Úvod
Magazín
Ptali jsme se v lékárně ...

Ptali jsme se v lékárně ...

Moje lékárna pokrývá lékárenské služby po celé republice – od větších obcí přes malá a střední města až po krajská města či metropoli. Mezi největší lékárny patří ty, které jsou situovány v obchodních centrech velkých měst. Jednou z nich je i lékárna Sano Futurum, která je součástí obchodního centra Futurum v Ostravě na Novinářské ulici. Toto centrum je hojně navštěvováno díky množství různých obchodů, hypermarketu Tesco, nabídce jídelen a restaurací a v neposlední řadě díky atraktivnímu kinu Cinestar. V lékárně jsme vyzpovídali vedoucí lékárnici, paní Mgr. Silvii Mrózkovou.

Paní magistro, když vejdu do vaší lékárny, mám pocit, že tady je úplně všechno, na co si může člověk vzpomenout a co může od lékárny očekávat… Předpokládám, že míváte otevřeno i o víkendech…

Ano, máme opravdu velmi široký sortiment veškerého lékárenského zboží, abychom byli schopni vyhovět požadavkům pacientů, kteří chodí do naší lékárny s recepty od lékaře, a klientů chodícím pro volně prodejné léky, doplňky stravy i pro speciální zboží, které není tolik obvyklé v menších lékárnách. Otevřeno máme každý den od 8 do 20 hodin, v neděli od 9 do 20 hodin. I v neděli máme spoustu zákazníků díky rušnému obchodnímu centru a lidem s akutními problémy, kteří je mohou snadno vyřešit díky okamžité dostupnosti léků. V blízkosti obchodního centra se nachází lékařská pohotovost v městské nemocnici. Jsme především zdravotnické zařízení, na což se mnohdy u lékáren zapomíná. :-)

V širokém okolí je známo, že poskytujete poradenství, a v tomto směru je vaší chloubou dermokosmetické centrum. Co si můžeme představit pod pojmem dermokosmetické centrum?

Jednak máme v lékárně prostorově vyhrazenou celou velkou část na produkty léčivé kosmetiky a samozřejmě k tomu neodmyslitelně patří speciálně vyškolený personál pro diagnostiku a poradenství v oblasti péče o pokožku a pleť. Proškolení zaměstnanci s velkými zkušenostmi v této oblasti poradí zákazníkům, kteří mají různě citlivou pokožku a pleť, např. ekzematikům, alergikům, klientům s lupénkou nebo jen klientům vyžadujícím větší péčí o svou pleť a vzhled. Často jsou tito zákazníci odesláni přímo k nám z ordinací kožních lékařů. Spolupracujeme s předními světovými výrobci v oblasti péče o pokožku, např. La Roche Possay, Vichy, Avene, Klorane, Exomega, Cerave…

K vaší široké nabídce patří bezesporu i zdravotní obuv.

Samozřejmě. U nás si může zákazník vše vyzkoušet a naše nabídka je srovnatelná se specializovanými prodejnami v tomto oboru. Účastníme se pravidelně odborných školení a výstav na toto téma, abychom reflektovali nové poznatky a nové trendy…

Všiml jsem si, že vaše lékárna má i věrnostní program. Máte hodně věrných zákazníků?

Možná se budete divit, ale na to, že jsme lékárna v obchodním centru, kde je možno čekat spíše impulsivní či nepravidelný nákup většiny lidí, máme mnoho věrných zákazníků a velmi si jich vážíme! Je to jistě také zásluhou personálu, který se snaží podávat odborné poradenství ve všech směrech v našem oboru, pokud možno s empatií a milým vystupováním. (Věrní zákazníci mají tyto výhody: na věrnostní kartičku dostávají okamžitou slevu 5 % a slevu z doplatku až 40 Kč.)

Máme tady listopad a zvýšený výskyt onemocnění z nachlazení, jako je bolest v krku, rýma, opary… Co byste doporučila na tyto neduhy?

Abych vám něco doporučila, musela bych vás trochu vyzpovídat (úsměv). Ale v rychlosti, co se nám obecně osvědčilo: na bolest v krku pastilky Galverde či Septabene, na rýmu Olynth či Rhinostas a na opary Acyclostad či Herpesin… Ale především klidový režim, nejlépe zůstat v posteli s hrnkem čaje! :-)

Paní magistro, brzy budou Vánoce. Kupují lidé dárky na Vánoce i v lékárnách?

Určitě. A řekla bych, že čím dál více. Mám pocit, že mnoho lidí si uvědomuje cenu svého zdraví a zdraví svých blízkých stále intenzivněji, zvláště nyní po pandemii. Dárek z lékárny pro podporu zdraví vřele doporučuji a myslím, že málokdo jej odmítne či bude zklamán. Na Vánoce se v tomto směru pečlivě připravujeme.

2738