V každém věku má zdravá výživa svá specifika. Jiná je výživa u dětí, jiné potřeby mají senioři. Lidské tělo prochází v důsledku stárnutí fyziologickými změnami, které ovlivňují i výživu. Největším problémem u seniorů je tzv. malnutrice (podvýživa), v jejímž důsledku může být senior náchylnější k onemocněním a komplikovanějšímu průběhu. Malnutricí trpí nejen senioři v zařízeních ústavní péče, ale týká se i seniorů žijících doma.

Zdravé stravování a potřeby seniora

Strava seniora by měla být pestrá a pravidelná. Měla by zohledňovat individuální potřeby, zejména zdravotní stav. Chuť k jídlu bývá u seniorů menší, a proto je důležité, aby jídlo bylo lákavé na pohled a důraz byl kladen i na kulturu stolování. V případě obtíží s chrupem je nutné upravit i konzistenci pokrmu. Podezření na podvýživu je nutné konzultovat s lékařem či nutričním terapeutem, který v případě potřeby doporučí zařadit do jídelníčku seniora nutriční drinky. Pozor také na dehydrataci seniorů způsobenou sníženým pocitem žízně.

Omega-3 a zdravé stárnutí

U seniorů je velmi častý deficit omega-3 mastných kyselin, které přispívají k normální funkci srdce, normální funkci mozku a zraku a příznivě ovlivňují duševní vitalitu. Jde o esenciální mastné kyseliny DHA a EPA, které si tělo nedokáže vytvořit samo, a proto je musí přijímat potravou. Seniorům bude spíše známý pojem „rybí tuk“, mezi starší generací oblíbený všelék. Bohatým zdrojem omega-3 jsou tučné mořské ryby, jejichž konzumace však v populaci není dostatečná, a proto je vhodné omega-3 do těla doplnit kvalitními doplňky stravy.

Vysoce kvalitní rybí olej na podporu zdravého stárnutí najdete v doplňku stravy WALMARK Omega-3 rybí olej 1000 mg FORTE, navíc obohacený o vitamín E. Omega-3 představují důležité výživové komponenty nejen ve výživě seniorů, a proto s jejich doplněním v jídelníčku neotálejte!

2553