Úvod
Magazín
Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíně

Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíně

Veterinární lékaři s praxí v chovech zájmových zvířat, ale i hospodářských zvířat, bojují stále i přes veškerý pokrok v antibiotické terapii s infekčními komplikacemi drobných poranění i operačních ran, stejně jako se sekundárními infekcemi komplikujícími onemocnění jiné etiologie. Častou příčinou těchto komplikací je vzrůstající rezistence bakterií na antibiotika, která se při léčbě často nadměrně používají. Jednou z možností, jak snížit nadužívání antibiotik, a tím i riziko vzniku rezistencí, je využití přirozených antibakteriálních vlastností stříbra umocněných využitím moderních nanotechnologií.

Nanotechnologie v oblasti veterinární medicíny mají uplatnění také v dermatologii, při léčbě bakteriálních a bakteriálně komplikovaných dermatitid, včetně tak komplikovaných jako je hluboká pyodermie (pyotraumatická dermatitida – hot spot). Dále při podpůrné léčbě kožních zánětů primárně neinfekční etiologie (alergické/autoimunitní), které jsou sekundárně bakteriálně komplikované. Vzhledem k tomu, že působením stříbra se u bakterií nevyvíjí rezistence, tak jak je to známo u antibiotik, je možné používat tyto preparáty i jako preventivní přípravky. Všechny přípravky s obsahem nanočástic stříbra vyžadují pro zajištění jejich optimálního účinku správnou indikaci. Ať už je příčina kožních změn jakákoli, je vždy vhodné obrátit se na veterinárního lékaře, který stanoví příčinu potíží a případně vyloučí antibakteriální terapií neovlivnitelná onemocnění, např. kožní neoplazie (SCC), hormonální poruchy (štítná žláza) nebo systémová onemocnění (potravinové alergie) projevující se mimo jiné také kožními změnami.

Důležitým aspektem v preventivní péči o kůži je udržování a péče o srst. Základem této péče je správná výživa. Kvalitní strava je základem pro zdravou pokožku a srst. Je proto důležité věnovat pozornost správnému složení a obsahu stravy, která má mít vyvážený poměr tuků, minerálních látek (vápníku, fosforu) a dalších živin. Důležité je také pravidelné kartáčování srsti, které pomáhá distribuovat přirozené kožní oleje po celé její délce a udržuje ji pěknou, lesklou a bez chomáčků. Pro zdraví srsti může pomoci také pravidelné koupání, jen je nutné používat správné produkty a s koupáním to nepřehánět. Doporučuje se koupání jednou za tři měsíce, pokud zvíře netráví hodně času venku, nemá kožní problémy nebo se neznečistí. Pokud se psi nebo kočky koupou příliš často, může to jejich kůži a srst vysušit a způsobit problémy. Je také důležité používat produkty speciálně určené pro psy, protože většina šamponů, mýdel a kondicionérů určených pro lidi u psů působí dráždivě, takže srst může následně vypadat šupinatá a křehká. Psi mají citlivou pokožku, jejíž pH se liší od pH lidské pokožky, proto by se u zvířat neměly používat šamponové přípravky určené pro lidi. Pokud má pes nebo kočka zdravotní potíže spojené s citlivou pokožkou náchylnou k nejrůznějším typům zánětů, a to i primárně alergických, je nutno zajistit pro péči o takového jedince kvalitní hypoalergenní produkt určený pro takovouto péči.

K doporučeným produktům patří i šampon TraumaPet® Ag, jehož složení je navrženo tak, aby vyhovoval nejen standardnímu použití, ale i potřebám psů s alergiemi. Šampon TraumaPet® Ag zklidňuje pokožku, napomáhá hojení drobných oděrek a jeho použití je vhodné i jako prevence sekundárních pyodermií. Na základě zkušeností z ordinací veterinárních lékařů je přípravek TraumaPet® Ag shampoo mimořádně účinný při zmírňování svědění a dalších projevů alergií u našich domácích mazlíčků, přičemž jejich srst je po aplikaci TraumaPet® Ag šamponu kosmeticky dobře ošetřena. TraumaPet® Ag shampoo je speciálně vyvinutý šampon pro pravidelnou péči o srst a kůži psů, koček a ostatních zvířat v zájmových chovech. Díky obsahu účinné látky NanoComplex® s obsahem stříbra, Omega 3, 6, 9 esenciálních mastných kyselin, vysoce kvalitních přírodních olejů (olivový, Inca Inchi) a panthenolu jemně čistí a vyživuje srst i kůži. V šamponu je vyvážený poměr přírodních látek a výtažků z rostlin vysoké kvality a je klinicky testován veterinárními pracovišti. Dlouholeté výzkumy a klinické aplikace prokázaly antimikrobní a fungicidní účinky stříbra. Tyto účinky vhodně doplňuje esenciální silice z tymiánu, která je jednou z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog a je i přírodním repelentem.

Nejen při koupání je nutné psům chránit uši. Je důležité zabránit pronikání vody do zvukovodu, protože zatékání může vést k podráždění a následné infekci. Během domácí péče o srst uši neignorujte, pečujte o ně, ale ujistěte se, že používáte ty správné produkty. Čisticí roztoky na bázi vody mohou zvyšovat zbytkovou vlhkost v uších, což vede ke kvasinkovým nebo bakteriálním infekcím. Roztoky na bázi alkoholu mohou zase vyvolávat pocit pálení, zvláště pokud je sliznice zvukovodu podrážděná. Pro včasné rozpoznání problému je užitečné rozpoznat příznaky podráždění a zánětu zvukovodu. Mezi tyto příznaky patří především třesení hlavou, výtoky ze zvukovodu, zápach, škrábání ušního boltce, tření o podlahu nebo nábytek, zarudnutí/otok ústí vnějšího zvukovodu. Dále pak zvýšená citlivost na dotek v oblasti hlavy, otoky, bolest při rozevření čelisti, nebo dokonce i boční náklon hlavy, ukazující již na velmi závažné postižení. V těchto případech je důležitá konzultace s veterinárním lékařem, který pacienta řádně vyšetří a stanoví diagnózu. Důležitá je však i pravidelná preventivní kontrola uší pomocí otoskopu při každoročních zdravotních prohlídkách.

