Úvod
Magazín
Tajemství a síla břečťanu

Tajemství a síla břečťanu

Břečťan popínavý (Hedera helix) netřeba představovat. Známe jej z romantických zákoutí parků a hřbitovů, kde se pne po stromech či vytváří sytě zelené koberce na zemi. Je to liána, která se dožívá až 200 let a dovede vyrůst až do výšky 30 m. Je znám již od starověku.

V lidové léčitelské praxi se používal k mnoha účelům – k podpoře močového ústrojí, jater a k pročištění organismu, při bolestech žlučníku, dně, revmatismu, hemoroidech, kožních problémech a na kuří oka.

Zdaleka nejvíce se však prosadil svými léčivými účinky na dýchací systém.

K tomuto účelu se využívají listy břečťanu. Obsahují celou řadu přírodních látek, jako jsou saponiny (hederasaponin C), glykosidy (hederin), flavonoidy, třísloviny, chlorogenová kyselina, pektin, rutin a celá řada dalších látek. Výsledkem jejich působení je zejména úleva při kašli.

Břečťan napomáhá k tomu, aby se suchý kašel změnil v produktivní, a působí jako přírodní expektorans usnadňující vykašlávání hlenu. To je důležité k odstraňování choroboplodných zárodků z dýchacích cest a k jejich pročištění.

Dále bylo zjištěno, že účinná látka alfa-hederin podporuje relaxaci hladké svaloviny průdušek, tím uvolňuje křeče a zlepšuje jejich průchodnost. To je významné u vleklých zánětů průdušek (bronchitid), křečovitého kašle či astmatu.

Z břečťanu jsou vyráběna léčiva i doplňky stravy ve formě sirupů, která jsou bezpečná a vhodná pro děti i dospělé. V lékárnách je k dispozici celá řada produktů na bázi břečťanu, např. volně prodejný lék Hedelix nebo sirup Helixneo – doplněk stravy obsahující nejen standardizovaný extrakt břečťanu, ale také mateřídoušku a vitamin C.

1282