Úvod
Magazín
Imunita – jak si ji můžeme posílit

Imunita – jak si ji můžeme posílit

Tak jako každý rok si i letos procházíme obdobím zvýšeného výskytu hlavně respiračních infekcí. Lidé jsou ve většině případů ohroženi viry, u oslabených jedinců může nasednout i bakteriální infekce. Pokud je napaden zdravý jedinec, měl by pár dní (2-3 dny) vyčkat a nechat své tělo bojovat s patogenem. Stačí omezit tělesnou aktivitu, odpočívat, zvýšit příjem tekutin, případně vitamínů a minerálů. Jedině v případě, kdy se objeví vysilující kašel, vysoké horečky či zhoršené dýchání, je vhodné zasáhnout okamžitě.

CO JE TO IMUNITA
Obecně je imunita schopnost jedince/organismu bránit se cizorodým látkám, které se snaží proniknout do našeho organismu anebo jsou v organismu již přítomny. Tyto cizorodé látky nazýváme antigeny a v praxi se jedná nejčastěji o viry, bakterie a houby. Naše imunita je schopna vyvolat reakci na tyto patogeny, tzv. imunitní odpověď.

DĚLENÍ IMUNITY
Imunitu můžeme rozdělit na několik druhů podle různých kritérií. První dělení je podle specifičnosti na imunitu vrozenou a získanou. S vrozenou imunitou(nespecifická) se již rodíme, dítěti ho předá matka. Jedná se o první obranný mechanismus našeho organismu. Některé buňky našeho těla (tzv. fagocyty) jsou schopny patogeny nespecificky pohltit, jiné uvolňují histamin (tzv. bazofily), což může vést k otoku, roztažení cév, zrudnutí či zvýšení teploty postiženého místa. Extrémním případem vlivu bazofilů je pak jeden z typů alergické reakce. Do nespecifické imunity můžeme zařadit i mechanické bariéry našeho organismu, jakou je kůže nebo sliznice. Tento typ imunity nemá imunologickou paměť, což znamená, že se opakuje vždy stejně. Naproti tomu imunita získaná (specifická) se formuje během našich životů. Specificky jsou rozpoznány dané cizorodé látky (tzv. antigeny), které jsou schopny vyvolat imunitní reakci. Tyto cizorodé látky jsou rozpoznávány pomocí určitých typů bílých krvinek (tzv. lymfocyty). Látky, které jsou tělu vlastní, mají na svém povrchu specifické bílkoviny, které imunitní odpověď nevyvolají.

Naši obranyschopnost můžeme dělit i podle typu obrany na imunitu látkovou a buněčnou.
Základním kamenem látkové imunity jsou specifické bílkoviny zvané imunoglobuliny. Produkují je některé bílé krvinky a jsou schopny specificky se navázat na antigen, následně vyvolají zneškodnění cizorodé látky. Další proteiny, které jsou součástí látkové imunity, se nazývají interferony. Ty se účastní hlavně obrany proti virům, případně jsou využívány k léčbě některých autoimunitních onemocnění. Poslední, ale neméně důležitou složkou, je tzv. komplement (soubor asi 40 specifických bílkovin), které jsou schopny přilákat k označenému patogenu buňky našeho imunitního systému. Naproti tomu buněčná imunita je téměř výhradně zastoupena bílými krvinkami. Fagocytující buňky, které zde bezpochyby patří, jsem již ve svém článku popisoval. Jeden z typů bílých krvinek (T – lymfocyty) je pak schopen ničit pomocí speciálních mechanismů i parazity operující uvnitř našich buněk.

JAK SI MŮŽEME SAMI POSÍLIT IMUNITU A NEZVÝŠIT RIZIKO NÁKAZY

1. Základním doporučením je dostatečná hygiena, především mytí rukou. Je dokázáno, že jejich pravidelným mytím se snižuje riziko přenosu infekce.

2. Nebuďme jako bývalý prezident republiky a nosme si své psací potřeby s sebou, občas je dobré psací potřeby otřít hygienickým ubrouskem, snížíme tím riziko přenosu infekce.

3. Dodržujme pravidla zdravé stravy a během zimních měsíců zvyšme příjem vitamínů a minerálů.

4. Všude dobře, doma nejlépe. Tato zlatá osvědčená rada se osvědčí hlavně během chřipkových epidemií.

5. Měli bychom také dostatečně spát a zbytečně nepracovat do noci. Pokud budeme dodržovat 8 hodin spánku, budeme se lépe chránit proti případné infekci. Odpočatý organismus bojuje lépe a efektivněji.

6. Super způsobem podpory naší imunity je i otužování organismu. Je dobré si občas pustit místo teplé vody vodu studenou a případně navštívit saunu v blízkosti. Opět si organismus připravíme na boj s patogeny.

JAK JE MOŽNÉ LÉČIT OPAKUJÍCÍ SE INFEKCE U JEDINCŮ S OSLABENOU IMUNITOU

Pokud se infekce vyskytne u pacienta častěji než třikrát za rok, je vhodné použití imunomodulátorů (látek upravujících stav imunity). Imunomodulátory volíme až jako poslední možnost podle schématu:
1. vyšetření pacienta a léčba dle citlivosti patogenu (bakterie, viry, plísně, atd.);
2. cílené nalezení ložiska infekce a jeho léčba;
3. režimová opatření a klidový režim;
4. imunoterapie.