K ošetření otitid je určen speciální veterinární přípravek TraumaPet® oto Ag. Napomáhá čištění vnějšího zvukovodu rozpouštěním a uvolňováním ušního mazu. Byla prokázána také jeho účinnost při bakteriální i kvasinkové infekci, proto podporuje hojení zánětlivých onemocnění vnějšího zvukovodu bakteriálního a kvasinkového původu. Obsahuje unikátní účinnou látku NanoComplex® s obsahem stříbra a rovněž glycerin, který na sebe váže vlhkost a usnadňuje rozpouštění ušního mazu. Vzhledem k tomu, že stříbro nevyvolává rezistence, je preparát vhodný i k dlouhodobému preventivnímu čištění zvukovodů jak u psů, tak u koček.

Klinické studie přípravků TraumaPet® Ag probíhaly na několika spolupracujících veterinárních klinikách. Odborné vedení zajišťoval MVDr. Tomáš Fichtel, Ph.D.

Pro veterinární aplikaci zvolila společnost NanoComplex s.r.o., výrobce veterinárních přípravků nové generace TraumaPet® Ag, stříbro vyvinuté v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci. Nanočástice stříbra v přípravcích TraumaPet® Ag ničí nepřátelské patogeny v těle tím, že rozkládají enzymy choroboplodných bakterií, virů a plísní. Škodlivé mikroorganismy odumírají v průběhu 5 až 6 minut.

KAZUISTIKY Z VETERINÁRNÍ PRAXE

1.      Pyotraumatická dermatitida („hot spot“)

Anamnéza: Pacient s náhle vzniklou, intenzivně svědivou kožní lézí na levé tváři. Pacientovi byl po odstranění srsti a mechanickém očištění povrchu kůže aplikován na postižené místo 4× denně TraumaPet® cremor Ag. Pomocí mechanických prostředků (límec) bylo zabráněno mechanické iritaci léze. Po třech dnech aplikace přestal mít pacient tendenci si postižené místo škrábat a po dalších pěti dnech došlo k jeho vyhojení.

2.      Zapáchající vousy u patnáctileté fenky malého knírače

Anamnéza: Poslední dva roky začaly patnáctileté fence malého knírače zapáchat vousy. Zápach odpovídal kvasinkové infekci. Kůže na tlamě byla klidná, bez známek zánětu. Majitelka ošetřovala vousy běžným šamponem, zkoušela různě dlouhé časové intervaly mezi umýváním, ale ke zlepšení stavu nedošlo.

Doporučila jsem použití šamponu TraumaPet® Ag Shampoo. Zpočátku majitelka ošetřovala vousy 2× denně, po každém krmení. Stav se upravil cca po týdenním ošetřování. Nyní majitelka vousy ošetřuje obden a vousy stále nezapáchají.

3.      Otitis externa chronica

Anamnéza: Pacient s chronickou otitidou, dlouhodobě léčený konvenčními prostředky. Klinicky se stav projevuje zápachem, škrábáním a třepáním hlavou. Sliznice zvukovodu je zduřelá, zarudlá, pokrytá vrstvou mazu. Pacient byl před aplikací klinicky vyšetřen a bylo provedeno cytologické vyšetření výtěru ze zvukovodu – kvasinky. Poté byly pět dní aplikovány ušní kapky TraumaPet® Ag bez další doplňkové léčby a obě vyšetření byla zopakována. Po pětidenní aplikaci pacient bez klinických příznaků, sliznice mírně podrážděná, cytologickým vyšetřením nenalezeny žádné kvasinky ani bakterie.

4.      Hojení perforovaného bubínku zkomplikovaného zánětem zvukovodu

Anamnéza: U sedmileté fenky francouzského buldočka bylo po vytažení osiny ze zvukovodu pravého ucha zjištěno protržení bubínku. Zvukovod byl naplněn tekutinou. Fence byla naordinována antibiotická léčba (amoxicilin klavulanát) a s ohledem na poškozený bubínek byly doporučeny výplachy ucha fyziologickým roztokem ohřátým na tělesnou teplotu. Po třech týdnech takto nastavené léčby se navzdory antibiotické léčbě objevila bakteriální infekce zvukovodu. Stav bubínku nebylo pro zvýšené množství sekretu ve zvukovodu možno zhodnotit.

V této fázi jsme se rozhodli pro výplachy ucha použít TraumaPet® oto Ag, který lze aplikovat i při poraněném bubínku.

Po změně výplachu se stav postupně upravoval, zvukovod byl po zbytek léčby (cca 5 týdnů) výrazně klidnější než při použití fyziologického roztoku a také bakteriální kontaminace se postupně snižovala, až zmizela úplně. Intenzivní léčbu jsme ukončili po asi 8 týdnech.

S ohledem na trvalou přítomnost suchého ušního mazu ve zvukovodu, ale bez mikroskopického nálezu bakterií nebo kvasinek, bylo majitelce doporučeno ucho v případě většího znečištění dále ošetřovat TraumaPet® oto Ag.

1311