Úvod
Magazín
Jak nás ovlivňuje závislost na mobilu a sociálních sítích

Jak nás ovlivňuje závislost na mobilu a sociálních sítích

Už jste někdy slyšeli o nomofobii? Jedná se o označení pro fobii, která spočívá v závislosti na vlastním mobilním telefonu nebo smartphonu. Postižený jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, vybití baterie,zapomenutí nebo ztráty mobilu. Na celém světě přibývá lidí, kteří touto fobií trpí. Někteří závislost na telefonu přirovnávají k závislosti na nikotinu nebo alkoholu, dle studií dokonce dochází k negativnímu ovlivňování našeho mozku. Odborný název už má také závislost na sociálních sítích, počítačových hrách nebo online chatu. Jedná se o netolismus. I zde počet závislých každým dnem roste. Jak jste na tom vy – odoláváte, nebo si už život bez mobilního telefonu v ruce nebo připojení na tzv. virtuální drogy nedokážete představit? Pokud ano, je na čase s tím něco udělat a naordinovat si tzv. digitální detox.

Studie tvrdí, že nomofobií v různých intenzitách trpí více než polovina uživatelů mobilních telefonů.

Lidé, kteří jsou na mobilním telefonu silně závislí, se potýkají s vážnou úzkostí, pokud k němu nemají přístup. Závislost může ovlivnit jejich společenský život, vztahy s přáteli, partnery a rodinou. Jedním ze znaků závislosti je skutečnost, že se tito lidé vyhýbají interakcím tváří v tvář, trpí sociální úzkostí a možná i depresemi. Nomofobie má vliv na jejich schopnost pracovat nebo studovat, chybí jim soustředění. Jediné, po čem touží, je být stále připojeni ke svému smartphonu.

Studie dokázaly, že závislost na telefonu má vážné důsledky.

Už se vám stalo, že jste během řízení auta četli nebo psali SMS zprávu nebo telefonovali bez použití handsfree? Nejde jen o to, že vám hrozí pokuta a odečet trestných bodů z karty řidiče, ale může vám jít o život. Problém ale může být nejen na straně řidičů – v nebezpečí jsou také chodci, kteří kvůli věnování se mobilnímu telefonu nepozorně vstoupí do vozovky. Používání mobilního telefonu má dopad i na naše zdraví – pokud do něj delší dobu koukáme, způsobuje to špatné držení těla, bolesti krku a zad a může to mít negativní dopad na naši páteř. Výzkumníci také zjistili, že modré světlo, které vyzařuje z displejů mobilních telefonů, může narušit produkci melatoninu, a tím i spánek. Závislost na mobilním telefonu může negativně ovlivnit také fungování našeho mozku. Vědci zjistili, že lidé, kteří jsou na něm závislí, mají v mozku vyšší hladinu GABA, což je aminokyselina, kterou si mozek vytváří za účelem negativního ovlivňování. Tato látka zpomaluje neurony, což vede k horší pozornosti a kontrole a člověk se nedokáže plně soustředit.

Jak na sobě poznáte, že jste na mobilním telefonu závislí?
Existují různé testy. Přináším jenom pár otázek, na které si musíte upřímně odpovědět. Stalo se vám, že jste zpanikařili při vybití telefonu nebo zapomenutí nabíječky? Pociťujete návaly úzkosti při ztrátě signálu? Když si mobil zapomenete doma, myslíte jen na to, co vám uniká a kdo vás shání, neustále mobil kontrolujete, jestli vám náhodou někdo nevolal, nepřišla SMS zpráva nebo e-mail? Usínáte s mobilem v ruce nebo na nočním stolku, nosíte si mobil do koupelny nebo na toaletu, mobil nevypínáte ani na společenských setkáních, v kině nebo divadle? Musíte všechno fotit a následně se tím chlubit na sociálních sítích? Trhnete s sebou, pokud někomu zazvoní telefon se stejnou melodií, jakou máte vy? Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano, tak je vážně čas se nad sebou zamyslet.

Je velmi pravděpodobné, že pokud jsme závislí na mobilním telefonu, jsme závislí i na tzv. virtuálních drogách, ke kterým patří sociální sítě, počítačové hry nebo online chat. Díky sociálním sítím máme pocit, že jsme stále v kontaktu s přáteli, i pokud se právě nachází na druhém konci světa. Se závislostí na internetu a sociálních sítích se pojí syndrom FOMO. Ten je charakteristický strachem, že něco zmeškáme nebo propásneme. Nejvíce ohrožení jsou lidé ve věku 18 až 33 let, kteří touží být úspěšní. Mají ustavičné nutkání kontrolovat profily svých přátel a srovnávat se s nimi. Hranice mezi běžným užíváním a závislostí je i v tomto případě tenká. Mezi projevy závislosti patří například skutečnost, že sociální sítě mají přednost před reálným životem, vyskytuje se nutkavá potřeba sociální sítě stále kontrolovat, doba strávená na sociálních sítích se stále prodlužuje a pokud se nemůžeme přihlásit, objevují se abstinenční příznaky, jako je nervozita, výbušnost, úzkost nebo deprese.

Pokud jsme zjistili, že patříme k závislým na mobilním telefonu nebo sociálních sítích, je třeba začít dělat ve svém životě změny. Ze všeho nejdříve si musíme naordinovat tzv. digitální detox, což v praxi znamená, že vypneme mobilní telefon, tablet nebo počítač a začneme skutečně žít. A k čemu takový detox povede? Zlepšíme svůj spánek, budeme mít více času, budeme produktivnější a soustředěnější, budeme mít více energie a méně stresu, lepší vztahy s bližními a přáteli a budeme zdravější.


Souhrnně lze říci, že aspoň částečné odpoutání se od mobilního telefonu nebo sociálních sítí nám přinese svobodu, skutečný život a nový pohled na svět. A to za to přece stojí.

260