JAKÉ PREPARÁTY NA PODPORU NAŠÍ IMUNITY NAJDEME V LÉKÁRNÁCH

1) Systémová enzymoterapie (Wobenzym, Phlogenzym) –jedná se v podstatě o směs enzymů (bílkovin ovlivňující procesy v organismu), které by měly vykazovat účinky protizánětlivé, proti otokům, dále pak rozpouštějí krevní sraženiny. V neposlední řade by měly vykazovat imunomodulační efekt a působit proti bolesti při dlouhodobějším užívání. Bohužel neexistují objektivní studie, které by tyto účinky podporovaly či vyvracely.

2) Probiotika – živé kultury, které ovlivňují především naši střevní mikroflóru. V preparátech vyhledáváme především tyto kmeny: Lactobacillus rhamnosus GG (Forfit Lactofit, NatureVia Swiss Lactobacily) a Lactobacillus reuteri Protectis (BioGaia). Naše střevní mikroflóra pro náš organismus syntetizuje některé vitamíny skupiny K a B, snižuje hladinu cholesterolu, ovlivňuje vstřebávání živin a vápníku, má vliv na trávení a pohyb střev. Je doporučeno nasadit probiotické kapky u dětí již od narození, snižuje se tím riziko autoimunitních chorob, alergií a děti s mikroflórou v rovnováze i lépe prospívají.

3) Přípravky z propolisu (PM Propolis extra spray 5%) –propolis je včelí produkt, u kterého nejsme schopni přesně definovat jeho složení. Včely si s upraveným propolisem nejčastěji opravují svůj úl. Skládá se nejčastěji z éterických olejů, vosků a pryskyřic. Propolis by měl urychlovat léčení a zrychlit reparační procesy v organismu. Účinkuje protizánětlivě a je vhodný na léčbu aft a zánětů v dutině ústní. Propolis se dá použít i při problémech s trávením.

4) Nukleotidy (Preventan) –jedná se o základní stavební kameny DNA a RNA, proto se účastní všech opravných a regeneračních procesů v jádru buňky. Doplňky stravy na českém trhu obsahují kromě nukleotidů i vitamíny a minerály, často vitamín C, u kterého je dokázáno zdravotní tvrzení, že je vhodný ke snížení míry únavy a vyčerpání a přispívá k normální funkci imunitního systému.

5) Bakteriální imunomodulátory (LP Ribomunyl, Uro-vaxom, Broncho-vaxom) – stimulují jak nespecifickou, tak specifickou imunitu. V řádech dnů se projeví zvýšenou tvorbu enzymů, slin, hlenů. Dochází tedy ke snížení propustnosti naší mechanické bariéry (první obranné linie). Později se začínají tvořit i protilátky, nám dobře známé imunoglobuliny. Léčivé přípravky zmíněny výše se nasazují až po konzultaci s lékařem, který zváží rizika a benefity imunoterapie.

6) Rostlinné imunomodulátory – a) Třapatka nachová (Echinacea purpurea) – rostlina známá již od pradávna a rozšířená mezi indiánskými kulturami. Echinacea umí zkrátit dobu trvání nachlazení a chřipky, utlumí bolesti v krku, kašel a horečku. Indiáni listy a kořeny echinacey žvýkali a používali třapatku jako lék na bolest zubů, případně jako odvar na hojení ran.
b) Česnek kuchyňský (Allium sativum) – česnek má blahodárné účinky na naší imunitu, dále snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, zlepšuje trávení. Naši předci ho používali jako přírodní antibiotikum a již staří Římané ho používali jako afrodiziakum.
Dále se používá aloe vera, ženšen, čajovník, případně černý bez.

7) Imunoglukany (Terezia Company Hlíva ústřičná, Imunoglukan P4H) – nejčastěji zastoupenou skupinou jsou beta-glukany, které se nacházejí ve stěně hub (např. hlíva ústřičná). Jedná se o složité cukry, u kterých byl prokázán imunomodulační účinek. Dále beta-glukany vykazují antioxidační účinky, snižují krevní cukr a cholesterol. Správně zvolený imunoglukan (obsahující větší molekulu a chemicky čistý) disponuje také účinkem protinádorovým, antibakteriálním, antivirovým či působením proti parazitům a zvyšuje se jeho imunomodulační aktivita.

ZÁVĚR
Každý potenciální pacient by měl v sezonách zvýšeného rizika infekce (říjen až konec prosince a březen až květen) dodržovat některá opatření na snížení tohoto rizika. Zdravá strava, zdravý životní styl, přiměřený pohyb a částečné otužování by měly být jakýmsi základem, od kterého se člověk může odpíchnout. Často je vhodné přidat i některé doplňky stravy volně dostupné v lékárnách, s výběrem vám určitě rád pomůže lékárník nebo farmaceutická asistentka. Léčivé přípravky a cílená imunoterapie patří pouze a jen do rukou lékaře.

271